
Linux pro starsi (10 let) notebooky
Predpokladam, ze to tady bylo uz aspon petkrat, ale - jaky Linux byste doporucili pro starsi, cca 10 let stare notebooky? 2GB RAM, Pentium M kolem 1,5GHz.
Az potud standardni situace, ale:
- ISO se musi vejit na standardni CD (takze max 700MB). Notebooky nebootuji z USB (nebo bootuji, ale nepouzitelne), takze neni mozne instalovat z USB DVD, USB flash apod. Nevadi mi sitova instalace (ve stylu Debian netinstall) z nejakeho maleho ISO, ktere si dotaha dalsi balicky z netu
- chtel bych nejake standardni rozhrani podobne Windows (neco jako Xfce, LXDE...), takze zadne TinyCore
- ovladace pro bezne grafiky (Intel chipsety, stare ATI) se automaticky nainstaluji a bez uprav nejakych konfiguracnich souboru pojede grafika v nativnim rozliseni panelu
- rozumny SW manager (aptitude apod)
Pouziti - spis jako zalozni pocitac na chatu apod. Koupil jsem ctyri Fujitsu za par korun (doslovne), tak premejslim, co s nima. Za normalni situace by tam sly WinXP, ale na ne jsem nesehnal pouzitelny prohlizec :)
Vzhledem k tomu omezeni ohledne bootovani nemam zrovna chut napalovat desitky CD a zkouset jedno po druhem :) Kdyz nic jineho, muzu tam dat Lubuntu, ale podobnych Linuxu jsou tuny a mozna mate nejaky tip, ktery by mi sedl vic? Jako hlavni omezeni vidim ty ovladace grafiky, protoze zatim jsem na to vzdycky narazil (kdyz jsem pred casem hledal distro pro podobne stare thin clienty)
Diky moc!
Já začnu od zadu. Pokud nemáš na XP "schopný" prohlížeč,nehledej ho na nevýkonný notebook ani v Linuxu. Nynější potřeby co do paramatrů ti prostě na takovém starém stroji nedovolí snad ani běh internetu.
"Schopny" ve stylu "byt schopny ho nainstalovat". Bezne prohlizece (IE, Firefox, Chrome, Opera, Pale Moon) na WinXP nejdou nainstalovat uz roky. Teda jdou, pokud pouzijes nekolik let stary prohlizec, ale to zrovna nechci.
Opera na XP šlape jak švýcary. Trochu praxe a méně teorie.
Aktualni verze Opery?
Systém sám vybere,stahuj ze stránek - https://www.opera.com/cs
Na prezeranie dnesneho obsahu nema Fujitsu za par korun dostatok vykonu. Pouzivam Intel Pentium 800MHz 1GB RAM Centos5x FF 3.x. Pouzitelne to na internet je ak sa vypne javaskript a nacitanie obrazkov, inak nacitanie stranky trva a trva a trva... Bez internetu to fici ako blesk, tada ak zohladnime ze 8 jadrovy 4GHz CPU je kapanek rychlejsi.
Dobrý deň,
- na internet ešte stále Operu a na starej SD karte v zabudovanej čítačke mám Slax ver. 7.0.8, ktorý zaberá cca 220 MB - keď pri bootovani EEE vyberiem Slax s kompletným natiahnutím do RAM, tak je to oproti XP nezvykle rýchle, sú tam už nainštalované všetky bežne potrebné aplikácie, na internet je tam nejaká staršia verzia Firefoxu, ovládače sú už všetky v Slaxe (nepotreboval som nič doinštalovávať - okrem BT, ktorý mi ale nechýba), grafické prostredie aj ovládanie podobné Windows, takže nemajú problém ani starší rodičia ...
z vlastnej skúsenosti odporúčam Slax : občas ešte používam kvôli stále dobrej výdrži na batériu cca 10 rokov starý Asus EEE (1 GB RAM, Atom) s Win XP - windows optimalizovaný na "výkon"
Nehodlal jsem číst všechny tady ty výpotky, takže se možná budu opakovat:
1. To nevím, jestli se nějaké distribuce narve na CD a ne DVD. Jak z USB bootují nepoužitelně? Co to má znamenat? Můžeš si někam nacpat tedy na sít obraz instalačného DVD.
2 Nainstaluj Linux zásadně jen 32 bitový.
3. Rozhraní doporučuji XFCE nabo LXDE - jsou to nenáročná prostředí na paměť i zdroje.
4. Ovladače grafiky (a všeobecně ovladače zařízení) jsou součástí Kernelu
5. Software manager jaký si nainstaluješ, takový máš.
Oh! This article has suggested to me many new ideas. I will embark on doing it. Hope you can continue to contribute your talents in this area. Thank you.
funny jokes