Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dual boot Windows 10

Ahoj, používám na práci poměrně výkonný počítač, který mám umístěný v pracovně. V ložnici mám vedle postele jen takovou starou šunku, která primárně slouží k přehrávání fimů a bohužel už dosluhuje.
Místo investice do nového PC, jsem přemýšlel, že bych mohl využít PC v pracovně a do ložnice natáhnout jen kabely od monitoru, reproduktorů, klávesnice a myši.
Problém je ovšem v tom, že na pracovním PC používám specifická nastavení, která nejsou v souladu s PC na běžné užívání. Nerad bych si ten pracovní systém i nejak zaplácal hloupostmi.
Napadlo mě tedy, jestli je vůbec možné do PC přidat ještě jeden HDD a na něj nainstalovat ještě jednou Windows 10. Měl bych tam tedy 2x stejný OS nezávisle na sobě.

Představuju si to takhle:
Zapnul bych PC a automaticky by se mi rozsvítily oba monitory (v pracovne i v loznici). Vybral bych si, který systém si přeji spustit. V každém ze systémů bych přes správce HW zakázal monitor, myš, klávesnici a reproduktory toho druhého. Po spuštění windows by tedy druhý monitor nedostal zadný signál a automaticky se vypnul. Stejně tak bych zakazál i disky atp. pouzivané na druhem systému.

Je možné to takhle zrealizovat?

Ano ide to. Len pri inštalácii druhého systému odpoj prvý disk pokiaľ ten druhý windows nainštaluješ. Potom cez boot manažer spustíš systém ktorý budeš chcieť. V nabootovanom systéme potom ten druhý disk nastavíš offline a už ho nijako nenabúraš. To isté urobíš ked nabootuješ ten druhý systém.:-)

"nějak nechápu tam radu,že odpojit první disk. Proč ?"
Preto že pri inštalácii OS je doré mať zapojený len jeden disk a to je ten na ktorý inštaluješ systém, zvlášť ak už máš na inom disku funkčný OS. Vyhneš sa tak tomu že, budeš mať zavádzač len na jednom disku.Ak by ti prvý disk odišiel tak ten druhý by si už nenabootoval.8-)

Tie tvoje predstavy sú čiste v teoretickej rovine a nedajú sa uviesť všetky do praxe.

Na dualboot detto nainštalovaného OS W10 ti stačí rozdeliť iba jeden pevný disk na štyri primárne logické oddiely pri MBR alebo viac primárnych oddielov pri GPT.

Nemusíš dokupovať nový pevný disk, je zbytočná investícia. Stačí rozdeliť súčasný disk (Split) napríklad na nový oddiel s kapacitou cca 60GiB určený iba pre dualboot recipročného W10 na ktorý máš zakúpenú licenciu a ktorý je tiež licenciou evidovaný servermi MS podľa tvojho ID HW.

Ak nabútuješ ktorýkoľvek z OS W10 s výberom po Bios (ako píšem, stačí ti jedna licencia pre Windows) na rovnakom HW, ten druhý OS W10 leží ticho "uspatý" na logickom oddiele alebo na druhom pevnom disku, takže vidíš v Správcovi zariadení iba aktívne zariadenie z jedného nabútovaného OS W10.

Vždy bude po reštartoch dualboot systémov na primárnom oddiele ozn. a načítaný OS pod písmenom C:\.

Bootmanažer a zavádzač v prípade x64 bit. W10 zostane iba jeden na aktívnom a primárnom oddiele, cca 350MiB. Tento aktívny oddiel nie je označený písmenom v gr.prostredí W10, takže ho v exploreri neuvidíš ani si jeho obsah nemôžeš obzerať, je skrytý. Iba je vidieť v Správe diskov.

V prípadne alokačnej tabuľky NTFS nie je možné odpájať druhý disk alebo druhý logický oddiel už pri načítaní systému po reštarte, lebo ho drží systémová zložka; System Volume Information s metadátami. (Musel by si mať spravený skript pre RUN alebo pre Plánovač úloh s príkazom; net stop TrkWks), aby sa nenačítala skrytá zložka ;System Volume Information s podzložkami a súbormi.

https://www.windows-commandline.com/start-stop-service-command-line/