Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno info Acronis True Image

Dobrý deň,mám na skúšku stiahnutý program na zálohovanie a obnovovanie Acronis True Image.Dobrý program,len mám problém v časti vľavo hore Zálohovat-Možnosti-Plán.Dá sa tam nastaviť Denne,Týždene,Mesačne,Pri udalosti,Neplánovať,Nonstop.Ja to mám teraz nastavené na skúšku Denne-Jednou denne 11 15.Zálohujem na externý disk 1 tera,najskor som vykonal úplnú zálohu celého notebooku,celý počítač.No a ide mi o to že keď,mám teraz tú zálohu nastavenú na Denne-Jednou denne 11 15 príklad,externý disk je odpojený,v určený čas začne zálohovanie ale sa nezdarí lebo nebol pripojený externý disk,no a ani ma nato program neupozorní že mám pripojiť externý disk,iba ked otvorim program.Tam je upzornenie že sa nepodarilo zálohovanie.Ide o to že nie vetko si človek pametá:-D.Mám notebook lenovo G 500,os Windows 10 home,verzia 1803.Predtým som na zálohovanie používal program integrovaný vo windows,a tam ma upozornilo,vľavo dole že mám pripojiť externý disk,aj som to oznámenie videl a prečítal si ho,pekný deň

Možnosti sú:

Prírastková metóda,
a
Rozdielová metóda.

nacvič sa v pojmoch.
---------------------------------------------
V každom prípade by si nemal fyzicky odpojiť externé úložisko od mašiny, ani vypnúť PC.

lebo v prvom prípade dokonale sprzníš sektory, že bude externý disk v RAW, alebo prídeš o zálohy a dáta na disku totálne.

zálohy sa nikdy, ale nikdy nevykonávajú v prípade systému za behu, teda live. Hrozí narušenie integrity dát pri obnove.

Zálohy ostatných dát situované na logických oddielov je možné spraviť priamo z gr.prostredia spusteného Windows, či iného OS, ktorým disponuješ.

Tak o tomto som ešte nepočul:V každom prípade by si nemal fyzicky odpojiť externé úložisko od mašiny,ani vypnúť PC,lebo v prvom prípade dokonale sprzníš sektory, že bude externý disk v RAW, alebo prídeš o zálohy a dáta na disku totálne,zálohy sa nikdy, ale nikdy nevykonávajú v prípade systému za behu, teda live. Hrozí narušenie integrity dát pri obnove.Nevravím že to nie je pravda,a nemože sa to stať.Notebook mám už 4-5 rokov a vždy som odpájal a zapajal a odpájal externý disk do notebooku,určený na zálohovanie.Aj zálohovanie a obnovovanie prebiehalo bez problémov

zálohy za chodu jsou běžná a spolehlivá věc díky vss, ovšem není nutné si zbytečně komplikovat život.
jen u velmi starých pc s jednojádrovým cpu jsem při spuštění testoval stav pc (práce/přestávka), kdyžtak se záloha sama přeplánovala na jiný čas.

dále mám disk rozdělený 1) na systémový pro windows s programy a uživatelskými nastaveními - zálohují se do image jako celek.
2) data mají svůj logický disk d:, nemá velký smysl zkoušet je komprimovat do image, ani míchat do přírůstkových záloh dohromady k systému.

pro lidi co mají systém + uživatelská data na jednom společném hnoji žádnou radu nemám - to rozumně nejde.

plánovač v true image neznám, v tomto režimu ho nikdy nepoužívám. pokud se ti tento způsob líbí, pořiď si druhý interní disk např. 2tb jen pro zálohy a plánovač ať zálohuje na něj.

záloha je kvůli bezpečí a snadné obnově ztracených dat. to je u nespolehlivého (neustále zapomínaného) usb disku vyloučeno.
a to je důvod, proč mít online běžící zálohovací program ve verzi co podporuje skriptování, to acronis true image (home) nemá. pomocí skriptů si "naprogramovat" své podmínky, které ošetří stavy jako nevhodný čas spuštění, nepřipojený zálohovací disk.

Zálohy systému (systémového oddielu) live, nie sú nikdy bezpečné.

Takúto vec nikomu skúsenému neraď. Pritom sa nejedná iba o narušenie integrity dát, ale napríklad o možné zasvinené škodnou naťahanou dočasne v RAM, v browseri, ktorá pozmení dáta v čase zápisov zálohy, komprimácie apod. až po reštarte OS. Teda bitová záloha bude detto napadnutá až po obnove.

Schopné vírusy pracujú tzv. dvojfázovo, neškodný kód zapíšu na disk, ktorý si stiahne požadované dáta až po prihlásení na net.

SW; UnHackMe je môj obľúbený k dodatočnej kontrole "za behu". Je to pohodlná nadstavba Autoruns.exe v prípade, ak človek niečo prehliadne.

Záloha čistého, vyladeného OS, sa najprv vykoná kontrolou na škodnú forenezne, pri uloženom systéme, až následne sa spraví Image, bitová záloha uspatého OS nabútovaním PC z externého média.

Zálohy systému (systémového oddielu) live, nie sú nikdy bezpečné.
Takúto vec nikomu skúsenému neraď.

když mě chceš poučovat, tak nelži, mám odzkoušeno na stovkách pc.
netvrdím že nikdy nedojde k poškození zálohy. za sebe bych vliv aktivit ve windows odhadnul tak na 1%. tyto chyby bývají typické spíš pro zastaralé pc s jednojádrovým cpu, winxp, celkově pomalým hw který dává čas k výskytu nějaké konfliktní situace během zálohy.
to už mi častější připadají chyby způsobené vadným hw (ram, disk), které ovšem poškodí/znemožní i offline zálohu.

neškodný kód zapíšu na disk, ktorý si stiahne požadované dáta až po prihlásení na net.

tomu ale offline záloha nezabrání.
za sebe mám výhodu, že neřeším škodlivé chování dětí ve školách, ale výrobní pc bez přístupu na internet.

Sanca ze tvoj PC napadne vyr je minimalna. Niekde tu pises, ze zalohujes denne - ak sa jedna o uzivatelske data a robis to kvoli virusom, tak iba zbytocne stracas svoj cas. Externym HDD sa vacsinou rozumie zaliata plastova krabicka s rozhranim USB a ta je k zalohe absolutne nevhodna ako ti uz pisal brtnik.

V prípade napadnutia pc... výrusom,sa ten prenesie aj do externého HDD

jestliže je vir či jiný malware v ram, je úplně jedno jestli je disk připojený trvale, nebo jen občas na půl hodiny.

ale není jedno, jestli máš spolehlivé připojení na které nemusíš myslet, nebo ze všech hledisek nespolehlivý usb disk.

Jedinej rozumnej komentar tady od ledního brtníka.

Jinak zalohuju Acronisem za chodu, onehda se mi jebly Win10, tak jsem musel obnovit image a dopadlo to OK. Zadna ztrata integrity se nekonala. Tolik z praxe.

Ohledne dotazu je to jasny, bud chces pouzivat automatiku, treba zalohovat denne, coz povazuju za zbytecne, bych nastavil minimalne tydne. Tak ale to asi nemuzes davat na externi disk, s tim se proste nepocita. Nehlede na to, ze externi disk na zalohy nic moc reseni. Maximalne si lidi zalohujou na disk do PC a pak si ten zalohovanej soubor zkopirujou jako druhou offline zalohu ma exterak.

No a nebo si to teda zalohuj na externi, ale pak vypni automatiku a proste se nauc si pravidelne v nejakem casovem intervalu pripojit externi disk a spustit na nej rucne zalohu.

Treba si hlavne ujasnit, co chces zalohovat...ci data alebo OS. Ja robim image OS na serveroch raz ryzdenne, data zalohujem denne cronom.
Pri nb by som robil zalohu OS raz za mesiac, data kludnw denne a tam sy vystacis s akymkolvek synchronizatorom (always sync napr), alebo Cobianom (rozne.moznosti zalohovania).