Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Podstránka v HTML

Dobrý den přeji, chtěl bych se zeptat jak v aplikaci PSPad (či jakékoliv jiné lze) udělat podstránku HTML souboru.
Mám úvodní stránku a chtěl bych přidat kontakt například. Jak to udělám, musím vytvořit nový soubor? Jaký kódem nasměruji domovskou stránku k stránce kontakt.
Děkuji.

Řešení:

Dobry Den.
- Zalezi kde chces ten kontakt zobrazit, jestli jako novou stranku nebo v nejakém bloku (urcitém useku, divu, block) stranky.
- Klasicky a nejednodusi zpusob je vytvoreni souboru ".html" nekde v korenové slozce tvého WEBu (dle tvé struktury) , kuprikladu :

kontakt.html

- Ten soubor "kontakt.html" otevres tim PSPadem (nebo jinym textovym editorem) a vlozis pozadovany kod, vytvorenou strukturu té stranky v codu HTML etc.
- Jestli na tvé strance kam chces odkaz pridat pouzivas "menu", tak jen do toho "menu" pridas odkaz na ten "kontakt" (na tu vytvorenou stranku, soubor kontakt.html).

• Dejme tomu, ze to tvé "menu" na uvodni (jen kuprikladu, vlozit ho muzes samozrejme do jakéhokoliv menu) "index.html" strance vypada nejak nasledovne:

<nav class="naka_navigace">
   <ul id="hlavni_menu">
       <li><a href="index.html" title="Domovska stranka">Domu</a></li>
       <li><a href="#" title="Neco jedna">Stranka jedna</a></li>
       <li><a href="#" title="Neco dva">Stranka dva </a></li>
   </ul>
</nav>

• Tak jen staci pridat ten kontakt jako odkaz do toho pozadovaného menu:

<li><a href="../kontakt.html" title="kontakt">Kontaktujte nas</a></li>

* U zadani, vyplneni polozky href="xx" zalezi na provedeni (konstrukci / stromu) tvé WEB stranky, cesty k tvému souboru "kontakt.html". Kdyby jsi chtel zobrazit kontakt dynamicky v nakém block ve strance kde jsi, tak bych asi osobne pouzil javascript (coz neni jedina moznost), ale kdyz se ptas na takové otazky, IMHO by to bylo zbytecné vubec zminovat..

tutorialy kde v kazdej druhej sekci sa vyskytuje pojem NetScape

A jaký vliv má zmínění nějaké funkčnosti v historické verzi prohlížeče na faktickou správnost tam uvedených postupů a kódů? Vůbec žádný...
V češtině je to pořád nejkvalitnější ucelený zdroj pro začátečníky ke tvorbě HTML stránek a výskyt jednoho slova na tom nic nemění.

Doporučení 2016: rámy sice stále v prohlížečích fungují, ale přinášejí hodně problémů v použitelnosti. Doporučuji je tedy nepoužívat, snad s výjimkou iframe, který se občas hodí. Kromě toho jsou framesety v HTML 5 zakázané (ne, že by mi tohle zrovna vadilo, ale někdo to bere jako argument).

Jsou to stránky pro ty, kteří se chtějí o tvorbě webu něco naučit a nestydí se číst...

Viz odpověď IQ37 přede mnou nebo k rámům viz https://www.jakpsatweb.cz/ramy-problemy.html.
K tabulkovému layoutu hned v úvodním nadpisu v https://www.jakpsatweb.cz/tabulky-design.html: "Design pomocí tabulek a proč ho nepoužívat".

Ano, autor JakPsatWeb si dovolil zmínit, že existoval Netscape. Dovolil si také zmínit, že existují framy či tabulkový layout a dokonce u nich i vysvětlí výhody a nevýhody a nedoporučí je používat. To je drzost nevídaná, proto tyto stránky Mlocik97 nedoporučuje. Nebo je spíše ani nikdy pořádně nečetl, ale přesto nemá problém je na základě svých doměnek odsoudit jen jako dobré muzeum webového vývoje. Máš ještě nějaký další zástupný argument proč nepoužívat JakPsatWeb? Ty základy HTML a CSS jsou tam (nejen pro začátečníka) velmi kvalitně vysvětlené a měnit se už nebudou, přičemž naprostou většinu z toho přebírá HTML5 i další verze CSS. Nebo co doporučíš ty lepšího?

kde tam je zmienka napr. o css grid a flexboxoch

Google snad znáš. Ano, nic z toho přímo nepropaguje, možná proto, že:

grid - podpora u 85-88% uživatelů podle zastoupení prohlížečů
flex - podpora u 92-95% uživatelů podle zastoupení prohlížečů

Pak můžeš začátečníkům vysvětlovat, proč jim (nebo uživatelům jejich stránek) to nefunguje.

Nemluvě o tom, že oboje nabízí daleko komplexnější možnosti a je tedy daleko náročnější na vysvětlování a uchopení začátečníkovi jako celek než klasické float-ování/clear-ování div-ů. Ale to už je vedlejší. Prostě nefunkčnost u každého cca 10. člověka je problematická (a argumentovat s fallback-ama prosím ani nezkoušej, to bychom se také mohli dostat zpátky k tomu tebou zmíněnému muzejnímu základnímu HTLM 4.01), nemluvě o tom, že se bavíme celou dobu o začátečnících...

Takže opět :puff:, co doporučíš lepšího pro začátečníka v čestině a proč nedoporučuješ JakPsatWeb?

PS: Doporučení nepoužívat rámy je třeba tady minimálně od roku 2005, to je už minimálně nějakých 13 let zpátky :-), ta konkrétní zmíňka se týkala pouze souvislosti s nepodporou v HTML5 a byla tam skutečně asi doplněná na tu stránku navíc později v roce 2016.

pokecaj si s Martinom Michálkom, pochopis ze si napsal nezmysel... na grid je inak "ľachký" fallback. Ostatne zastupenie je omnoho insie, plus ak si nepocul edge jde coskoro na chromiu, a ie ma x-ua-compatible na prebratie vykreslovacieho enginu.

E: ok teraz som si precital fallback cast tvojej vety.. absolutne nezmyselna... fallback pozostava z jedneho az troch riadkov CSS, tot vse. Takze float, dnes?

E2: Okrem toho ceskych ucelenych tutorialov je viac a aj lepsich nez jpw... ale to len tak bokom...
JPW je neco ako Flash Player.. nikto to dnes nechce.

p.s. ovsem forum d-jpw odporucam. Najme Trejpa vie celkom rozumne poradit.

E3, p.s. 2: zastupenie ie11 bude nizsi nez globalna statistika... su k tomu dovody.

E4: sam mam web postaveny na css gride a flexboxoch, a prekvapko, este ani jednemu navstevnikovi sa web nezobrazil nekorektne.

Víš vůbec ještě, o čem se tu celou dobu bavíme, a jak ta diskuse vznikla? Polož si prosím sám sobě otázku, co z této celé naší diskuse si odnese začátečník?

Bude jí začátečník vůbec rozumět? Potřebuje začátečník, který neví jak se dělá "podstránka", znát pojmy flex, grid, fallback, "Edge jede na Chromiu", "na IE má X-UA-compatible..."?! Doporučíš tedy začátečníkovi https://www.vzhurudolu.cz/ a ať si pokecá s panem Michálkem? Vážně?

PS: Už po několikáté si nebyl schopný uvést lepší alternativu pro začátečníka než JPW, ikdyž jich je podle tebe více... A že máš ty nějak udělaný web je také irelevantní, začátečník ho takto určitě neudělá. Jestli chceš vyloučit IE z té mnou uvedené statistiky na základě "jsou k tomu důvody", tak si od toho klidně odečti jeho 2-3 %, ale já alespoň argumentuju konkrétními čísly a fakty, což jsem u tebe zatím ještě neviděl. Spíše mám pocit, že celá tahle diskuse je jen výsledkem nějaké tvé neopodstatněné vnitřní averze k JPW bez racionálních důvodů. S tím nemám problém, ale pak si to měl říct rovnou, a nesnažit se to zdůvodńovat něčím jiným.

Michálka som odporučil tebe, kvoli argumentom ktore si tu napsal a ktore neboli spravne...

zaciatocnik jakmile sa nauci zakladny syntax a pochopi väzby medzi prvkami, tak mu stačí čítať tutoriály a dokumentace od mozilly https://developer.mozilla.org/cs/docs/Learn/HTML/Introduction_to_HTML i když niektore veci tam niesu este prelozene...
samozrejme, najkvalitnejsie zdroje su v Angličtine.

Inak este trebars ITnetwork ma nejake tutorialy v cz dalšia alternativa je blockheadacademy vo forme videi.

A jaký vliv má zmínění nějaké funkčnosti v historické verzi prohlížeče na faktickou správnost tam uvedených postupů a kódů? Vůbec žádný...

jo a pak to vyzera tak ze laik si v roce 2018 na stranku mrdne takyto kod:

if (navigator.appName=="Netscape") {
        winW = window.innerWidth;
      winH = window.innerHeight;
        }
        if ((navigator.appName.indexOf("Microsoft")!=-1) || (navigator.appName.indexOf("Opera")!=-1)) {
       winW = document.body.offsetWidth;
      winH = document.body.offsetHeight;
        }

ale tazatel to uz vyresil, takze to nechme tak.

Toto je a bude nekonecné hadani "o voze" a "o koze"
V podstate je nejaka pravdivost na obou stranach pri "urcitém uhlu pohledu" ;-)

[O VOZE]
- Na ukazku kodu, jako tazateluv pripad, nebo na pochopeni principu zcela staci a hledat v tom dalsi vedu je zcela zbytecné.
* Co jsem se dival na tu stranku jak psatweb.cz tak jen dlé meho pohledu je to korektne vysvetlené, prehledné a na zaklad aktualini. Pro nekoho kdo nevi co HTML je , nebo potrebuje pochopit jak veci funguji tak bych ji i bez vycitku doporucil.

[O KOZE]
- Na "obecnou" vyuku jsem zastance nazoru, ze hlavne na "zaklad" vyuky by se mel pridavat duraz. Jelikoz ty naucené zacatecnické chyby, predesly zpusob deklarace - pak Pan 'uzivatel-X' bude uplatnovat a opakovat, proto hned od zakladu bych doporucil vyuku na nejakém aktualnim podkladu co nejblize k aktualni situaci [HTML@5 tagu], etc.

PS: Nejsem zadnej extra programator, ale z vlastni zkusenosti jen mohu potvrdit, jak se na zacatku naucis, opakujes nejakou chybu delat, tak neni jednoduché pak takovou tu automatizovanost myselni zcela prekopat.
- Naposled jsem to zazil u Django, kde pro prvni kontakt s timto jazykem jsem zacal informace tahat z né zrovna "aktualizovaného WEBu" a do dnes se nekdy chytnu jak pouzivam jeste nekteré prikazy, deklarace z predeslych (zastaralich verzi) jako deklaraci rutovani pathu pro 'URL' .
Jen "Priklad" ~ V aktualini verzi se jiz nejakou dobu deklaruje o proti mému naucenému "x_path(r'^index/$')" → uktualni : url('index'). Ano nicemu to nevadi (az na moznou stratu casu a celkové neusporadanosti codu /ktery po tobe muze cist jiny vyvojar), ale IMHO je lepsi pro zaklad uceni zvolit nejaky "aktualizovany" zdroj vyuky.

Ten web není zdaleka tak neaktuální, jak se tady Mlocik snažil dokázat

- Souhlasim, Mlocik je normalni omyl prirody. Nema cenu se s nim dohadovat, v podstate na sebe potrebuje upozornovat. (Tak at udela vlastni WEB a potom mudruje. Je jednoduché kritizovat ostatni, navic bez argumentu).
- "JakPsatWEB" je na ukazku zcela dostatecny a aktualizovany.
* Tazatel navstevou chybu urcite neudela. Moc ty WEBovky o informacich HTML neznam, ale ten WEB vypada slusne a hlavne je to vse prehledné !

Dobry Den.
- Zalezi kde chces ten kontakt zobrazit, jestli jako novou stranku nebo v nejakém bloku (urcitém useku, divu, block) stranky.
- Klasicky a nejednodusi zpusob je vytvoreni souboru ".html" nekde v korenové slozce tvého WEBu (dle tvé struktury) , kuprikladu :

kontakt.html

- Ten soubor "kontakt.html" otevres tim PSPadem (nebo jinym textovym editorem) a vlozis pozadovany kod, vytvorenou strukturu té stranky v codu HTML etc.
- Jestli na tvé strance kam chces odkaz pridat pouzivas "menu", tak jen do toho "menu" pridas odkaz na ten "kontakt" (na tu vytvorenou stranku, soubor kontakt.html).

• Dejme tomu, ze to tvé "menu" na uvodni (jen kuprikladu, vlozit ho muzes samozrejme do jakéhokoliv menu) "index.html" strance vypada nejak nasledovne:

<nav class="naka_navigace">
   <ul id="hlavni_menu">
       <li><a href="index.html" title="Domovska stranka">Domu</a></li>
       <li><a href="#" title="Neco jedna">Stranka jedna</a></li>
       <li><a href="#" title="Neco dva">Stranka dva </a></li>
   </ul>
</nav>

• Tak jen staci pridat ten kontakt jako odkaz do toho pozadovaného menu:

<li><a href="../kontakt.html" title="kontakt">Kontaktujte nas</a></li>

* U zadani, vyplneni polozky href="xx" zalezi na provedeni (konstrukci / stromu) tvé WEB stranky, cesty k tvému souboru "kontakt.html". Kdyby jsi chtel zobrazit kontakt dynamicky v nakém block ve strance kde jsi, tak bych asi osobne pouzil javascript (coz neni jedina moznost), ale kdyz se ptas na takové otazky, IMHO by to bylo zbytecné vubec zminovat..

Když chceš na úvodní stránku přidat např. podstranku Kontakt, jsou potřeba dvě věci:

1) vytvořit novou stránku Kontakt, pojmenovat např. kontakt.html (název je libovolný, přípona záleží na konkrétní situaci)

2) na úvodní stránku vložit na patřičné místo odkaz, zhruba v této podobě:

<a href="kontakt.html">Kontakt</a>

Je to amatérské řešení, lepší je mít menu v samostatném souboru a vkládat např. pomocí PHP. Všechny informace lze dohledat na internetu.