Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Využití GPU a celkový výkon pracovního PC

U her je to jasné - GPU používají jako další procesor pro počítání efektů, viditelnosti, raytracing a tak podobně, což sežere libovolný dostupný výkon a potřebuje spoustu extra rychlé RAM nejen pro výpočty, ale i textury, scény a tak. Podobně jako profesionální grafika, nebo těžení kryptoměn.

Ale jaké jsou vlastně požadavky na grafiku pro pracovní PC s jedním monitorem, kde poběží nějaké texťáky, překladače, pár textových terminálů a podobná havěť, prohlížeč bude mít otevřeno kolem desítky tabů typu poradna/stackoverflow/wiki (a podobné statické texty se statickými obrázky) a žádné hry/flashe/youtůby a tak tam nebudou? (Na hry mám úplně jiný počítač.)

Mě vychází úvahou tak rozlišení x barevná hloubka x buffery, teda řekněme 2560x1440 x 4 x 2 = 32MB RAM, přičemž i ty nejlevnější (kolem tisícovky a níž) co jsou na pultech mají tak 30x víc. HDMI taky má už všechno.

Znamená to, že v takovéhle konfiguraci je úplně jedno, jakou grafiku tam člověk vrazí, nebo jsou kromě ceny nějaké další parametry, které by ještě stálo za to zohlednit? (pokud není integrovaná grafika už v CPU ...)

Nebo jsem úplně mimo? A proč?

teda řekněme 2560x1440 x 4 x 2 = 32MB RAM,

- Tenbto vzorec pocita co ?! :-)

nebo jsou kromě ceny nějaké další parametry, které by ještě stálo za to zohlednit?

- Na 2k@1440p nebo dnes i 4K@2160 staci i integrovana grafika IGP/APU.
- Dalsi paramery bych urcite zvazil co jaky GChip podporuje jako CODEC (video HW decoder, H.265 / HEVC (8b et 10b) etc ..
* Mas-li v planu vysi rozliseni, také bych uprednosnoval takovy, ktery podporuje HDMI 2.0a (s podporou HDCP 2.2).

- Dnesni integrované grafiky jsou podstatne vykonejsi jak par let a to i diky DDR4 (velmi bro jiz DDR5), kde na strane AMD muzes zvolit Ryzen 5 2400g s APU "Radeon Vega Graphics 11" a Radeon "Vega Graphics 8 pro Ryzen 3 220g" ,.
- U Intelu neco ma alespon IGP na Intel UHD@6**, ktery podporuje rozliseni az 4096x2304 @ 60 Hz

- Aha, takze chce znat VRAM né RAM.
- Kdyz budem pocitat "Framebuffer na 32Bit", alespon v zaklade, coz by nam mohlo dat neco nasledovného :
1920 x 1080p = 2073600px.
2073600 x 32 = 66355200 bitu.
66355200 / 8 = 8294400 bytu.
8294400 / 1024 = 8100 kilobitu
* Coz nam da v Mb :
8100 / 1024 = 7,910**** Mb.

- Takze neco okolo 8Mb z VRAM pro FHD@1080p.
* Popriklade 8Mb*3 jestli je pouzit triple-buffering.

Ano, počítal jsem tu paměť na grafické kartě (tedy VRAM).

Pro rozlišení 2560x1440, 32 bitů (4 byty) na bod, 2 buffery pro double buffering mi to vyšlo 28.800 kB, což je "takové blbé" číslo, tak jsem to zaokrouhlil nahoru na 32 MB, protože kdovíco ještě si tam může držet a RAM se stejně dělá většinou v mocninách 2. Jako první odhad pro porovnání s 1GB jako startovní hodnotou grafáren mi to řádově stačilo.

Tvůj příklad počítá s o něco menším rozlišením a triplebufferingem a dochází k 8/24 MB, což je řádově stejné (v porovnání s tím 1GB je to pořád pár procent), takže uvažujeme stejně :)

Takže paměť karty vskutku asi není zajímavá.

HDMI: Díky za připomínku, tohle je pro mě důležité. Monitor teď mám QHD/60Hz a podrobnější (větší rozlišení) už asi nepotřebuju, větší (fyzicky - úhlopříčka) by se mi jednak špatně vešel prostorově, jednak už by mi lezl mimo zorné pole. Takže HDMI 2.0 zatím stačí, ale je dobré vědět, že už jsem na této hranici a cokoli výš už chce zase lepší kartu a kabel, a naopak, že níž už rozhodně nechci. A taky, že záleží i na kabelu, samotná koncovka k určení nestačí.

Je príma vědět, že zbytek už se dávno považuje za běžný a není třeba ho řešit :)

Co jsem se díval, tak zdaleka ne všechny výkonnější procesory mají integrovanou grafiku a právě proto se ptám, zda to mám nějak řešit, nebo zda tam stačí dát "cokoli" - teda něco co není moc let staré (a má to aspoň HDMI 2.0 + příslušný kabel).

Ostatně mi to dává docela smysl, protože křemík je drahý a je zbytečné cpát integrovanou grafiku tam, kde stejně nejspíš uživatel bude kupovat samostatnou výkonnou a tak by příslušný kus křemíku přišel nazmar, místo aby na něm bylo další jádro/větší cache/něco jiného co zvýší výkon a dobře se prodává :)

(Nemluvě o výhodě samostatného chlazení, (ne)sdílení paměti a zatížení další komunikací).

Děkuji mnohokrát za objasnění