Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem V linuxu mi nefunguje připojování USB disků

Zdravím Vás, celý den se trápím s připojováním disku, terminálem, studiem příkazů z různých fór a připadá mi, že Linux je jeden velký nedodělek, kterého musíte obšťastňovat všelijakými příkazy, aby Vám realizoval to, co chcete. A díky Linuxu mi připadá Windows jako naprostá brnkačka,

C:/ke které nepotřebujete ani příkazový řádek

Neříkám, že Linux je exkrement, to v žádném případě. Ale abych celé dny studoval a zkoušel příkazy, to nemohu. Jako každý jiný musím chodit do práce, na které jsem existenčně závislý a obětovat celý víkend a volný čas terminálu, to fakt ne.
Chtěl jsem se rozloučit s Windows nadobro a začít využívat Elementary OS. Vypadá nádherně (a nechtělo se mi vyhazovat peníze za MacBook :-D ). Stáhnul jsem si elementary_os_stable.iso soubor, pomocí Rufus Portable vytvořit bootovatelnou flashku, v BIOSu změnil zavádění z ''Legacy'' na UEFI a provedl instalaci. Poté jsem si za pomocí příkazů

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

celé veledílo aktualizoval. Stáhl jsem si VLCčko v AppCentru, pak Google Chrome v terminálu příkazem

sudo apt-install ./google-chrome-stable.deb

. Nakonec přišla řada na připojování externího disku přes USB a příkazy. U kámoše jsem si na jeho linuxovém noťasu nechal naformátovat svůj disk na souborový systém ext4 a nahrál své soubory. Teď se snažím připojit svůj disk na svůj pc, otevřu aplikaci ''Soubory'' a disk není vidět. Tak jsem se snažil za pomocí příkazů zjistit název disku

~$ sudo fdisk -l
Disk /dev/sda: 931,5 GiB, 1 000 204 886 016 bajtů, 1 953 525 168 sektorů
Jednotky: sektorů po 1 * 512 = 512 bajtech
Velikost sektoru (logického/fyzického): 512 bajtů / 4096 bajtů
Velikost I/O (minimální/optimální): 4096 bajtů / 4096 bajtů
Typ popisu disku: gpt
Identifikátor disku: 83BCDA8A-F22A-4573-A4BA-76EFF75A7826

Zařízení   Začátek      Konec    Sektory Velikost Druh
/dev/sda1     2048    1050623    1048576     512M Systém EFI
/dev/sda2  1050624 1953523711 1952473088     931G Souborový systém Linuxu

Disk /dev/sdc: 931,5 GiB, 1 000 204 886 016 bajtů, 1 953 525 168 sektorů
Jednotky: sektorů po 1 * 512 = 512 bajtech
Velikost sektoru (logického/fyzického): 512 bajtů / 4096 bajtů
Velikost I/O (minimální/optimální): 4096 bajtů / 33553920 bajtů
Typ popisu disku: dos
Identifikátor disku: 0x45549ffd

Zařízení   Zaveditelný Začátek      Konec    Sektory Velikost ID Druh
/dev/sdc1                 2048 1953523711 1953521664   931,5G 83 Linux

a poté když už jsem zjistil, že to je /dev/sdc1, tak jsem se ho snažil připojit příkazem

sudo mount -t ext4 /dev/sdc1 /mnt/usbdriveext

[i](jo abych nezapomněl, složku usbdriveext4 v adresáři /mnt jsem vytvořil pomocí příkazů)

cd /mnt
mkdir usbdriveext4

a teď si tipněte, co se stalo. Disk stále není vidět v průzkumníku souborů, opakuji tedy příkaz a vyskočí oznámení

mount: /mnt/usbdriveext4: /dev/sdc1 je již připojeno na /mnt

to je hezké, vážně. Ale k čemu mi to je, když ten disk opět není vidět a nemůžu se do něj dostat. Že pouhé příkazy nestačily? Nebo jsem nezadal nějaké přecházející příkazy? Možná bych to měl s Linuxem vzdát a zpátky si nainstalovat Windows 10.

Sezona "skolnich aktovek" je zpet.

- Muzes udelat screen ze spravce disku ?
- V tom spravci je ten disk "pripojen_zaply" nebo "pripojen_vysunuty" ?
* Jestli je dole v levo symbol sipky " ► ", tak je vsunut ale neni aktivni, tak na tu sipku jenom klikni (tim ho spusis).
[87423-neaktivni-png]
* Jestli je vsunut a aktivni, uvidis tam ctverecek :
[87424-aktivni-png]

studiem příkazů z různých fór a připadá mi, že Linux je jeden velký nedodělek

- Az se ten OS naucis lépe ovladat a pochopis co do toho terminalu vlastne kopirujes a k cemu to slouzi, tak ti to tak pripadat nebude ;-) Jestli ti fora nepasuji, tak zakup nejakou knizku kde je vysvetlen tento systém krok po kroku.
* Zacni treba s tim, ze se stim naucis pouzivat potrebné kroky v GUI a az to budes ovladat v grafickém prostredi tak az pak zacni prekladat ty samé manipulace do terminalu za pomoci prikazu.

1)

sudo mount -t ext4 /dev/sdc1 /mnt/usbdriveext

napsalo to neco (pokud ano, tak co) , nebo jen naskocil nový příkazový řádek (nejspíš ano a tedy vše proběhlo v pořádku)?
2) co je teď v adresáři /mnt/usbdriveext4 ? Správně by tam měl být vidět základní adresář toho nového disku a všechny podadresáře s příslušným obsahem. Podívej se na to pod rootem (uživatel tam eventuálně nemusí mít právo ani na čtení)

sudo find /mnt/usbdriveext

by mělo toho vypsat spoustu
3) příkaz

df -h

ti taky vypíše, co je kde připojené, vypíše ti někde i něco jako

dev/sdc1       931G  406G   420G  50% /mnt/usbdriveext4

(přibližně, čísla znamenají obsazení, budou určitě jiná)

pokud 1) nevypsalo nic, 2) vypsalo spoustu věcí a 3) ten řádek tam nějaký je, tak máš ten disk normálně připojený v adresáři /mnt/usbdriveext4 a maximálně máš blbě nastavená práva, nebo ho hledáš na špatném místě

Tak jsem to vyřešil. Celý HDD jsem zformátoval, obnovil nastavení v BIOSu do výchozího nastavení (load default settings) a nainstaloval zpátky i když nerad Windows 10. Možná se ten Linux jednou dostane velkým krokem dopředu a použití příkazů v terminálu nebude nutností. Ale za ty zkušenosti to stálo.

Všude dobře, doma nejlíp.

Všem, kteří se podílí na existenci Linuxu docela fandím a mě se Elementary OS vážně zalíbil. Ovšem neovládnu jej avšak Linux jako open-source jednou nahradí Windows i macOS. Už nyní je hodně využívaný jako serverový OS.

Ono ty příkazy v terminálu jsou mnohem jednodušší, přímočařejší a jednoznačnější, než všechny ty Windowsí wizardy i s okýnkama, kde mají k tomu malůvky. Jen to má jinou filozofii, kdy to dělá co tomu řekneš, nikoli co bys třeba mohl mít na mysli, kdybys netušil, co děláš a chtěl bys tomu jen naznačit, co asi tak velice přibližně chceš. Takže možná bude někdy nějaká grafická nadstavba, ve které půjde dělat víc věcí klikáním sem a tam, ale ty příkazy tak stejně budou a kdo bude chtít využít výhod linuxu naplno je bude stejně používat. (Alespoň pokud vím, tak Windows, ačkoli se na grafické rozhraní orientují od samého začátku, tak v něm ještě nedokážou ani zlomek toho, co Linux s těmi příkazy. A tak MS postupně vylepšuje command.com / cmd / power shell / ... protože bez toho spousta věcí nejde vůbec a další ještě větší spousta sice nějak naklikat jde, ale pořád to není tak pohodlné a přesné, jako to rovnou napsat.)

Stejně si pořád myslím, že jsi ten disk namountovaný normálně měl, jen jsi ho hledal někde jinde, než kam jsi ho připojil...

Linux jako open-source jednou nahradí Windows i macOS

S tímhle nesouhlasím. Problémem Linuxu je jeho příšerná fragmentace - stovky distribucí (a i kdybychom se bavili jen o těch známějších, tak jich napočítáme desítky). Tohle nikdy u normálních uživatelů neprojde.
Jak píše Rce - dneska je Linux naprosto v pohodě pro domácí používání, jede tam vše, stejně hladce (ne-li hladšeji) jako na Windows. Párkrát jsem už chystal nějaké Linuxí stroje pro "maminy na mateřské, aby mohly na fejsbuk" a nepotřeboval jsem ani jednou lézt do Terminalu.
Faktem je, že pro cokoliv víc, než ten fejsbuk, už Windows potřebuješ (mám na mysli "herní" stroje zapařených ratolestí), pokud nechceš mít silně omezený výběr titulů.

Desktop linux se svým jedním procentem tržního podílu je pro MS nezajímavý. Pokud by ale začal nějak dramaticky růst, MS hned bude kontrovat a bude-li to nutné, dá Windows také zdarma. Každopádně už dnes stojí licence pár korun (recyklované licence).

Takto se získávají falešné představy o Linuxu. Už dávno jsou pryč doby, kdy se muselo všechno dělat z příkazové řádky. Z historických důvodů a protože jsem tím začínal, dělám stále většinu akcí z příkazového řádku, ale není to už vůbec nutné. Linux je prostředí plně srovnatelné s Windows (a ve stabilitě a množstvím "vychytávek" Widle mocně překonává) - dokonce jsem už mnoha lidem nainstaloval Linux a řekl jim, že mají nové vývojové Widle 20 a chrochtají si spokojeností. Funguje jim kancelář (LibreOffice), video (VLC), Internet (SeaMonkey nebo Chromák), přehrávání hudby,, práce s grafikou (GIMP), prohlížení obrázků (GWeView) dokonce i oblíbený Solitaire (KPatience). Chodí jím vše, co potřebují ke spokojenosti a jsou nadšeni stabilitou a rychlostí. Upozorňuji, že nikdo z nich v životě o Linuxu neslyšel. O příkazové řádce nemají ani šajna. Jednou to nainstaluji a už tam víckrát nemusím.

Chce to ale: Vybrat správnou distribuci, osvědčenou a udržovanou - používám už léta k plné spokojenosti Fedoru. Dále vhodné grafické prostředí - používám Plasmu nebo na slabších strojích Mate+Compiz (nové Gnome mi k srdci nepřirostlo). A finito. Co se nacpe do USB, je tam hned vidět, jako ve Widlích. Není problém. Dokonce fungují i různé televizní karty (přehrávaš SMPlayer) a USB televizní špunty. Není problém s obladači (většinou - pokud není exotická sestava). Nestalo se mi, že by byl problém při instalaci, nastaví se rozdělení disku, rozvržení klávesnice, jazyk a hesla a jedéééééém. Výhodou je, že se může nainstalovat více grafických prostředí a střídat je dle chuti a nálady.

Víte, jen jsem se tady chtěl zeptat, jak si v Linuxu připojit externí disky a zpřístupnit si soubory na něm uložené. To že jsem si v poslední chvíli využívání Linuxu rozmyslel a vrátil jsem se zpět k využívání Windows 10, berete jako trollení? Tak to se omlouvám, jestli jsem Vás nějak rozčílil.

Ve všech slušných Linuxových distribucí se externí disk zapíchne a jede to. Nic se dělat nemusí. Takže pokud ti to nejde, je špatný ovladač klávesnice a židle. Doby, kdy se to muselo mountovat ručně, jsou tak dvacet let minulostí.

BTW ještě mne napadlo, jestli je disk EXFAT, je třeba doinstalovat fuse-exfat a exfat-utils a po restartu to funguje.

Chtěl jsem se rozloučit s Windows nadobro a začít využívat Elementary OS.

Neznam. Na Ubuntu jsem proste pripojil do USB disk a on se spustil, nikde jsem nic do prikazove radky nezadaval.

Proc chces používat linux, když nemas problem s Windows 10 a umis je ovládat lepe nez linux?

Zdravím. Protože Elementary OS vypadá nádherně a velice se podobá macOS, za který ovšem nebudu vyhazovat peníze a tak jsem si stáhl a instaloval Elementary OS. PC používám hlavně k přehrávání videí, prohlížení webu, kontroly pošty a ke korespondenci (LibreOffice), takže obsahuje vše, co potřebuji. Navíc je bezplatný narozdíl od Windows a předraženého macOS. Aktualizace taky nejsou žádný problém, žádné dlouhé čekání na dokončení instalace při vypínání. Vzpomínám si na Windows 7, jak jsem si je prvně instaloval, tak si začaly stahovat asi 190 aktualizací a potom, když jsem vypínal PC jsem musel čekat asi hodinu na dokončení instalace. Ale to jsem odbočil. Problémem bylo připojování externích disků. V Elementary OS v průzkumníku souborů nebyl připojený disk vidět a nemohl jsem se dostat k souborům na něm uložených. Ano, v Ubuntu se Vám to automaticky připojí i bez příkazů (kámoš má taky Ubuntu, taky se mu to automaticky připojilo a zpřístupnily se všechny soubory na externím disku). Abych to shrnul, Elementary OS je skvost sám o sobě.

Nicméně bych doporučil vyzkoušet mou oblíbenou Fedoru. Xicht prostředí nezáleží na distribuci, obvykle lze nainstalovat jakékoliv grafické rozhraní. U Fedory si můžeš vybrat grafický xicht Gnome, Plasma (KDE), Mate, XFCE, Cinamor, Deepin, LXDE, LXQt. Můžeš nainstalovat i všechna prostředí a vybírat si při startu systému (bacha, XFCE a Plasma si navzájem ničí nastavení). Elementary OS používá sice GUI svoje extra Pantheon, ale nic světaborného, vychází z Gnome. Macovský dok lze doinstalovat CairoDock freeworld z repositáře Fedora Fusion Free, nebo v Plasmě existuje rovnou jako Widget (já používám CairoDock).

Doma používám k plné spokojenosti Linux už asi 10 let, začínal jsem na Mandriva, když skončil její vývoj (ruská Magela byla nestabilní) tak jsem přešel po dlouhém vybírání na Fedoru (mezi horkými kandidáty byly i *Buntu) a ve firmě jsem nakázal též používání Fedory dobrých 6 let a nikdo si neodváží stěžovat. V nouzi Widlovské programy (speciály, které nelze nahradit - obvykle se náhrada pro Linux najde) se pouští pod Wine (Honzo, běží pod ním i PSPad!) nebo pod VirtualBox.