Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozdily u OS a programu mezi: Simulace, emulace, virtualizace, prekladova vrstva?

Dobry den,
prosim vas, potreboval bych vedet, jake jsou rozdily v souvislosti s operacnimi systemy a programy mezi pojmy: simulace, emulace (jako napr. DOSBOX), virtualizace (nebo virtualni pocitac jako napr. Oracle VM Virtualbox), prekladova vrstva (nebo Sada API jako napr. WINE)?

Prosim o podrobnejsi rozepsani k jednotlivym pojmum. zajimaji me hlavne technicke rozdily, rozdily funkce, kvality, vykonu, kompatibility aplikaci, uzivatelske rozdily a taky hlavne i rozdily v bezpecnosti a stability (napr. bezpecnost hostitelskeho operacniho systemu a jeho dat pri spusteni zavirovane aplikace v operacnim systemu hosta)?

Dekuji moc.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Simulátor: Modeluje systém. Väčšinou je účelom vidieť, ako systém funguje interne. Typicky simulátor…
moose 08.08.2019 08:42
moose
Děkuji, je mi to skoro vše víceméně úplně jasné, ale pořád mi nejsou moc jasné rozdíly mezi emulátor…
Luboš123456 12.08.2019 11:06
Luboš123456
On je totiž pojem emulace docela pružný a jde o to, jak ho konkrétní člověk chápe. Někdy se pod emul…
Wikan 12.08.2019 11:22
Wikan
Dekuji. Jeste me zajima: simulator jen simuluje jev bez skutecneho provedeni nebo jev provadi bez na…
Lubos123456 12.08.2019 12:07
Lubos123456
koukej na to asi takto: simulátor NESLOUŽÍ k reálnému provozu, ale spíše k tomu, abys dokonale zjist… nový
touchwood 13.08.2019 07:45
touchwood
Podobný dotaz byl před časem v poradně na Živě, taky jsme tam odpovídal, dostal jsem spoustu mínusů… poslední
Yarda 13.08.2019 08:40
Yarda

Simulátor: Modeluje systém. Väčšinou je účelom vidieť, ako systém funguje interne. Typicky simulátory elektrických obvodov.

Emulátor: Nahrádza systém. Interne môže fungovať úplne inak ako pôvodný systém, hlavné je, že sa to navonok správa ako pôvodný systém. Typicky DOSBox, emulátory mobilov, emulátory iných počítačov. Na stackoverflow som našiel peknú definíciu pre rozdiel medzi simulátorom a emulátorom: Ak by ťa letecký simulátor dopravil z bodu A do bodu B, tak by to bol letecký emulátor.

Virtualizácia: Umožňuje izolovaný beh systému priamo v skutočnom systéme. Čiže napr. môžeš spustiť x64 program pre Linux na stroji s x64 Windowsom, ale ARM program na ňom bez emulácie nespustíš. Typicky VirtualBox.

Prekladová vrstva (sada API): Umožňuje spúšťať program určený pre systém A na systéme B s tým, že systémové volania systému A implementuje knižnicou, ktorá ich nahrádza systémovými volaniami systému B. Typicky WINE.

Děkuji, je mi to skoro vše víceméně úplně jasné, ale pořád mi nejsou moc jasné rozdíly mezi emulátor a překladová vrstva, jelikož popisy rozdílů mezi emulátorem a překladovou vrstvou jak od Vás, tak od jiných lidí, jsou velice podobné. Jaké jsou tedy rozdíly mezi emulátorem a překladovou vrstvou?

On je totiž pojem emulace docela pružný a jde o to, jak ho konkrétní člověk chápe. Někdy se pod emulací dá schovat i překladová vrstva, protože i tam emuluje jiné volání API.

Pojem emulace se ale obvykle používá pro vytvoření virtuálního HW - např. emulace Atari 800 na PC.
Virtualizace pro vytvoření virtuálního SW - např. virtualizace jednoho OS na jiném.
Překladová vrstva je jenom prvek mezi dvěma různými API, nic velkého jako virtální HW/SW nevytváří.

Dekuji. Jeste me zajima: simulator jen simuluje jev bez skutecneho provedeni nebo jev provadi bez naroku na adekvatni vykon a odezvu?

Protoze touchwood pise, ze simulator provadi nejakou operaci bez naroku na rychlost a odezvu, zatimco moose pise, ze simulator jen simuluje nejaky jev ktery se realne neprovadi napr. el. obvod nebo letani letadlem. Jak to je? Nebo je to pripad od pripadu?

koukej na to asi takto: simulátor NESLOUŽÍ k reálnému provozu, ale spíše k tomu, abys dokonale zjistil, jak celý systém funguje. Tedy pokud bys použil terminologii automatizace, podstatou simulace je mít pro sadu všech vstupů sadu všech výstupů. Navíc u simulátorů se často zkoumá i stav jednotlivých podsystémů (u počítačů tedy např. hodnoty registrů, stav paměti, apod.) Tj. zkoumáš, co se se systémem děje, jak celý reaguje na vstupy.

Podobný dotaz byl před časem v poradně na Živě, taky jsme tam odpovídal, dostal jsem spoustu mínusů a pak zřejmě někdo tak dotaz smazal celý.
Nevím, co je to simulátor a emulátor teď. V době kdy číslo 8080 byl pojem se simulátor říkalo programu co umožnil, aby program napsaný třeba pro tu 8080 běžel například i na minipočítači (tak se tehdy říkalo počítači co byl velký jen jako dvě šatní skříně a nemuselo se kolem něj chodit v bílých pláštích) ADT. Akorát ten program nemusel běžet stejně rychle jako v zařízení pro které byl napsaný a nebyly k dispozici periferie, které by případně řídil. Jako příklad mne napadá program co simuluje ZX Spectrum na PC a umožňuje pařit staré hry.
Emulátor bylo zařízení, které se připojilo kabelem do patice místo mikroprocesoru do zařízení co se emulátorem testovalo. Funkci vydloubnutého mikroprocesoru převzal mikroprocesor stejného typu v emulátoru, program běžel stejně rychle jako bez emulátoru, periferie byly k dispozici, navíc emulátor umožňoval třeba krokovat program, měnit program a další potřebné funkce co se hodily při vývoji daného zařízení.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru