
BIOS ( UEFI - LEGACY )
Dobrý den, chtěl bych se zeptat mám notebook: MSI GE70 2PE Apache Pro
Chtěl bych se zeptat jestli nastavit v BIOSU
UEFI (nebo) LEGACY ?
Mám Win 10 Home.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat mám notebook: MSI GE70 2PE Apache Pro
Chtěl bych se zeptat jestli nastavit v BIOSU
UEFI (nebo) LEGACY ?
Mám Win 10 Home.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Windows nemá zavaděč pro GPT, takže pokud je bootovací disk >2TB tak jedině UEFI. Datové disky jsou jedno, ale windows z GPT (což je nutné pro disky >2TB) v režimu legacy nenabootuje. Linux tyto problémy nemá, proto mě tato skutečnost překvcapila, protože předtím jsem bězně provozoval PC se 4 TB diskem s linuxem a s bootováním v režimu not-uefi nebyl problém (linux tehdy snad ještě ani uefi neuměl, možná to neuměl ani bios té desky, byla to přecejenom dost novinka).
Pokud už je windows nainstalovaný a aktivovoaný, pak je potřeba dát to, na co byl zvyklý, jinak se prohlásí za pirátskou kopii. To samé platí o několika dalších volbách v biosu.
Coze !
Opravdu me hlavne zaskakuji ti, co se nejvice vyjadruji k bezpecnosti a pak na HW podklad ktery podporuje UEFI doporuciji pouzivat Legacy + MBR a to jeste pro disky typu SSD.
* Své preference si nechte pro domaci uziti, nedoporucujte uzivatelum hovadiny jako instalovat na SSD pro Windows 10 na zakladni desce UEFI zastaraly MBR. Chudaci pak ti, co si chcou na tom MBR vytvorit vic oddilu, aktivovat fast_boot, nebo opravit BLoader (spousteci zavadec), které GPT nema na jednom miste jako to ma MBR, kdyz se poskodi tak si muzes tak maximalne "nakakat".. Pak se tu vyskytuji dotazy "Proc mi ten notebook bootuje s Legacy tak pomalu, vzdyt mam SSD disk", tak jak problém s GPUs které podoruji jen UEFI, problemy se zavedenim ovladacu.
Aha, hlavne ze je to "pekny" a vypada to lip, mozna pro nekoho kdo se diva na své MBR rozdeleni disku a mydli si u toho ptaka.
Ma pravdu.
Spravne ale melo byt: Windows nema klasicky zavadec pro GPT.
Microsoft totiz pro Windows spojil funkci GPT s UEFI, takze pokud chci bootovat s GPT, musim mit UEFI a na druhou stranu pokud chci bootovat v klasickem rezimu MBR, musim mit Legacy. Tohle ale obecne neplati, to je jen vyfikundnost Windows.
A ano, pokud pouzivam MBR nefugnuje microsofti fast boot. Jinak neni s nicim problem a GPT nic navic neprinasi. Pro me jako cloveka, ktery pouziva i starsi systemy, tak plati, ze i Windows 10 musim pouzivat v rezimu Legacy+MBR. Boot trva do 10 sekund. To ze by s UEFI mohlo byt nabootovano jeste o polovinu rychleji me zadnym zpusobem nebere.
"Microsoft totiz pro Windows spojil funkci GPT s UEFI, takze pokud chci bootovat s GPT, musim mit UEFI a na druhou stranu pokud chci bootovat v klasickem rezimu MBR, musim mit Legacy."
To jako fakt? Nejak netusim, k cemu by to melo byt dobre to takhle parovat...
EDIT: A jen tak pro zajimavost - mam Dell Vostro 3650. Podle toho, co jsem zjistil, moje Windows 10 bootujou v legacy modu:
Detected boot environment: BIOS
a pritom je disk GPT, protoze v diskovem manageru je moznost prevedeni na GPT neaktivni.
tam jde o to, že v takovém případě se musíš spolehnout právě na hybrid MBR, tj. potřebuješ do (původně protective) MBR dostat dvě věci: MBR zavaděč a informaci o Aktivním oddíle. A to je prostě průser.
protective MBR: jeden "fake" oddíl o velikosti 2TB (nebo max. velikosti HDD, pokud je fyzicky menší než 2TB) s příznakem 0xEE. OS a partitionery které jsou GPT-unaware tak vidí 2TB rozdělený disk, nikoli neinicializovaný disk.
hybrid MBR: dva až čtyři primární oddíly do úhrnné velikosti 2TB; v takovém případě je za všech okolností nutno udržet sync s informacemi o oddílech v GPT.
1. Napsal jsi to nesrozumitelně; Windows umí startovat z GPT jedině v režimu UEFI. Starý MBR zavaděč podporu pro GPT opravdu nemá.
2. nabootovat z >2TB HDD jde i s MBR. Podstatou je, že aktivní oddíl musí být menší než ty ~2TB a zároveň musí být celý POD hranicí 2TB. Proto Linux (ale i Windows) takto bootovat mohou.
3. Nejde o "pirátskou kopii" (ta opravdu nezávisí na tom, zda je disk MBR nebo UEFI - můžeš vyzkoušet přeinstalací), ale o to, že Windows nainstalované jako Legacy/MBR (což je default) po přepnutí na UEFI nenastartuje, protože celý proces natažení a startu OS je diametrálně odlišný.
Tak ted nevim - moje Win10 startujou z GPT v legacy modu :)
Predpokladam, ze to probiha asi tak nejak:
UFI -> CSM -> MBR loader -> GPT loader na systemovem oddilu -> Windows
Nechapu, proc to puvodni majitel instaloval takhle, ale budiz...
A jseš si jistej, že disk máš opravdu v GPT? Pak jedeš hybrid mode a je to dost o hubu.
Proc o hubu? Nehodlam do toho nijak vrtat a menit nastaveni.
Teda - hodlam poslat desitky do prdele a dat tam sedmicky na SSD, ale principialne nevidim problem, pokud nebudu pouzivat nejake prastare DOS utility na partitioning.