Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zesílení Wi-Fi do 1. patra RD

Dobrý den. Prosím vás o pomoc, řešíme problém kdy v 1.p RD je špatná wifi. Přízemí download 22Mbps, 1.p 1,3Mbps. Připojení je přes telefonní linku od O2 a modem je umístěný v přízemí, jedná se o Comtrend VR-3026e comtrend-vr-3026e.html. Do 1.p je vytažený LAN kabel, takže bych to rád řešil dalším routerem v režimu Bridge. Jen teď bohužel žádný nemám a ani si v nastavování modemů/routerů nejsem příliš jistý. Na internetu jsem již něco hledal ale moudrý z toho nejsem. Mohli byste mi prosím poradit jaký zakoupit a ideálně ještě nastavit? Děkuji

novější sw verze lowend tplinků myslím taky dostaly režim bridge, ale neznám všechny a nechci za to ručit, ani to není důležité.

stačí vzít obyčejný router, vybodnout se na jeho wan část a zapojit jen lan:
- stejná síť ale jiná lan adresa než první router, např. 10.0.0.222
- zakázat dhcp na druhém routeru
- propojil lan 1.routeru s lan 2.routeru

Jestli jsem s tím "bridge" napsal kravinu tak se omlouvám, říkám nejsem síťař, ale tohle potřebuji řešit. Vím, že jsi tu kdysi někomu navrhoval nějaké TPlinky nebo jsem zde našel dobré recenze na nějaké Microtiky. Ale vůbec nevím který vybrat (nevyznám se v nich). Mám jen požadavky na LAN porty, Wifi 2,4Ghz + 5Ghz. Zatím nemám žádný v ruce, tak bych se případně přišel pak s nastavením ještě poradit.

Takže jestli chápu správně zapojení by mělo být jako na mém náčrtku v příloze? S tím že na novém routeru v 1. patře pouze vypnu DHCP server a v nastavení O2 modemu nemusím dělat nic?
[87819-sit-png]

bridge byl správně, ale preventivně počítám s tím, že každá krabička ho nemá.

náčrtek je ok, léta návštěvníky odkazuju na podobný:
https://pc.poradna.net/questions/1045871-nastavenie-2-routerov#r1045970
https://pc.poradna.net/questions/795514-je-tp-link-tl-wr741nd-adsl-modem#r800473

pokud ještě 2.router není koupený, volil bych radši gigabitový typ, jde k němu pověsit třeba nas úložiště jako sklad / zálohy.

wr841 je letitý krám, tplink už mu neposkytuje support.

archer c50 a c60 jsou 100mbit krámy. do poschoďového domu bych si netahal pomalou síť.
archer c5 a c6 by měly mít gigabit rozhraní (netvrdím že průchodnost). ale je to snesitelný lowend.

propojit drátem co se dá. tlumené sdílené pásmo wifi jen tam kde má smysl - a nedat na reklamní čísla na krabici, je to nesmysl.

dlouhodobý spolehlivý chod a utáhnutí více uživatelů bez resetu záleží taky na tom, jak výkonný je brouk uvnitř, kolik má k dispozici ram a kolik flash paměti (a nevyplýtvá to jen na grafické rozhraní, viz asus).
archer c5: jenže jak výrobce postupně uvádí různé hw verze, pořád by chtěl šetřit a značkové brouky qualcomm nebo broadcom nahradí laciným mediatekem a původní paměti 128mb/16mb zmenší na polovinu:
https://wikidevi.com/wiki/TP-LINK_Archer_C_series
archer c6 tam má popsanou jedinou hw variantu, taky je na trhu kratší dobu. předem nejpíš nezjistíš co kupuješ, hw verze asi není uváděná na obalu, až na štítku zespodu routeru.
takže jestli je důvodem pro volbu i barva, proč ne.

jinou možností je vzít bílý model zaručeného výrobce. ale na rozdíl od místních síťařů, já si netroufám doporučit mikrotiky úplným laikům, pro ně je to těžko nastavitelné i s quicksetupem:
https://pc.poradna.net/articles/1078011-mikrotik-jako-soho-router-1-zakladni-konfigurace
samozřejmě kdo ho má nebo mu ho někdo někdo nastaví, ten si na nestabilitu nestěžuje.
jejich domácí routery navíc používají jen interní antény - na jedno patro to stačí a je to zase míň hnusná krabička.
ale cena není tak nízká jako u tplinku: https://www.i4wifi.cz/cs/210545-routerboard-mikrotik-rb951g-2hnd

u ac routerů (2.4+5ghz) jedna technická: pokud mají jen 2 antény, jsou pravděpodobně ty pro 2.4ghz taky integrované.

Už mám router doma. Chtěl jsem ho nejdříve vyzkoušet v bytě než ho povezu do RD. Připojil vše jak jsme se domluvili, ale vyskytl se problém. Modem UPC v bytě má IP 192.168.0.1 Brtník psal, ať změním IP adresu routeru. Když jí ale změním už se nemohu přes adresní řádek dostat do administrace routeru, vyskočí jen chybová hláška a pod adresou 192.168.0.1 (192.170.0.1)/(192.168.0.222) nic není. Nejdříve jsem IP změnil na 192.170.0.1, pak na 192.168.0.222. Nakonec jsem nechal původní 192.168.0.1, takže je teď shodná s UPC modemem, který má 192.168.0.1 a já se nemohu dostat do administrace TPlinku. Jelikož mě to pořád připojuje na UPC modem. :/ V příloze jsem dal pár screenu z administrace Tp-linku. DHCP je tedy vypnuté. Prosím co dělám špatně?

Potom si ip zle zadal.
Ip adresa ma byt 192.168.0.222, maska 255.255.255.0, branu nezadavas v tomto pripade....podotykam toto nastavenie mas robit pre LAN nie pre WAN, pretoze obrazok, kde nastavujes dynamic, static pppoe pod je nastavenie pre WAN port routra.
Upravujes teda nastavenie v polozke DHCP server.

Z nejakeho dovodu nedostanes z modemu pridelenu ip adresu a ten blby kram zablokuje dhcp request evidentne.
Toto je jeden z dovodov preco nemam rad taketo kramy, ale uprednostnujem veci co funguju (Mikrotik, UBNT).
https://pc.poradna.net/articles/2807985-vyberame-idealny-domaci-router
Mozno ten bazmek ma nastaveny firewall, aj ked na lan portoch by nemal byt, pretoze vo vnutri by mal byt normalnt switchovy svab.
Skus si zadat na pc ip napevno...192.168.0.223, maska 255.255.255.0 a brana 192.168.0.1. Ako dns mozes dat 8.8.8.8, ale najskor si aj tak skus opingovat 192.168.0.222 a potom 192.168.0.1, ci ti to vobec ide.

Chvíli jsem s tím teď laboroval, nastavil toto ručně (viz příloha) a do TP-Link jsem se dostal, ale přes něj na internet ne. Zkusil jsem Windows řešení potíží a internet jede. Prosím flegu, toto byla jen zkouška jestli to bude fungovat. Na místě určení je ten modem z prvního dotazu comtrend s IP 10.0.0.138. Takže až tam TP-Link přenesu, musím IP adresu TP-Link routeru změnit z 192.168.0.222 na 10.0.0.222? Btw. tento tvůj článek jsem četl, ale zalekl jsem se té administrace, přišlo mi to na mě složité. Cenově by vyšel skoro nastejno.

To co je nastavene je nezmysel....jedine, zeby upc modem nemal 192.168.0.1 ako si tvrdil na zaciatku.
Ono to vyzera, ze to cele routuje, ale v tom pripade by si musel mat zapojenie v style lan/wan a nie lan/lan ako mas na obrazku.
Pozri princip snad chapes.
Akykolvek router, co zapajas do siete by si mal hodit do "modu" AP. Cize vypnes na nom dhcp a priradis mu ip z rozsahu tvojej brany(dhcp servera).
Zapojis vsetky kable len do lan portovo, wan vynechas a mas z routra zrazu hlupy "wifi switch".
Takto to funguje vsade, len u teba evidentne nie a pokial si nas v nieco nezavadzal blahozelam sudruhom z Asusu, ze vyprodukovali takyto paskvil.
Cisto teoreticky si mozes router nechat v routovacom rezime a staci dodrzat podmienku, ze rozsah na lan a wan nesmie byt rovnaky.
Cize ak tvoja brana rozdava ip v rozsahu 192.168.0.0/24 musis nastavit na druhom routri jeho lan a dhcp na rozsah 192.168.1.0/24.
Kabel potom zapajas tak, ze privod ide do wan a zvysok do lan.
Nevyhoda tohoto riesenia je, ze mas 2 siete a klienti zo siete 1 nevidia nikoho zo siete 2.

Ok ja ti verim, len tvrdim, ze tvoje nastavenie je nezmyselne a ak to takto funguje, ze na LAN musis klientov za Asusom nastavit tak, ze Asus bude ich brana a on to dalej budem preposielat na modem je to blbost...mozno to tak naozaj funguje, ale sietovo je to nezmysel.
Ja by som sa ani nedivil, keby si mam vybrat medzi TP-Linkom a Asusom vyberiem si TP-Link....Asusakom proste neverim.

ano, jinak se nedostaneš do jeho nastavení.
když bude o2 router poskytovat dhcp adresy v rozsahu 10.0.0.x, jak chceš (s ponechanou dhcp adresou na pc) nastavovat router s 192.168.0.222?

ad tvůj pc obrázek https://pc.poradna.net/files/87836-ipv4protokol-png ... bránu jsi jen pro dočasné připojení kvůli nastavení neměl vyplňovat.
1) pro trvalý provoz bude branou lan ip 1.routeru: druhý router slouží jen jako bridge nebo switch, podle tebou zvoleného režimu.
2) když si nejsi jistý ručně, necháš to na dhcp - a pak se nebudeš divit rozpojení, až na 2.routeru vypneš dhcp. (statická ip je jen k prvnímu nastavení 2.routeru)

když má 1.router 192.168.0.1 (a tplink typicky nastavuje dhcp na výstupu mezi 192.168.0.100-.199, čili svou statickou adresou 192.168.0.100 jsi s něčím v síti v kolizi !
je takový problém si na pc ručně nastavit zapamatovatelných 192.168.0.11, seřídit 2.router podle představ na nekonfliktní lan 192.168.0.222, až je hotov teprve propojit lan porty mezi 1. a 2. routerem?
jestli oba domácí routery pochází od tplinku, pak mají od výrobce stejnou lan adresu (a oba zapnuté dhcp) - jak je chceš v jedné spojené síti nastavovat?

mě se totiž zdá, že jsem to popsal dost přesně a ve správném pořadí:

stačí vzít obyčejný router, vybodnout se na jeho wan část a zapojit jen lan:
- stejná síť ale jiná lan adresa než první router, např. 10.0.0.222
- zakázat dhcp na druhém routeru
- propojil lan 1.routeru s lan 2.routeru

jen mi nedošlo, že se uživatel ani neumí připojit na router a když už se na něj připojí, místo nastavení routeru na něj kašle a chce hned internetovat.

já vím, proč si raději všechno dělám sám.

Brtníku jak to jen napsat. Já postupoval přesně podle tvého návodu, nějaké internetování mě nezajímalo.
1) vypnul jsem DHCP
2) přenastavil IP
3) reboot
4) nic protože jsem se nedostal do administrace routeru
Můžeš tu ze mě dělat blbce, ale já jsem v tomto samouk a vy dva "ajťáci". Kdybych měl někoho kdo by mi s tím pomohl neptám se tady, klidně bych za to někomu zaplatil aby to fungovalo na první pokus. A to UPC je nějaký Connect box co já vím kdo je výrobce compal-ch7465lg

do TP-Link jsem se dostal, ale přes něj na internet ne. Zkusil jsem Windows řešení potíží a internet jede.

tak to jsem asi četl jinou poradnu.

- u tvého postupu chybí popsat kdys ty 2 krámy propojil kabely, jak byly v té chvíli nastavené a na co jsi vlastně viděl.
- pořadí 1) a 2) je nesmyslné, patří přehodit. (dalo by se, ale to by ses tu nemusel ptát a poradil si s tím, odkud v dané chvíli získáváš ip, nebo jestli si ji nastavíš staticky)
- compal neznám, respektive ti stačí se k němu připojit a vidíš (ipconfig -all), jaké nastavení dostaneš přidělené:
gateway = tvoje síť kam musíš dostat druhý router s nekonfliktní lan, podle své ip odhadneš rozsah nastavení dhcp ať nejsi v konfliktu s jiným krámem připojeným k compalu.

když se druhý router nastavuje asi ve 3 krocích, tak nemůžu chtít hned v tom prvním kroku připojení ven přes nenastavený router.
zkusil jsem to vysvětlit 2x, když ti to vadí, nevím co s tím.

Prosimtě klid. Já nic nechci hned. Jak jsem zmínil toto dělám úplně poprvé tak je možné, že jsem něco popletl. Já jsem vám oběma vděčný, že jste mi s tímhle věnovali čas, nemyslete si že ne. Je to na mě teď hrozně informací naráz, musím si to ještě několikrát přečíst aby až to budu nastavovat tam bylo všechno lepší. Bohužel neznám nikoho kdo by si k tomu se mnou sednul a vysvětloval, ukazoval. Poradna mi zatím ve všem pomohla, sestavila počítač, vyřešila dost problémů. Věřím, že i toto tady dotáhnu do konce. v příloze ipconfig-all

teď ti to funguje.
2. router bez dhcp jede jako wifi-ap nebo switch, jen propouští co posílá 1. router, z toho bereš nastavení - i kdyby ses připojoval přes wifi síť 2.routeru.
pro zajímavost statické nastavení tvého pc by bylo třeba: ip 192.168.0.11 / 255.255.255.0 / brána 192.168.0.1 / dns taky nebo nějaká 8.8.8.8

po přenesení tplinku jinam, kde bude o2 síť (jejich routery mívají ip: 10.0.0.138):
- tplink změnit na 10.0.0.222, nechat mu vypnutý server dhcp
- svůj pc si staticky změnit na 10.0.0.11 nebo mu nechat získání dhcp
- zapojit lan kabel mezi adsl router a lan tplinku, hotovo, od toho propojení může získat tvůj pc adresu z dsl routeru.
(opět pro zajímavost statické nastavení toho pc: ip 10.0.0.11 / 255.255.255.0 / brána 10.0.0.138 / dns taky nebo nějaká 8.8.8.8)

tplink má celou dobu na wan vstupu ponechané třeba získání dhcp adresy od providera, je to jedno, v tomto dvou-routerovém zapojení se jeho wan nikdy nebude využívat.

Tak o víkendu proběhla instalace na místo určení a vše jsem měl do 5 minut hotové a už i vím kde jsem dělal chybu. Ta byla v tom že jsem v routeru jako první vypnul DHCP, pak změnil IP adresu routeru, ale v PC bylo samožejmě nastavené přidělení IP z DHCP serveru (který byl vypnutý), router pouze propojen s PC bez přívodu z modemu. Teď jsem to dělal obráceně a vše fungovalo na jedničku. Takže moc děkuji a omlouvám se, že jsem to zprvu úplně správně nepochopil.

1) změnit IP routeru
2) reboot
3) vypnout DHCP
4) připojit přívod z modemu

Měl bych ještě dvě otázky k možnostem připojení, ale nevím zda to mám sepsat sem, nebo na to založit nové téma.