Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem knihovna fotek - jak pojmenovat

postupem let se mi rozrůstá archiv fotek a ztrácím přehled
(jedná se jen o rodinné fotky)

jakým způsobem v tom bordelu udělat nějaký systém abych se v tom vyznal

\fotky\babička\60narozeniny

\fotky\20190531\babička\60narozeniny

jak to řešíte vy?

díky

2018.05.31-babicka-59.narozeniny
2019.05.31-babicka-60.narozeniny
....
prubezne prelevam na zalohu, cas od casu si udelam treba adresar odkazy/babicka a do nej dam jen odkazy na predchozi adresare, takze pak muzu jit jak chronologicky (po skutecnych adresarich), tak logicky (po odkazech (symbolic links), ktere nezabiraji skoro zadne misto, ale pri prokliknuti me hodi do prislusneho adresare)

(IMHO tohle zvladnul implementovat uz i MicroSoft)

Jasně, ale nakonec by bylo pohodlnější si otevřít měsíc (náhledy, hned vidím, co tam je), podle obsahu udělat příslušné podadresáře (narozeniny Jouda, kočka Sisinka, výlet do Prčic) a prostě to do nich přesypat.

Jen to bude na dlouho, když rok má měsíců dvanáct a těch let je pěkná řádka…

Chce to trochu předvídavosti :-)

Ale jednou jsem to musel řešit - napsal jsem si skript, který ve všech zástupcích změnil "písmenko" (přesně řečeno vygeneroval nové zástupce).
Zase ti zástupci mají výhodu, že je můžu běžně zálohovat. Jak by se to dělalo s linkama ??? V těch spoustách zástupců je fůra práce (s jejich výběrem) a nerad bych to dělal znova (nesjpíš bych to už nikdy nedal do kupy).

Já to taky nerad dělím. Jednou za čas vysypu fotky do složky a až mám světlou chvilku, tak roztřídím jednotlivý události. To je tak jednou za půl roku, někdy ještě míň.
Taky se dlouhodobě chystám na nějaký SW pro automatické zálohy, abych měl synchronizovány fotky v záloze na druhým harddisku. A pak mám ještě jeden offline HDD, kterej jednou za čas napojím a nasypu na něj třetí zálohu.

Jo, to je jednoduche, ale na nic.
Ted mam na prirucnim NB neco prez 6.000 fotek, ktere fotak pojmenoval presne v tomto duchu (DSC_1234.jpg) jenom za lonsky rok. Fotky skladuju v podstate nafurt, takze si to treba vynasob 20 a pak v tom neco zkus najit, jsem zvedav, jak dlouho by se ti ten adresar otviral a jak dlouho bys hledal treba tu fotku synovce s legracni cepici nebo onu, kde demonstruju prenos informaci po jednom dratu. Me to bezne zabere kolem 7 sekund.

Těch 5 tisíc fotek je overkill, to už pak nemůže ani bavit prohlížet. Já fotky před uložením taky vytřídím, abych neměl tři skoro stejný fotky děcka sedícího na pařezu, ale jezdíme s děckama po výletech, zvláště v létě a fotíme se, kde jsme všude byli a kam jsme vylezli. A když takový akce máš v létě každej týden 2 - 3, tak po deseti letech už nerozlišíš, kde to bylo focený, pokud to neroztřídíš. Krom jednotlivých akcí taky jednou za čas udělám složku "Ostatní", kam nasypu různý momentky bez konkrétní události, třeba zpětně za půl roku.

No jo, ja mam krome rodiny i konicky a pak to lita ... treba ten jednodrat bylo monstrum se treba ridicima mikroprocesorama, servem (a prislusnym shieldem pro nej), nestvurnym cinskym displayem, uvnitr komunikovalo asi 5-6 protokoly, ridilo se televiznim ovladacem a debug sel na notebook. Nekolik breadboardu, specialni deska se zdrojem, jina s I2C sbernici, nejaka ta tlacitka a potenciometry a i pant od dveri by se nasel ... To nez trochu prehledne zdokumentujes, tak je to par desitek unikatnich fotek jen to fikne (slovy 31 a mel jsem jich udelat vic) - zbastlil jsem to za vecer a druhy den odprezentoval.

I obycejny emulator mysi a klavesnice co umi makra na par zajimavych fotek vyda a kdovi kdy ho budu stavet pro nekoho zas (schema mam, ale ono jde i ergonomii) - foceni zabralo pomalu vic casu, nez stavba samotna.

Rozebiram nefunkcni pocitacovy zdroj, tak nejderiv namerene hodnoty, pak ktera soucastka byla kde a jake mela hodnoty (a v jakem poradi s tim nejlip ven a zpet), cim jsem ji nahradil, jak vypadaly hodnoty pote - dodnes chodi, az budu opravovat dalsi, usetri mi to spoustu prace a premysleni. Zase mraky fotek, ale misto na disku je smesne levne, muj cas drahy, fotak uz jsem stejne zaplatit, tak proc ma lezet ladem.

Zajedu na zavody, hned je to nejakych 8 stagi, nektere i s 12 a vice terci, ted zachytit navic vzajemne pozice, co je za cim skryto, kudy je to videt a v jakem poradi se premistovat a strilet nemluve o zasazich, vysledcich, kamaradech, strelnici a krajine okolo) a zase spousta fotek, ktere si pred pristim zavodem budu chtit v ramci pripravy projit a cas od casu projit naopak ty vysledky a odvozovat, kde delam jake chyby, v cem se zlepsuju, v cem horsim ... a to je necely jeden den

O vikendu serie prednasek na zajimava temata, neco zpracuju hned, neco zjistim, ze potrebuju po letech - nez psat vse v ruce, je rychlejsi ofotit slide, kde jsou mraky webovych adres a nahledy - mozna za par let uz ty stranky nebudou, ale ten nahled rekne, co hledat a proc. To same schemata. Takze klidne i stovka, dve fotek za jeden den, nektere jsem vytahnul po peti letech a s vyhodou vyuzil, misto abych hledal neco na internetu pul dne a jeste si nebyl jisty relevanci nalezeneho zdroje ...

Jedna fotka vyda casto za tisic slov, obcas na starych fotkach objevuju veci, co jsem tenkrat nevidel ...

A casto je jednodussi a rychlejsi neco nafotit, nez dukladne zdokumentovat a podrobne popsat - taky takovy jeden "proof of concept", ktery dnes ma mnohem dokonalejsiho a slozitejsiho naslednika, ale potreboval jsem overit, zda datasheet rika to, co si myslim, a zda muj ztresteny napad bude fungovat ... prvni pokus o "vagni logicke urovne" [DSC_5721.s.jpg][DSC_5727.s.jpg] - nafotit 7 fotek, nebo napsat cely clanek s teorii, co je rychlejsi? Tady se (v plnem rozliseni) daji i precist hodnoty soucastek, se kteryma to fungovalo (a funguje dodnes). (Roztece direk klasickych 2.54mm pro odhad velikosti)

Tohle udajne nemelo vydrzet fungovat dele nez tyden, pokud vubec - funguje prez 4 roky [crop_scale_0050.jpg], ale chyby navrhu tam jsou videt, zatimco ve schematu se to tvarilo bezproblemove, v realu jsem to pri stavbe musel opravovat. (ten cerny integrac, i ty male odpory a ledky jsou stejne velke jako na hornim obrazku)

No, mám asi 40 tisíc různých fotek, 165 tisíc souborů celkem (protože je RAW z foťáku, zpracovaný JPG, zmenšenina pro prezentaci). V tom už je potřeba nějaký systém :-) Komplikace dělá i to, že fotím několika foťákama a že se číslování z foťáku po určité době opakuje. Ani to sem neuvádím, jen kdyby to někoho extra zajímalo. Jsou to převážně "turistické" fotky z cestování a výletů.

Je-li moc fotek, člověk se v tom množství utopí. Za svou digitální éru mám takové hromady obrázků, vyznat se v tom prostě nelze. Není ideální způsob skladování. Když jsem fotil na kinofilm nebo maloformát, měl jsem u každého negativu kontaktní "náhledy" obrázků, to se hledalo daleké líp. A nebyla toho taková halda. Na film si člověk pořádně záběr rozmyslel, u digitálu se cvaká až nadskakujou uši.
Fotím i profi pro časopisy, takže mám od jednoho objektu hromadu obrázků, člověk nikdy neví, kdy se mu to hodí. Když je třeba nějakou fotku najít, je to obvykle nadlidský výkon. Vím, že danou fotku, co chtějí mám, ale kde... Adresáře pojmenuji podle roků a pak fotky v dalších pod názvem yyy.mm.dd (aby se to řadilo za sebe). Dál používám program DigiKam, kde mám napříč těmi adresáři kategorie - lidi, příroda, skály, města, akce atd. Pochopitelně, stejně prd najdu nebo jen za dlouhou dobu, strávenou šťavnatým nadáváním.