Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Aky rodinny digitalny fotoaparat do 10 000 SK?

Vyberam digitalny fotoaparat pre rodinu ktora caka dieta (nie pre seba), bude sa pouzivat hlavne doma, aj na dovolenkach, take bezne pouzitie. Neviem este z akej kategorie by mal byt, nerozhodol som sa, ci ultrazoom, alebo kompakt, zrkadlovka ale urcite nie. Ake su hlavne vyhody / nevyhody ultrazoomov? Pomozete mi prosim?

Poziadavky:

- cena 5 - 10 tisic SK
- dobry pomer cena/vykon(kvalita)
- co najvyssia kvalita fotiek
- 7-10 MPX
- opticky zoom aspon 4x
- opticky stabilizator obrazu
- co najintuitivnejsie ovladanie pre amatera/zaciatocnika
- format 16:9 pre fotky (aj pre video ak je to mozne)
- kvalitne video s (tiez kvalitnym!) zvukom
- video musi zvladat aspon 640x480, prip. HD, pri (aspon) 24fps
- format videa musi byt jednoducho editovatelny, napr. vo VirtualDub, aj bez rekompresie, asi AVI, urcite nie MOV
- velkost video obmedzena len velkostou pa. karty
- podpora pam. kariet SD
- podpora USB mass storage
- musi si zapamatat datum, cas a ostatne nastavenia aj po vypnuti, vybrati baterii
- tuzkove baterie

Ak medzi poziadavkami nieco chyba, mozete mi poradit na co by som sa este mal zamerat pri vybere a ak mate pripomienky k niektorej poziadavke, tiez si rad necham poradit.

Zatial, aj podla toho co som nasiel, mam 2 znacky Canon a Nikon - este nemam konkretne modely, ale myslim ze Canon ma problemy s USB mass storage. Ak budete navrhovat nejake modely napiste prosim aj najdolezitejsie vyhody/nevyhody - ak ich poznate, podla toho zvazim co je pre mna dolezitejsie a vyberiem si.

Teraz trosku OT, aj ked to spolu suvisi a pomoze mi to aj pri vybere fotoaparatu pre rodinu. Chcel by som nejaky fotoaparat aj pre seba, poziadavky by boli rovnake, ale chcel by som skor kompakt, nieco ploche do vrecka. Mam teraz mobil SE K750i a rozhodujem sa medzi:

- novym mobilom s kvalitnym fotoaparatom
- a samostatnym kompaktom

Neskor, aj keby som sa rozhodol pre mobil, by som chcel urcite aj standardny fotoaparat, ale zatial ho nevyhnutne nepotrebujem. Chcem aj nieco do vrecka co bude robit kvalitne fotky, velky fotak pri sebe nemozem mat stale.

Kvalita fotiek z novsich mobilov, aj s vacsim poctom MPX nie je IMHO nijak vyrazne lepsia ako ma moj SE K750i, mozno len blesk a autofocus umoznia zvysit kvalitu za urcitych podmienok, napr. sero, tma, ale na fotkach v dobrom svetle velke rozdiely nevidim. Na samostatne dig. kompakty nie su tiez dobre reakcie, aj tam musia setrit miestom a tak kvalita ide dole, alebo aspon s poctom MPX nestupa, len neviem ci sa to tyka len lacnych kompaktov a ci sa daju uz dnes porovnat niektore fotomobily s kompaktami.

Tiez, aj koli vyberu toho fotoaparatu pre rodinu, by som chcel vediet, len strucne, ake velke su rozdiely (v kvalite fotografii, nie moznostiach ako napr. opt. zoom) medzi:

- najnovsimi fotomobilmi
- kompaktami
- ultrazoom-ami

Podla toho by som sa rozhodol aj co by som kupil pre seba a aj co pre rodinu.

Vopred dakujem za pomoc.

Dik, ten Canon sa mi paci, ale niekde som cital ze ultrazoomy maju nejake nevyhody, uz neviem presne co to bolo - a este toto v popise mi nie je jasne:

"640 x 480, 320 x 240 - 30 sn./s, 160 x 120 - 15 sn./s se zvukem"

Znamena to ze aj v rozliseni 640x480 nahrava so zvukom ano? Chyba ale format 16:9.

Ked uz mas Canon, zvlada USB mass storage bez nutnosti instalovat software?

Ano, tento uz odporucali viacerym. Zaujimalo by ma ci ma pre beznu rodinu s dietatom, ktora nema velmi vztah k sportu / turistike, takze bude fotit hlavne doma, prip. na dovolenkach, ziadne extremne sporty, ani extremne podmienky, zmysel drahsi model s ultrazoom-om a hlavne ake ma ultrazoom hlavne vyhody/nevyhody, prip. kde by bezna rodina mohla vyuzit ultrazoom.

- ne, Canon je tím pověstný. Ale my Geekové používáme plugin do TotalCommandera, který obchází nutnost cokoliv instalovat.

Hmmm.. ani najnovsie modely?? Skoda, ja pouzivam FreeCommander, najnovsia verzia ma uz skoro vsetko co potrebujem, podporuje lister pluginy, tak snad bude aj podpora toho pre Canon coskoro. Kazdopadne ani toto nie je idealne riesenie, doma to pojde, ale mimo - tak ci tak treba instalovat software/ovladac, alebo TC, prip. plugin - a TC ani nie je zadarmo...

Su este ine alternativy, zatial sa mi sice stale najviac pozdava Canon, ale co ine znacky - Nikon?

Hmm.. ok, ale v com je lepsi od toho Canon-u vyssie okrem zoomu a stereo zvuku pre video? Je ten zvuk aj kvalitnejsi? Ma zmysel priplatit par tisic pre (narocneho) amatera?

Este otazka - Face detection znamena ze ak nie je tvar v strede, automaticky ju najde a zaostri na nu? Mozno je to uz dnes bezna funkcia, len si chcem byt isty.

Tenhle fotak je naprosto bezkonkurencne to nejlepsi co v tejhle cenove Kat. muzes na trhu dostat....

Premejslet nad necim jiným nez CANON nema smysl a S5iS je ptoste dokonalost.... je je vetsi takze nespada do kat. kompakt ale do advanced a daj se na nej nasazovat i vetsi ci specialni hlavy. a pritom to neni SLR

Jinak to video - ten zvuk je vazne moc poznat a kazdej si rika ze stejne video netoci....ALE.. kdyz uz se rozhodnes to video natocit tak to potom stoji za to

A s tim face detektorem mas pravdu a navic si zapnes mult.detect a najde ti to tech ksichtu i vice :)

Je Lehkej. Menu v cestine, Menu je jako u kazdeho canonu jednoduche a prehledne, Spousta funkci, A jako bonus je na AA baterky takze muzes pouzivat nab. baterky a kdyz nahodou nekde neco tak proste koupis ve stanku normalni a muzes fotit a nemusis hledat zasuvku :)

Mno ja se za zadneho profika nepovazuju ale muzes si tam nastavit rychlost uzaverky a podle programu praskat fotky jak se ti zachce... je to takovej ten fotak ze ktereho lezou jenom pekne fotky at to ma v ruce kdokolvek :)

ty ostatni neznam predtim jsem mel jen SONY KYBERSHOT s tim vyklapeci hlavou.

Super je tako to tlacitko na automaticke nahravani videa.... staci jen cvaknou a jedeto = dopre v pripadech kdy je potreba hoooodne rychle jednat např. UFO a pod.

teda pokud nechcete nejakou placku do ruky.

Tak o tom som tiez uvazoval, pre seba, aj ked toto nie je tak surne, chcel by som aj pre seba neskor jeden "poriadny" fotak, asi ultrazoom a jeden kompakt, prip. fotomobil. Zaujimaju ma teda aj rozdiely mezdi tymito zariadeniami (ultrazoom, plochy kompakt, fotomobil) - ale toto je teraz to druhorade.

K tomu co navrhli kolegové ještě zkuste zvážit Panasonic DMC-FZ8.

Kdyby nehrály tolik roli peníze a šlo se za kvalitou snímků tak bych pro rodinu neváhal pořídit Canon G9. Případně v levnější alternativě jak navrhl kolega výše CANON PowerShot S5 IS, u kterého je velkou výhodou rotačně polohovatelný displej.
;-)

Taky jsem si Canona před půlrokem koupil (A720). Fotí opravdu pěkně. Mám ovšem k němu a obecně ke kompaktům Canon jedno ALE. Tyhle foťáky udělají stejně dobrou a často i kvalitnější fotku, jako jejich konkurenti, ovšem JE S NIMI POTŘEBA UMĚT FOTIT. Pokud se hodláte spolehnout jen na automatiku - tedy zapnout, namířit a cvaknout, tak narazíte. Při horším světle (obvyklé momentky z mejdanů ale třeba i běžné focení v interiéru při umělém osvětlení) je zkrátka potřeba si s nastavením trošku pohrát. Pouhé přepnutí na "vhodný" režim většinou nestačí. Předtím jsem používal Panasonic FX-10 nebo občas Olympus SP-500 a u nich metoda "AUTO a cvakej" přinášela lepší výsledky. Zkoušel jsem i Canony A590 a S3IS a dopadlo to stejně. Musím říct, že to pro mě, jako pro naprostého laika-cvakala byl zpočátku docela problém.

Rozhodně je třeba se naučit pracovat s nastavením teploty barev (auto, slunce, stín, žárovka) a nezapomínat to pak při změně podmínek.

Současné EVF by měly umět RAW... Tudíž lze nechat WB na auto a doladit to pak v raw editoru, na monitoru. Excelentně toto zvládá třeba Photoshop Lightroom nebo Nikon Capture NX. Automatika je hezká věc, ale není všemocná.

Je to na zvážení každého... Já nejsem "cvakal", jsem odkojen filmem kde byla kapacita obrázků omezená ... Takže když jedu na celodenní výlet, třeba jako posledně do Brd, tak udělám třeba jen 20-30 obrázků. Takže to pak není takové, jeden snímek z RAW do JPEG zabere cca 5 minut, dále pak vybírám co upravím ke zvětšení, z oněch 20-30 fotek je to tak kolem 5. Není to vše hned, večer to zabere, ale zase mě to baví :-)

Když máš 20 fotek, tak to ještě jde. Když jedeš na vicedenní zájezd, kam se podruhé hned tak nedosaneš, nafotíš toho víc. Pak není problém mít stovky záběrů. A z jednoho večera pak hned několik večerů...
Když jsem porovnával výsledky (zvětšené kousky) přímo z JPG a z RAW, tak mě o prostě nepřesvědčilo, že to za tu práci stojí. Ale nebuu házet flintu do žita. Zkusím v různých podmínkách nafotit RAW i JPG a budu dál porovnávat.

na vicedenní zájezd, kam se podruhé hned tak nedosaneš

Tam obvykle fotím na film..:-)
Rozdíl není do očí bijící, spíš jde o to že v kvalitním RAW editoru (Photoshop Lightroom, Capture NX ...) jsou možnosti úprav snímku větší, třeba již zmíněné vyvážení bílé, expozice... Některé přístroje zvládají ukládat RAW i JPG současně, což s sebou nese samozřejmě vyšší nároky na kapacitu; ovšem při dnešních cenách medií to začíná být fuk...

Zkousel jsem ruzne prevodniky, od nejakych specalizovanych programu, pres PhotoShop az po Zoner, ktery vyuziva free DNG converter od Adobe. Samozrejme, ze uprava RAW neni jen nastaveni bile, muzes tam nastavi spoustu veci, ale fakt me tvalita vystupu (mira sumu apod.) nepresvedcila, ze RAW je lepsi. Mozna ma ten muj fotak tak kvalitni zpracovani JPG... RAW je lepsi pouze v jednom pripade - kdy neni snimek optimalne exponovany.

A co se tyka klasickeho filmu. Od chvile, kdy jsem zacal fotit digitalne, mi klasika lezi ve skrini. S digitalem nemusim premyslet o tom, zda mam jeste volna policka na filmu, zda mi vyjdou filmy nebo budu muset filmy shanet nekde na stanku, kde se na slunicku hrejou cele leto.
Muzu si zkouset, experimentovat, hrat si (tim nemyslim bezmyslenkovite cvakat vse okolo na automat). A to je pro me na foceni to, co me bavi. Ze se ucim, zkousim, hraju si a to bez nejakych materialnich nasledku. Tohle mi na klasice hrozne chybelo. Sice to melo neco do sebe - 10 minut obchazet, abys pak vyfotil zaber vs nafotit 10 zaberu a pak si vybrat jeden.

Takze... Fotoaparat je na fotografovani... od toho je i jeho nazev... ;-) Bud budes mit super fotky, nebo dobre video... Ne dohromady...

Kdyz hledas hodne dobry fotak pro rodinu, tak jednoznacne DSLR... Jenze tam je to o necem jinem... Dnes sezenes dobre zrcadlo s kvalitnim setakem za 10tisic...

No pro tebe bude idealni EVF... cili "falesna zrcadlovka"...
- velky rozsah zoomu
- vyborne vlastnosti optiky (svetlnost, kresba, opticke vady...)
- stabilizace
- rychlost
- kvalita fotek (nesrovnatelna z vecsinou kompaktu!)

A jestli muzu doporucit tak PANASONIC FZ18 nebo SONY H9... Jina volba tady neni... Ultarzoomy od OLYMPUSu, CANONu nebo FUJI jsou kvalitativne hodne pozadu za SONY a PANASONIC...

Sam jsem PANASONIC FZ18 mel, a muzu jenom doporucit... Fotil jsem s nim vic nez rok a max spokojenost... No ted jsem uz presedlal na DSLR...

Mrkni do moji galerii... Uplne na konci jsou fotky ze ZOO focene prave PANASONICem FZ18...

sets

Fotoaparat je na fotografovani... od toho je i jeho nazev... Bud budes mit super fotky, nebo dobre video... Ne dohromady...

Mne (teda vlastne to nie je pre mna) stacia super fotky, video je druhorade, ale chcel by som co najlepsie, podla moznosti. Urcite nechcem aby nahradilo kameru a viem ze ani nemoze.

A jestli muzu doporucit tak PANASONIC FZ18 nebo SONY H9... Jina volba tady neni... Ultarzoomy od OLYMPUSu, CANONu nebo FUJI jsou kvalitativne hodne pozadu za SONY a PANASONIC...

Zaujimave, no kazdy mi tu radi Canon a teraz uplne opacna reakcia, ako zistim kde je pravda? A stale tu nie su ziadne reakcie na Nikon, to by mala byt jedna z najlepsich znaciek. :-/

Mrkni do moji galerii...

OK, dik, pozriem sa tam.

Mrkni do galerii... Nemuzu posoudit jaky je CANON... Taky jsem mel stejny problem, a bylo mi poradeno at si koupim PANASONIC... koupil jsem... A NIKDY JSEM NELITOVAL...

Ano NIKON patri mezi spicku, ale v segmentu digitalnich zrcadlovek... ;-) U kompaktu je to lepsi prumer...

PS: Ten PANASONIC ma optiku LEICA... A to uz je co dodat... Da se rict nejlepsi optika v segmentu ultrazoom... :-)

Tady mas testovaci snimky na PANASONIC FZ18:
http://www.dpreview.com/reviews/panasonicfz8/page18 .asp

A tady celou recenzi:
panasonicfz8

A forum PANASONIC: je tam i spousta fotek od uzivatelu:
http://forums.dpreview.com/forums/forum.asp?forum=1 033

Tim nechci prosazovat znacku PANASONIC, jenom pisu muj nazor... ;-)

PS: Ted mam SONY ALPHA...

Mrkni do galerii...

Ano, su pekne, ale vlastne vsetky fotky z fotakov ktore mi tu radia su dobre, otazka je ci bezny amater dokaze spravit tak dobre fotky - a s ktorym fotakom.

Nemuzu posoudit jaky je CANON...

Dobre, ale odkial potom vies toto:

Ultarzoomy od OLYMPUSu, CANONu nebo FUJI jsou kvalitativne hodne pozadu za SONY a PANASONIC

Je to len od ludi ktori ti radili?

Prikladam opacnu reakciu z tejto temy:

Uplne a jednoznacne CANON S5iS

to je to nejlepsi co za tuhle cenu muzete dostat....

Tak teraz baba rad. :-|

Okrem Panasonic-u ma zaujal aj Sony (ten ma aspon MPEG format ked uz nie AVI), ale problem u obidvoch je akumulator, mozno su koli tomu mensie, ale vsade treba nosit nabijacku a kde nie je zasuvka, s fotenim je koniec.

"JE TO LEN DO LUDI KTORI TI RADILI"

- ne neni to jen od lidi ktery mi radili... Pred tim nez jsem si ten PANASONIC koupil, tak jsem precetl asi tak "milion" recenzi a srovnavacich testu... ve finale jsem se rozhodoval mezi SONY H9 a PANASONIC FZ18... Panasonic jsem si vybral kvuli vecsimu zoomu, a trosku lepsi kresbe... a taky byl lehsi...

"UPLNE JEDNOZNACNE CANON"

- o tom jsem taky uvazoval, ma kvalitni video + stereo zvuk + a kdyz se nepletu da se pri nataceni i zoomovat... Jenze odradila me ergonomie... ale to je hodne subjektivne, kdyz jsem ho vzal do ruky, tak mi nesedel... a taky kdyz se nepletu tak byl na 4tuzkove baterky... verim tomu, ze kdyby AA baterky nebyli tak rozsireny standard, tak je nahradej akumulatory...
- a to z tou zasuvkou nemas pravdu... na jedno nabiti akumulatoru jsem dokazal vyfotit 400fotek... samozrejme jsem mel jeden zalozny, takze dohromady 800fotek... to na vikend v horach uplne staci... ;-)
- akumulator se nabiji cca 2,5hod... a to za 50kacek ukecas i vycepniho v hospode aby ti hodil nabijecku do zasuvky...

"OTAZKA JE CI BEZNY AMATER DOKAZE SPRAVIT TAK DOBRE FOTKY"

- pri foceni jsem pouzival prevazne automatiku, ta za tebe dela vecsinu... neco jineho je jak tu fotku nakomponujes...

Tu odporucana S5 oproti starsej S3 mi az tak vykonostne navyse nepripadala. Ked si zoberiem fakt, ze S3 sa da stale zohnat za ovela mensie peniaze ako S5, tak by bola moja volba asi jasna.
Co sa tyka pozadovanych parametrov splna tato eskova rada vacsinu z nich na rozdiel napr od odporucanych Panasonicov (tie nevyhovuju nielen tym mov).

Teraz zvazujem aj lacnejsie modely, lebo vraj az prilis drahy netreba, stale to bude ale mdzi tymi 5-10 000, ako je to v prvom prispevku, ale mozno blizsie k 5 000.

Takze paci sa mi v tejto hladine napr.:

Canon SX100

Niekolko reakcii z inych for:

"Osobně bych SX100 nekupoval, myslím že moc šumí"

- To by asi vadilo, neviem ake zle to je, ale je to pre ludi, ktori to v PC upravovat nebudu, takze by som chcel nieco, co spravi co najlepsie fotky bez nutnosti upravovat.

"já jsem koupil Canon SX100IS. vybíral jsem podle výsledků testů v časopise D-test, který považuju za důvěryhodný (narozdíl od různých "odborných" časopisů, jejichž recenze jsou ovlivněné výši reklamy té které značky v časopise a jsou téměř skrytou reklamou. SX100 byl vítěz mezi asi 30 fotoaparáty v rozmezí cca 5.000-10.000 Kč. Navíc se dneska dá sehnat do 5.000.
SX100IS měl nejlepší hodnocení celkově, pokud jde o jednotlivé třídy, tak vyhrál jako nejlepší megazoom, teleobjektiv, momentky a makro. Hodnoceno 2 odborníky a 3 laiky, nebo opačně, ted si to nepamatuju už."

- Tak neviem ake zle je to co sa tyka toho sumu, ale tato reakcia je dost zaujimava.

Mě Canon SX100 přijde jako velmi vhodný přístroj pro výše uvedené účely. Určitě je to výborný kompromis za super cenu.
Věřím, že když se za rok podíváte na fotky, které tím pořídili a pobavíte se o tom, jak jsou s přístrojem spokojeni, že budou rádi že jste vybral tento. Je to sice plasťák, ale zase je lehký a hlavně dělá výborný fotky v makro režimu.

Tento Canon (SX100) je zatial velmi horuci kandidat, asi s najlepsim pomerom cena/vykon, S5 IS je uz prilis drahy a aj vacsi, myslim ze by ho nevyuzili (ten si mozno kupim ja, ale dufam ze budu este nove dovtedy, s kvalitnym HD videom :-) okrem ineho ).

Este uvazujem aj o A720 IS, je na spodnej hranici limitu, aky je medzi nimi (SX100 a A720 IS) rozdiel, teda okrem zoom-u?

Kameru budu chciet tiez, ale asi az neskor, vlastne teraz nie je asi najlepsi cas kupovat kameru, SD sa uz neoplati a HD su este drahe, nedoladene, problem je aj s editaciou a samotnym prehravanim, tiez so skladovanim, aj ked sa mozno sa pouzit aj DVD.

Mozno sa rozhodnu aj pre kameru a ja dostanem dalsiu ulohu, ale fotak chcu urcite.

Viem ze kamery vedia robit fotky, ale daju sa porovnavat s fotkami ktore robia fotoaparaty o ktorych sa tu bavime??

Zaujimave, je to sice 'placka' s malym zoom-om, ale ma HD video... Aky je rozdiel v kvalite fotiekv porovnani napr. s Canon-mi ktore tu odporucali ini? A aka je kvalita toho HD videa? V jednom clanku som nasiel tiez nejake fotaky s HD videom, ale vraj vzhladom na kvalitu HD videa sa HD neda povazovat za plus. Tak radsej chcem SD video, ale kvalitne, ako nekvalitne HD.

Tak to zhrniem. Bol som v NAY, videl som niektore modely nazivo a zistil som nove informacie. Radil mi kamarat, takze urcite mi neporadil zle, navyse sa vela veci zhodovalo s tym co som uz zistil (nielen) na tomto fore.

Tu je niekolko modelov a plusy/minusy (hlavne rozdiely a nove info):

Canon SX100 IS

+ cena
+ 10x zoom
+ avi video
+ tuzkove baterie

- rozmery (je o nieco vacsi ako som cakal)
- nema sirokouhly objektiv

PANASONIC DMC-FX55E-S
PANASONIC DMC-FS5E-S

+ rozmery
+ cena
+ sirokouhly objektiv

- zoom
- mov video

PANASONIC DMC-FX35E-S
PANASONIC DMC-TZ4E-S

+ rozmery
+ zoom 10x (TZ4E-S)
+ HD video (DMC-FX35E-S)
+ sirokouhly objektiv

- cena
- mov video

Sony DSC-H10 (H9 uz asi nezozeniem)

- chyba podpora SD kariet
- akumulator
- cena

Velky opticky zoom by mozno nevyuzili, niektore kompatky/placky ale maju tiez pomerne vysoky (az do 10x), len neviem ci sa da porovnavat napr. s vacsimi fotoaparatmi ako Canon SX100 IS. Sirokoulhy objektiv je pomerne dolezity, aj ked som ho nemal medzi poziadavkami, to je hlavny nedostatok Canon-u, Panasonic ho ma, ale ma prave to MOV video.

Takze stale je horucim kandidatom Canon SX100 IS / SX110 IS a pribudli ploche kompakty Panasonic Co na ne hovorite? Mam o nich uvazovat? Ktory z uvedenych modelov mi odporucate (ak niektory)? Alebo radsej ultrazoom-y Panasonic? Tie su uz ale prilis drahe a aj velke. Ake su rozdiley v kvalite fotiek? Sony som koli nepodpore SD uplne vylucil.

K tej druhej teme: Ja mam Nokiu N82 a ta kvalita fotiek je neskutocna... Optika Carl Zeiss + normalny blesk (nie diody). Potom sem mozem hodit par fotiek ked budem na svojom pocitaci... ale mozes si pozriet aj niekde na nete, je ich kopu...

Taka mala uvaha asi trosku od veci. Netyka sa to len tohoto threadu, ale aj inych.
Mne sa zda, ze to autor threadu uz prehana. Vybera, vybera, chce vsetko v jednom s vlastnostami specializovanych zariadeni, stale premysla co bude lepsie, pritom podla popisu asi profesionalny fotograf nebude a navyse sa pohybujeme vo vyssej cenovej kategorie lowendu, takze mi celkom unika to strasne premyslanie, co bude lepsie.
Pri dnesnych cenach spotrebnej elektroniky sa meni trosku jej vyznam. Uz to nie je ako kedysi, ze si clovek kupil pristroj, ktory ho potom sprevadzal podstatnu cast zivota. Tovar je naozaj spotrebny a pri vyvoji cien na trhu, technologickeho vyvoja na nom sa mi zda ozaj zbytocne par tyzdnov, alebo mesiacov premyslat, co si kupim za par tisic (co nie je dnes uz skoro ziaden peniaz).
Fotak, ale podobne zariadenie nas budu spravadzat mozno rok, dva, tri...pokym nas nezlomi zase ponuka trhu na nieco lepsie, lacnejsie, modernejsie, vykonnejsie a nami vybrany vyrobok odide na cestne miesto do skrinky, kde pomaly zapadne prachom.
Navyse netreba prehanat a precenovat vnimanie ludskeho organizmu.
99.99% ludi nerozozna zvuk z cd prehravaca od kazety alebo platne (samozrejme kvalitna paska, kvalitna platna).
99.99% ludi nerozozna pri pohlade na obrazok na lcd displeji akou technologiou bolo vyrobene (jeden kolmy pohlad na displej a nie 2 monitory vedla seba).
99,99 nerozozna 2 rovnake fotografie, pricom jedna z nich bola spravena pristrojom za 5k a druha profesionalnou zrkadlovkou. Navyse do lowend segmentu foto zasiahli dost telefony a po case telefony uplne vytlacia klasicke fotoaparaty. Zostane len stredna a vyssia trieda, na ktoru nebudu technologicky mat.
....atd
Samozrejme vsade sa najde "expert", ktory pride a zacne tvrdit, ze paska sumi, ze platna ma lepsi zvuk ako cd, ze farby na pva su vernejsie, ze canony sumia a tlacia bielu farbu do zlta...atd
Ale kto z vas si mysli, ze patri do kategorie 0.01%? Ja osobne som 99.99%.
P.S. Sluch mam slusny, farebne citenie v poriadku

I já se připojím k souhlasu. Já jsem kupoval digitál tím způsobem, že byl na Aukru za dobrou cenu. Nic jinýho nerozhodovalo. Stál mě tisíc korun.
A než nějaký vlastnosti foťáku, tak je důležitější ten, kdo ho drží a jak s ním fotí - mít cit pro ty správný okamžiky a úhly pohledu.

Ano, som amater, ale chcel som mat aspon strucny prehlad. Napr. keby som sa nesiel poradit k tomu kamaratovi, mozno by som prehliadol ze Sony nema podporu SD a kupil by som ho, lebo je tolko veci, ktore by som kontroloval, ze by som na to mohol zabudnut - a rozdiel cien tych kariet je pomerne velky.

Inak aj ja si uz myslim ze vyberam pridlho, ale potom co som videl tie fotaky nazivo si myslim ze SX100 je pomerne velky a tie ploche modely Panasonic su vraj dobre, takze teraz ma zaujimaju hlavne tie a rozdiely v kvalite bez zoom-u medzi napr. SX100 a niektorym modelom Panasonic. Bez kompromisov to nejde, takze asi sa zmierim s tym mov videom.

Teraz som presiel od ultrazoom-ov k plochym kompaktom a je to velka zmena, ale ten zoom by asi nevyuzili, len sa vazne neviem rozhodnut ci Canon, alebo niektory z tych plochych Panasonic-ov - a ak ano, tak ktory? :-(

Nehledej foťák s dokonalým videem, to si kup kameru. Na vše je nejlepší zařízení, co je k tomu určeno. Fotit telefonem také jde, ale výsledek je naprd. U foťáku pro domácí použití, kdy si prohlížíš fotky na monitoru, nanejvýš vytiskneš obrázek na A4, nejčastěji však na 9x12 nebo 10x15, stačí bohatě 4 MPix, možná i 2, za více pixelama nemá cenu se honit. Jestli kompakt nebo klasiku, to se rozhodni podle účelu, technicky je to pro domácí použití celkem také fuk. Jestli ultrazoom nebo ne, záleží jak chceš přibližovat záběry někde z dálek, nebo ne. Osobně bych doporučil čím větší zoom, tím lépe, když si na zoomování zvykneš, bude se ti zdát stále málo. Pozor, optický zoom. Digitální je zcela na prd, to si můžeš daleko lépe zvětšit v kterémkoliv grafickém programu na PC. Pokud jde o karty, preferoval bych SD/MMC s podporou HC (karet nad 2 GB).

Skoro vsetko tu je mi jasne (video, mpx, opticky zoom, SD/HC).

Teraz na temu ultrazoom - najskor som chcel taky, ale bude sa fotit vacsinou doma, tam sa nevyuzije a mimo - velky fotak je tazke mat stale pri sebe, s mensim sa da nafotit aspon nieco, navyse je tazke fotit bez stativu s velkym zoomom, aj so stabilizatorom.

Potreboval by som hlavne este nejake reakcie na Panasonic, prip. aj poradit ktory...

IMHO Jez. s Panasonicem neprohloupíš žádným. Vyber který ti bude vyhovovat tvarově, mají všechny téměř shodné funkce. Je na MMC/SD s podporou HC, po připojení k PC se tváří jako disk (USB Mass storage), což je daleko lepší, než se hádat s průvodcem dolování fotek z aparátu. Do místnosti velký zoom není třeba, ale 3x až 4x se hodi i do místnosti (portrét se musí fotit z větší vzdálenosti na zoom!). Když nefotíš v noci, udržíš i velký zoom v ruce. Mám Panasonic DMC-FZ 18 s až 25 optický zoom (je-li menší rozlišení). Zde je fotka širokoúhlým koncem zoomu:
[http://img1.rajce.idnes.cz/d1/0/856/856777_5cba29ac 1742433348736bff1921c9fb/images/P1000109.JPG]

a tady ze stejného místa a stejným směrem, jen 20x optický zoom, foťák držen v chapadlech:
[http://img1.rajce.idnes.cz/d1/0/856/856777_5cba29ac 1742433348736bff1921c9fb/images/P1000111.JPG]

BTW nenaladil jsem tě na ultrazoom ;-):))? Raději 'víc' zoomu, než pixelů.

Asi minutu jsem koukal na ty fotky a vůbec jsem nechápal co mají společného. Stejným směrem...to je jak "tímto směrem, asi 300 kilometrů, leží Vídeň". Pak mi to došlo, skoro jsem na té první Ještěd ani nenašel. Tak to je teda paráda, žádné pixely nemůžou nahradit kvalitní optiku. Panasonic umí snad všechno na co sáhne, jenom u těch foťáků ta drobnost s *.mov formátem u videí, to je otravné.

prostě si to převedeš free Media Coderem

Jasně, ty si to převedeš, protože víš. Přál bych Ti ale vidět jaké stresy z toho mají BFUčka. V čem to přehraju ? Jak to převedu ? Vím že na videa jsou kamery jak píše níže Rce, lidi si ale natočí krátké video a chtějí ho poslat známým (nebo nedejbože umístit na web ]:)), kteří taky nemají tucha ani v čem to přehrajou, natož nějaká konverze. Mov je otravný, avi zná dneska každý.

Jedna z podmínek byla:

- format videa musi byt jednoducho editovatelny, napr. vo VirtualDub, aj bez rekompresie, asi AVI, urcite nie MOV

IMHO člověk, který upravuje video ve VirtualDubu musí vědět, co je to kodek, k čemu slouží apod. Myslím, že by oného člověka nebyl vůbec problém 3x kliknout v MediaCoderu a převést video z MOV na AVI. Dale i podmínka formátu AVI je zavádějící, protože AVI není formát, ale jen kontejner, ve ktrém může být kdejaká hovadina...

Oni by si to asi neupravovali sami a stale je to o jednu (zbytocnu) operaciu viac, ale nechcem to uz rozoberat, bolo to tu dobre zdovodnene preco MOV nie je najlepsi format. Dokonaly fotak ale neexistuje, takze nejaky kompromis urobit musim a kedze je fotak na fotenie, tak to bude prave to video.

AVI není formát, ale jen kontejner, ve ktrém může být kdejaká hovadina...

Samozřejmě, tohle vím, tady jde jenom o tu pitomou příponu. Debilní WM Player to neotevře, VLC Player v pohodě ale kdo ho má-kromě mých zákazníků kterým ho cpu horem dolem při každé instalaci a mám klid. Ostatní se max. dozvědí že si musí stáhnout Quick Time a pak mají v PC jenom další bordel.

Jak pravím, na video je kamera a ne foťák :-). Optika je u všech Panasoniců Leica a to je znát. Žádná vinětace, žádné soudkovité zkreslení, aberace nepozorovatelná. Panasonic si nemohl vybrat lepší skla. V těsném závěsu je pak Zeiss a Hasselblad. Optický zoom žádný dosud žádný program na zvětšování obrázků nenahradí. Můžeš taky porovnat - též ze stejného místa stejný směrem :-Dširokoúhlý a 20x zoom :-). Jestli se chceš pokochat dalšími fotkami, tak tady ;-).

Se vytahoujou :)). Má zajímavou funkci: Smile Shot. Když se všichni před foťákem začnou smát, tak se sám odpálí! Nebo když někdo mrká a má zavřené oči, tak se naopak nedá fotit. Objektiv Schneider také patří k dobrým, ale na zoom a mimo clonu 5.6 v okrajích nejsou ostré. Foťáky Samsung nevypadají také špatně. Však v dnešní době se viloženě mizerný foťák snad ani vyrobit nedá. Čipy dělá pár výrobců, objektivy také. A udělat na to všechno futrál, na tom se už nic nemůže zkazit :)).

Pěkný, dík. Je to k nevíře, bez stativu s takovým zoomem a fotka opravdu slušná.

Optický zoom žádný dosud žádný program na zvětšování obrázků nenahradí

To je bez debaty. Z prdu kuličku udělat nelze, dobrá optika je základ.
Mám docela pěkný fotky z turistiky v Alpách - ještě za svobodna a na film, až jednou budu mít víc času tak to někam vystavím taky.

Pozor! To je specialita tohoto Panasonica, u jiných foťáků to neplatí! Záleží na konstrukci čipu a kvalitě optiky, obávám se, že nikdo jiný, než Leica si to dovolit nemůže. Panasonic tomu říká Extra zooom a je opravdu obdivuhodný. Cituji z návodu:

formát velikost max.zoom
 4:3    8M        18x
 3:2    7M        18x
16:9    6M        18x
 4:3    5M        23x
 3:2    4.5M      23x  (používám nejvíc, 4.5M mi většinou bohatě stačí)
16:9    3.5M      23x
 4:3    3M a méně 28,7x
 3:2    2.5M      28,7x
16:9    2M        28,7x

Dik, mna si teda dostal, ma to nieco do seba. Ja som tiez pozeral co maju tie fotky spolocne, potom mi to doslo.

Ja som videl v NAY elektrodome v akcii zoom 10x a nezdalo sa mi to prilis vela, navyse prvy zaber nebol ostry, az druhy bol, aj preto som si myslel ze taky zoom 18x bude asi velmi tazke vyuzit bez stativu.

Takze pre seba by som chcel uz vacsi zoom, ale ten hlavny fotak ktory tu vyberam nie je pre mna, takze ten bude mozno len so 4x zoom-om a podla reakcii to bude asi Panasonic. Ten s 10x zoom-om je uz prilis drahy, ale este som sa definitivne nerozhodol.

Este k tomu fotaku pre mna - urcite potrebujem mobil, chcel by som aj nieco cim mozem fotit kedykolvek a kdekolvek, takze mobil, alebo kompakt a este by som chcel aj ultrazoom, ale 3 zariadenia? Neviem, mam 2 moznosti - mobil+kompakt+ultrazoom, alebo len mobil+ultrazoom, s tym ze s mobilom by som aj fotil, ale neviem, su uz nove fotomobily s bleskom lepsie ako napr. SE K750i (ktory mam teraz)? Samozrejme ze ten ultrazoom by bol hlavny fotak a doma by som fotil len s nim, s mobilom by som fotil len nudzovo. Mozno este tretia moznost, mobil a kompaktny ultrazoom aspon na opasok, ale tam by uz asi bola velkost na ukor kvality. Neviem ktora moznost by bola lepsia... Ale to ma este cas, mozno sa dovtedy vela veci zmeni, teraz je to vedlajsie.

Jestli fotit kdykoliv a cokoliv, zvykni si foťák nosit s sebou. Existuje spousty brašniček, co se dají přidělat na opasek, i na ten Panasonic FZ-18, který je dost velký, mám brašničku na opasek, ale raději ho nosím přes rameno. Věř, že sebelepším mobilem vyfotíš starou belu. I když kombinace kompakt+ultrazoom také není špatná. Sám mám ještě malinkého Panasonica DMC F7 na nošení v kapsičce u košile.

Též si můžeš koupit tohle, jako přívěsek na klíče :-D:-D - ne abys to vzal vážně!

Bez obav, az taky amater nie som. :-D Ale na urcite situacie by sa celkom hodili podobne hracky (samozrejme nie ako nahrada za fotak), na gadgets.cz je ich vela, myslim ale ze su tam hlavne "kamery", tu je par prikladov:

gadgets.zive.cz

Myslim ze mi este nikto neodpovedal na jednu otazku a ty mas prave velky ultrazoom a minikompakt, tak mozno by si vedel. Aka je kvalita fotiek a zoom-u pri velkom fotaku a mensom, napr. FZ-18 (18x), Canon SX100 (10x), Panasonic DMC-TZ5EG-S (10x) - ten posledny ma uvedenych tych 10x ako "superzoom" - je to to, ze sa da nizsim rozlisenim zvysit velkost zoom-u? Nie je ten zoom 10x pri Panasonic-u na ukor kvality? Ja som videl Panasonic-y a myslim ze ten s 10x zoom-om nebol vacsi ako ine s 3x a 4x.

Kvalita zoomu záleží na kvalitě objektivu, Leica u všech Panasoniců je zárukou kvality. Panasonic DMC-TZ5EG-S neznám, tak přesně nemůžu říci, jen hádám, že ano. Oni dělají zmenšení počtu pixelů vyříznutím oblasti v čipu, tím se zoom jakoby prodlužuje. U Leicy bych se nebál ztráty kvality zvětšováním zoomu - i když také dělají levnější objektivy. Nejlépe je si najít na Digineffu či jinde recenzi a zkušební fotky obouma koncema zoomu.

Máš v mnohém pravdu, ovšem myslím že oněch "neznalých" lidí nebude 99,9% ale méně... Možná můj dojem pramení z toho že se stýkám a bavím s podobně zaměřenými lidmi (poslech LP, fotografování na film nebo DSLR...)? Jeden příklad za všechny, účastnil jsem se fotografické soutěže; zasílala se zvětšenina 30x40; poslal jsem zvětšeninu z negativu pořízenou (v roce 2002) technikou ze sedmdesátých let. Reakce většiny lidí a návštěvníků byla ta, že ta fotka je "nějaká jiná", "opravdu je tohle na film" apod. Stejné to je když někdo slyší hrát vinyl (na kvalitním a seřízeném gramofonu a odpovídajícím řetězci), neřekne konkrétně jak mu to zní, spíš něco ve smyslu že to zní "jinak" apod.
Sorry za OT...:-)

Tak uz som kupil! Panasonic TZ5. Prve dojmy so velmi pozitivne. Som spokojny okrem kvality snimkov, zoom-u aj s konstrukciou, dizajnom, jednoduchym a intuitivnym ovladanim, displejom... Myslim ze som vybral dobre - a to aj vdaka vsetkym ktori sa mi tu snazili pomoct, takze velmi pekne dakujem!

Este ho mam ja, musim sa s nim trochu pohrat a potom ukazat tym, ktorym je urceny nejake zaklady, ako fotit. Tiez im ho chcem nastavit, mam preto opat par otazok, dufam ze to nebude prilis OT, ak ano, tak to mozete rozdelit. Sam som amater, viac menej zaciatocnik, ale nie uplny.

Format - to je najvacsia dilema, 4:3, 3:2, alebo 16:9? 4:3 je dobry format na stare TV, 3:2 na fotky, 16:9 na nove TV, monitory... Podla mna je 16:9 najlepsi do buducnosti, este 3:2 je dobry kompromis, netreba pred vyvolavanim menit format, orezavat fotky a aj pri 4:3, aj pri 16:9 obrazovkach (TV, monitory) su cierne pruhy po stranach mensie. V akom fotite vy a aky format odporucate?

Citlivost - su tu 2 moznosti - "AUTO" a samostatne ISO 100, 200, 400... a dalsia moznost - "ISOMAX 400" -je to inteligentny mod, max. sa pouzije ISO 400, viac je uz len MAX800 a MAX1600, ale to je uz asi vela.

Neviem na co by som sa este mal zamerat, co som vedel som uz nastavil, ale je nieco na co by som nemal zabudnut? Budu pouzivat asi vzdy automatiku a prave tento fotak ma aj (automaticke) fukncie ktore ine nemaju, ale aj tak je mozno nieco...

Este nieco - mozno je to tym ze nemam pamatovu kartu, ale subory po pripojeni k PC sa nedali presunut ani vymazat. Je nutne nieco nastavit aby to bolo mozne, alebo ked budem mat pamatovku tak to pojde?