
poměr reálné a skutečné rychlosti Wifi - který poměr je správný
Ahoj všichni a flegu, mám jednoduchou otázku, jaká je reálná rychlost wifi přenosu na transportní vrstvě v limitě velkých přenosů (HTTP stahování, SMB sdílení) vůči tzv "synchronizační rychlosti"? Samozřejmě za přepokladu, že zde nejsou kolize, kanál je volný jen pro přenášející uzly a nejsou zde "chyby přenosu" (nutnost pakety znovu posílat).
Dám příklad: 802.11n - 150 Mbps .... 11 MB/s (88 Mbps)
Doteď jsem myslel, že je to lehce víc jak polovina (což odpovídá příkladu výše i mé zkušenosti) ,ale právě na článku v živě je podíl 0.4. (1/2.5)
Absolutně ty čísla vypadají skoro stejně, ale liší se v poměru 3:2 (300Mbps ---> 176 Mbps vs 120 Mbps )
Ale nikde jsem se nedozvěděl, kolik by to vlastně mělo být Mělo by to být dobře definované číslo, jelikož "Tzv synchro rychlost" již v sobě má započteno vše potřebné (typ kódování QAM, počet bitů na symbol (5/6, 3/4) - známá řada 54, 72 150 300 / ac:433 .... Za toho předpokladu, že tam rušení je pod úrovní významnosti a nikdo jiný nevysílá.
Otázka číslo 2: jak se tento poměr mění, když ty uzly provádějící benchmark jsou oba dva napojená na access point . Hned každého napadne, že to bude polovina. Ale opravdu? Není třeba tohle důvod toho rozdílu ?
A ještě jedna věc
Můžete někdo vysvětlit Co se myslí tou efektivitou? Podle těch hodnot u 11n a 11ac to nemá nic společného s tím na co jsem se ptal (linková rychlost/reálná), protože to jak jsme si dokázali, je něco kolem 0.4 a 0.75.
Mj odjinud: Moja skusenost hovori, ze v mode 11g je mozne dosiahnut prenosovu rychlost na linkovej vrstve napriklad aj 31Mbps ... (pro 54Mbps ) to je 55% 28Mbps a Total Commader mi ukazuje rychlost 3.5MB/s (27)
Takže 10% je může dělat rozdíl mezi rychlosti "zápisu na disk" a linkové (L2) rychlosti (neplést s rychlostí Wifi dle MCS, ta se taky zove nesprávně "linková")
Ten článok na ktorý odkazuješ je chybný vo vzťahu na to, na čo sa pýtaš. Podľa neho nikdy neprídeš na to, ako to v skutočnosti funguje. Na všetko a to naozaj na všetko (aj na záchodovú misu) existuje nejaká norma, podľa ktorej sa výrobok vyrába. Pre wifi je to 802.11. Treba sa do toho pozrieť keď chceš vedieť viac a presne.
Hľadaj to pod termínom: Physical Layer PHY Specifications 802.11
A tá "ještě jedna věc" pochádza z experimentálnej práce skupiny, ktorá laborovala s tým ako wifi vylepšiť. Je to v pdf, ktoré je možné dohľadať na nete. Existuje viac takých experimentov. Poznatky z nich využívajú rôzne firmy ako napríklad UbiQuity. Nič z toho som nevidel použité v domácich wifi routroch. Zrejme je ten výskum hodne drahý, takže sa nepremieta do lacných domácich hračiek.