přepěťová ochrana
mám dotaz, chtěl bych si koupit novou přepěťovou ochranu, ale nevím jaká by byla vhodná pro moje PC mám takový :
Procesor : Intel Core i7-7740X
Základní deska : MSI X299 TOMAHAWK - Intel X299
Grafická karta : MSI GeForce GTX 1080 GAMING+ 8G, 8GB GDDR5X
Operační paměť : Crucial Ballistix Sport LT 16GB (2x8GB) DDR4 2400
HDD : WD Blue - 3TB
SSD Disk :Crucial MX300 - 275GB
Skříň : Chieftec Libra Series LF-01B-OP, černý
Zdroj : Seasonic SS-620GM2 Evo 620W
Chladič procesoru : SilentiumPC Grandis 2 XE1436
Operační system : Microsoft Windows 10 Home CZ 32-bit/64-bit USB Flash Drive
Mechanika : LG GH24NS, černá Bulk
ta ochrana by měla mít min.6 zásuvek, kratší kabel a neměla by stát víc jak 1000 kč.
děkuji za radu.
Taka co funguje, je jedno aku si kupis.
Ja kupujem uz roky napriklad fr Infosecy (alebo Cyberpower), predajna cena za 6 zasuvku je tusim 12 eur.
A hlavně záleží kde bydlíš?? Pokud panelák, tak ano stačí obyč za pár kaček, a k tomu prodlužovačka. Ale pokud bydlíš ve vlasním domě, tak tam se to hodně prodraží.
Třeba https://www.czc.cz/eaton-protection-strip-6-fr-6x-zasuvka-10a-vypinac-cerna/279166/produkt
Sice taky používám přepěťovku (je to vlastně jen taková lepší prodlužka s vypínačem), ale kdyby ses zeptal nějakého elektrikáře, vysvětlil by ti, že to je v podstatě k ničemu a kdyby došlo nějakému problému v el. síti, tak tě neochrání. Takže je důležitější, v jakém stavu máš instalaci v domě (rozvaděč + kabelové rozvody).
V podstatě je a v podstatě není. Nejsem elektrikář, ale mám jednoho v rodině a přesně tohle téma jsem si nechával jednou vysvětlovat. Pokud jsou samotné pojistky/vedení v domě v pr..., nepomůže ani přepěťovka. Pokud jsou ok, pravděpodobně většině právě těchto problémů předejdou. Technicky se ale skrz ně může stále něco dostat, jelikož nejsou dostatečně "jemné", aby zachytily i to nejmenší přepětí. V tu chvíli pomůže přepěťovka (pokud funguje a není to krám). Otázka ale, nakolik je to přepětí, které projde pojistkama, škodlivé tomu koncovému spotřebiči. U většiny věcí bych to asi neřešil. Kdyby však šlo o něco vyloženě drahého, asi bych tam jednu šoupl.
Tohle je tak zmatený nesmysl, že je těžko k vyvrácení.
Norma všemi oblíbená (říká se, že je šitá pro Dehn und Söhne), týkající se ochrany proti blesku a přepětí je čtyřdílná. Moc lidí, co se v ní plně vyzná, není. Ostatní s eltech. kvalifikací by ji měli znát aspoň povšedně. Vše je o ceně a ochrana je třístupňová. To, co prodává jako "přepěťová" ochrana je jen poslední jemná ochrana schopná odvést nízkoenergetická přepětí. A slušné zdroje ji již mají v návrhu.
Vy ráčíte mít v bytě jištění pojistkami?! Patrony do závitových pojistek v jištění jednotlivých bytových jednotek byly k vidění u starších budov. Nožové jsou v rozvaděčích, kam se nedostanete.
Proto jsem psal, že nejsem elektrikář, ale, ač uznávám, je to zmatené, vlastně nechápu, proč to chceš vyvracet. Já to napsal doslova laicky, jak mi to bylo předáno, ty jsi to řekl "odborně". Běžně se prý opravdu dělají jen ty tři úrovně, proto ta konečná přepěťovka je to, co právě zabrání již těm nejmenším (jak jsem psal, nejjemnějším, blbé vyjádření) přepětím.
Říkám, vlastně tomu nerozumím (také jsme na pc poradně, ne na kutilské), jen vím, co potřebuji. Ale to, že je ta konečná přepěťovka zbytečná je taky nesmysl. Proto jsem se dovolil si vyjádřit. Příště nechám někoho odbornějšího, ať to vyvrátí.
Budeš se divit, ale i panelák má v hlavní bedně pojistky a řadu jističu. Což jsem se divil.
tak to dělám, i když nemáme barák na úbočí kopce kde by často jebnul blesk.
dražší elektroniku přes nějakou ochranu jakž takž normální značky kolem 500,- čili ne emos shity z polska.
může stačit i https://www.mironet.cz/apc-essential-surgearrest-pm1wfr-prepetova-ochrana-filtrace-230-v-1-zasuvka-ceska+dp269507/ a za to běžná prodlužka.
princip ochrany viz předřečník ms: přímý jeb do baráku to nezastaví, ale kdo z vás ho zažil? výboj v blízkém okolí je mnohem častější a ty varistory by si s menší přepěťovou vlnkou mohly poradit.
tak by ma zaujímalo v čom sa líši predlžovačka od prepäťovej ochrany. Nedávno som jeden cyberpower musel otvoriť.. jediné čo tam bolo, usmerňovacia dióda a odpor na LEDku, ktorá po zapnutí svietila vedĺa nápisu protected. Tí všímavejší pochopia prečo to prestalo na tredí deň fungovať
https://photos.app.goo.gl/SuhL7WhV4T6KoDWo6
https://photos.app.goo.gl/rUvRkC7vdpAbpzHMA
Bylo by asi bláhové od prodlužky za 130Kč čekat více, že.
https://www.mironet.cz/cyberpower-b0520sc0de-cerna-prepetova-ochrana-5-zasuvek-vypinac-18-m+dp428611/
rozumiem. A od akej ceny je teda funkcia PROTECTED skutočná a nie fiktivna.. Mal som otvorené značky APC, Belkin okrem 4 keramických kondenzátorov, ktore predpokladám slúžili len na odrušenie v nich od tohoto modelu nebolo nič viac. No aspoň ten vypínač mali priletovaný.
Tady jsem rozdělal 1 ze tří přepětovek co mám doma viz snímek a nestála moc, i když si už nepamatuji kolik.
Dodám, jedna se 6 zásuvkama (je zapojená na Hamu) značky Solid, nejde rozdělat (nemá šroubky, jen nejaké níty či co) a další co mě chrání hifi (ta byla opravdu drahá, a to že funguje už vím)
človeče to je luxusná prepätovka s tlmivkami. To má aj nejakú funkciu. Darmo nemecká kvalita sa pozná.
Tady mám tu od hifi, ta stála cca 1700Kč a vlastním ji cca 20 let, je to český výrobek a už dostala zásah 2x a co je v ní viz snímek.
Jo to co je přišroubováno z boku skříně je 1A jistič a tak je to zapojeno cca 15-17 let.
Za tohle's dal sedmnáct set? Kristova noho...
Jo tenkrát to bylo drahé. Ale vyplatilo se to. Četl jsem v časopise Stereo a Video na tohle téma rozsáhlý článek, a hned druhý den jsem ji kupoval, no a jak čas letěl, tak jednou byla letní bouřka, najednou rána jak z děla, přepětovka hlasitě cvakla a zachránila celé mé hifi a video tv co na ní bylo zapojeno. Abych to upřesnil, jemná přepětovka stačí v panelové zástavbě, protože panelák má "tisíce" zásuvek, takže stačí jen ta jemná.
U baráku je to jinak. Tam je potřeba všechny tři třídy a to už je drahé.
hama a papírový plošný spoj. už víš, proč některé značky nekupovat.
(a nic si nedělej z toho, že v polovině hifikrámů je taky dps z papíru)
hama a papírový plošný spoj. už víš, proč některé značky nekupovat.
(a nic si nedělej z toho, že v polovině hifikrámů je taky dps z papíru)
Já nevím, ale musel jsem tu hamu přepětovku znovu rozebrat, a tlouštka plošnáku je 1.5mm. (měřeno šuplerou)
Mimochodem mé hifi má plošnáky rozhodně tlustší.
Tak jsem začal měřit plošné spoje (třeba základní desku, ram) a všechno to má 1.5mm, takže bych řekl, že to je standart, ne papír!
ježuro, kup si brýle. ten hama dps není ani náhodou sklolaminát fr4. nejde o tloušťku, ale o materiál. ale já jsem teď vstával a ty mě jen tak zkoušíš, proto běháš po bytě s šuplerou, žejo?
https://cs.wikipedia.org/wiki/Plo%C5%A1n%C3%BD_spoj#Z%C3%A1kladn%C3%AD_materi%C3%A1l_pro_v%C3%BDrobu_DPS
Papír je materiál, ne tlouštka.
Ty "keramické kondenzátory" jsou ve skutečnosti varistory a níže je vidět i bleskojistku.
už to mám vyřešeno, koupil si tuhle :
https://www.alza.cz/belkin-bsv604-d2307022.htm
děkuji všem za rady.