Zdvojovanie Boot voľby v Biose
Dobrý večer, nedávno som začal experimentovať s inštalovaním Linuxových distribúcii a ako začiatočník nechápem prečo mi po nainštalovaní na čistý disk(SSD pred inštaláciou sformátované cez CMD príkazom diskpart/.../clean) v Biose zdvojuje alebo až ztrojuje boot voľbu pre nainštalovaný Linux. V prípade OS W10 je po nainštalovaní len jedna boot voľba(windows boot manager). Po nainštalovaní "linuxmint-19.3-cinnamon-64bit" sú prítomné až 3 rôzne voľby pre tento OS. Inštalácia "manjaro-kde-20.0.2-200531-linux56" má 2 boot voľby. Skúšal som rôzne a ak sa neprehadzuje poradie tak nevidím rozdiel v nabootovanom OS.
https://i.imgur.com/vYLx5Ok.jpg W10 Pro
https://i.imgur.com/ZNciZwO.jpg Mint Cinnamon
https://i.imgur.com/r4a82v9.jpg Manjaro KDE
Uz kdyz zcela prehlednu ze jsi urcite formatoval stylem diskpart + clean = nic jsi neformatoval a jen partition né HDD, kde ti zustal boot sector, by bylo dobré se podivat jak funguje boot a co je to grub a ja se nastavuje.
Co maji znamenat ty obrazky z BIOS sice nevim, ale kdyz si do PC strcis prazdny USB klic a zjistis ze se obevil v BIOS v moznostech boot, tak te to snad trkne.
Niesom si istý čo presne robí ten príkaz "clean" ale malo by to zmazať disk a nie partíciu. Postupoval som nasledovne:
diskpart
list disk
select disk 0
clean
Viem že je tam aj možnosť zvoliť:
diskpart
list disk
select disk 0
list partition
select partition 1(alebo inú)
clean
Ja som ale určite dával select disk 0 a následne clean. V samotnom W10 po tomto príkaze vykonanom na druhom SSD ostal daný disk nenaformátovaný a neinicializovaný. Ja som tento príkaz do CMD robil po zapojení bootovacej flešky s W10 a hneď na začiatku som cez SHIFT+F10 navolil ten príkaz clean. Potom som opustil inštaláciu a nainštaloval linux. Možno je to pre niekoho stupidný spôsob ako vymazať celý disk ale zatiaľ lepší neviem
V linux inštalácii je síce tá voľba na prepísanie celého disku ale myslím že takto by to malo byť do istoty že tam neostane nejaká partícia z predošlej inštalácie nejakého OS.
Však si bootmanažéra uprav v msconfig.exe v spustenom W10, kde nepotrebné riadky zmaž a ponechaj iba dualboot. Nepozeral som odkazy, lebo sa nacpávam čerešňami. Návody na dualboot s distrom linuxu a W10 je plný net.
Osobne ti radím vyrob si dualboot 2x W10 x64 bit. S jedným surfuj a druhý primárny oddiel v Správcovi diskov skry, odstráň písmeno aby bol nevititeľný (detto aj naopak) Oba W10 budú mať spoločný aktívny a primárny oddiel bez ppísmena o veľkosti cca 350MiB pre spoločný zavádač.
Ja ale vôbec nechcem dualboot. Chcem skrátka jeden OS na jednom zariadení. A keďže tam mám viacero boot možnosti pri nainštalovanom jednom OS tak teraz neviem čo ďalej, či to mám nechať alebo je to problém.
Ako je vidieť na fotke s nainštalovaným W10. Jeden OS, jedna boot voľba. Som v tomto začiatočník ale nemali by predsa aj tie linux distribúcie byť takto?
Podle mě to funguje tak, že bios sahne na uefi disk, nacte jeho rozdeleni. Podle kodu partition pak zobrazi "boot menu". Pokud najde vic partition zobrazi jich vic - ma nejaky seznam co zna a co nezna.
Takže pokud mam pravdu je to hloupe a máš to v pořádku. Nejde o zdvojovani ale o vypis poznanych partition.
Muzes se na rozdeleni disku podivat nebo udelat experiment, disk s x partition s ruznymi guild cody
https://en.m.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table#Partition_type_GUIDs
Zmenit kod partition jde i v diskpart.
Koukám, že pro tebe asi bude jistější použít osvědčený nástroj GParted nebo Disks nebo co zrovna v tvém aktuálním Linuxu máš a odstranit všechny dříve vytvořené oddíly, zavaděče atd., popř. odstranit všechno co je na disku až ti vznikne jeden nepřiřazený oddíl a nainstalovat Mint znova na prázdný disk.
V Manjaro-KDE je systémový oddiel a boot/efi oddiel. Potom sú tam ešte nejaké nealokované časti, jednu z nich sa mi podarilo pripojiť k systému, druhú nešlo pripojiť nikam. Tento OS je v Biose s dvojicou boot volieb. Ak tomu správne rozumiem tak jedna je tá boot/efi a druhá je systémová. Obe boot voľby ale normálne spustia ten OS bez rozdielu.
https://i.imgur.com/5uaT627.jpg
Nejspíš je jedna volba UEFI boot a druhá volba boot "z disku" ala MBR (Grub umí oboje). Můžeš v nastavení UEFI klidně zakázat CSM/Legacy boot a ponechat jen UEFI (za předpokladu, že všechny instalace budeš dělat v UEFI režimu).
Mimochodem správné označení oddílů je poněkud zavádějící: Systémový neboli EFI oddíl je "zavaděč" a Boot oddíl obsahuje OS. V Linuxu je to ještě trochu pomotané těmi adresáři (adresář není oddíl, ale v nějakém oddílu leží, resp. ho reprezentuje v adr. dev).
V režimu UEFI je třeba instalovat zavaděč (Grub) do EFI oddílu (jediného a společného pro všechny OS).
Všetko sa snažím inštalovať v UEFI s GPT schémou. CSM som vypol ale nevyzerá žeby to nejako vadilo aj keď je to zapnuté. Skúšal som v Biose odstrániť všetky boot voľby až na tú ktorá má v názve UEFI OS. Síce po odstránení už tam ostala len jedna voľba no po uložení a opustení Biosu a opätovnom navrátení do prostredia Biosu boli tie voľby znova prítomné. Ak to ničomu nevadí tak to nechám tak, ja som žiadne problémy nezaznamenal nech to už bootuje z ktorejkoľvek prítomnej boot voľby.