Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr routeru pro domácnost

Zdravím,

potřeboval bych pomoci s výběrem routeru na doma,
starý TP link WR 740N už dosluhuje.

Měl jsem nový wr841n,
12 dní jel fakt krásně

ale pak začal najednou blbnout a odpojovat se každou chvíli od sítě;
ještě jsem ho stihl vrátit.

Hlavně bych potřeboval aby to bylo stabilní bez potřeby restartů,
2pc, notebook, mobil, televize.

Mám Netbox 100 Mbps.

Zvažuju TP-LINK Archer C6
popř nějaký Mikrotik, u těch mám ale obavy ze složitosti nastavení,
postačí mi nastavit základní nastavení a zabezpečení,
do ničeho dalšího se pouštět nehodlám.

např:
https://www.czc.cz/mikrotik-rbd52g-5hacd2hnd-tc/231599/produkt

Cenově bych se rád dostal tak do 1500 Kč,
není to ale tak rozhodující - hlavně spolehlivost bez nutnosti restartů.

Díky za případné rady.

U každého výrobku najdeš negativní komentáře, to bys nemohl koupit nic. :-) Někdy je to o smůle na vadný kus, někdy svoji neschopnost uživatelé hážou na výrobce, .... U routerů existuje většinou několik hardwarových verzi V1, V2, atd... a navíc výrobce vydává nové firmwary, které zlepšují stabilitu.

Se spolehlivostí by na tom měl být lépe Mikrotik, ale do domácího prostředí je abych tak řekl "uživatelsky nepřívětivý".

Díky,

potřeboval bych především stabilitu;

chápu že to může být štěstí nebo smůla na kus,

potřeboval bych tip na zařízení,
kdy je vysoká pravděpodobnost že to nebude zamrzat.

Jestli to bude stát 500 nebo 2000 není až tak rozhodující.

Ten wr841n mi funkčně i složitostí nastavení zcela vyhovoval,
bohužel po pár dnech začal být extrémně nestabilní.

Router sa nikdy neodpája, zvlášť teda nie tie lacné ako 841N. Odpája sa sa vždy druhá strana, teda počítač, alebo mobil.
Drahšie routre sa odpájať môžu ak ich tak užívateľ špeciálne nastavil, to by si ale asi vedel, že si to tak nastavil.

Na routerech nejčastěji způsobuje "odcházení" vadný napájecí adaptér.
Mikrotik je sice ve srovnání s TP-Link uživatelsky méně přítulný, ale zase jej nastavíš jednou - to zvládneš přes QuickSetup, kde máš nastavení na jedné obrazovce, někam jej zastrčíš a už si jej nemusíš všímat.

Mohu pouze poskytnout mou zkušenost. Jako hlavní router mám, cca 3 roky, TP-Link WR1043. Nastavování je jednoduché. Funguje zatím spolehlivě. Jako zesilovač signálu, napojený kabelem, jsem měl WR841N (který byl původně na příjmu a po osazení WR1043 pak jako zesilovač). Ten WR841N mi, po cca 2 letech, začal odpojovat ten příjmový WR1043 od internetu. Někdy po chvilce, někdy i po několika hodinách. Pokud jsem odpojil kabel mezi nimi, internet se na WR1043 okamžitě připojil.
Provedl jsem i upgrade firmware toho WR841N, ale stejně nepomohlo. Takže jsem, od kámoše, dostal starší WR743ND, ten jsem nastavil a osadil místo toho WR841N a zatím vše OK.
Ten WR1043 se zdá dobrý, ale i přes výměnu jedné anténky za trochu výkonnější (má 3), dosah WiFi není až tak velký. Původně jsem, výměnou WR1043 za ten WR841N, chtěl řešit dosah WiFi, ale nakonec bylo nutné stejně doplnit, pro problémovou oblast, zesilovač na kabelu.
Kabelová síť je tvořena těmi dvěma routery a ještě dalším směrovým accespointem a připojena i laeserová tiskárna. Na síti WiFi funguje 5 NB, 3 SmPh, 3 TV.
Teď ještě reaguji na příspěvek Jana Fialy. Vypadávání a nefunkčnost u mne napaječe routerů nezpůsobovaly, ty jsem měnil a význam to nemělo.

Můžu doporučit starý osvědčený nezmar TL-WR543G, klidně vzít i bazarovku jelikož už se neprodává.
Mám ho 3x, jeden se směrovou anténou pod krovem na garáži, kde mi přes mrazy a parný léta frčí už přes 10let
a dva v baráku v režimu klienta (přízemí a patro).

Mam asi rok a pol ten MT, co si spominal vyssie, ani jeden restart a to robi veci, ktore sa bezne doma nerobia.
Navyse mam asi 100 predanych kusov toho MT, ziadne staznosti a to su nasadene kade tade.
K zlozitosti nastavovanie...MT ma jedno obrazovkove nastavenie, takze jedno nastavenie je jednoduchsie ako nastavenia TP-Linkov a spol.

WR841 nebrat!!!
WR840 je stabilnější. Prodali jsme a na své síti provozovali stovky kusů a reklamací bylo minimum. 841 bylo nutno buď v záruce nebo po ní vyměnit skoro všechny.

Ale asi bych doporučil ten Archer nebo spíše Mikrotik. (U Mikrotiku je nutno hlídat aktualizace SW.)

Díky,
téma je stále aktuální

nechám to zatím pár dní uležet,
(mám trable se zubem)

Příští týden bych ale už rád něco koupil.

Zatím vede ten Archer C6,
líbí se mi i ten AirLive AC-1200R - i když je už asi dost starý,
nevylučuju ani ten mikrotik.

Kdyby měl ještě někdo nějaký tip,
tak prosím napište.

Čím víc tipů, tím těžší rozhodování. Když ti 10 lidí doporučí 10 různých routerů, moc si nepomůžeš.

Routery (tak jako ostatní hardware) rychle zastarává, takže je nesmysl ho kupovat s představou že bude sloužit X let.

Klidně vezmi ten Archer C6 (= osvědčený model), pokud nechceš mít náskok do budoucna s podporou standardu IEEE 802.11ax.

Trable se zubem ti nezávidím, já si to vybral minulý týden.