Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno W10 - jak psát písmena "ďťň".

a jiná co se zadávají jako <čárka> + <písmeno> nebo <Shift + háček> + <písmeno>, třeba ÁÉÍÓÚĎŤŇ ?
Ta písmena mám v textovém souboru a když je chci napsat, tak je zkopíruji přes stránku.

U starších OS mi to fungovalo bez problémů. Od Ježíška jsem dostal nový NB s W10 a na něm mi to nějak nejde. I dřív, když jsem byl na počítači s W10 mi to nešlo, ale tam jsem psal jen sporadicky a moc mi to nevadilo.

Na vánoce tu byl syn, ukazoval mi, že jemu to jde, ale asi na to měl nějaký fígl co jsem neodkoukal.

Snad tu už nějaký dotaz na to téma byl, ale nenašel jsem ho.

Řešení:

Celkem mne nezajímá, komu to funguje, spíš se ptám jestli je tu někdo komu to při přechodu na W10 fungovat přestalo a co proti tomu dělal.

Ptal jsem se tě, jestli máš QWERTY (odpověděl jsi, že ano). Ale máš tu QWERTY taky nastavenou ve správě počítače a jako výchozí?
[91996-klaves-jpg]

Pokud máš Win10 ptedinstalovana, tak je tam ta chyba, ktera se táhne už od Windows XP.

Prava myš na Start / spustit: control
Najit regionalni nastaveni a na posledni zalozce nastavit češtinu pro neunicode programy. Pokud tam cestina je, tak prepnout na anglictinu / restart, prepnout zpet na cestinu, restart.

Tak se k tomu vracím, asi už naposled než vezmu NB a zkusím obrazit firmy co si myslím, že by mi tam mohli pomoci.
Když kliknu na Nastavení (na obrázku výše), zobrazí se mi okno s nabídkou Čeština - English Kliknu na English
[94979-1-jpg]
pak na "ano, odhlásit se teďďď" (no vida po restartu to zase funguje jak by mělo:-D
a když mi zase počítač naběhne, tak to funguje jak má (ďťň), akorát na mne mluví anglicky.
Uvidím, jak dlouho to vydrží.
Ale počítač nepoužívám k ničemu, kde by mi to moc vadilo, tak to beru jako zajímavou kuriozitu.
:beer:
QWERTYěščřžýáíé

Tak jsem zopakoval postup Nastavení, zvolil Češtinu, po restartu to na mne mluví česky a klávesy fungují jak mají ďťň, schválně, jak dlouho to vydrží.

Tak jsem zase o krůček dál (snad). Chtělo to možná doinstalovat českou klávesnici QWERTY.
ďťň
[94983-2-jpg]
Připomněl jsem si, jak jsem jednou chtěl vyzkoušet přerušení od reálného času, aby se nepletlo s DMA režimem když se zrovna čte z diskety.
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/thumbs/t_mvs_132.jpg
Taky se tam tohle muselo nastavit, tamto povolit a ještě pak tamto zablokovat a pár drátů přepojit a nikde to nebyl popsané.
:-( :beer:

Zkusím to odškrtnout jako "Vyřešené", snad to nezakřiknu.

On kdysyk byl problém s psaním diakritiky, ale to bylo ještě za dob W7.
https://answers.microsoft.com/cs-cz/msoffice/forum/all/ms-word-nefunguje-vkladani-znaku-s-diakritikou/8eac9e54-91bc-4def-90e2-bf63e97707de
a dělal to doplněk PDF Complete v té době. Čili nepředpokládám, že ho tam ještě teď má (ale klidně to může dělat nějaký jiný)..?
A s tím jeho CapsLockem - v nás jsem si toho u několika uživatelů už všimnul, že když píšou velké písmeno, tak zapnou CapsLock, napíšou písmeno,
vypnou CapsLock a píšou dál. Tady to vypadá na stejný případ :)) Nicméně ale tohle nemá na to žádný vliv...

Jen pro zajímavost.
Včera večer se mi na displeji napsalo, že kvůli upgrade bude restartovaný počítač, podle hlášek se provedl upgrade BIOSU, po naběhnutí počítače začalo psaní ď ť ň tak jak by to mělo fungovat. Ale dnes je to zase při starém.
Už jsem si zvykl a neřeším to.

Вот техника большая.