Best free antivirus s nejnižšími nároky na HW?
Dobrý den,
Vím, že tohle je nekonečná diskuze, jaký používat antivirus - placený, free nebo stačí pouze Windows Defender.
Přesto se chci zeptat, jaký je, prosím Vás, nejlepší free antivirus s nejnižšími požadavky na HW?
Děkuji
S tím pochopitelně souhlasím. Už několik let žádný antivirus třetí strany nemám. Ale z firmy nechtějí, aby někdo přistupoval k firemním datům přes počítač bez antiviru. A nechci, aby mně antivirus ždímal už tak slabý HW. A jediné dva free, které jsem kdy zkoušel, jsou Avast a AVG. A oba nejsou rozhodně úsporné. A nechci žádný pokus/omyl všechny zkoušet, proto bych chtěl nějaký doporučit.
Defender JE "antivirus".
Pochopitelně, ale jak už jsem řekl, pro vedení firmy je to nedostačující.
Vedení firmy je blbec, zdrhej!
Když se vedení firmy tak vyzná, tak ať ti samo nějaký doporučí/určí.
Ano, v případně Windows 10 stačí Defender. Ale proč to okecáváme. Prostě jsem se chtěl jenom zeptat, jaký je nejúspornější free antivirus, bez ohledu na to, jestli je antivirus třetí strany potřeba nebo ne.
Úspornost je irelevantní, když třeba Avast (free, ale nejspíš i placený) nabourá aktualizace/upgrady. Pokud jim nestačí W10 + defender, hledej jinou firmu
Popř. ať si firma pořídí nějaké (placené) funkční řešení a vnutí vám ho (na svou zodpovědnost).
No nevím. Antivir nepoužívám, ale občas PC proskenuju programem Avira. Ještě je zdarma Eset online.
A co je teda pro vedení dostačující?
Alespoň seriózní free antivirus třetí strany (AVG, Avast,...).
A které jsou podle nich ty seriózní vyjma těch dvou?
Asi za seriózní nepovažují nějaký neznámý antivir. Jenže asi těžko někdo bude kontrolovat, který konkrétní antivir mám naistalován a proto se právě ptám.
To jsi stále strašně nekonkrétní. Jak my můžeme vědět, co oni považují za známý či seriózní antivir? A pokud to nebudou kontrolovat, proč to vlastně řešíš?
typ procesoru? ram? disk? nešlo by s tím něco dělat?
z free av v chipu testovali "panda dome", cloudový krám, ale s velkým množstvým falešných poplachů, to je lepší nemít nic.
kaspersky má taky free cloud verzi av, ale nespíš jen pro balkánské státy a po afriku.
Akorat ho neinzeruji na lokalnich webech.
https://www.kaspersky.com/downloads/thank-you/free-antivirus-download
Vyberes EU, primo to tam pisou.
---
Jinak bych chtel videt, ktera firma resi bezpecnost tak, ze si zamestnanec na home office doma nainstaluje nejaky pochybny antivir, to musi byt pekny blbci. Segra si na homeoffice proste vzala notebook z prace, ktery ji tam dali, ma tam jen omezena prava, takze tam sama nic nenainstaluje a proste se jen pripoji pres zabezpecene spojeni k pracovni aplikaci a pracuje, nic vic. U nas v praci to zase dela IT oddeleni tak, ze lidem nainstaluje VNC a oni se proste pripoji na plochu sveho pocitace v praci, rozhodne z domaciho pocitace nelezou naprimo do pracovnich aplikaci.
Kdyz uz v te praci teda nedela tazatel nic vyzadujiciho nejaku bezpecnostni politiku, tak je opravdu nepochopitelne, ze nestaci zcela spolehlivy a standardne kvalitni Windows Defender.
Pokud to tazatel chce zamestnavateli trpet a vi, ze zamestnavatel trpi na Kaspersky, tak ten free antivir od nich rozhodne neni narocnejsi nez jine free antiviry.
Zalezi co chces chranit a jak.
V praci mame na userech/klient licenci od Symantec, a FRW pro stranu server a zvlast DataCenter.
To co je optimizovanejsi pro jednoho, nemusi byt pro druheho.
PS: Ve firme bych zacal spis nastavenim klineta/POST (prava, pristup, omezeni). Protoze nema cenu rvat na PC nebo server AV, kdyz ti zamestnanci natahaji do site viry/malware.
# PC/klient ma byt nastaven na praci, ne na serfovani na facebooku nebo stahovani blbosti.
Promiňte, zapomněl jsem napsat, že myslím na osobní laptop. Na všech firemních máme licenci na Kaspersky. Bohužel jich nemají tolik, aby si je mohli dovolit dávat zaměstnancům i na osobní počítače.
Microsoft Defender + AntiMalware
Takže si stačí naistalovat jenom něco proti malware např. iobit?
zaujalo mě to, tak jsem ho chvíli zkusil.
- free verze podle očekávání nabízí instalaci bloatware (advanced system car, driver updater), jde přeskočit. + trvalé reklamy dole v okně.
- všechny inzerované vlastnosti má až placená "pro" verze (20usd/rok), free neumí skoro nic, jen upozorňuje na obvyklé potenciálně škodlivé programy.
- mám na disku uložených pár virů, co jsem v minulosti našel. když jsem jim změnil neškodnou příponu na .exe, asi na polovinu zareagoval.
tak zatím výsledek: nezatěžuje pc, protože kromě skenování souborů s chybami nedělá nic, v oznámení převládají falešné poplachy.
free verze je k ničemu, to i defender je 10x účinnější.
tak prečo si ten kaspersky nedáš aj na osobný PC? Ak nemáš 25 E, je aj free verzia.
Protože Kaspersky rozhodně není úsporný antivir.
Rumun, top, No1: Bitdefender Total IS, v nastavení firewall na "paranoia".
https://lnk.sk/gw39
Momentálne nič kompatibilného, nerušivého, stabilného s edíciami OS W10 s 99.9% ochranou pred malicious neexistuje na trhu. (v prípade, ak má prístup k PC mašine 24 hodín plejáda vypatlaných tupcov).
Ak je spojenie optika, rýchly HW, cloud, nemá chybu.
Roky-rokúce idem vo firme výhradne na Bitdefender na ktorého služby nedám z aspektu triviálnej korešpondencie objektívne dopustiť.
Promiňte, ale jak jsem řekl, pouze FREE a verze free je dobrá?
Nešaškuj, pre chudobného žebráka, sociálne odkázaného lúzera, stačí integrovaný Defender, resp. aj ten brzdí pri upotenej práci svojvoľného, radostného udavača jeho veľmo skromný, HW ščot.
Tebe bohate do budúcna stačí:
1./ WFC; https://www.binisoft.org/wfc.php
2./ Hard_Configurator(x64).exe (hľadaj na GitHub)
Vypnutie Defender:
3./Defender Control v1.7
4./ Windows Update Blocker v1.6
+ zopár utilitek.
https://www.sordum.org/downloads/?st-windows-update-blocker
Hustýýýý.
Co Comodo Antivirus Free? Při instalaci vyhodit Dragon a Internet Security...
Včera (ve čtvrtek) jsem viděl webinář o internetové bezpečnosti a lektor říkal, že Windows Defender je lepší než nic, ale není tak dobrý jako free verze jiných antivirů. A doporučoval Avast a AVG (a nebo placený Eset, Norton a Kaspersky).
To by mě zajímalo, v čem jsou ty uvedné "nedefendery" lepší, než Windows Defender, když se snad už
roky klasické viry v PC nevyskytují. Jestli on si náhodou ten "lektor" nepřivydělává u těch AV podvodníčků...
To si nemyslím, že by si tím přivydělával. Ale prý nedávno četl nějaké srovnání (test) těch antivirů, tak kdo ví, třeba si tím přivydělává autor toho článku, někdy to tak bývá. Nevím, nevyznám se v tomto, nedovedu posoudit.
proto sem trvale píšeš blbosti.
Je to presne tak, testy antiviru jsou placene firmama zabyvajicima se vyvojem antiviru. Ikdyz jsou si firmy konkurencni, maji jeden spolecny zajem, presvedcit uzivatele, ze nainstalovani nejakeho dalsiho antiviru je lepsi, nez pouzivat ten, ktery je ve Windows zcela zdarma od Microsoftu a je soucasti systemu.
Rozvedu to, treba pochopis, proc je dalsi antivir nesmysl:
Ty testy antiviru se zjednodusene receno delaji tak, ze se vezme rozsahly vzorek viru a nechaji se otestovat tema antivirama, ktery jich najde nejvice, vyhrava. Jenze tohle je jen cast bezpecnostni politiky, druha strana mince jsou programy, ktere nic spatneho nedelaji a slouzi svemu ucelu, potom by antivir takovy program nemel oznacit za vir a vyvolat tak falesny poplach a nekde mezi jsou programy, ktere nejspis taky nic zavadneho nedelaji, ale uplne jiste to neni. Antiviry teda nesmi mit vyslovene falesne poplachy a zaroven by mely byt opatrne i u programu, ktere jsou jim nezname a skodlive byt nemusi.
Vtip je v tom, ze u Microsoftu je Defender jen jednou ze soucasti zabezpeceni Windows. Mas tam dale filtr SmartScreen, mas tam Exploit Protection, da se nastavit Windows tak, ze tam nespustis nic neznameho. Ta ochrana se da nastavit jako naprosto prehnana, takze nespustis i zcela legitimni aplikace, ktere akorat nejsou Microsoftem podepsane.
Test antiviru respektive ruznych tech security reseni vsechna bezpecnostni nastaveni Windows vypne a testuje, co prejde pres antivir. Stejne to pak udela i s Defenderem. Jako logicky je Defender nejhorsi, kdyz spoleha na standardni zabezpeceni Windows a to autori testu zamerne vypnuli!
Takze z uvedeneho je zrejme, ze testy antiviru nelze brat vazne, zabezpeceni Windows je na kvalitni urovni i bez antiviru treti strany.
V pouzivani antiviru je jeste jeden problem. Ve Windows jsou zneuzitelne chyby, casto jsou to chyby, ktere muzou byt i na urovni hardwaru, jeho ovladacu atp. Ty jsou ve vrstve pod antivirem, takze ten na ne nedosahne tak jako tak. V kazdem programu jsou take zneuzitelne chyby. Pokud si nainstalujes antivir, tak pocet chyb Windows zustava stejny PLUS pribudou chyby antiviru. Protoze dokonaly antivir bez jedine chyby nejspis neexistuje, tak ve Windows s antivirem treti strany mas vzdy vic potencionalne zneuzitelnych chyb nez ve Windows bez antiviru treti strany.
Ikdyby teda antivir umel neco navic, celkova bezpecnost systemu bude +- porad stejna. Pokud mas v ramci antiviroveho reseni nejake pridavne sluzby, ktere nabizi placene antiviry, vim ze to dela treba ESET, tak muze predevsim u firmy davat smysl, si to poridit, ale rezidentni antiviry zdarma pro osobni pouziti zadny smysl nedavaji.
ESET ma mimo jine zdarma sluzbu ESET Online Scanner, kterym si podle potreby (jednou tydne, jednou mesicne, ...) muzes otestovat svuj pocitac na pritomnost viru a zkontrolovat tak, jestli Windows Defender nekde neselhal. Pokud jsi neduverivy uzivatel, tak to jiste dava smysl.
Hm, zajímavé. Ale ještě mi vysvětli, proč u firmy to může dávat smysl. Jakože pro firmy nabízí antiviry více přídavných služeb než pro osobní použití?
V podstate ano, treba ti antivirova firma nabidne od urciteho poctu licenci nejakou vlastni vzdalenou spravu nebo muzes spravovat vic pocitacu pomoci nejakych jednotnych bezpecnostnich politik, proste tam mas ruzna zefektivneni, ktere jako domaci uzivatel nevyuzijes. Potom to muze byt i nejaka administrativni uroven, kdy ti antivirova firma certifikuje firemni nastaveni bezpecnosti, kterou potom muzes vykazat v ramci nejakych zakazek v oblasti sluzeb, atp.
Urcite to neni tak, ze by si nekdo nemohl poridit placeny produkt i pro osobni ucely, muze. Akorat to neni nutne, ten jeho pocitac bude za standardnich podminek spolehlive chranen i vestavenym zabezpecenim Windows. Asi bych k tomu dal prirovnani, ze poridit si nejlepe hodnoceny antivir za nekolik tisic rocne a potom si stahnout odnekud z internetu crack do nejake hry nedava vubec zadny smysl. Rozhodne je vyhodnejsi se obejit bez antiviru treti strany a kupovat programy, ktere uzivatel na svem pocitaci pouziva namisto nejakeho stahovani z torrentu.