Diagnosticka PCI karta
Dobry vecer. Ma nekdo zkusenosti s diagnostickymi kartami, ktera urci, kde v je v rozbitem pc zavada? Zajima me, jak je to spolehlive, jestli treba pokazde nezobrazi jiny kod Uz delsi dobu uvazuju nad koupi, ale nevim, jak je to s tou spolehlivosti a jestli jako laik jednoduse podle zobrazeneho kodu a manualu urcim, kde je zavada.. Dekuji za reakce.
Konkretne by slo o tuto kartu v odkazu
https://aukro.cz/diagnosticka-karta-pro-nove-i-historicke-a-stare-pc-pci-isa-display-6992888673
Podobna karta stoji na Aliexpressu kolem stovky:
https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=AS_20210714080707&SearchText=pci+post+analyzer+card
Řekněme, že tohle je aspoň relevantní odkaz, protože se na něm najdou i karty pro PCI-E a tudíž reálně použitelné
Karta pro PCIe nemusi fungovat na kazdem pocitaci. Zalezi na tom, jak je nakonfigurovany chipset, protoze I/O port 80h, ktery tyhle karty zobrazujou, muze jit budto na LPC nebo na PCIe. Nekdy se to da nastavit v BIOSu, ale pokud je ten board mrtvy tak, ze se do BIOSu nedostanes, tak ti to moc nepomuze.
Tak jako tak - OP by si mel ujasnit, co vlastne od te karty ocekava. Podle meho nazoru mu ta karta bude k nicemu, protoze asi tak jedina chyba, kterou bude schopny opravit, je vymena pameti nebo procesoru. Navic, kody jsou ruzne pro kazdy BIOS, a dokonce v ramci jednoho BIOSu muze stejny kod znamenat vic veci. Nektere kody nejsou verejne dostupne (treba interni kody ovladace pro konfiguraci pameti), a i kdyby byly, netusim, co OP hodla delat treba v pripade, ze selze memory training...
Tyhle karty jsou dobre pro diagnostiku starych pocitacu (286 - 486), kde se dalo prijit na problem a opravit ho, ale v dnesni dobe jsou diagnosticke karty vhodne jen pro nekoho, kdo treba dela upravy BIOSu nebo vyviji novy mainboard. Ja treba pouzivam tuhle: https://www.eltan.com/products/development-tools/324-lpc-post-serial.html a je to paradni vec, ale pro vetsinu lidi bude k nicemu.
Zkusenosti s ni nemam, nic podobneho jsem v zivote nepouzil.
Za poslednich 10 let jsem "opravil" pres 5000 zarizeni (pomer Notebooky : PC cca 9:1).
Co me nejvic pomohlo ? Zkusenosti postupne ziskavane plus zakladni diagnosticke programy (ram + hdd + na grafiku + live linuxy )
Ta karta je pro základové desky s PCI a ISA sloty. Tedy historické stroje.
Tá stará karta pre PCI z aukra je už dnes úplne out,určite už nebude korektne pracovať v počítačoch,ktoré majú EFI/UEFI bios,SATA/SSD disky,je vhodná len pre staré počítače ,dnes treba použiť modernejšie diagnostické karty,ktoré poznajú rôzne varianty sériových zberníc ,majú doplnkové moduly pre diagnostiku usb/mSATA/eSATA a spol….
ty planujes opravovat stare 20 rocne PC?
Pokud máš vážně takhle starou vránu, tak ti jakákoliv diagnostika bude k ničemu, pokud nejsi extrémně zručný s pájkou a nejsi schopen si sám cokoliv přeletovat. A k novým střepům ti bude k ničemu, protože PCI sloty už se jaksi pár let na desky nedávají - pokud tedy nechceš diagnostikovat servery, tam se ještě sem tam najdou...
Mám takú kartu, ale to čo je na aukro je nekompletná vec pekne zabalená. Táto vec stála pred 25 rokmi 30 tisíc korún kedy sme ju kupovali. Je ktomu obsiahly manuál kde sú diagnostické kódy a k nim popisy závad pre rôzne BIOSy. V dodávke bola ešte aj ISA karta.
Tak sa pochváľ, čo si s tým dokázal diagnostikovať ?
Hodí sa to vtedy, keď nenabehne BIOS, alebo to ostane v ňom visieť a riešiš či je vadný mainboard, alebo procesor.
Myslím že každý, kdo se trochu seriózně zabývá servisováním PC, má k dispozici náhradní motherboard na otestování CPU.
Pokud je deska vadná (a v záruce), reklamovat. Opravovat desku po záruce v dnešní době už nemá moc smysl.
V súčasnosti nie, ale v časoch keď 486-ková zostava stála 130 tisíc korún to zmysel malo.
Já myslel, že se bavíme o současnosti, ne co bylo před 30 lety....
Jestli chce tazatel opravovat 486, tak to mění situaci...
No veď práve preto to píšem. Ono nie je vôbec na závadu sa učiť od základu ako funguje hardware na základnej úrovni. Ak by niekto chcel, tak aj na základnej fyzikálnej úrovni. Ja som sa napríklad v škole učil ako fungujú polovodiče na atomárnej úrovni.
Z toho si nic nedělej, já se taky ve škole učil spoustu zbytečných věcí, které jsem nikdy v životě nepotřeboval.
Nič čo sa naučíš nie je zbytočné. Nikdy nevieš kedy sa ti to zíde.
ja som sa na strednej ucil DOS 6.2 a norton commander, zide sa mi to?
Odpovedaj si na to sám keď sa tak debilne pýtaš.
pytam sa teba, ty si pisal, ze je dobre zacat fyzikalnou urovnou atomov.
Ja to využijem a ide mi to s ním rýchlejšie ako s okienkami.
s cim? s DOSom?
Nortona, alebo niečo, čo ho nahradzuje používam na dennej báze. Okenné managery nepoužívam od čias kedy ma kolega programátor presvedčil, že urobí určitú a tú istú operáciu rýchlejšie na i386 s Nortonom ako ja so super špičkovým GUI na Amige. A naozaj to aj tak bolo a platí to dodnes.
ak denne pracujes s tisickami suborov tak ok. samozrejme. tiez pouzivam XYplorer.
tobě možná ne, ale ostatní, kteří takhle začínali dneska používají bez problémů příkazový řádek, klávesové zkratky a zástupné znaky což některým fríkulínům už připadá jako magie. A taky mají základní návyky pro práci se stromovou strukturu adresářů a mají rádi Total Commander.
jo, nepodstatne.
...ako fungujú polovodiče na atomárnej úrovni.
vut brtno - piňos.
Teraz ale takú hodnotu nemá - možno niekde v múzeu výpočtovej techniky ako exponát za vatikánsku menu.