Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyplatí se upgrade notebook?

Zdravím,

mám dotaz ohledně upgrade notebooku. Mám doma už nějakou dobu tento notebook: https://www.euronics.cz/notebook-acer-aspire-e15-e5-571g-57mt-cerveny-acenxmrgec002/p385170/#popis .

Už načítá hodně pomalu (start trvá tak 5-10min) a celkově se hodně zasekává a nějaká práce na něm nebo brouzdání na netu je dost otrava a zdlouhavá činnost. Čistá instalace WINDOWS ničemu nepomohla. A můj dotaz zní. Má smysl kupovat do něj nějaké SSD a navíc třeba 4GB ram nebo je to nesmysl, protože ten procesor a "grafika" stojí za starou bačkoru...

Případně dokázali by jste mi doporučit něco kolem 12tis. repasovaného co by bylo slušné na prohlížení internetu a občasné otevření tabulky v EXCEL?

Díky za odpověď.

loading...

krámy s 2jádrovými procesory se dají nouzově používat, ale já bych to nechtěl, zvláště už tak starý nevýkonný šrot.
procesor je dost bída: https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i5-4210U+%40+1.70GHz&id=2259
k tomu pomalý disk, nová instalace u které nepíšeš ani slovo o instalaci ovladačů - to asi nebude normálně fungovat.
displej má nízké rozlišení, excel na tom je utrpení.
nedovedu si představit, že by ten zoufalý krám s vahou 2.5kg byl přenosný mimo domov.
za mě se nevyplatí do toho investovat.

crystaldiskinfo: nechal bych zobrazit stav disku, jestli není na vyhození.

u repasovaných notebuků pod 10t. bude jen 2j. procesor, ale kontrolovat, aby měl aspoň 2x vyšší skóre než ta stará plečka.
ssd může stačit 250gb, zvlášť jestli hdd ze starého aceru bude bez chyb, připojitelný občas přes usb box.

jestli to nemusí být přenosné ven, zajímavou krabičkou je dell 3020 micro (17x17cm) a k tomu pohodlný 24" monitor, kvůli office zásadně preferuju rozlišení 1920x1200 px.
procesor ujde: https://www.levnapc.cz/dell-optiplex-3020-micro-3.html
toto vzít s hdd a koupit si za 1.000 vlastní ssd, hdd mi zůstane: https://www.levnapc.cz/dell-optiplex-3040-micro-pc-7.html
bude trochu topit: https://www.levnapc.cz/dell-optiplex-3020m.html

to neni normalni, skoro tak pomalu startovaly korporatni instalace, ale doma neni mozne mit tak spatne casy.
- disk muze byt badny: crystaldiskinfo
- instalace ovladacu je sproste slovo: u domacich samoadminu to tak byva
- slaby cpu, mizerny displej, chrobalivy hdd, odporne tezky kram, instalater ma hnede ruce: poslal bych to na recyklaci

Pokud chceš ten nb jenom na to, cos psal ... určitě bych do upgrade šel. Jen ale ... mám podobnou sestavu - tedy nb s dvoujádrem, RAM 8GB (klidně by stačily 4GB) a SSD 120GB z ALI za 500Kč a jsem maximálně spokojený, jen ale vyměnit ještě OS z Win na rozumný Linux. Prohlížeč Linux zvládne pohodlně a s LibreOffice si poradí i Excelem. Díky procesoru zvládá i XP, Visty i Win 8 ve virtuálkách. Zvládá online TV, filmy přes VLC, stejně i rádia, Youtube, maily ... . Jen mávnout rukou nad hrami a obejít se bez nich. Mimochodem já jedu v Xubuntu LTS a neměnil bych. 8-)
P.S.: A narozdíl od Nudy - můj postup je plně legální.

neznám, ale v chipu doporučovali úspornou edici mx linux, i pro starší pc. je to směska utilit z různých zdrojů, zarputilí milovníci češtiny občas povytáhnou obočí, asi jako starší multilingual windows po přepnutí do čj.
120gb ssd jsou už cenově nevýhodné, 500 stojí gigabyte a podobný noname. slušné značky (a typy) stojí 700+, že se vyplatí jít do 250gb.

byla tu řeč o lite verzi w10: jde to. běží to dokonce na historickém asus f6a. velký smysl to nemá, ten krám je fak strašný. mělo to sloužit jako pokusné testovátko sítě.
tazateli bych doporušil na normálním monitoru udělat printscreen excelu s tabulkou, pak si v editoru založit prázdný obrázek 1366x700px (bez dolní lišty) a vložit ze schráky screen excelu - co z něj uvidí. to se moc nedá.

Aj s týmto HW, pokiaľ nie je "chytený" niektorý komponent, sa dajú robiť zázraky s okresaným, odľahčeným W10. (Nájdi si na nete cracknuté ISO s odľahčeným W10 upravené napríklad ntLite, takéto ISO desiny zbavené balastu, bloatware, apps, s okresaným hosťujúcim svchost.exe, by malo mať celkovú veľkosť iba cca 1,7GiB)

Štart 5 minút je na ložisko, 5400ot.min hdd nejaké spomalené, bežná plná verzia desiny musí naskočiť po Bios maximálne do dvoch minút pri tejto zostave.

Určite máš vadné, skrížené sektory na hdd.
Skús v cmd.exe, ako Správca, spraviť úplnú kontrolu systémového oddielu.
chkdsk /x /f /r /v /b
Yes,
Enter,
reštart PC. (Čakaj po reštarte onániu, pevne dúfam, že máš hdd rozdelený na dva logické oddiely, prvý oddiel ti stačí mať vo veľkosti 60GiB, výhradne na systém, pagefile, swap, hiberfile a zostatok z TB na dáta.

swap a pagefile nastav obe hodnoty na maximum/minimum 4096MB.

OS W10 nesmie pri bežnej práci, surfovaní drhnúť, sekať, lebo máš dostatok RAM pre kernel ale aj ostatný obslužný SW.

Nainštaluj si browser: MS Edge Dev x64 bit., nastav v Edge zrýchlené načítanie aby bežal furt na pozadí v RAM, aj po reštartoch PS. MS Edge pod RAM musí naskočiť bleskom, okamžite, max.do jednej sec. po kliknutí na ikonku.

SSD by určite pomohlo pri rýchlych štartoch, lenže ak je vyladený OS, dokážeš pri miernej zručnosti po reštarte naťahať do RAM ako bonus ostatný obslužný SW načítaný na pozadí, bude sa rovnako chovať ako s flešovým SSD. RAM je dokonca rýchlejšia, ako nový SSD.