Switch připojení
Ahojte,
lidičky, chci se zeptat, zda mi bude bez problému fungovat následující připojení:
Za anténu poskytovatele internetu připojím switch, ze kterého bude internet rozveden kabelem do jednotlivých místností a dále bude ke switchi připojen NAS, IP kamera a WiFi router.
Zajímá mě, zda budou dostupná ze zařízení (např. notebook, mobil) připojených bezdrátově k síti routeru zařízení jako je NAS a IP kamera.
Těmto zařízením totiž bude přidělována IP adresa switchem a notebook či telefon zase bude mít adresu přidělenou routerem.
Snad se to dá pochopit z toho jak jsem to popsal.
Případně se ptejte.
Děkuji za rady.
Ty máš switch s DHCP?
Nemám zatím žádný switch. Zjišťuji, zdali by to bylo vůbec možné takto připojit.
Rozhodně si ušetříš mnoho problémů, pokud jako první zařízení připojíš router.
OK, pokud bych místo switche použil router a využil jeho portů pro rozvedení kabeláže s tím, že jeho wifi by byla vypnutá a jedno ze zařízení, které by na něj bylo kabelem připojeno by byl druhý router, který by se už staral o šíření wifi.
Takto by to fungovalo?
Tak můžeš koupit i router bez wifi. Ale ano, fungovalo by to tak. Jen bych ten tvůj stávající router přepnul do režimu Access Point.
Základní věc je, jestli je od providera opravdu jen anténa (Access point - AP) nebo router.
Pokud je to jen AP, pak od něj dostaneš jednu adresu, na kterou můžeš připojit jedno zařízení - router.
Router slouží k tomu, abys na jednu IP adresu mohl připojit několik dalších zařízení - je to takový aktivní rozbočovač, který umí několik IP adres zevnitř směřovat (routovat) na jednu adresu zvenku a odpovědi zvenku pak zase poslat na správné adresy uvnitř (NAT - address translation). Router pak poskytuje další služby jako přidělování adres (DHCP) pro zařízení za ním a jednoduchý několikaportový switch.
Switch žádné adresy nepřiděluje, ten jen rozděluje provoz a přepíná ho mezi svými porty. Zařízení na portu 1 chce komunikovat se zařízením na portu 4, tak switch jen "propojí" na chvilku porty 1 a 4
Takže z principu switch musí být za routerem. Pokud ta "anténa" od poskytovatele funguje jako router, pak to můžeš udělat, pokud ne, pak musí být tvůj router před switchem.
Díky za objasnění fungování.
Předpokládám, že bude anténa fungovat jako AP.
Jde to nějak zjistit bez kontaktování poskytovatele?
Je řešení použití dvou routerů, jak jsem zmiňoval výše?
Díky
Pokud antena routuje a prideluje adresy bys mohl poznat tak, ze pripojis na kabel postupne 2 pocitace. Pokud dostane kazdy jinou adtesu a oba se dostanou na internet, pak routuje.
Jinak kontaktovat poskytovatele a zeptat se na moznosti.
Pokud ale zapojis switch, do nej NAS a za switch router s WiFi, tak zarizeni pripojena k wifi budou mit problem se dostat na NAS - neuvidí jej. Proto by bylo whodne ten router prepnout do rezimu AP, aby na nem nedochazelo k routovani a ptekladu adres (NAT) a vsechna zarizeni by tak byla v jedne vnitrni siti
Zle hovoríš. Pokým do switchu pripojí NAS a WIFI rúter, tak zariadenia z wifi rútra budú vidieť NAS aj všetky zariadenia pripojené do switchu, čiže do nadradenej siete. Opačne to nebude platiť, NAS neuvidí na zariadenia za wifi rútrom.
Nebudou jej vidět ve smyslu, že by jej našly. V síti za routerem jej nenajdou jako UPNP zařízení a aby ses na ně dostal, tak budeš potřebovat jejich IP adresu. V případě že NAS bude dostávat adresu z DHCP a nebude mít pevnou, budeš v háji. Pokud budeš mít na WiFi připojenou TV a NAS bude před routerem, tak jej TV nebude vidět a DLNA z NAS nebude na TV fungovat.
Jsou to naprosto zbytečné komplikace, kterým se dá zabránit.
Samozrejme, že nemá zmysel kúskovať domácu sieť viacerými rútrami. Len vravím, že jedným smerom to je dostupné. A možno by si bol prekvapený, čo všetko o sebe vedia zariadenia hoci aj oddelené NATom.
Tak si to doma vyzkousej.
Nevidím důvod proč anténa Providera nemúže routovat dnes už nejsou na trhu žádné antény bez rounetru notabene dva největší výrobci jako je ubiquity a Mikrotik anténu bez dhcp serveru ani nenabízejí ale stejně bych dal za anténu router bude to sice dvojí překlad adres ale nebude se zatěžovat procesor antény při větší zátěži jako kopírování souboru na NAS za router bych hodil switch router a switch s giga porty ne kvůli internetu ale kvůli nasu a rychlosti lan sítě a navíc je lepší je síť předimenzovat a budeš připraven až tvůj isp bude třeba nabízet v lokalitě 60Ghz připojení s 300M propustností. takže asi tak.
Když to shrnu:
Za anténu dám router s vypnutou wifi. Na nej pripojim NAS, kameru a rozvody do místností.
Dále na něj připojím router v režimu AP, který bude obsluhovat zařízení připojená bezdrátově.
Je to takto správně?
nechápu co to vyrábíš za kombajn. v ideálním případě by stačil jediný router (za tím clientem na střeše, který není tvůj a nebudeme si ho všímat)
ale jakmile se lidi rozhodnou pokrývat byt nebo složitější domek wifi signálem, právě tam má smysl spekulovat o více routerech/ap, ale nic takového nepíšeš, jen za sebou chceš z neznámých důvodů řetězit další krabičky.
je dobré mít orientační náčrtek: v něm místo kde z nějakého důvodu musí být router ze kterého vedou kabely k dalším nepřenosným lan zařízením.
a pak vymalovat oblast, kde chceš dostat wifi signál (další pokoje, koupelna, výhledově garáž apod)
nad tím se teprve dá vymýšlet co kde natáhnout.
Treba ten privod ze strechy je na blbem miste pro umístění WiFi a ma uz udelane odsud další rozvody.
Je to přesně jak zde uvádí Jan Fiala.
Mám dům se 2 podlažími a podkrovím, UTP od antény je svedeno do podkroví v rohu domu, kde když dám router tak obsáhnu tak větší polovinu domu. Navíc mám v podkroví vyvedeny krky pro rozvod UTP do jednotlivých místností.
V podkroví chci mít připojený i NAS, aby mě nerušil hluk HDD.
Router pro rozvod wifi pak bude o patro níže kde mám vyzkoušeno že obhospodaří zařízení v celém domě.
"Větší polovina"? Co to je? Promiň, ale musel jsem si rýpnout
ok, nahoře samozřejmě gigabitový router co uživí nas a kabely dolů. tento router nemusí mít zapnuté wifi. kdyby neměl dost portů, přidat malý gigagitový switch.
o patro níž bude na vyzkoušeném místě router s wifi, jen v režimu ap. buď se umí přepnout sám, nebo s vynecháním wan vstupu, pak musí mít jinou lan adresu než horní router.
jako minimum bych viděl levné routery tplink archer c6, ale možná kvůli podpoře do budoucna hledat mezi novějšími routery "wifi 6" (11ax), myslím že začínají na 1500,-
jen mám vždycky problém volit úplně nejlevnější model z nějaké řady:
https://www.i4wifi.cz/cs/239743-tp-link-archer-ax10
https://www.i4wifi.cz/cs/263765-tp-link-archer-ax23
jejich funkce one mesh se hodí, jen jsem myslel že to s novějším formwarem přidávají do všech modelů.
Díky za nabídnuté řešení a všem za váš čas.
Takto to zrealizuju a dám vědět.
a tu anténu od poskytovatele už máš? připojením pc za ní bys podle ip adresy zjistil, jestli je to (nejspíš) s routerem, typicky ip=192.168.x.x a ve výpisu ...
...uvidíš ip dhcp serveru = ip brány (routeru)
Anténu mám, jak budu u toho, vyzkouším.
Nicméně mi prijde dle příspěvku od pinda28pinda asi fajn nezatěžovat procesor antény ale nechat to na hardwaru routeru.
to je pravda. kdyby byl tvůj router jen v ap režimu, fungoval by jako switch a šířil by wifi. ale řízení sítě by řešila ta anténa, kam navíc nemáš přístup.
přitom dnešní routery už bývají dvoujádrové (např. archer c6), nebo s novější normou wifi6 "ax" i více.
Nerozumiem co tu uz par dni riesite.
Je uplne jedno v akom mode ma nastaveny ISP svoju antenu. Btw urcite nie v mode AP;o). Ked uz tak v mode client, respektive bridge client.
Na 99% je to vsak nastavene v mode client, ktory normalne natuje a routuje.
Nakolko vsak zakaznik nema pristup do toho zariadenie nie je vhodne cokolvek cez neho riesit, takze je silno odporucane dat si za zariadenie vlastny router, ktory bude riadit zakaznikovu siet.
Takze switch urcite nie.
Aky router si das je jedno, ja odporucam nieco rozumne, cize z mojho pohladu UBNT alebo MT.
Ale kludne si tam daj aj TP-Link.