Porucha sdílení složek v síti
Zdravím
Po reinstalaci OS na W10Pro mám problém se sdílením složek, resp. celých PC.
V Průzkumníku ve složce "Síť" ty počítače nejsou vidět.
Když zadám do adresního řádku Průzkumníka "\\IP adresa", tak se do toho PC dostanu a můžu bez problémů procházet sdílené složky.
Všechny PC jsou ve stejné pracovní skupině.
Zjišťování a sdílení souborů je zapnuté.
Síť je nastavena jako privátní.
Co dělám blbě?
Nic.
Problemom tychto zdielani je to, ze siet by mal riadit browser master, ktory oznamuje ostatnym pc, kde sa kto nachadza.
Problemom je, ze okna s amoc nevedia na sieti dohodnut kto ma hrat ulohu browser mastra, a preto su casto problemy na sieti s viditelnostou inych pc.
Preto odporucam zakaznikom vzdy si namapovat disky z inych pc cez ip adresy a nie cez hostname.
Což je problém, když je tam DHCP.....
Problém, který si sám uživatel způsobí, se dá lehce vyřešit.
Když chce používat sdílení v síti a jsou to stolní PC, tak k čemu DHCP?
Aj najlacnejsi TP_link uz vie pridelovat staicke ip adresy cez dhcp.
Tieto dve chyby súvisia s vypnutím protokolu SMB1. Nicméne videnie okolitých PC sa už dlhú dobu (od WinVista) realizuje pomocou protokolu WS-Discovery (Web Services Discovery protocol). Možno nie je povolený port 3702 TCP/UDP vo firewali. Tu je k tomu návod: https://www.tenforums.com/tutorials/49652-turn-off-network-discovery-windows-10-a.html
To by musel mat extra stare zariadenie, aby sa snazilo komunikovat cez smb v1.
Zisťovanie okolia + doménový preklad je riešený od WV inak ako cez správy pomocou protokolu SMB i keď nie vždy je to zapnuté, alebo správne nastavené. Ak je povolený SMB1, tak to nevadí, že WS-Discovery nefunguje. Pri vypnutí sa to ale niekedy rozhasí.
sit nastavuju jako pracovni, pouzivam mapovani disku s heslem.
funguje 100%.
nestojim o to, aby si kdejaky vir nebo nesvepravny pionyr automaticky prochazel celou domaci sit.
stejna pracovni skupina je jen o 1 klik v pruzkumniku min nez kdyz se lisi, na sdileni to nema vliv.
a je to o nekolik kliku vice nez primapovani disku zastupcem.
A ještě lepší řešení, než mapování disku, je koupit NAS. Má lepší možnosti nastavení práv a zabezpečení a je přístupný kdykoliv, komukoliv, odkudkoliv. A ne být závislý na tom, kdo a kdy má zrovna zapnuté PC.
Zvlášť, jestli to je někde ve firmě.
Navyse NAS vie robit browser mastra s vysokou prioritou.
Děkuji všem za odpovědi.
Jedná se o malou síť, která je doma a v práci zároveň. Obsahuje 5 PC s Windows 10, 2 síťové tiskárny a jeden samodoNAS postavený na distru OpenMediaVault, který se propaguje jako master browser (WINS). I přesto to nefungovalo.
Nakonec stačilo v Nastavení -> Sít a internet -> Resetování sítě (úplně dole).
Někdy je to úplná kravina, ale přijít na to zabere někdy dost času.
Do buducnosti aj ked mas v sieti browser mastra odporucam zdielanie cez ip adresy, ktore funguje spolahlivejsie.
Neraz sa mi stalo, ze v sieti sarapitili nejake okna, ktore sa snazili prekricat dominantneho browser mastra a boli s tym problemy.
wins uz pod win10 nepotrebujes, prestoze trvas na pripojovani pres nazvy pc, mel by na to stacit router.
ale taky doporucuju spis pouzivat pevne ip adresy, je to spolehlivejsi.
bruntalni variantou je tech 5 ip adres nacpat do hosts.
predpokladam, ze to resetovani site je na tom masterovi browserovi. ze to pomuze docasne (na rok).
jinak konecne nekdo, kdo ma normalni sitove tiskarny a ne usb plecky
To trvání na připojování přes názvy PC je spíš záležitost historická. Ale protože používáme i VNC, na které potřebuju mít stále IP adresy, tak mám v routeru pro všechny PC rezervované IP adresy.
Co jsem poznal síťové tiskárny, tak nechci nic jiného, ale žádnou wifi, hezky přes ethernet.
Co jsem se natrápil, když jsem se snažil provozovat jako síťovou HP LaserJet P1102. Prvně jsem tam měl Printserver TP-link (krabička od sirek), často to nefungovalo. Pak jsem zjistil, že to chce občas resetovat, tak jsem to vyřešil obyčejným časovým spínačem, který jej v noci na 2 hodiny vypnul. Ale i to nebylo ono. Tak jsem to zkusil připojit přes starý router ASUS DSL-N14U, spolehlivost stejná. Dokonce jsem zkoušel použít jako printserver starý netbook s windows. Ani to nefungovalo pořádně.
Nakonec jsem se naštval a koupil Brother HL-L2370DN. Tak šlape bez problémů. Dokonce PC s Windows 10 si ji samy detekovaly po síti na našly driver.
A co se sítě týče, tak u nás na vesnici je problém s internetem. Nepotřebuji závratnou rychlost, ale stabilitu. Wifináři fungují doslova, jak se jim zachce, takže nic. Pro DSL k nám vede 5 km káblu, takže max 2 Mbit/s. Teď mám od O2 neomezený LTE přiškrcený na 20 Mbit/s. Jenomže jsme v údolí, kde je špatný signál, takže na střeše je směrová anténa. Router TP-link MR200 od O2 nahradil ASUS 4G-AC53U, který je na půdě a po baráku mám dva wifi-AP: Asus RT-N12D1 a Asus DSL-N14U. A mohu potvrdit, že se síťovými prvky od Aušusu jsem maximálně spokojený. Dokonce i ten LTE router umí režim wifiAP a Wifirepeater. Akorát ten LTE router má strašné led kontrolky - silné modré světlo, ale teď je na půdě.
Pripájanie share pomocou názvov funguje bez zásahu do akéhokoľvek zariadenia na sieti. Musí ale byť funkčné mDNS. Na Linuxe je to Avahi, Jablko používa Bonjour. Windows je samozrejme extra so svojím LLMNR. Dá sa to ale napraviť. https://superuser.com/questions/1330027/how-to-enable-mdns-on-windows-10-build-17134
nevim jak dnes, ale v minulosti kdyz se pripojil jablecny protlak do windowsi site a doinstaloval si sluzbu bonjour, byl to obvykle zdroj problemu.