
Síťový disk stále pracuje i když nemá.
Ahoj rádci,
mám připojený síťový disk do routeru kabelem, stejně tak počítač.
Disk mám připojen po delší době, asi po 3 měsících, abych si udělal zálohu. Jenže se kopíruje VELICE pomalu. Stejně tak i když z něj chci něco smazat, je to extrémně pomalé (Edit: soubor o velikosti 4 kB se maže 8 vteřin a je zde přímá úměra). A co mě zaráží, i když s ním nic nedělám, pořád v něm "chroustá", jakoby pořád něco dělal.
Prosím poraďte, co dělat? Můžu nějak zjistit, co si to sám pro sebe vlastně chroustá?
A k tomu podružná otázka: win mi nenabízí jeho defragmentaci? Je ta možná? Nebo zbytečná?
Děkuji za pomoc.
disk: WDMyCloud 1TB,
W10 Pro 64 bit
Pracuji přes TC
Router má 1Gb porty? Tipnul bych si, že ne, že má pouze 100Mb. Tím je určeno první omezení. tady by pomohlo pripojit pocitac i MyCloud do 1Gb switche a ten pak do routeru.
Druhé omezení je vlastni WD MyCloud. Pořád tvrdím, že WD Myněco není žádná výhra. Ty disky, které se tam dávají jsou pomalé.
V disku chroupa, protoze na MyCloud neni nastaveno uspávání disků - pokud to MyCloud umí.
Win ti nenabízí defragmentaci, protoze to je sitovy disk, to se nedá takto defragmentovat
Ne, disk nemám připojený přes USB (tvé původní oznámení, které mám na emailu).
Ne, je to router Archer C6, takže šlape rychle.
Všiml jsem si, že tu WD Mycloud haníte, vím to pro příště. Ale už ho mám a cca 3x do roka ho zapojím abych provedl zálohu, tak mi na to stačí. A vždy šlape normálně=rychle. To, co tu teď řešíme, musí být nějaká "porucha něčeho". Den předtím, než jsem začal zálohovat, jsem nahrával 8 gigový film a jelo to také normálně rychle.
Že se točí, když nic nedělá bych pochopil, ale on chroustá, jak kdyby třeba zapisoval... :)
Díky.
tak ho otestuj, či neodchádza
Čím tedy? Scandisk též nenabízí.
disk " chrúme" aj keď vytiahneš LAN kábel ?
Ak to nemá nejakú vlastnú utilitu, tak ho fizicky vyber , pripoj k PC a otesuj min. týmto
Ano, i když vytáhnu LAN, tak chroupe.
Až dorazím dom, otestuji, děkuji.
WinDlg Diag - quick test elektroniky
HDTune - Health a Error Scan - test povrchu
Disk rozebrán, zapojen přímo do PC. Ovšem chová se pro mě nepochopitelně. Jak je vidět v disk managementu, je samotný disk rozdělen na více svazků, ale ani jeden nejde otevřít. Jsou na něm data, tak bych ho zatím nerad formátoval. Mimochodem, když je na síti, tváří se jako 1TB, tak jak jsem ho kupoval. Ale když jsem ho rozebral, je na něm popisek 2TB, stejně jako v disk managementu. Co s tím prosím?
Musel bys nabootovat nějakou Linux online distribuci a zkusit to tam
Ale i ten MyCloud přece musí mít ve správě disků nějaký nástroj na test, případně zobrazení SMART informací
Podle informací pouzíva EX2 formát
Smontoval jsem ho zpět a připojil do sítě. Teď se zdá, že pracuje zase rychle, uvidíme časem.
Večer se pak pohrabu v těch nástrojích, jestli tam nenajdu nějaký test.
A když se teď v síti opět tváří jako 1TB, proč? Že by měl v sobě 2x 1TB aby mohl tvořit jednoduchý RAID?
Však jsi v dotazu psal, že máš 1TB. Tak proč by se neměl tvářit jako 1TB? Nechápu.
Po připojení napřímo k pc je v přiloženém disk managementu vidět, že disk má 2GB a má je rozdělen na dva hlavní svazky.
Tak si ujasni, co máš. Snad víš, co sis koupil?
No a? O co jde? Já vím, že jsem koupil 1TB. Stejně tak se na síti tváří. A nezlobím se. Ale když jsem ho rozebral, je na něm cedulka 2TB a stejně tak se tváří po připojení napřímo do PC. Proto mě ze zvědavosti zajímá proč. Nechápu, co bych si měl tedy ujasňovat.
O co jde? Vlastně o nic. Jen že jednou tvrdíš 1TB, za chvíli zase 2TB, hrozně se divíš a nikdo z nás nemůže tušit, co tam máš.
Tady bude jiný problém. Že ses vmísil do poloviny diskuze a nepřečetl sis, o co vlastně jde. Jasně jsem napsal, že mám a koupil jsem 1 TB. A včera ve 23:27 jsem napsal, že po připojení napřímo se tváří jako 2TB. Chápu, že jsi administrátor, že máš možná potřebu vše řešit. Ale já tě hezky prosím, pokud jsi lenivý si číst příspěvky, tak tady prosím nepiš.
Na tom nevidím nic divného. 1TB úložiště prostě používá 2 TB disk, třeba tam bude nějaká redundantní kopie, nebo je kus kapacity využitý na něco jiného. A nebo to prostě bylo levnější než osadit 1TB disk. Já třeba taky koukal, že po otevření videorekordéru s 250GB úložištěm jsem v něm našel 320GB disk (v době, kdy se to video prodávalo bylo i už těch 320 giga pěkný relikt, tehdy bylo běžné 500).
Takže bych to prostě vzal jako fakt, že tomu tak je.
Jinak na téma záhady úložiště jsem slyšel od známého spoustu příhod. Tou poslední bylo, že se mu ho podařilo vyreklamovat (dostal nové) a od té doby se chová mravně tak jak se chovat mělo. Ale předtím právě řešil různé takové problémy, bylo taky snad v servisu.
Pokud se začlo chovat normálně po vyndání a znuvuzasunutí disku, mohl by taky být problém v propojení s diskem, které tím, jak se "zrestartovalo" najednou má dobrý kontakt.
Přesně, taky mě napadlo, že je levnější dělat stejné disky, jen je softwarově omezit.
Jaký tedy síťový disk byste doporučili, že bych se tohoto zbavil? Doporučte prosím i značku nesíťového USB disku na zálohy, přeci jen tento síťový na síť využívám už velice málo. Děkuji
odpojovací usb disky nejsou odolné proti napadení virem a zašifrování z tvého pc, protože nemají žádné přihlášení/přístupová práva. čili nulová ochrana těch záloh.
u mechanického provedení bych preferoval 3.5", protože nebude smr, i když u postupného přidávání souborů to není tak důležité.
jestli to máš jen na krátkodobý provoz (bez chlazení), stačí dokonce jen stojánek na disky 2.5/3.5", který můžeš většinu doby využívat pro jiné disky (klonování, zálohy, opravy, test ...)
mám jako úložiště jednodiskovou nevýkonnou nasku, která je kdesi na polici v předsíni a nehlučí a nezavazí mi tu. variantou je pořídit si podobný krám postavenný třeba na raspberry pi.
podle občana 1.kategorie to není správná záloha, musíš si k tomu koupit ještě domek v jiné obci a tam mít své zálohy.
proč ne, někdo to tak má a funguje to. naštěstí to není povinné.