Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Síťový disk stále pracuje i když nemá.

Ahoj rádci,

mám připojený síťový disk do routeru kabelem, stejně tak počítač.
Disk mám připojen po delší době, asi po 3 měsících, abych si udělal zálohu. Jenže se kopíruje VELICE pomalu. Stejně tak i když z něj chci něco smazat, je to extrémně pomalé (Edit: soubor o velikosti 4 kB se maže 8 vteřin a je zde přímá úměra). A co mě zaráží, i když s ním nic nedělám, pořád v něm "chroustá", jakoby pořád něco dělal.

Prosím poraďte, co dělat? Můžu nějak zjistit, co si to sám pro sebe vlastně chroustá?

A k tomu podružná otázka: win mi nenabízí jeho defragmentaci? Je ta možná? Nebo zbytečná?

Děkuji za pomoc.

disk: WDMyCloud 1TB,
W10 Pro 64 bit
Pracuji přes TC

Router má 1Gb porty? Tipnul bych si, že ne, že má pouze 100Mb. Tím je určeno první omezení. tady by pomohlo pripojit pocitac i MyCloud do 1Gb switche a ten pak do routeru.
Druhé omezení je vlastni WD MyCloud. Pořád tvrdím, že WD Myněco není žádná výhra. Ty disky, které se tam dávají jsou pomalé.

V disku chroupa, protoze na MyCloud neni nastaveno uspávání disků - pokud to MyCloud umí.

Win ti nenabízí defragmentaci, protoze to je sitovy disk, to se nedá takto defragmentovat

Ne, disk nemám připojený přes USB (tvé původní oznámení, které mám na emailu).

Ne, je to router Archer C6, takže šlape rychle.

Všiml jsem si, že tu WD Mycloud haníte, vím to pro příště. Ale už ho mám a cca 3x do roka ho zapojím abych provedl zálohu, tak mi na to stačí. A vždy šlape normálně=rychle. To, co tu teď řešíme, musí být nějaká "porucha něčeho". Den předtím, než jsem začal zálohovat, jsem nahrával 8 gigový film a jelo to také normálně rychle.

Že se točí, když nic nedělá bych pochopil, ale on chroustá, jak kdyby třeba zapisoval... :)

Díky.

Disk rozebrán, zapojen přímo do PC. Ovšem chová se pro mě nepochopitelně. Jak je vidět v disk managementu, je samotný disk rozdělen na více svazků, ale ani jeden nejde otevřít. Jsou na něm data, tak bych ho zatím nerad formátoval. Mimochodem, když je na síti, tváří se jako 1TB, tak jak jsem ho kupoval. Ale když jsem ho rozebral, je na něm popisek 2TB, stejně jako v disk managementu. Co s tím prosím?

No a? O co jde? Já vím, že jsem koupil 1TB. Stejně tak se na síti tváří. A nezlobím se. Ale když jsem ho rozebral, je na něm cedulka 2TB a stejně tak se tváří po připojení napřímo do PC. Proto mě ze zvědavosti zajímá proč. Nechápu, co bych si měl tedy ujasňovat.

Tady bude jiný problém. Že ses vmísil do poloviny diskuze a nepřečetl sis, o co vlastně jde. Jasně jsem napsal, že mám a koupil jsem 1 TB. A včera ve 23:27 jsem napsal, že po připojení napřímo se tváří jako 2TB. Chápu, že jsi administrátor, že máš možná potřebu vše řešit. Ale já tě hezky prosím, pokud jsi lenivý si číst příspěvky, tak tady prosím nepiš.

Na tom nevidím nic divného. 1TB úložiště prostě používá 2 TB disk, třeba tam bude nějaká redundantní kopie, nebo je kus kapacity využitý na něco jiného. A nebo to prostě bylo levnější než osadit 1TB disk. Já třeba taky koukal, že po otevření videorekordéru s 250GB úložištěm jsem v něm našel 320GB disk (v době, kdy se to video prodávalo bylo i už těch 320 giga pěkný relikt, tehdy bylo běžné 500).
Takže bych to prostě vzal jako fakt, že tomu tak je.
Jinak na téma záhady úložiště jsem slyšel od známého spoustu příhod. Tou poslední bylo, že se mu ho podařilo vyreklamovat (dostal nové) a od té doby se chová mravně tak jak se chovat mělo. Ale předtím právě řešil různé takové problémy, bylo taky snad v servisu.
Pokud se začlo chovat normálně po vyndání a znuvuzasunutí disku, mohl by taky být problém v propojení s diskem, které tím, jak se "zrestartovalo" najednou má dobrý kontakt.

Přesně, taky mě napadlo, že je levnější dělat stejné disky, jen je softwarově omezit.

Jaký tedy síťový disk byste doporučili, že bych se tohoto zbavil? Doporučte prosím i značku nesíťového USB disku na zálohy, přeci jen tento síťový na síť využívám už velice málo. Děkuji

odpojovací usb disky nejsou odolné proti napadení virem a zašifrování z tvého pc, protože nemají žádné přihlášení/přístupová práva. čili nulová ochrana těch záloh.
u mechanického provedení bych preferoval 3.5", protože nebude smr, i když u postupného přidávání souborů to není tak důležité.
jestli to máš jen na krátkodobý provoz (bez chlazení), stačí dokonce jen stojánek na disky 2.5/3.5", který můžeš většinu doby využívat pro jiné disky (klonování, zálohy, opravy, test ...)

mám jako úložiště jednodiskovou nevýkonnou nasku, která je kdesi na polici v předsíni a nehlučí a nezavazí mi tu. variantou je pořídit si podobný krám postavenný třeba na raspberry pi.

podle občana 1.kategorie to není správná záloha, musíš si k tomu koupit ještě domek v jiné obci a tam mít své zálohy.
proč ne, někdo to tak má a funguje to. naštěstí to není povinné.

nemáš to opravovat = zapisovat windowsími nástroji na linuxový (wd modifikovaný) disk.
vyčíst data můžeš: smart hodnoty v crystaldiskinfo, když máš podezření na divnou funkčnost.
linuxy to mají rovnou v systému ve vlastnostech disku.
i naska (teda wd) může mít svou utilitu nebo položku v menu na kondici disku.

Odpoved jsem upravoval, protoze jsem si az po odeslani vsiml, ze pises o MyCloud.
Typ routeru jsi napsal az ted, takze jsem ti ty 100Mb porty napsal jako moznost.

Ze je MyCloud zarizeni, ktere bych si neporidil, na tom trvam.
Nevim, jestli ti router rekne, jestli je zarizeni opravdu pripojene na 1Gb nebo 100Mb, ale zkontroluj to u pocitace (tam se to dozvis na sitove karte) i u toho MyCloud. Pripadne muzes otestovat kabely.

To chroupani opravdu muze znamenat i problemy s diskem - opakovane cteni nebo zapis. Nepodarilo se ti s tim klepnout, kdyz byl MyCloud zapnuty?

ms taky vymyslel dynamicky disk s moznosti vytvoreni raid na jedinem disku, coz sice nikomu nedava smysl, ale treba wd vynalezl to same.
treba se jim takto povedlo zmensit kapacitu na polovinu a ziskali povest "shit stoleti" - plati o vsech vyrobcich rady "my wd neco".

Tak správná rychlost po opětovném složení disku byla jen chvilková. Zase v něm po pár minutách začalo chroustat a zpomalil se. Tak jsem hledal dál. Třeba vás to nezajímá, třeba to někomu pomůže, tak to napíšu. Zjistil jsem, že disk dělá náhledy souborů. Pomocí SSH na tomto a tomto vlákně jsem tyto thumbnails zakázal a disk přestal okamžitě "chroustat". Kopíruje/maže normálně rychle. Kéž to nebude dočasné.

Nevím co tím chci říct - zatím to ale vážně šlape, celou dobu kopírují. Je fakt, že mi tam teď přibývá velice mnoho malých souborů...

V několika diskuzích tady na poradně píšete, že na externí disk zálohy pc nepatří. Ale už se mi nepodařilo dohledat, kam ty zálohy patří. Poradíš prosím?

někam zálohy jistě patří, chce to číst s pochopením.

absolutně nejhorší nespolehlivé médium je flashka - nikdy nedoporučeno.
flashka je fajné transportní médium k přenesení odněkud->někam. když chcípne nebo se ztratí, furt data zůstaly na zdrojovém nebo novém přeneseném místě. ale nikdy nesmí být pracovním/záložním médiem nespolehlivá flashka.

o něco míň špatným médiem je usb externí disk,
je nedoporučovaný kvůli snadné ztrátě dat: nejčastěji vadným odpojením za chodu, pádem na zem, krádeží, pučováním disku na kterém mám zálohy a cizí lama se k tomu chová jako prase.
nejhorší kombinací je totiž nápad na usb disk "na všechno", to jsou ty 4tb krámy, kde lidi mají originály fotek a videí z dovolené, přenáší na tom debilní seriály z uložto a ještě na to chcou zálohovat.
takže:
- když už usb disk, tak jeden vyhrazený jen na zálohy a naučit se ho bezpečně odpojovat, s prodlevou, tento disk zůstane jen doma.
- a potom jiný disk na přenášení obyčejných kravin kam mě napadne, ale na takový zálohy nepatří.

sám na zálohy preferuju síťový disk, typicky domácí nas.
výhodou síťového disku je to, že si můžu vyrobit sdílené adresáře podle potřeb. potom zálohy přimapuju jen když je potřebuju a vím že nemám pc napadený ransomwarem.
hlavně to chce dbát, že nestačí si nějaký disk pojmenovat "záloha" a mít ty data pouze na něm; jediné místo není záloha, i ta naska může odejít a mám po zálohách.
co je cenné, musí být uložené aspoň na 2 místech.

včil jsou v módě ty cloudy, ale který z nich má tak rychlý přístup, je skoro zdarma, není v rusku (acronis) a mám tedy záruku, že se k datům dostanu i za 10 let?
pozor, i leckteří kabelovkáři u nás nabízí výrazně nesymetrický přístup a než ty data na net odešlu, stihnu si koupit nějaký externí disk (od výrobce, co to umí. wd to není, na jeho krámy tu jsou furt nějaké stížnosti)
takže zvolit si něco, co odpovídá mým možnostem a dává smysl z hlediska omezení ztráty dat.

Jak jsem tak prolítnul diskuzi, tak mi to připadá, že ten "síťový disk" je prostě počítač s diskem a linuxem. ("neznámý" formát, přístup přez SSH a oprava pomocí běžných linuxových příkazů).
Pak by dávalo smysl, že na 2TB disku má někde uložená data, která po síti sdílí, o celkové velikosti 1TB a taky tam má na jiném místě (jiných místech) uložený ten linux, který se o to všechno stará.
A protože vypadá líp, když se uvádí na reklamě kulatá čísla (a neuvádí se nějaká necelá, která by mohla uživatele navádět ke spekulování, jak si to rozšířit na maximální dostupnou kapacitu - a nevhodnými postupy to nějak rozvrzat), tak asi výrobce inzeruje jen 1TB kapacitu na data, ačkoli mu ten linux nezabere celý zbytek. A taky tam pak má rezervu k updatování.
(Teď zrovna píšu z počítače s linuxem, grafickám rozhraním a spoustou nainstalovaných věcí, celkem mi to zabírá 45GB. Takže dejme tomu, že by to tam měl výrobce s nějakou rezervou, nějakým bloatwarem, záložní kopií a swapem, třeba například 250GB - čili by na data zbývalo něco jako 1.72 TB - to by ses asi podivil nad takovým číslem a přemýšlel, jestli by to nešlo nějak dotáhnout na celé 2TB - nebo aspoň někam poblíž. Když tam z venku dal 1TB dat a taky to tak vypadalo, tak ses o 2TB disku vlastně dozvěděl až po kdovíkolika letech, kdys to fyzicky rozebral - a ještě si sám nejsi jist.)
{Plus vzpomenu ZX Spectrum, kam dávali dvakrát víc paměti, než znělo na krabici, protože koupili velmi lacino dávku špatných chipů RAM, které nebyly plně funkční, ale po otestování se jedna, nebo druhá půlka chipu jevila v pořádku, tak je tam cpali po párech, kde každý z těch chipů měl povolenou jen to otestovanou zdravou půlku - stejně tak se mi kdysi podařilo levně koupit krabičku jednostranných noname disket, kde bylo přelepené logo výrobce, ale když se označily jako oboustranné, ta se podařilo správně naformátovat asi tak 90% i té druhé strany a dlouhodobě to fungovalo (a s trochu větší procentní ztrátou šly naformátovat i na vyšší hustotu, čili ve výsledku jsem měl několikanásobeck prostoru, i když část byla vadná a nesměla se používat) - takže kdoví jestli tam není nějaký disk s drobnou vadou z výroby, naformátovaný tak, aby se používaly jen zdravé sektory a okolí těch vadných se nepoužívalo? }