Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Externý HDD má o 200GB menej než uvádzajú

Zdravím poradnu. Dnes mi prišiel externý HDD ktorý som si objednal z alzy. Píšú že má 2TB no keď som ha pripojil k PC je tam len 1.8 TB čiže chýba 200GB čo podľamňa nie je málo. Je to normálne alebo je disk vadný, mal by som ho poslať speť na reklamáciu? Poradte prosím.

Ďakujem pekne.

Len preto že ty počítaš v binárnej sústave neznamená že keď v obchode dáš 2x 1€ mincu, tak že zaplatíš za 10€ produkt.

Windows to počíta špatne... ak používajú 2^10 namiesto 10^3, tak by mali dať správne jednotky (GiB, TiB, a nie GB, TB)

Rovnako ako keď v markete uvádzajú sumy, predvolene sa ráta v desiatkovej sústave, a keby sa rátalo v dvojkovej tak by to tam bolo explicitne napísané. Alebo ak to počítaš ako že je to ok, tak idem u teba nakupovať.

Btw. toto nie je len o zaužívaní, na to ako sa počítajú GB a GiB existuje špecifikácia, a tá jasne hovorí ako sa ktorá jednotka ráta a v tomto skutočne Windows ráta špatne.

https://www.google.com/search?q=1GB+to+Bytes&oq=1GB+to+Bytes&ie=UTF-8

ešte aj Google to vie správne

https://www.google.com/search?q=1GiB+to+Bytes&oq=1GiB+to+Bytes&ie=UTF-8

Jenže vyrobce uvede velikost v GiB (protoze mu to vic vyhovuje) a označí to na disku v GB. Tak kde je ta pravda?
Windows uvedou velikost v GB, kupujici vidi, ze mu kus disku chybi. Koupil 2GB, ale ma jen 1.8GB. V cem to uvadi Windows spatne?

Ne, výrobca uvede veľkosť v GB s jednotkou GB, a Microsoft uvede veľkosť v GiB s jednotkou GB. je to chyba na strane Microsoftu, nie výrobcov diskov... Výrobcovia rátajú správne. Preto to aj správne ukazuje kapacitu v Linuxoch. Prečítaj si RFC, špecifikácie (napr. IEC 60027-2 ) a uvidíš kto je na omylu.

Konkrétní příklad:
SAMSUNG MZVLB256 by měl mít velikost 256GB = 262 144 MB = 274 877 906 944 B
Když se podívám na C: (průzkumník / Vlastnosti), tak ukazuje C: velikost 236 GB (253 668 356 096 B), pokud přepočtu 236 GB na bajty dvojkově, tak to dělá 253 403 070 464 B.
Pokud by MS ukazoval velikost 236 GiB jak tvrdíš, tak po přepočtu na bajty by to bylo 236 000 000 000 000 bajtů

Jsou tam i další oddíly, nějaký prostor zabere vlastní rozdělení disku, zarovnání sektorů, náhradní sektory pro případ vadných sektorů atd.

Prosím o konkrétní příklad, kdy to podle tebe MS ukazuje blbě a Linux dobře.

Cituji ze specifikace výrobce:

Capacity
256 GB (1GB=1 Billionbyte by IDEMA) *
*Actual usable capacity may be less (due to formatting, partitioning, operating system, applications or otherwise)

Takže je to přesně naopak, než uvádíš ty. MS uvádí kapacitu 253 miliard bajtů, což binárním přepočtem na GB vyjde na 236 GB. Výrobce si naopak z 256 miliard bajtů udělá 256 GiB, ale označí to jako 256 GB.

Precitaj si tie zkurvene RFC ty kokot, naopak to rátaš ty... 1MB je 1000 kilobajtov, nie 1024... 1 MiB je 1024 kibibajtov... keď má disk 256 000 000 000Bajtov tak má 256GB. Ak nevieš rátať daj si do Google "1GB to Bytes"

Výrobca píše jasne 256GB (256 000 000 000 Bajtov) + nejaké drobné... systém Windows to ale vidí ako 238GB (i když je to GiB) ale realne je tam 256 000 000 Bajtov čo aj Windows vidí .

nebuď jebnuty troll

Buď se budeš vyjadřovat slušně nebo vůbec. (host)

ja bych tam odjebal trollov a blbcov čo ani na piaty krát nie sú schopní vynásobiť 2 čísla správne alebo nevedia prečítať RFC, kde je jasne napísané ako sa to ráta... divíte sa ako reagujem ale Jan Fiala tu reaguje ako troll, ktorému dáš sem aj názov RFC špecifikácie, kde jasne stojí že 1kB = 1000B a on hneď príspevok na to počíta "krát 1024"...

BTW pozerať na kapacitu disku v prieskumnikovy? si kokot? pozeráš veľkosť particie nie disku

Ne, ten jsi ty, protoze ja jsem psal o jednom oddilu, kde to v pruzkumnikovi vidis i v bajtech. Proto jsem tajy psal:

Jsou tam i další oddíly, nějaký prostor zabere vlastní rozdělení disku, zarovnání sektorů, náhradní sektory pro případ vadných sektorů atd.

To je ale chyba windows a ne chyba disku (m$ stále nevzal na vědomí desítkovou soustavu, která se od přelomu století pro kapacity disků používá). V linuxu by se to zobrazilo správně. Teda pokud ten disk má opravdu 2 GB. (U disků a SSD problém nebývá, problém bývá u flešek a paměťovek, kdy 512GB znamená třeba jen 465).
Když dáte vlastnosti disku, uvidíte tam 1,8TB a v závorce třeba 2 000 123 456 bajtů, pokud tam je číslo přes 2 miliardy, není důvod se znepokojovat.

Chybička se vloudila, máte pravdu. Ale pro GB i TB to platí stejně, respektive s každou další předponou to bude výraznější. Teda pokud m$ se svými windowsy nepřejde na desítkovou soustavu. 2GB (pro windows 1,86) to by byl možná tak nějaký ramdisk a i to by bylo malé; mě ty miliardy hned byly podezřelé (jsou to biliony), ale spočítal jsem nuly (toho špatného čísla) a vycházelo to.

od žádného přelomu století. už v 90.letech v době dosu disky trpěly touto chybou přepočtu, jen ten rozdíl byl u 40-80mb disků menší.
už tehdy výrobcům stálo za to se v reklamách chlubit vyšším nereálným číslem, stejně jako třeba u úhlopříček zakulacených skleněných monitorů.

Externý HDD má o 200GB menej než uvádzajú

pro tazatele: jo, tento ojeb používají výrobci už 30 let. buď si zvykej, nebo kupuj disky malých kapacit, kde si toho tolik nevšimneš. (flashka 32gb, skutečných 29.5, staré ssd 128gb, skutečných 110)

Nemas pravdu, protoze nejsi dostatecne stary, abys pamatoval dobu pred vytvorenim standardu.

Nema pravdu ani ledni brtnik, protoze se v dataci myli, ja zacinal s PC nekdy cca. 1994 a pamatuji si jeste ten stary "standard", kde se u disku bezne pouzivalo 1024 a oznacovalo se to k - kilo, coz samozrejme mimo IT bylo i tehdy 1000.

Potvrzuje to nakonec i wiki:

https://en.wikipedia.org/wiki/Byte

V odkazu si pod "History of the conflicting definitions" muzete precist, ze standard byl vytvoren teprve na konci roku 1998! Do te doby to kazdy pouzival, jak se mu chtelo. Co si pamatuju, tak ve skole jsme se ucili nepsane pravidlo pro odliseni: male k jako 1000 a velke K jako 1024. Problem nastal hned u pouzivani velkeho M jako 1 000 0000 a opet velkeho M jako 1 048 576. A tehdy prave vzniklo ono kiB a MiB, s cimz si Windows neporadily dodnes. :-)

To že raz sa meralo tak, neznamená že teraz nemám pravdu, keďže teraz RFC jasne definuje že sa to má rátať ako násobok 1000 a nie 1024. Dakedy sa mohla aj vzdialenosť merať v lakťoch, pričom keď si v Egypte vymenili "vodcu", tak lakeť zmenil veľkosť, ale to teraz neznamená že teraz je to tak. História a terajšia realita je rozdiel... máme RFC ktoré je platné teraz a podľa neho to uvádzajú výrobcovia správne. To čo platilo v minulosti teraz nikoho nezaujíma. Len blbov čo musia sa hrať na korektných a furt sa chcú hádať kvôli pár bajtíkom, aj keď už dávno vedia čo inzertovaná veľkosť predstavuje, takže v podstate o zavádzanie nejde keďže jasne píšu že to rátajú s násobkami 1000 a je to korektne podľa RFC.

používají "kilo" jednotky pro velikost vyrobenou v násobcích 1024, tím se menších jednotek reklamně vejde do kapacity více.
kdybys zaplnil disk a sečetl velikosti souborů, správně uvedené v mb/gb a kterou uvidíš pod windows nebo jakýmsi gnu stejnou, zaplněná kapacita uváděná výrobcem nesouhlasí.

jestli tu chce ještě někdo tupě exhibovat nad tím, že velikost souborů v kb/mb/gb není jednotka podle si, prosím ať se odjebe do sekty sobě rovných a neotravuje mezi lidmi.

na násobky 1024 (2^10) máme namiesto "kilo" "kibi"... teda jednotky kiB, MiB, GiB, TiB.

Btw. čo hovoríš

kdybys zaplnil disk a sečetl velikosti souborů, správně uvedené v mb/gb a kterou uvidíš pod windows nebo jakýmsi gnu stejnou, zaplněná kapacita uváděná výrobcem nesouhlasí.

tak `dd` príkaz v Linuxu (https://man7.org/linux/man-pages/man1/dd.1.html) vie 256GB disk zaplniť práve 256GB (teda 256 000 000 000 B) dátami, a vyšlo mi to v pohode (otestované, vyskúšané)...

Píšú že má 2TB no keď som ha pripojil k PC je tam len 1.8 TB čiže chýba 200GB

Kdyby to bylo, jak pises, tak by tento dotaz nevznikl.

Ve Windows je to proste tak, jak pisem my ostatni a mimochodem je jedno, jestli je to HDD nebo SSD. Mam 2TB SSD a ma ve Windows "jen" 1,81TB. Mam 3TB HDD a ma ve Windows "jen" 2,72TB.

Pritom ten inzerovany 3TB disk, ktery ma jen 2,72TB ma 3 000 457 228 288 bajtu a 2TB disk, ktery ma podle Windows jen 1,81TB ma 2 000 381 014 016 bajtu.

Takze zatimco me vyrobce disku okradl o 0,28TB a 0,19TB, tak tobe by ten sycak daroval navic 457 228 288 bajtu a 381 014 016 bajtu. Svet je nespravedlivej. :-D

Kdyby to bylo, jak pises, tak by tento dotaz nevznikl.

Ale to píše Windows, disk má reálne 2TB nie 1.8TB... to len Windows píše že má 1.8TB...

Pritom ten inzerovany 3TB disk, ktery ma jen 2,72TB ma 3 000 457 228 288 bajtu a 2TB disk, ktery ma podle Windows jen 1,81TB ma 2 000 381 014 016 bajtu.

no a 3 000 457 228 288 bajtu je práve 3TB + drobné... takže výrobca to uviedol presne.

Jenze ten tazatel, kdyz se vratime k jeho 2TB disku tam nema ve Windows napsano 2TB, ale 1,8TB. A o to celou dobu jde. Windows zachovavaji puvodni nazvoslovi bud z lenosti Microsoftu to zmenit nebo proste jen z nutnosti zpetne kompatibility, to je vcelku jedno, ale nejedna se o chybu Windows, je to jen spravne puvodni nazvoslovi, ktere funguje od pocatku pocitacu a sveho casu toto nazvoslovi dodrzovali i vyrobci disku.
Neda se rict, ze by novejsi prevody jednotek, ktere jsou podle standardizovanych pravidel ale byly spatne, vyrobci disku proste pouzivaji tyto desitkove prevody a holt se nikdy s operacnim systemem neshodnou a pro uzivatele to bude navzdy matouci.

Muj nazor je ten, ze prave, aby se tohle nestalo, nekdo vymyslel to MiB, TiB a kdyby lidi vcetne vyrobcu disku i operacnich systemu presli na tohle oznaceni, nikdy ke zmateni nemuselo dojit.

Jenze ten tazatel, kdyz se vratime k jeho 2TB disku tam nema ve Windows napsano 2TB, ale 1,8TB. A o to celou dobu jde.

áno, a to má tam napísané práve preto že Windows nesprávne počíta... to tu celú dobu hovorím.

holt se nikdy s operacnim systemem neshodnou a pro uzivatele to bude navzdy matouci.

Na to tie špecifikácie existujú... len j****ý MS to nepochopil a ide si svoje...

jenže ty vyrábíš 256gib soubor, ne 256gb. své jednotky si používej na svých root fórech se svými gnu, tam si onanuj.
tazatel nezapíše soubor 1.9tb na disk s nálepkou 2tb - proto je nesvůj. tvé dojmy jsou mu k ničemu.

pane redmarx, já ty disky 40-80mb ještě pamatuju, i to že už tehdy reklamní velikosti nesouhlasily.
5" diskety měly velikost ~1200kb, jak moc to bylo přesné nám bylo fuk.

Ano, je to chyba zobrazení ve Windows. Ono si stačí zkopírovat velikost souboru v bajtech, dát to do Googlu na přepočet do MB a hned vidíte, že se Windows seknou. Důvod už tu byl několikrát zmíněný. Zda je to správně či špatně, nedokážu posoudit. Asi Microsoft nějaký důvod má. Ale prostě 1 KB ve Windows je 1024 B, což už není správně.