Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ubuntu 22.04 LTS - má smysl nasadit?

Budete přecházet na novou verzi Ubuntu 22.04 LTS?
Vyšla nová verze s dlouhodobou podporou.

Recommended system requirements:
2 GHz dual-core processor or better
4 GB system memory
25 GB of free hard drive space
Internet access is helpful
Either a DVD drive or a USB port for the installer media

https://ubuntu.com/download/desktop
https://ubuntu.com/download/alternative-downloads
https://ubuntu.com/about/release-cycle
https://linuxconfig.org/ubuntu-22-04-minimum-requirements

Alternativně
https://lubuntu.me/
https://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/22.04/release/

Stavím se k tomu podobně. Na nový hw jistě nainstaluju v té době aktuální systém (někdy jsem to trefil u mintu doslova pár dnů po vydání). Nebudu hrabat DVD ze skříně, abych na nový PC instaloval nějaký relikt.
Protože nový hw v dohledné době neplánuju, tak asi aktualizovat nebudu.Řekl bych, že s ubuntu budu tak o dvě LTS verze pozadu, protože jedna nová LTS už byla.
Jinak si ale u linuxu na aktualizace tolik nestěžuju, dělám je sporadicky (asi by se dalo spočítat na prstech, většinou je to vynucené požadavky nějakého nového sw), ale musím zaklepat, nějaké podrazy jako u těch windowsovských (tam mám takové pocity, že jde o sabotáž) jsem nezaregistroval (aktualizace windows se mě do doby desítek netýkaly (a desítky se mě do loňského podzimu a nového ntb taky netýkaly), po špatných zkušenostech jsem je zakázal).

Nová verzia je stabilná a bez výraznejších problémov a chýb... to není ako Windows kde trvá 3 roky kým je to ako tak použiteľné... ale inak súhlasím že není dôvod upgrade systému... možno keď bude prvá patch verze...

Momentálne to má zmysel len u najnovších procesorov a graf.kariet,jediná “vážna” novinka je podpora avx512 inštrukcií ,pokiaľ ide staršie LTS bez vážnych problémov,nieje dôvod na okamžitý prechod…

Jen co se tyka nove implantace jadra prinasi dobrou desitku zmen , z tech hlavnejsich :

[JADRO] → https://kernelnewbies.org/Linux_5.15
• Nová implementace souborového systému NTFS
• ksmbd, server SMB3 pro linuxové jádro
• Migrace stránek paměti do trvalé paměti
V systémech s DRAM a trvalou pamětí, jakmile je DRAM zaplněna, začne regenerace a část obsahu DRAM je ztracena. V tomto vydání jsou stránky migrovány do trvalé paměti místo toho, aby byly pouze zahozeny, což zlepšuje výkon coz jde videt i v mnoha benchmarcích
• Btrfs podpora pro fs-verity a mapování id
V této verzi jádra Linuxu Btrfs přidává podporu pro fs-verity,který poskytuje transparentní ochranu integrity a autenticity souborů
• DAMON ( Data Access MONitor), monitor přístupu k datům
• Podpora Cgroup pro SCHED_IDLE
• Device Mapper Vzdálená atestace založená na IMA

[HW]
• Dalsi vec kterou vitam je: Ovladač i915 pro grafiku Intel rozšiřuje použití správce video paměti TTM a zahrnuje možnost řídit spotřebu energie na základě GuC (Graphics micro Controller). Byly zahájeny přípravy na implementaci podpory pro grafiku Intel ARC Alchemist a GPU Intel Xe-HP.

[GUI]
• GNOME 42
• Novy screen obrazovky (ktery je ted podstatne lepsi jak dosavadni)
• Pridana byla i podpoa Triple-Buferingu
• Wayland je opět výchozí
• Ovládání připojených jednotek a koše v Docku (coz mi v predchozich verzich chybelo)
• Nové nastavení multimonitoru

[SYSTEM]
• Napajeci prfile a nastaveni vykonu.
• Nové nastavení multitaskingu
• Diskový subsystém, I/O a souborové systémy
Jádro přijalo novou implementaci souborového systému NTFS, kterou otevřel Paragon Software. Nový ovladač může pracovat v režimu zápisu a podporuje všechny funkce aktuální verze NTFS 3.1, včetně rozšířených atributů souborů, přístupových seznamů (ACL), režimu komprese dat, efektivní práce s prázdnými místy v souborech (sparse) a přehrávání změn z log pro obnovení integrity po selhání ...

Alel notak, vidis snad ze to bylo brano s nadsazkou.
Chodis sem dlouho tak jsis snad vsiml ze nepatrim k tem co vynasi linuxove distro do nebe. At ubuntu nebo jine distra maji taky sve chyby.
Co zpravidla pisu je to, ze neni lepsi nebo horsi, jen kazdemu vyhovuje neco jineho.

Já ho mám všude, kvůli té stabilitě a taky proto, že si ho můžu detailně nastavit a mít tam jen to, co sám chci :-D
(A případně si upravit jakýkoli balíček ve zdrojácích a hodit si ho do vlastního repozitáře, takže jedu i pár věcí, co jsou už řadu let odstraněné jako deprecated, ale mě se líbí :-D )

Za sebe bych upgrade doporucil. Ono taky se mohu stejne zeptat "proc neupgradovat na verzi 22.04" jestli mi rozumis jak to myslim :)
Z hlavy si vse nepamataji, nove jadro kernel 5.15 (uz 5.12 toho prinesla honde jako Intel Adaptive Sync), ale V22 uz zacina pouzivat GNOME 42 a Wayland je ted jako vychozi, vylepsena a rychlejsi sprava oken (poskytuje vice informaci), nové nastaveni multitaskingu, novy nastroj na screen shot (coz uvitavam), aktualizace nekterych aplikaci GNOME, nove funkce a sprava energie pro tablety, notebooky a podobne. Mel by prinest i lepsi vykon diky novemu jadru EXT4 (delalloc) zapis / cteni .
Je toho hodne, jak v optimizaci GUI (nove polozky v nabidce) tak bezpecnosti, nove funkce, ja osobne upgradovat budu zcela urcite.
Co take uvitam, je pridani disku + moznosti v submenu primo z docku.

Vychozi uz je take :
• OpenSSL 3.0
• Ruby 3.0
• Python 3.10
• PHP 8.1
•GCC 11

[Neco malo o Kernel 5.15]@-* (Samba, NTFS) : https://kernelnewbies.org/Linux_5.15

Apercu:

Protože to nejsou Widle. Kernel je lepší novější. Fedoru mám rád, že není žádný problém s instalací, je dobře odzkoušená a funguje téměř bez chyb. Původně jsem používal Mandrivu. Když skončila, chvíli jsem zkusil Mageilu, ruské komunitní pokračování Mandrivy a pro děsnou spoustu chyb jsem dlouho hledal vhodnou distribuci. Nesáhl jsem hned po Fedoře, vyzkoušel snad všechno, co se dalo najít. Nakonec jsem vybral pro mnoho plusů Fedoru, která funguje bez (velkých) chyb a stále se se na ní dělá, má bezproblémovou instalaci a chodí na všem.

Známá poučka, co jsme jako programátoři sálového počítače vypozorovali. 1. V každém programu je aspoň jedna instrukce blbě. 2. Každý program jde aspoň o jednu instrukci zkrátit. Úplnou matematickou indukcí těchto dvou poznatků dostaneme: Každý program lze zkrátit, až zbyde jen jedna instrukce a ta je blbě.

Většinou Linux nasazuju koncovým uživatelům na starších strojích. Proto jsem pro stále použitelný minimalismus a často volím Lubuntu. Při spuštění Lubuntu je požadavek cca 400 MB RAM, zatímco Fedora vyžaduje o cca +1 GB více RAM.

Fedoru bych nasadil spíš do pracovního a firemního prostředí.
Sem chodí koncoví uživatelé a ti nejsou vhodnou cílovou skupinou.

Přesně tak, a dodávám, že upgrade OS každých 11 měsíců na nás kromě Fedory, která to vymyslela (v Redhatu), zkouší i Microsoft od Windows 10 a domácí uživatelé to vesměs snáší jen s těžkou nelibostí. Proto, pokud do domácího prostředí linux, tak Ubuntu (+klony dle oblíbeného grafického kabátku), u kterého se upgrade dělá po 3 letech.

Ještě dodatek, prakticky vzato...

Jelikož je Ubuntu vytvořeno s filozofií použitelnosti pro všechny, má více uživatelů než Fedora.
Dalším důvodem je dostupnost LTS a snadno použitelná serverová edice. Přestože Fedora i Ubuntu mají k dispozici mnoho zdrojů, Ubuntu snadno předčí své současníky díky specializovaným projektům a nástrojům pro Ubuntu. Proto je výukových materiálů a praktické podpory pro Ubuntu více než pro Fedoru. To může být pro někoho dost podstatné. Všechny distribuce Linuxu mají notoricky známé problémy s grafickými kartami a wi-fi adaptéry. Fedora a Ubuntu nejsou v tomto ohledu výjimkou. Řešením je instalace proprietárních ovladačů. Ubuntu má vlastní mechanismus pro snadnou instalaci proprietárních ovladačů. Fedora se naproti tomu drží softwaru s otevřeným zdrojovým kódem. Instalace proprietárních ovladačů v této distribuci Linuxu proto není snadná. Možnost snadné instalace proprietárních ovladačů v Ubuntu otevírá cestu k lepší podpoře hardwaru ve většině scénářů ve srovnání s Fedorou. Ubuntu má značné výhody s LTS. Fedora přichází s volbou pouze jednoho cyklu vydání, s frekvencí šesti měsíců a 13měsíční podporou pro každé vydání. Aktualizace Fedory na nejnovější aktualizaci je jednoduchá, ale vyžaduje hodně času a více než 1,5 GB místa. Je zřejmé, že to není příliš vhodné pro běžné koncové uživatele. Ubuntu se používá ve většině linuxových serverů, zatímco Fedora je raritou. Důvodem je cyklus vydávání Fedory, který povinně uvádí, že je třeba každých 9 měsíců Fedoru aktualizovat a restartovat.

Závěr:
Ubuntu je vhodnější pro běžné koncové uživatele a je lepší než Fedora v oblasti instalace ovladačů, online podpory a dostupnosti softwaru.
Ubuntu je operační systém pro ty, kteří chtějí mít s Linuxem nějaké zkušenosti nebo hledají operační systém s otevřeným zdrojovým kódem, který si mohou upravit podle svých požadavků.

Tohle asi Rce nepobere. :-D

Já bych to zkrátil, Ubuntu dělá OS pro lidi, Fedora dělá náhražku Applu. ;-) Je to až neskutečné, jak moc lidi okolo linuxu obecně milují Apple tak moc, že se snaží je kopírovat. Možná je v tom to soupeření s Windows, díky kterému u linuxáků není Apple na indexu.

Ale pobere. On je praktik. Věřím mu.
Jen mi přišlo rozumné, aby se našimi různými názory zmatení potenciální uživatelé začali orientovat.
Normální je, když strany rozdílných názorů mají vůli se vzájemně podporovat, bez jakýchkoli posměšků a invektiv.

Výhoda Linuxu je v tom, že si každý může vybrat, co mu vyhovuje. Na rozdíl od jedněch Widlí a basta. Fedora je též pro lidi. Neviděl jsem, že by někde nefungovala nebo měla problémy. Nevím, že by Fedora dělala Apple, sice používám CairoDock, ale ten lze nainstalovat ke každé distribuci (s Gnome nechce moc chodit). Ale jak říkám, každý si může vybrat distribuci, jaká mu vyhovuje. A to je právě ta výhoda Linux.

Jelikož používám programy, které nemají v oficiálních repozitářích zastoupení buď vůbec nebo jsou tam neaktuální verze, tak vždy čekám, až repozitáře také začnou podporovat novou verzi Ubuntu a to vždy hned po vydání nové verze není, spíš až za několik měsíců.
Vlastně životnost Ubuntu je doba, kdy už dodají do repozitářů software a doba, kdy už ho tam dodávat přestanou.

Pro HPET:

Nasadil jsem na stary notas Ubuntu 22.04 a protože to s vychozim prostredi je pomale, chtel jsem na to nahodit Trinity-desktop. Bohuzel repositar neexistuje a na jejich wiki pisou, ze je to teprve v priprave. Existuje jen repositar pro unstable verzi, ale v nem jsou porouchane baliky. Da se predpokladat, ze za par mesicu to napravi.

Tolik teda k tvemu presvedcovani, ze uz po vydani, je vsechno bezne k dispozici, neni! Aktualizovat na novou verzi Ubuntu doporucuju tak 3 mesice po vydani.

Bohuzel repositar neexistuje - Existuje jen repositar pro unstable verzi

Ja tam teda stable vidim :
http://kuiper.mirrorservice.org/sites/trinitydesktop.org/trinity/deb/trinity-sb/dists/jammy/Release

Z 29/04 : http://mirror.ppa.trinitydesktop.org/trinity/deb/trinity-sb/dists/jammy/

Tak si ho jen pridej do /etc/apt/sources.list a zaktualizuj :
deb http://mirror.ppa.trinitydesktop.org/trinity/deb/trinity-sb <your-distribution-release-name> deps-r14 main-r14
deb-src http://mirror.ppa.trinitydesktop.org/trinity/deb/trinity-sb <your-distribution-release-name> deps-r14 main-r14

PS: Me jelo ubuntu 22.04 na gnome 42 svizne na velmi starém HW, mozna jsi mel zvolit jinou verzi s jinou nadstavbou jak instalovat Gnome a to se pak snazit preinstalovavat za KDE, treba Kubuntu 22.04 LTS https://kubuntu.org/news/kubuntu-22-04-lts-released/

Pri instalaci z toho unstable trinity-sb to napise, ze jsou baliky v porouchanem stavu a nenainstaluju nic. Ja nepisu, co jsem mel nebo nemel, ja pisu, ze nejsou zdaleka vsechny repozitare pripravene na "jammy". Budou, ale ted nejsou.

V Ubuntu 22.04 mi nefungoval Firefox 99, odmítalo to otevřít jakoukoli webovou stranku z disku, hlaska byla: cesta neexistuje. Kdyz jsem ten samej html soubor nacetl ve Vivaldi, tak ok.

Na webu jsou nejake tipy na about:config. Vsechno jsem prosel, predelal a stale to nefungovalo. Pritom vim, ze na starsich verzich Firefoxu to funguje.

Hledal jsem teda pres Google a nikdo si na podobny problem ve Firefoxu 99 nestezuje. Zkuste tedy nekdo, kdo mate Firefox 99, otevrit z disku html, jestli to jde?

---
Jsem to totiz vyresil obklikou, seru se s tim od rana a nemam naladu to jeste zkouset.
Moje reseni: vykopal jsem z Ubuntu priblby SNAP, jehoz soucasti je Firefox 99 a nainstaloval z repozitare Mozzilla teamu Firefox ESR.

Otazka je, a to muzete rozklicovat, pokud to na FF99 nekdo ozkousite, jestli posrala Mozilla Firefox 99 nebo posral Canonical ten svuj posranej SNAP. ;-)

Pri instalaci z toho unstable trinity-sb to napise, ze jsou baliky v porouchanem stavu

A co mas stale s tim unstable kdyz existuje stable ?

Zkuste tedy nekdo, kdo mate Firefox 99, otevrit z disku html, jestli to jde?

PS: Vytvoril jsem hmlt.index otevrel Firefoxem a funguje, vyzkouseno.

Vypadá to dobre.

Ubuntu 22.04 ma konecne pouzitelny Gnome Shell, vyvojari zapracovali konecne a je to znat.

Muj notas: Core2Duo T7250, 2GB RAM a Ubuntu beha skoro bez zaseku. Gnome Shell normalne funkcni, ale logicky reakce pomalejsi. LXQt uplne v pohode. Jeste az vyvojari dodaji Trinity, tak to take ozkousim, protoze na Q4OS to vypadalo na stejnem notasu velmi pouzitelne, (samotne Q4OS pouzitelne nebylo, proto jsem nahodil Ubuntu).

Jedinna vytka je ten SNAP, ja nevim, asi to je nejaka vlastnost ajtaku, ze kdyz neco funguje dobre, ze to musi rozesrat. Nikdo SNAP nepotreboval, ale proste se stejne vyskytnul, nastesti jde vykopat.

Díky za info, včetně HW zmínky. SSD nebo HDD?

Ještě dávám ke zvážení... co raději nasadit Lubuntu? Jeho prostředí mi přijde normální (na rozdíl od Unity), SW je to osazené dostatečně. Výhodou bude menší zátěž pro HW a nižší energetická náročnost HW s Lubuntu. Datovým objemem je to menší jak z pohledu provedené instalace, tak bitových záloh jak je postupem času přizálohovat...

Je tam SATA SSD WD Blue, ono to hodne pomuze a pritom vymena za HDD jednoducha u vetsiny starsich notasu. Tehdy se jeste nedelaly prasarny jako dnes, ze kvuli HDD bylo potreba rozmontovat cely notas vcetne desky.

Edit: Jiste, muze byt Lubuntu, ale ja odjakziva vsude instaloval Ubuntu a pokud jsem chtel jiny okenni manager, tak jsem ho tam proste doinstaloval. Jsem tak zvyknuty. Jinak Unity uz neexistuje, Canonical to myslim od 20.04 LTS (minimalne brano po LTS verzich) stopnul a presel na Gnome Shell.

Jestli hledas 32Bit verzi pro instalaci na postarsi NTB, ak bych urcite nahlednul na Bodhi Linux HWE (aka Hardware Enablement) :
https://www.bodhilinux.com/w/selecting-the-correct-iso-image/#Legacy_32-bit_only

Vzhledove ujde, ma vse potrebne a je nejrychlejsi (nejmene narocny). Je pouzitelny i na Intel Pentium III + 128 RAM, tak si predstav jak pojede nan tve sestave ;)

Ale za sebe, bych ti doporucuil, protoze tusim ze vim o ktery notebook jde Android OS x86
Navic by to vyresilo ty tve problemy s emulatorama ktere si hledal v predchozich vlaknech.

Instalace je velmi snadna. Navic mas pristup k obchodu Android Google Play pro aplikace, tak jako ostatni Google sluzby jako Google drive podobne.

Doporucil bych ti ANDROID BlissOS https://blissos.org/index.html#download (caste aktualizace, velka komunita, rozsirena HW podpora)
(jen pri vyberu dbej na adekvatni kernel, zacal bych volbou Bliss OS 11.14 FOSS Stable Changelog #Kernel4.19 #Mesa20.1 #FOSS)

Instalacku muzes pustit i LIVE bez instalace, tak si to muzes vyzkouset.
Jako alternativa by sla i Chrome OS nez hledat a zkouset naky Linux/Ubuntu distribuce co jsou stejne na stejne brdo jen s jinou nadstavbou tod vse.

[REDMARX]

Ubuntu 22.04 ma konecne pouzitelny Gnome Shell, vyvojari zapracovali konecne a je to znat.

Jsem si rikal ze je zvlastni ze 22.04 ma pomale prostredi, protze Gnome 42 prosel vyznamnyma zmenama a optimizaci.

Díky za informace. PC instaluju poměrně dost. Mám sice pár vyvolených a oblíbených obstarožních HW kousků, pro které dělám nostalgické maximum, i když vím, že je to zcela ztrátové. Většinou je to poctivý HW z vyšších řad Lenovo, HP, Dell.

Ten Android jsem však řešil v kontextu SW, nikoli HW. Fakt, že se HW přehřívá za běhu emulátoru, to je opakovaně prakticky prověřeno u různých Android emulátorů.

Zpět k Linuxu. Jsem zastáncem Nasazování LTS verzí. Nechci koplikovat život sobě ani uživatelům, kterým se snažím pomoci. Naprostá většina z nás je zvyklá na prostředí Windows. Respektuji v tomto směru všechny uživatele, a to bez vyjíky. Gnome (a dříve Unity) vidím jako nevhodné pro intuitivní obsluhu vycházející z letitých návyků získaných z prostředí Windows. Proto uživatelům dávám alternativně možnost LXQt. Když jim dám na výběr, tak naprostá většina uživatelů chce používat LXQt prostředí.

Windows v PC ponechávám. Je zajímavé, že u starších ročníků stačí lidský přístup, vlídné slovo a oni si v pohodě zvyknou na L/Ubuntu. Čas většinou ukáže, že ztratí zájem o Windows. Poměrně rychle si přivyknou na nové prostředí. Faktem je, že jim poskytuji podporu, zaškolení atd.

Jsem vstřícný dalším informacím a budu za ně rád.

Bodhi Linux má české instalační prostředí? Samotný OS je možné mít také v češtině?
Nerad bych něco jako je s nešťastným prostředím Puppy Linux. To uživatelsky nepřívětivé až vědecké prostředí je pro řadové uživatele téměř nepoužitelné.

Začetl jsem se. U Bodhi Linux se uvádí, že byl vývoj téměř ukončen. Pokud za tím stojí jeden člověk nebo pár lidí, tak to nedává uživatelům příliš šancí na dlouhodobou udržitelnost...

Znas, nebo slysel jsi uz o PeppermintOS ? Je to takova jina distribuce jak ty bezne chlive co muzeme videt a je take optimizovany na postarsi HW.
https://peppermintos.com/guide/downloading/
O proti jinym distribucim je na zaklade Debian (ne Ubuntu) coz ma sve vyhody a XFCE (4.16)
Takovy mensi nahled : "The New Peppermint OS 11 is WAY FASTER than Windows 11!"

[Otazka]: V ostatnich prispevcich jsem videl, ze volis x86 *32Bit verze, je to umyslne a jestli ano, z jakeho duvodu.
Muzes mi verit, ze 64Bit jsou zaprve rychlejsi a maji jiste vyhody o proti 32Bit instalackam jako moznost instalace 64Bitovych aplikaci samozrejme. Nepocitaje velmi stare CPUs, skoro kazde podporuje 64Bit instrukce.

U Bodhi Linux se uvádí, že byl vývoj téměř ukončen.

Divej, v realite ono je to v celku jedno jestli je neco ukonceno nebo ne, nebo jestli se vyvoj zpomalil. Vestsina techto sub-distribuci dela stejne parta 5 nadsenu.
Proc ? Protoze se vse ostatni stejne aktualizuje nehlede na vyvoj OS. Muzes stale Upgr jadro Kernel kvuli bezpecnosti, aplikace se taky aktualizuji a podobne, takze nejsi zasekly na OLD deravem systemu.

PS: gilhad jak uvadel Gentoo, co se tyce stabiltity a customizace patri mezi prvni top 3 .

[Rada]
Ono, hodne lidi co instaluje treba Ubuntu nepouziva ve vyberu Instalace OEM. Vyhoda je v tom, ze touto volbou predkonfigurujes tuto distribuci, delal jsem to v praci pro PC ktere meli mit jiz specificky SW a nastaveni.
V podstate se pusti pruvodce kde zvolis: Jen SW kterych chces do distribuce pridat / integrovat (doinstalovat), zvolit prednastaveni systemu a jecho chovani, sprava uzivatelu, ktere chces pouzit jadro Kernel a podobne, tak mas na konci vytvorenou verzi Ubuntu opravdu na miru. Po ukonceni mas moznost ulozit ISO nebo provest instalaci. Takle mas vzdy pripravenou instalacku se systemem ktery muzes okamzite pouzivat a nic neinstalovat nebo naopak odinstalovavat.

Muzes mi verit, ze 64Bit jsou zaprve rychlejsi a maji jiste vyhody o proti 32Bit

Mám pocit, že má tam jen 2G paměti, tam je 64 bit systém podstatně pomalejší a díky větším stránkovacím a jiným tabulkám, sebere moc paměti. Na 2G paměť jen 32 bit instalaci, ovšem dneska se bude velmi obtížně shánět, většina distributorů 32 bit ukončila.

To za mas jen 2Gb neni problem, ty strankovaci files jak uvadis zcela zanedbatelne (100Mb) a ze je 64 pomalejsi jak 32 tomi neverim :)
Proto instaloval treba Microsoft na Surface s 2Gb DDR4 64bit verze Windows (mi to ze se potrebovli zbavit 64 locenci) aby aleson u nekterych ukolu ziskali nejaky vykon navic.

Peppermint OS neznám, ale vyděsilo mě...

Historie
Operační systém Peppermint OS vznikl původně v hospodě Black Rose Pub v Hendersonville v Severní Karolíně (USA) během nočního popíjení a diskuzí o budoucnosti desktopového Linuxu. Původně byl navržen jako distribuce zaměřená na sociální média.

Těžko říct, co z toho mě vyděsilo více.

Minimální HW požadavky jsou na úrovni Lubuntu, takže pro mne a starší PC to nebude žádná úleva a asi ani pomoc.

Odbočím...
Ocenil bych, kdyby autor Puppy Linux do něj zapracoval lidskost. Ty HW požadavky jsou úžasně nízké, ale to menu - prostředí, to je pro znalé. Řadový klikající uživatel zvyklý na Windows, toho to téměř jiště odradí. V praxi to tak bylo.
x86 občas nasazuju na prehistorický HW. Respektuju, pokud je třeba spolehlivý psací stroj. Když to zvládne požadované weby, tak tomu dávám šanci. Staříci většinou vystačí s přístupem k e-mailům, do banky, něco si vyhledají, občas přečtou. Oni to zapnou třeba jen jednou týdně, takže nevidím smysl je tlačit někam výše.

Pokud bych uživatelům nasadil OS který následně bude mít ukončený vývoj, tak to pro mne znamená je zase zapracovávat s jiným OS. Nemůžu si dovolit provádět pokusy na naivních uživatelích. Ti vyžadují bezproblémovou funkčnost bez velkých změn. Jakoukoli změnu přijímají neochotně. Zvyk je železná košile.

RMX mne dobře pochopil.

Slo hlavne o tom ze je na DEBIANU ne Ubuntu.
Jinak spusta veci byla vymyslena v hospde nebo postavena v garazi tak jestli je to pro tebe tak dulezite tak prosim :-)
Na zbytek na to dulezite jsi neodpoved, ale vidim ze sis padl do noty s Redmarx kde mate obnobne pozadavky a zkusenosti tak to spise res s nim :-)

PS. Jinak mimochodem pro PeperOS jsou minimalni pozadavky .

    256 MB of RAM
    Processor based on Intel x86 architecture
    At least 3 GB of available disk space

Peper jsem jinak odkazal jen z duvodu, abych poukazal ze jsou i distribuce na zaklade systemu Debian ne Ubuntu coz je v podstate jedna a ta sama vec protoze ty distribuce co jsou vude na netu jsou vsechny na zaklade ubuntu 21.04 LTS a podobne.

Ja to na LOW_END PC notebook se slabsim HW resim nasledovne :

1) Nainstaluji Debian Minimal + Firmware pack(https://www.debian.org/CD/netinst/)
2) Behem instale zvil graficke prostredi ktere mi vyhovuje + Auto detekci Firmware z paku Unofficial non-free images including firmware packages (tak vim ze mam HW podporu a po instalaci nemusim nic resit)

[Install-Debian-Minimal-Server.png]

3) Po instalaci mam zcelal prazdy OS s plochou (s grafickou nadstavbou co jsem zvolil) a instaluju jen aplikace, ktere potrebuju.
Tak mam OS jaky potrebuju, a nemusim ztracet cas zkousenim nakych Ubuntu distribuci ktere jsem az prostredi KDE, Plasma etc, v predainstalovanych aplikaci jedna a ta sama vec. To je jak Skoda Favorit, alekazda ma jinou barvu a v nejakem favoritu je autoradio. Ale je to furt Skoda Favorit.

Někde je něco špatně, protože vidím jiné informace.

https://peppermintos.com/guide/downloading/
Minimum System Requirements
Before installing Peppermint note our minimum system requirements.
1 GB of RAM
Processor based on Intel x86 architecture
10GB of available disk space

Proto jsem psal o shodných min. HW požadavcích s Lubuntu (RAM).

OS x86 jsem volil pro velmi starý HW s pomalým CPU a 2 GB RAM, který by naprostá většina lidí vyhodila. Pokud si dobře pamatuji, byly tam x86 Win, tak jsem tam dal x86 Linux. Byl to prodělek a pomoc z nostalgie. Je používaný pouze jako psací stroj. Dost by tomu pomohlo SSD, ale nemá smysl to tam dávat. Žádný použitý nízkokapacitní SSD tu nemám a majitel PC do toho nechce dát ani korunu. Zapne to na chvíli, tak 1-2 týdně.

Pokud jsem na něco nezareagoval nebo neodpověděl, tak má smysl mi to nakopírovat znovu.
Dost nového je nad mé znalosti, stále se učím, asi jako většina, za pochodu...

Je třeba si uvědomit, že tu jsou lidé různého ražení:

Mírně pokročilí a pokročilí. Řadím se mezi mírně pokročilé.
Názorově se potkávám ohledně Linuxu s RedMaX a RMX. Asi je to tím, že se to snažím zvládnout v přijatelném čase, s uspokojivým výsledkem. Není v mých silách, znalostech a schopnostech do toho vědecky zabředávat. Cílem je spokojený uživatel, spolehlivost, bezproblémová funkčnost, závěrem čistá hlava a dobrý pocit.

Z praxe můžu říct, že obdivuju staříky 70+, které převádím na Linux. Úspěch spočívá v edukaci, prováděné s citem a lidsky. Nedělám nic masově, lidi si vybírám, zrovna tak si vybírají oni, když se v rámci doporučení dostanou ke mě.
Spokojené uživatele dělá funkčnost PC a jejich bezstarostnost. Zapnou PC, vyřídí co potřebují a vypnou. Vídám se s nimi málodky, protože vše funguje jak má.

Nejsem žádný odborník. Jsem samouk.
Ta RADA v závěru je zajímavá, ale nevím jak to uchopit. Když bude instruktážní video, tak se rád přiučím.

@HPET:

To +1 je za:

1) Nainstaluji Debian Minimal ...
2) Behem instale zvil graficke prostredi ktere mi vyhovuje

Presne, proc zkouset ruzne exotiky, kdyz si kazdy muze nainstalovat Debian a komu prijde instalace Debianu slozita, je tu Ubuntu. :-)

Jinak klony Ubuntu jako ty Skodovky, to jsi vystihnul dobre a presne tak je to mysleno. Proto ty klony delaji, aby to uzivatele meli maximalne jednoduche.

Takze za me naprosty souhlas, bud at tazatel instaluje Debian a na to nejake minimalisticke prostredi nebo Ubuntu +klony a na to zase neco minimalistickeho, bude to funkcni. Kdysi jsem provozoval na Ubuntu graficke prostredi fluxbox a to litalo i na totalne zastaralem PC. fluxbox uz se myslim nevyviji a neco podobneho je myslim openbox. Chystam se to casem vyzkouset, ale rozhodne to neslibuju v brzke dobe, mam ted jine starosti.

Opět souhlas. Jestli můžu poradit: vykašli se na to, akorát to bude ztráta času. Zkoušel jsem různá exotická distra mnohokrát a vždycky jsem se nakonec vrátil k Ubuntu LTS, v tvém případě se vrátíš k Lubuntu, na to se spolehni.

32bit počítače vyhoď nebo tam ponech, co tam je teď a neřeš to. Také jsem onehdy vyhodil noťas Umax s Pentiem II, stejně už se na tom nic nerozeběhne.