Jaké AP/routery zvoit do bytu?
Ahoj všem,
prosím o radu jaké zvolit AP/routery pro vytvoření ideální homogenní sítě.
- bytový dům, byt velký 100m2
- mimo byt na chodbě v rozvodné skříni mám umístěn gigabit router, na který jsou napojené 3 LAN zásuky rozmístěné různě po bytě (dalo by se říct rovnoměrně rozmístěny)
- od poskytovatele internetu mám 500 Mbps (měřeno na výše uvedeném routeru)
- v bytě budu mít 2 notebooky a 2 telefony (vše se bude vždy připojovat bezdrátově), dále jednu TV u LAN zásuvky (chci tedy připojit kabelem)
Jaké AP koupit, abych max. využil rychlost internetu od poskytovatele, pokryl jednou homogenní wifi sítí celý byt a ještě měl TV připojenou přes kabel?
Děkuji moc za rady.
pro pokrytí většího bytu se dá zvolit technologie mesh, od jednoho výrobce, např. tplink.
dolní minimum je archer c6.
novější wifi norma, šifrování wpa3, vyšší výkon = průchodnost: model ax20
ap k tomu ať doporučí prodejce, nebo firma co se tím baví.
100 stvorcov vies pokryt jednym ap...ak je spravne umiestnene.
Odporucam nieco od UBNT alebo Mikrotiku.
Myslim ze by ti s prehledem stacil Zyxel NBG66 (802.11s/b/g/n/ac) za 8 stovek.
Nevim co je to za router v te skrini, ale mozna bych uvazoval zakoupit router (s AP a jelikoz bude zapojeno hodne zarizeni tak samozrejme i s podporou MU-MIMO) TP-Link Archer AX10 (popripade o 200Kc drazsi TP-Link Archer AX23) ktery mimo jine porpouje uz i Wi-Fi 6 kter bude do 2 let podporovat skoro kazde druhe zarizeni.
Jinak dobre brat na mysli, ze nejde jen o maximalni vyuziti rychlosti poskytovatele, ale take o prenosovou rychlost LAN. Kurpikladu kdyz budes kopirovat neco z NAS do PC, nebo pro multimedialni centa (PLEX etc) kterou ve stejnou dobu sleduje vice clenu rodiny, do toho nekdo neco stahuje z toho by se ti nake levne AP ...
Řešení je několik, od amatérského poskládání běžných routerů v režimu AP, přes Mikrotiky v capsman režimu až po nějakou formu (polo)profi řešení.
Já bych to řešil systematicky, tj. PoE switch + controller + AP podporující Wifi5/6 (AC/AX) s řízením výkonu a beamformingem a seamless přechodem mezi AP. Buď dražší Ubiquiti, nebo jeho levný klon tp-link Omada (mají docela vtipné AP ve formě "krytek" instalačních krabic s průchozím ethernetem, jinak i klasické talířky na strop - záleží jak moc chceš schovávat ethernetové kabely, napájení by bylo řešeno přes PoE). V obou případech je však nutný controller, aby to chodilo dobře a ne jen jako sada samostatných AP.
No nazdar priteli, kdo pak nas po rocich poctil svou navstevou :)