Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Ubuntu 22.04 smejd zase nefunguje

Zdar,

na PC mi bezelo Ubuntu 20.04, nebyl zadny problem, pocitac Haswell, GTX1070, 16GB RAM.

Dostal jsem napad, ze tam dam nove Ubuntu 22.04, jenze je to nefunkcni zmetek. Chci se zeptat, jestli je sance to nejak opravit nebo to vyvojari zase dosrali. No reknu vam, zlaty Windows, i ty beta 11 funguji lepe nez nove vydane Ubuntu. :-/

Nainstaloval jsem Ubuntu 22.04, restartoval, spustil, nabihalo logo Ubuntu a pod tim napis kontrola disku, dobehlo to, obrazovka na chvili zatmavla a potom zacal behat vlevo nahore kurzor a tim to skoncilo.
Kdyz pocitac restartuju a drzim SHIFT a potom vyberu "recovery", tak nabehne nejdriv ten textovy rezim, tam dam "resume" a normalne nabehne graficky rezim, prihlasim se ke Gnome Shellu a bezi to.
Kdyz to restartuju a nic nemackam, tak zase logo Ubuntu, kontrola disku a potom chvili cerno a donekonecna bezici kurzor vlevo nahore.

Proste normalni rezim spusteni Ubuntu 22.04 nefunguje.

Nevim, co s tim. Znate to, nejake logy se v Ubuntu nedaji, jsou jich miliony a nikdo se v tom nevyzna. Presto jsem se zkousel divat do /var/log a nazdarbuh to prochazel a nenasel jsem nic, co by mi situaci nejak osvetlilo.

Nejake napady?

Řešení:

VYRESENO:

Bylo tam starsi jadro a nechtelo se aktualizovat, proc nevim, ale kdyz jsem to tam nahodil prikazem, tak ok.

sudo apt install linux-headers-5.15.0-33-generic linux-image-5.15.0-33-generic

Jenze po spusteni noveho kernelu zase pro zmenu chyba mikrokodu:

sudo apt-get install intel-microcode

Vyreseno, ale po restartu chyba ACPI, tak jsem do /etc/default/grub pridal radek:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="libata.noacpi=1"

Dalsi restart a tentokrat nabehlo normalne graficke prostredi, prihlasil jsem se, zajasal a pak si zklamane povzdechl:

Nefunguje sit, vubec system nevidi sitovou kartu. Mam normalni integrovanou na desce Asus H97-Plus. Vsimnul jsem si take, ze z "psensore" zmizely nektere odecitane teploty, procesor + grafika. Teplotu disku to meri dal.

Bylo potreba si stahnout R8168-dkms, je na to normalne i deb balicek, oni pry zapomneli dat tu sitovku do toho jadra 5.15. No a koukam, ze tam zapomneli dat i ovladac na muj Bluetooth stick 4World, taky v Ubuntu 20.04 fungoval a ted ho system nenajde.
Mam pocit, ze se 22.04 uplne nevyvedlo.

Jinak teda rozběhal jsem přídavný diskový řadič, který mám v PCI, ten taky nešel. Zrušil jsem i to vypnutí ACPI v GRUBu a začal fungovat senzor teploty procesoru.
Nevim přesně, co tomu pomohlo, ale nainstaloval jsem linux-firmware a linux-modules-extra. Běhá to.

Ten Bluetooth stick 4World je čip CSMHarmony a ten teda jsem koukal, že ikdyž ve 20.04 fungoval, tak teď jsou s ním velký potíže. On je ten čip hrozně rozšířený a na netu řeší spousta lidí, že neběží. No, ja mám ve druhém PC na Windowsech ještě jeden BT stick s jiným čipem, tak jsem to vyřešil tím primitivním způsobem, že jsem je přendal. Fungovalo.

Nainstaloval jsem binární ovladač NVidie, je to ok. K uplne spokojenosti mi chybi, ze psensor necte teplotu na grafice. Ale na to kaslu, aspon se da zobrazit v nvidia-settings. Pravdepodobne by to vyresil jiny ovladac na grafiku, ale vzhledem k tomu, ze to ted funguje dobre, tak do toho nebudu dal ryt.

-----------------------------------

Takže tak, myslím, že z uvedeného je vidět, že když tu nadáváme na novinky Microsoftu třeba v podobě Windows 11, tak na linuxu je to úplně stejné. Taky jedna ruka neví, co dělá druhá. Někde něco přidají, někde něco uberou a pak to "překvapivě" nefunguje, jak má.
A stejně jako u Windows platí, nikdy neinstalovat okamžitě, po vypuštění nové verze systému tomu dát 3 měsíce nebo klidně půl roku než to opraví. To samozřejmě vylučuje používání zoufalců typu Fedora, kteří mají systém na maximálně rok používání.

VYRESENO:

Bylo tam starsi jadro a nechtelo se aktualizovat, proc nevim, ale kdyz jsem to tam nahodil prikazem, tak ok.

sudo apt install linux-headers-5.15.0-33-generic linux-image-5.15.0-33-generic

Jenze po spusteni noveho kernelu zase pro zmenu chyba mikrokodu:

sudo apt-get install intel-microcode

Vyreseno, ale po restartu chyba ACPI, tak jsem do /etc/default/grub pridal radek:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="libata.noacpi=1"

Dalsi restart a tentokrat nabehlo normalne graficke prostredi, prihlasil jsem se, zajasal a pak si zklamane povzdechl:

Nefunguje sit, vubec system nevidi sitovou kartu. Mam normalni integrovanou na desce Asus H97-Plus. Vsimnul jsem si take, ze z "psensore" zmizely nektere odecitane teploty, procesor + grafika. Teplotu disku to meri dal.

Bylo potreba si stahnout R8168-dkms, je na to normalne i deb balicek, oni pry zapomneli dat tu sitovku do toho jadra 5.15. No a koukam, ze tam zapomneli dat i ovladac na muj Bluetooth stick 4World, taky v Ubuntu 20.04 fungoval a ted ho system nenajde.
Mam pocit, ze se 22.04 uplne nevyvedlo.

Jinak teda rozběhal jsem přídavný diskový řadič, který mám v PCI, ten taky nešel. Zrušil jsem i to vypnutí ACPI v GRUBu a začal fungovat senzor teploty procesoru.
Nevim přesně, co tomu pomohlo, ale nainstaloval jsem linux-firmware a linux-modules-extra. Běhá to.

Ten Bluetooth stick 4World je čip CSMHarmony a ten teda jsem koukal, že ikdyž ve 20.04 fungoval, tak teď jsou s ním velký potíže. On je ten čip hrozně rozšířený a na netu řeší spousta lidí, že neběží. No, ja mám ve druhém PC na Windowsech ještě jeden BT stick s jiným čipem, tak jsem to vyřešil tím primitivním způsobem, že jsem je přendal. Fungovalo.

Nainstaloval jsem binární ovladač NVidie, je to ok. K uplne spokojenosti mi chybi, ze psensor necte teplotu na grafice. Ale na to kaslu, aspon se da zobrazit v nvidia-settings. Pravdepodobne by to vyresil jiny ovladac na grafiku, ale vzhledem k tomu, ze to ted funguje dobre, tak do toho nebudu dal ryt.

-----------------------------------

Takže tak, myslím, že z uvedeného je vidět, že když tu nadáváme na novinky Microsoftu třeba v podobě Windows 11, tak na linuxu je to úplně stejné. Taky jedna ruka neví, co dělá druhá. Někde něco přidají, někde něco uberou a pak to "překvapivě" nefunguje, jak má.
A stejně jako u Windows platí, nikdy neinstalovat okamžitě, po vypuštění nové verze systému tomu dát 3 měsíce nebo klidně půl roku než to opraví. To samozřejmě vylučuje používání zoufalců typu Fedora, kteří mají systém na maximálně rok používání.

Je to jen o hledani na webu a na foru Ubuntu mi poradili, at prvne hledam v syslogu (/var/log/syslog). Sice to byl vopruz, ale dalo se tam najit, co by asi tu chybu mohlo zpusobit a pak uz to bylo jen o tom, najit na netu spravne reseni. :-)

Taky se podělím o zkušenost. Loni jsem instaloval Ubuntu 20.04 LTS na HP EliteBook 855 G7. Po instalaci to nenaběhlo. Byl jsem v časové tísni, neřešil jsem příčiny. Následoval druhý pokus - napoprvé, úspěšná instalace Lubuntu 20.04 LTS. Nechápal jsem, proč "odnož" funguje, ale zdroj nikoli. Nakonec se ukázalo, že uživateli Lubuntu vyhovuje. Má to alternativně k Windows 10.

Omluva za dva špatné tipy na příčiny. Kolikrát s tím sám bojuju. Linux Ubuntu je z mého pohledu zrovna tak svérázný systém jako Windows. Z každého si beru to co potřebuju. Z hlediska bezpečnosti věřím Ubuntu, např. pro přístup do internetového bankovnictví.

Ohledne bezpecnosti verim firewallu.

Na linuxu Gufw a na Windows je Windows Firewall Control.

Predtim je dobry mit router s NATem a integrovanym SPI firewallem.

Na IB chodim z obou systemu, obavy nemam. :-)

---
Ja Ubuntu 22.04 nainstaloval na 12 let stary notas a taky v pohode, ale tady si to proste s novejsim PC nesedlo. Ty me prupovidky okolo jsou hlavne pro zdejsi zapalene linuxaky, ono je sere, kdyz jim na jejich "milaska" nekdo nadava. Pritom linux neni o nic lepsi a ani o nic horsi nez Windows. Chce to k tomu holt pristupovat strizlive. ;-)

Vše vyžaduje svůj čas a trpělivost. Všichni se učíme za pochodu.
Musím upozornit, že s tím sršením síry se musí opatrně. Myslím si, že to spolehlivě odradí ty, kteří teprve uvažují o instalaci Linuxu. Takže, prosím opatrně...

Tak ono je potřeba na to nahlížet taky tak, že uživateli Linux zdarma nainstaluji, pracuji s Mintem, ukážu, že je to naprosto triviální, nastavím internet se speeddialem, přidám whatsap, skype, prostě všechno co chce, řeknu mu heslo na aktualizace, ukážu jak a nazdar. Starší lidé si to nemohou vynachválit, jede to na jejich starých ntb a kdykoliv to s problémem donesou nebo zavolají a jede se dál.