Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Posileni WiFi site stejnym routerem - TP-Link Archer VR300

Zdravim,
mam Internet od O2 a WiFi router TP-Link Archer VR300. Vse funguje az na jednu vec. Byt ve kterem je umisteny je strasna nudle a v zadnich mistnostech uz je signal velice slaby. Po byte je natazena sit a chtel bych tam dat druhy WiFi router TP-Link Archer VR300. Rad bych ale mel pouze jeden nazev WiFi site. Staci WiFi sit na druhem WiFi routeru pojmenovat stejne, popr. na co dalsiho si dat pozor?
Diky
Marek

koupě druhého stejného dsl routeru má smysl spíš jako náhradní díl, kdyby ten první umřel, ale budiž.
jiný možný typ je třeba archer c6, to je běžný router s klasickým wan vstupem.
2.router bys přepnul v menu do ap režimu, nebo je tak fyzicky zapojil.

         tplink_Archer VR300              Archer VR300 2.wifi
                             \|/                                \|/
net ---> [vdsl         wifi ]-|      x-[wan               wifi ]-|
         [      dhcp        ]          [       dhcp vyp.       ]
         [  10.0.0.138  lany]--------->[lan1  10.0.0.222  lany ]----

dva ap/routery nemohou mít stejnou ip, když budou za sebou ve stejné lan.
1) výpis nastavení spustíš v otevřeném okně cmd.exe a jde ho přesměrovat do souboru:

ipconfig -all > ip.txt
(notepad ip.txt)

vypíše to bránu/gateway prvního routeru, to je důležitá adresa. u dsl to bývá typicky 10.0.0.138

2) protože je druhé "ap" ve stejné síti, musí mít jinou adresu ze stejné sítě, např. 10.0.0.222 - to je první změna co musíš udělat.
v síti nesmí být 2 zdroje dhcp, proto musí být na druhém ap zakázáno.
teprve potom se ty routery propojí kabelem. když 2.router neumí režim ap, odstaví se wan část připojením do lan vstupu, u dsl routeru ani nelze jinak.

...já než to nakreslím, tw to má rychleji.

Zdravim,
konecne jsem koupil druhy modem, zkousel jsem ho nastavit, ale bez uspechu.

Oba modemy jsou nastavene v modu "Wireless Router" (druha moznost je "DSL Modem Router"). Je to tak proto, protoze mame od O2 bonding pomoci modemu Zyxel VMG4005-B60A. Primarni modem TP-Link Archer VR300 ma IP adresu 192.168.1.1, u sekundarniho modemu TP-Link Archer VR300 jsem nastavil IP adresu 192.168.1.2, DHCP server je u sekundarniho modemu vypnuty. Sekundarni modem jsem nastavoval mimo sit a az pak jsem jej pripojil do switche ktery je zapojeny v primarnim modemu. Kabel je v LAN portu. Do administrace pres obe IP se dostanu, ale problem je, ze sekundarni modem mi neustale hlasi, ze nema pripojeni k Internetu. V nastaveni "Internet Connections" jsou ctyri moznosti:

Static IP
Dynamic IP
PPPoE
Bridge

Zkousel jsem prvni dve, tj. Static IP a Dynamic IP, ale zadna zmena.

Nejaky napad?
Diky
Marek

Nechaj obidve zariadenia v mode "DSL Modem Router" prepojenie medzi sebou samozrejme cez LAN... ostatne parametre ako vypnutie DHCP, nastavenie IP adresy, AP... máš zrejme dobre...

1. Skús ten 2.router nastaviť znovu mimo prepojenia s 1.routrom
2. Keď všetko nastavíš, sprav reboot 2.routra
3. Prepoj ich medzi sebou

ten zyxel umí až 200mbit při bondingu. i kdybys měl pomalejší připojení, to ti vůbec nenařizuje zmršit si domácí síť na 100mbit. čili oba ty dsl archer vr300 jsou vyhozené peníze a nemají tam co dělat.

když vr300 neumí režim bridge (a u dvou ap to ani nemá smysl), pak potřebuješ prostě vyřadit jejich wan/dsl vstup a jejich lan stranou je zapojit do sítě. s různými ip, to možná máš, pokud nejsi v konfliktu se zyxelem:
https://support.zyxel.eu/hc/cs/articles/360014983420-Konfigurace-VDSL-modem%C5%AF-pro-s%C3%AD%C5%A5-CETIN-O2-Vodafone-T-Mobile-
taky na tom zyxelu musí běžet dhcp server, tj. na jeho lan straně, on řídí celou síť přes ty dva "wifi switche" tplink.

1) znáš lan ip zyxelu
2) na zyxelu běží dhcp server, přiděluje ip celé domácí síti.
3) wan/dsl vstup tplinků tě nezajímá. wan ip nastav třeba staticky na 1.2.3.4, bránu nepotřebuješ, nebo totéž
4) lan ip tplinků nesmí kolidovat s 1), napiš si adresy na samolepky
5) oběma tplinkům zakážeš dhcp server, ten na lan straně
6) propojuješ žlutý výstup zyxelu do některého žlutého konektoru 1.tplinku (nezapojením wan strany je z něj switch) a zase do dalšího žlutého na 2.tplinku

příště: oba ty bytové ap měly být gigabitové, ať jsou pc propojené přes ně na rychlé síti.
s rychlostí ven k poskytovateli to nesouvisí.

Mame 40 Mbps jen diky bondingu, jinak by to bylo 20 Mbps. Bohuzel vyssi rychlost u nas neni mozna, snad casem.

DHCP server ktery se v siti pouziva je primarni modem TP-Link Archer VR300 s IP adresou 192.168.1.1. Tato IP adresa je uvedena u DHCP serveru na vsech zarizenich a po zadani adresy do prohlizece se vzdy dostanu do administrace primarniho modemu TP-Link Archer VR300. Jak se dostat na Zyxel netusim. Ten je jeste pred primarnim modemem TP-Link Archer VR300. Muzu se na nej zkusit napojit primo a neco zjistit.

jen se divam, ze zapojeni nahore popisuje jinou situaci, protoze jsi zatajil ten zyxel i co z nej leze - ma lan vystup, jde za nej pripojit pc a overit to.

o koupi druheho tplinku jsi teprv uvazoval a ja nevidim, ze by ti toto reseni tady nekdo doporucoval, zvlaste s tajnym zyxelem.

takze mas pomalou domaci sit, treba na koupi nasky muzes zapomenout, a k tomu zbytecne komplikace se dvema nesmyslnymi dsl routery.

mas nejak nastaveny 1.starsi tplink co funguje i s dhcp pro sit.
zrejme umi rezim bezny router, protoze jinak nevim, jak bys ho za zyxel pripojil. v tom pripade ti ma ukazat nejake adresy na wan vstupu?

ja tu nechcu neustale neco predpokladat a pak zbytecne datlovat nekolik moznosti najednou, kdyz pulku informaci tajis = adresy, zapojeni.
a jeste k tomu dokoupis druhy nevhodny vdsl router.

Kdo taji PULKU veci? Ano, o modemu Zyxel VMG4005-B60A jsem nepsal, protoze jsem o nem nevedel. Do bytu vede pouze sitovy kabel a o problemech se zapojenim a O2 bondingu jsem se dovedel az od majitele, kdyz jsem se ho ptal co presne mame. WiFi router TP-Link Archer VR300 jiz v byte byl, funguje, s rychlosti jsme vsichni spokojeni, pouze jsem resil pokryti v zadnich mistnostech. Taky jsem nikdy nepsal, ze mi TADY nekdo doporucoval koupi druheho. Ocenim kazdou radu, ano, ted bych to udelal jinak, ale nevidim duvod to takto hrotit, navic od nekoho, kdo krome tohoto prispevku nic nenapsal.

kdyz misto prvniho tplinku zapojis notebook, dostane dhcp adresu?
je to interni ip 10.x.x.x, 192.168.x.x, nebo verejna?
je maska 255.255.255.0 ?
melo to jit videt i ve wan nastaveni 1.tplinku, ale neodpovidas na dotazy.

dejme tomu ze 1.tplink funguje, dhcp rozsah bych mu omezil na 192.168.1.100-.199

2.tplink ma jinou ip nez 1., to bys mel mit, ma zakazany dhcp server, je pripojeny za ten 1. jen zlutou zdirkou, viz ten obrazek nahore (ne ti medvedi, jeste vejs)

funguje pc/notebuk za 2.tplinkem? dostava ip z dhcp toho prvniho?
kdyz ne, popis rezim, do jakeho jsi 2.tp nastavil.

Kdyz od modemu Zyxel VMG4005-B60A odpojim primarni WiFi router TP-Link Archer VR300 a do LAN zapojim notebook, tak IP adresu dostanu, ale na Internet se nepripojim:

Ethernet adapter Ethernet:
Connection-specific DNS Suffix . :
Description . . . . . . . . . . . : Intel(R) Ethernet Connection (2) I238-LN
Physical Address. . . . . . . . . : DC-A5-9A-66-9D-5C
DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
Autoconfiguration IPv4 Address. . : 169.254.87.82(Preferred)
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.0.0
Default Gateway . . . . . . . . . :
NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Enabled

V nastaveni primarniho WiFi routeru TP-Link Archer VR300 vidim u Internetu toto:

WAN Interface Name: pppoe_1_d
MAC Address: 8F:01:B4:32:1E:61
IP Address: 10.233.153.127
Subnet Mask: 255.255.255.255
Default Gateway: 80.70.60.254
Primary DNS: 160.218.161.54
Secondary DNS: 194.228.41.65
Connection Type: PPPoE

Primarni WiFi router TP-Link Archer VR300 funguje bez problemu, DHCP Server ma rozsah 192.168.1.100 - 192.168.1.199 a IP adresu ma 192.168.1.1.

Sekundarni WiFi router TP-Link Archer VR300 ma DHCP Server zakazany a ma IP adresu 192.168.1.2. Do primarniho WiFi routeru TP-Link Archer VR300 je pripojeny pres switch a je zapojeny do LAN (resp. LAN1 portu - celkem ma tento typ 4 porty, vsechny zlute a jsou znacene LAN1, LAN2, LAN3 a LAN4/WAN).

Po pripojeni do LAN2 sekundarniho WiFi routeru TP-Link Archer VR300 notebook bez problemu funguje, IP adresu dostane:

Ethernet adapter Ethernet:

Connection-specific DNS Suffix . :
Description . . . . . . . . . . . : Intel(R) Ethernet Connection (2) I238-LN
Physical Address. . . . . . . . . : DC-A5-9A-66-9D-5C
DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.1.103(Preferred)
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
Lease Obtained. . . . . . . . . . : pondělí 20. února 2023 8:18:56
Lease Expires . . . . . . . . . . : úterý 21. února 2023 8:50:59
Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.1.1
DHCP Server . . . . . . . . . . . : 192.168.1.1
DNS Servers . . . . . . . . . . . : 192.168.1.1
NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Enabled

Dekuji.

169.254.x.x ... zadnou ip adresu notebuk nedostava.
se zyxelem se domluvi jen ten 1.tplink, jinak nic.
duvod neznam, protoze mi pppoe nic nerika.

2.tplink proto musi byt zapojeny za prvnim, viz nejstarsi nacrtek.
...a vlastne uz zbytek popisujes a je to dobre.
notebuk za nim obdrzi spravnou dhcp adresu .103 z prvniho tplinku a vse funguje.
uf.

Ano, to uz jsem si dohledal, zjednodusene nebylo mozne ziskat IP adresu z DHCP serveru.
Sekundarni WiFi router TP-Link Archer VR300 je zapojeny za primarnim WiFi routerem TP-Link Archer VR300 pres switch.
Jedine co nefunguje je to co potrebuju a to je WiFi. Site jsou nastavene, da se k nim pripojit, ale nemaji pripojeni k Internetu.

1.tplink routeruje, čili vše pověšené na jeho lan se dostane na internet.
stejně se chová wifi uvnitř: pro jistotu si na wifi notebuku udělej výpis "ipconfig -all" a porovnej se stavem přes kabel.

Oba modemy jsou nastavene v modu "Wireless Router" (druha moznost je "DSL Modem Router")
celkem ma tento typ 4 porty, vsechny zlute a jsou znacene LAN1, LAN2, LAN3 a LAN4/WAN

1.router má předpokládám najisto vstup od zyxelu do wan/lan4.

u 2.routeru v praktickém "ap" režimu by měl lan4/wan zůstat neobsazený. při přepnutí do dsl režimu má být lan4 rovnocenný ostatním, ale když říkáš že jsou s tím dsl krámem problémy, vynechal bych ho.
mělo by to být jedno, ovšem jestli se tplink nepomátl s interním zapojením.

wifi na 2.routeru si pojmenuj jinak, ať víš k čemu se připojuješ. posuň si její kanál aspoň o 5 pryč (na 2.4ghz) od 1. routeru.
spolehlivější nastavení wifi je napevno, bez automatiky - šířka pásma: 20mhz, zabezpečení: wpa2/psk+aes
v nastavení wifi je někdy možnost zatržení "ap/radio isolation" - zrušil bych ho. znamená, že wifikrámy nevidí na zbytek lan, možná v tom je problém.

a kontrola rušení navzájem i od sousedů pro volbu kanálů wifi:
ntb: http://www.techspot.com/downloads/5936-inssider.html
foun: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer.classic

Diky, vecer na to jeste mrknu. Mozna bude problem v tom, ze neni nastavene pripojeni tykajici se Internetu. V nastaveni "Internet Connections" jsou ctyri moznosti:

Static IP
Dynamic IP
PPPoE
Bridge

Kdyz ma sekundarni WiFi router TP-Link Archer VR300 nastavenou pevnou IP adresu 192.168.1.2, tak jsem zkusil "Static IP":

IP Address: 192.168.1.2
Subnet Mask: 255.255.255.0
Gateway: 192.168.1.1
Primary DNS: 192.168.1.1

Bohuzel nastaveni se mu nelibi:

WAN IP cannot be on the same subnet with the LAN IP.

Zkousel jsem subnet zmenit, ale hlasi porad to same.

Vypada to, ze nastaveni nerozchodim a koupim nejaky AP a snad to bude fungovat. Nejaky tip ktery by mel fungovat?
Diky

192.168.1.2 mas lan ip 2.routeru.
nemuzes proto mit wan ip ze stejne site 192.168."1".x, ta se musi lisit: bud dhcp, nebo treba 1.2.3.4, nezalezi na ni, wan vstup je ve vzduchu.
gateway a dns bych nevyplnoval, anebo dhcp.

nebo je moznost zvolit "bridge", tehdy bude chtit zapojit vstup wan/lan4.
kdyz to nedetekuje sam, vyplni se ip 1.routeru.
v tom rezimu je mozne, ze si 2.router zvoli vlastni lan ip, zjistilo by se pingem na 192.168.1.2 a pak ip scannerem.

pokud by na tom miste nebyl dsl router, ale bezny typ s wan vstupem (archer c6), nastavoval by se stejne.
leda ze by umel rezim "ap", pak nebude mit nastaveni wan.
stejne tak u fyzickeho ap.
ap jsem naposledy kupoval v dobe wifi-n, jinak ho delam z takto zkripleneho routeru bez wan.
pro pokryti wifi jsou dobre kulate ap, co se montuji na strop, novejsi umi mesh rezim.
ale kdyz v tom chces mit i zasuvky jako lan switch, zustan u routeru.