

Skylake a Windows 11
Zdar,
chtěl bych nahodit na počítač s procesorem Skylake i7-6700, 16GB RAM a deskou MSI H170 Gaming M3 nový operační systém Microsoft Windows 11.
Oficiálně to deska ani procesor nepodporuje.
Jde to nějak udělat?
Windows 11 mám stažené na flashce přes Media Creation Tool, ale instalaci jsem ani nezkoušel.
Na počítači byl doteď Ubuntu linux 20.04, updatoval jsem ho na 22.04, ale po týdenním sraním se s tím, kdy ve chvíli, kdy už to vypadalo, že mám hotovo, se celé Ubuntu zesralo tak, že mi z toho rupla málem cévka a mám už celého Ubuntu plné zuby a už mi do baráku nesmí!
Takže by u těch Windows 11 proběhla čistá instalace, kdyby to nějak šlo?
---
Pro zajímavost: po týdnu mi z ničeho nic na Ubuntu 22.04 naskočilo rozlišení 1024x768 a nešlo to přendat pomocí GUI dialogu na žádné jiné. Tak jsem nahodil nesvobodný ovladač NVidia 525 (testováno) a po restartu se Ubuntu začalo tvářit, že ten počítač nikdy neviděl síťový adaptér ani bluetooth.
Dělal jsem s tím všechno, co jsem přes Google našel, ale síť jsem tam zpátky nedostal. Napadlo mě, že hardwarová závada, jenže live Ubuntu na flashce normálně fungovalo i se sítí, tudíž se dosral ten nainstalovaný systém a byla to poslední kapka, už toho bylo dost!
Tak jsou ty Windows 11 nahozené, ale použil jsem na to Rufus. Protože ten program znám, zatímco ten, co navrhoval touchwood ne.
Jsem zkusil i normální bootovací médium a to nešlo, to hned po započetí instalace, nechápu teda, proč to člověka nejdřív nutí rozhodovat se o klávesnici, ale teda potom to oznámí, že PC není podporované.
Přes ten Rufus v pohodě.
Akorát, ale to nemusí souviset, hned to nešlo aktualizovat, takže jsem aktualizaci 22H2 stáhnul z MS Catalogu ručně a pak už to zase šlo ok.
Prostě Windowsy, člověk udělá klik a klik a je hotovo.
-----
Edit: Je tam přeci jen podivnost. Nejprve jsem to chtěl nainstalovat a až potom koupit licenci, až budu vědět, že to bude běhat ok. Nainstaloval jsem to s místním účtem, restartoval a koukám, že to píše, že je to aktivované pomocí digitální licence. Nechápu. Sice na tom PC byly kdysi Windows 10, ale přeci, aby to tu digitální licenci vzalo, tak bych se musel přihlásit přes svůj microsoftí účet ne? Navíc já tu licenci z tohoto PC přehodil na jiný PC, akorát nevim na který, uvidíme, jestli najednou Windowsy budou najednou někde řvát, že jim chybí licence.
Na obejítí nekompatibilního hardwaru je pár klíčů v registru.
To samé platí i na obejítí požadavku na MS účet pokud je vyžadován.
Tady to není v instalačce potřeba řešit pokud použiješ programy jako Ventoy nebo Rufus, protože ty to dělají za tebe.
Jde použít i instalačku bez těchto programů, ale ten registr si v instalačce musíš upravit v tom případě sám.
Tak jen pro zajímavost, že jak jsem nainstaloval na ten Skylake ty Windows 11, což jsem úplně původně nechtěl, protože to měl být zkoušecí linuxový stroj s Ubuntu, tak po těch peripetiích myslim ta nová úvaha, že si místo toho rozjedu zkoušecí stroj s Windows 11 než je časem nasadim na ostatní PC, mě neopustila a nechám to zatím chvíli takto, maximálně si tam časem hodim dualboot s linuxem.
Nicméně teda jsem na jiném stroji potřeboval přejít ze zastaralého nepodporovaného Ubuntu 16.04 a bylo jasné, že Ubuntu už ne. No a nakonec jsem se rozhodoval mezi Fedorou a Debianem a rozhodl jsem se pro Debian 11. Důvodem bylo to, že Debian má delší podporu než každý rok přeinstalovávat novou Fedoru a taky to, že je to víc tomu Ubuntu podobné. No a teda si teď mlátim čelem o zeď, proč jsem na tom zasratém Ubuntu pořád zůstával, teprve teď vidim, jak to šlo s Ubuntu z kopce a kam to ten systém dopracoval. Debian 11 je úplně v pohodě a teprve teď vidim, že starý dobrý linux furt existuje. Jelikož jsem párkrát Fedoru zkoušel a nikdy jsem s ní neměl dobrý pocit, což z nových verzí Ubuntu taky ne, tak můžu říct Debian je nejlepší distro linuxu, aspoň teda pro mě. Není to sice stoprocentně bez chyb, ale vyznám se v tom, je to přehledné, necpou mi tam idiotské nápady typu SNAP, prostě dobrý a linux teda definitivně nezavrhuju.
Pro mě je Debian nejlepší distribuce linuxu už roky
Souhlas.
Debian je vyborná a stabilni distrubuce v mém pripade hlavne pro server rozhrani. Dal bych ti hned +1 ale nemám tě rád.
No nevim, ale mám pocit, že na naschvály je tu právě windows. Linux je na práci.
Osobně bych před updatem udělal pořádnou zálohu. Takže pokud to bylo jen týden, tak přece neni nic jednoduššího, než to vrátit ze zálohy a buď to tak nechat nebo (pokud je potřeba nový systém) zkusit ten update znova.
Nikdy jsem nepotřeboval nějaký extra výkon grafiky, takže nejen v linuxu jedu na generické ovladače grafiky, pokud to lze (v linuxu u mě snad vždy, windows má občas s něčím problémy, třeba u jednoho PC když chci víc monitorů, tak jsou ovladače grafiky nutné).
Síť byla vždycky bez problémů, naopak se bráchovi stalo něco podobného ve windows, a jediným řešením bylo pro prohlížení internetu bootovat z SD karty s linuxem (neexistenci síťovky pak vyřešila čistá instalace sedmiček po výměně disku).