Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Baterie a jejich mereni

Dobry den,

prosim Vas, potrebuji se zeptat, jak spravne merit baterie a co vse (jake parametry) na nich merit?

A jaky parametr baterie souvisi s jeji kapacitou v % (ktera byva bezne zobrazena na displeji zarizeni)?

(Jsem absolvent gymnazia a tam se v ucivu na elektroniku dost kaslalo a skoro se to neprobiralo.)

Dekuji.

Zdravim a dekuji vsem!

Omlouvam se za mou neaktivitu, mam hodne prace a starosti (zaver roku, brigady, ...aj.) a obcas zapominam na sve "internetove zalezitosti". Omlouvam se.

Jedna se o jeden clanek, ne o baterii clanku, omlouvam se za nepresnost (hovorova rec laiku a prodavacu je proste potvora :D :D :D).

1.) Nicmene rozdil mezi clankem a baterii clanku, podle toho co jsem pochopil plyne ze samotne konstrukce (skladani jednotlivych clanku dohromady do baterie clanku), ze u baterie clanku se navic muze pridat problem pokud by byl vadny jeden z vice clanku, ale zbytek parametru merim stejnym zpusobem u jednotl. clanku i u baterie, ne?

Ted vim, ze kapacita baterie je v Ah nebo Wh podle prepoctu.

2.) Potrebuji se dale zeptat, jak tuto kapacitu nejak zmerit a dopocitat podle nejakych vzorecku zmerenim a pouzitim obycejneho multimetru, co meri jen:
-stejnosmerne napeti U= [V],
-stejnosmerny proud I= [A] a
-odpor R [Ohm]?
(Multimetr ma jeste akorat dalsi funkce pro mereni stridavych velicin (U~, I~), parametru tranzistoru, diod a pruchodnosti vodice, ale to pro stejnosmerny clanek tusim nebudu potrebovat, ne?)

3.) Jak zmerit prechodovy odpor timto multimetrem?

4.) Jak zmerit celkovou kondici baterie (opotrebeni, stari)? Tento parametr souvisi nejvice s jeji kapacitou v Ah nebo Wh, ne? Pripadne s jejim porovnanim s vyrobni kapacitou? Nebo souvisi s necim jinym?

Dekuji. (A slibuji, ze budu aktivnejsi.)

Myslim, ze na typu baterie zas tolik nezalezi, ne? Protoze kazda baterie ma ze sveho principu sve definovane parametry jako: napeti na prazdno, max. proud (proud na kratko), kapacitu, ... apod..

Pokud to nejak pomuze, muj problem se tyka vice druhu baterii, prevazne do mensi elektroniky, Li-Ion, Li-Pol, tuzkove, mikrotuzkove, ... .

na typu záleží, když chceš ty baterie údajně měřit a ne jen o tom tlachat u piva.

i v domácnosti se setkáš s knoflíkovými bateriemi 3v (malý odběr a dlouhá životnost), univerzální tužkové alkalické baterie aa/aaa, dobíjecí akumulátory stejné velikosti.
akumulátory k vrtačce, k ntb, k domovní ústředně, k ups ... mívají na sobě nebo na zařízení nějakou kontrolu stavu.

obecně: baterie jsou jednorázové, použitelné napětí typicky 1.5-1.6v (knoflíkové 3-3.3v)
akumulátory jsou opakovaně dobíjecí, napětí typicky 1.2v, ne vždycky se to líbí různým dálkovým ovladačům. dlouhodobým skladováním (přes rok) bez dobíjení degenerují, až se nakonec zničí že nejdou dobít.
lithiové akumulátory se uvnitř často skládají z článků 18650, větší a tlustší než aa typ, napětí cca 3.7v

měření naprázdno má smysl, když chceš nahrubo vytřídit: použitelné / mrtvé (třeba jen 0.5v).
nebo starý akumulátor dobíjíš a je pořád v červeném, nic neutáhne: orientační měření napětí ukáže, že napětí stále chybí. je to proto, že jeden ze sériových čklánků je vadný/skoro ve zkratu, ostatní se jen přebíjí takže odcházejí taky.
stejně tak knoflíkové lithiové články stačí měřit naprázdno, nebývají určené pro nějakou zátěž.

jestli tě nejvíc zajímají aa/aaa články, dobíjecí za tebe řeší právě kvalitní nabíječka s vlastním displejem, žádné ledky společné pro 2 pozice.
měřit to chce krátce aspoň při minimální zátěži 10-100 mA, protože s podobným odběrem se budou i provozovat. takže k voltmetru si doděláš hroty přemostěné zatěžovacím odporem 150ohm nebo menším.
kdybys chtěl posuzovat kvalitu článků, budeš mít ten odpor připojovací přes tlačítko, na digitálním voltmetru uvidíš pokles ~ čím menší, tím lepší (tvrdší zdroj).