Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr externí zvukovky

Dobrý večer všem,
pokud se tu objeví nějaký hi-fista, měl bych na něho prosbu. Potřeboval bych poradit za co vyměnit moji obstarožní desetiletou Creative Audigy FX, která udělala pápá. Bohužel integrovaná zvukovka na mojí Asus B450-F desce je hotový odpad. Požadavky jsou náledující.

- nejlepší by samozřejmě bylo, kdybych to mohl vrazit opět do pci_e 4x, nicméně externímu řešení bych se nebránil. (Mimo téma - pokud mám vraženou zvukovku v pci_e 4x lince, nezpomaluje to zbytečně ostatní pci_e linky např. pro GPU? Předpokládám, že to bude zcela zanedbatelné, nicméně jsem tak trochu procentista.) Nebude tedy, ve vztahu k tomuto, řešení přes USB-C lepší?

- zvukovka musí mít podporu 2 předních analog stereo reproduktorů a zároveň podporu pro SW. Bydlím teď v místě, kde musely jít sloupy stranou, takže SW byla jediná možnost.
- zároveň jsem si pořídil sluchátka s 6,3mm konektorem, který bych rád občas vrazil do zvukovky zepředu.
- audigy FX mi vyhovovala i kvůli softu. Napaedá mě, jestli neexistuje něco jako reciever, ale bez integrovaného zesilovače. Nechce se mi pořád přepínat ručně mezi zvukovkou a sluchátkama.

Koukal jsem, že Audigy FX vyšla nedávno v nové revizi. Myslíte, že má smysl ji koupit znovu? Jako, byla dobrá, ale klidně bych šel do něčeho lepšího...

Za případné rady moc děkuji.

PC: R7 5800X, 32GB RAM, 2070S.
Zesilovač: Pioneer A109 z devadesátek. (Bohužel, jediná věc která nefunguje, je sluchátkový zesilovač)....
Sluchátka: Sennheiser HD 559
SW: docela fajn SW z 2.1, který používám jen na basy. Bohužel, integrovaná zvukovka neumí kloudně rozdělit "výhybky" pro SW a vršek, takže ať to nastavuji jak chci, stejně to s tou integrovanou huhlá. Po restartu se to ještě nastaví úplně tragicky a jinak, přičemž všechny různé efekty mám vypnuté. Připadá mi, jak kdyby do SW šel správně signál jen někdy. Když odpojím a zapojím kabel, zase to 2 dny hraje dobře a pak se to zcela samo přenastaví, byť na nastavení nikdo nesahá, zůstane stejné, ale zvuk prostě hraje jinak - hnusně. Uši blbý nemám....

Předmět Autor Datum
https://cs.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-x5 Já bych kdybych :-D no, musím něco i jíst
syndrom 21.07.2023 21:07
syndrom
No, osm je dost. :D Nicméně pokud bych měl záruku, že to splní moje požadavky, i bych o tom vážně př…
Pliria 21.07.2023 21:20
Pliria
Jasně, sranda nástřel Sluchátka oba průměry 6.3 i 3.5 možno je tam Ten sub jsem zazdil, ale tady by…
syndrom 21.07.2023 21:28
syndrom
Jen na okraj: SW neřeší hloubky - je to efektový kanál/reprák. 2.1 souprava nemá SW, ale společný h…
dsa 21.07.2023 22:33
dsa
Prosím? Ten hloubkový repreak nema výhybku? Jaký je tedy rozdíl mezi subwooferem a hloubkovým/efekto…
Pliria 22.07.2023 13:51
Pliria
SW má rozsah řekněme 20-100 Hz, hloubkáč třeba 30-1500 Hz, je to něco úplně jiného. U 2.1 (aktivní… poslední
dsa 22.07.2023 19:41
dsa
No já ti nevím člověče. Na tvém místě bych se nepatlal s PC ale koupil multimedialní centrum s Andro…
HPET 21.07.2023 23:52
HPET
Zvukovky jsou většinou jen PCIe x1 (1 linka). A ne, grafiku to nezpomaluje. CPU/deska má řekněme doh…
win9x 22.07.2023 15:00
win9x

Prosím? Ten hloubkový repreak nema výhybku? Jaký je tedy rozdíl mezi subwooferem a hloubkovým/efektovým reprákem? Když budu mít sestavu 5.1, tak mám subwoofer, ale ve chvíli kdy mi třeba myš překouše kabely k zadkům a centru, tak už mám jen hloubkový repreak?

SW má rozsah řekněme 20-100 Hz, hloubkáč třeba 30-1500 Hz, je to něco úplně jiného.

U 2.1 (aktivní repráky) je to .1 společný hloubkáč (pro oba kanály) a výhybka na 1200 Hz a zesilovač je obvykle "v něm".

U 5.1 (pasivní repráky) je to .1 SW a výhybka na 80 Hz je obvykle v zesilovači.

Když u 5.1 zahodíš zadní a centr, tak SW zůstane SW :-) a nebude z toho 2.1.

No já ti nevím člověče.
Na tvém místě bych se nepatlal s PC ale koupil multimedialní centrum s Android/Linux. Nekteré mají i slot pro HDD nebo eSATA jestli potřebuješ připojit uložiště.
Ja na to používám DUNE-HD a Zappiti, s PC se to neda srovnat, jak kvalitou zvuku, podporovanými formaty (DTS-HD/X Atmos etc) audio vystupy od AV/SPDIF až po eARC.

Zvukovky jsou většinou jen PCIe x1 (1 linka). A ne, grafiku to nezpomaluje. CPU/deska má řekněme dohromady 20 linek PCIe. 16 vede do grafiky, jedna třeba do síťové karty, jedna do tvé zvukovky, to je dohromady 18, a další dvě linky ještě zbývají. Buď se dají využít, pokud má základní deska další PCIe sloty, anebo jsou zkrátka nevyužité. O celkovou propustnost se nijak "neperou", tu mají danou, neboť každá linka je obvykle vyhrazená. Existují řešení, jak "navýšit" počet linek PCIe pomocí multiplexeru, kdy se velké množství PCIe zařízení "dělí" o celkovou datovou propustnost. Takové řešení je ale spíš raritou.

Co říkáš na tuhle? https://www.czc.cz/creative-labs-sound-blaster-ae-7/273538/produkt
Je k tomu jakýsi externí ovladač, který bys mohl hodit třeba na stůl. Navíc má výstup na 6,3mm Jack, takže bys ke sluchátkům nepotřeboval žádnou další redukci 6,3 -> 3,5mm.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru