Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Z režimu spánku se neprobere

Na starším PC HP 6005 doplněným o grafiku GT 710 jsem přešel z W7 na W11 a mám problém s tím, že po zapnutí z režimu spánku většinou nenaběhne obraz a je nutné natvrdo vypnout. Občas obraz naběhne, ale nejde na nic kliknout, nic nereaguje, dá se jen hýbat myší. Hybridní režim je vypnutý, se zapínáním a vypínáním rychlého spouštění jsem také eperimentoval marně. Zkoušel jsem i W10, ale tentýž problém. Ve W7 problém nebyl. Zatím to řeším vypínáním do hibernace. Nesetkal se s tím někdo?

Řešení:

Vyřešeno. Pokud by se s tím někdo setkal, problém byl v tom, že nestartoval HDD. Musel jsem zaměnit standardní SATA řadič za řadič od AMD. Poslední verze byla vydaná pro Win10, ale při ruční instalaci ho vzaly i Win11.

Ovladače to žádné nechtělo, všechny dodal systém během bezproblémové instalace. Ve správci zařízení vše pořádku. Zkoušel jsem ještě nainstalovat nový ovladač grafiky, ale žádná změna. Viděl bych to na nějaké špatné nastavení něčeho v BIOSu, nebo v systému, ale hodně už jsem vyzkoušel a nepomohlo. Dál už nevím.
Testem na způsobilost pro instalaci W11, po doplnění o grafickou kartu, PC prošel.

Windows je hlúpy, cez aktualizácie sťahuje len generické ovládače, a ani neoznámi ak nejaký problém je. Hovoriť "žádne nechcelo" neznamená že bez nich to pojede. Vážne si myslím že inštalovať Win11 na historický krám nedáva zmysel. Ak sa nechce vyhadzovať, dal by som tam Linux.

Kdyby systém nefungoval a byl jsem nucen řešit spousty problémů, nebo aspoň závažnějších, než je problém spočívající v buzení ze spánku, tak bych nic neřešil a koupil nový PC. Ale on ve všem dalším funguje bezvadně a bez významnějšího vytížení HW při daném pracovním nasazení. Nevidím smysl řešit situaci tak radikálními způsoby.

vypnutim hibernace se muze stav umoudrit:

powercfg -h off

druhou podminkou byva mit nainstalovany chipset driver.
u starych sunek casto nezbyva nez se spolehnout na obecne drivery v instalacce windows a ty si prave nerozumi s konkretnimi rezimy powermanagementu tveho chipsetu.

u stolaku nemaji nejake uspavaci rezimy velky smysl.
a jedna technicka: stare pomale mrtvoly a 2jadrove cpu nemaji pod win7 a vyse co delat. v internetovem prohlizeci je ta sneci pomalost hned poznat.

Hibernaci jsem zapnul až po tom, co jsem zjistil problémy s probouzením. To probouzení řeším jen z důvodu rychlosti startu, ne kvůli žádné úspoře energie apod. No a z hibernace to samozřejmě trvé o chvilku déle než obnovení z RAM, zvlášť když tam není SSD.
Je v tom Phenom X4 B97 a 16GB RAM. Slouží jako kancelářský PC a sviští zatím docela svižně, řekl bych stejně jako W7.
Můžu se ještě povrtat v powermgm, ale už jsem toho vyzkoušel hodně a žádný výsledek. Ale z hibernace se probouzí normálně, tak nevím.

Může se zdát k nevíře, ale po prvotním poinstalačním šrotování, než se systém usadil, běhá snad i svižněji než ty sedmičky. Ty tam ovšem byly asi 8 let a toto je čistá instalace. Snad odjakživa systém windows nastavuji na nepoužívání virtuální paměti(raději instaluji dost RAM), povypínám nadbytečnosti a vypínám všechny animace a podobné nesmysly, ponechávám jen stíny, vyhlazování písem a pár drobností. Ať to byly 95 nebo tyto současné, reakce jsou svižné. Když kolikrát vidím mrtvolnou rychlost počítačů v kancelářích a u známých, z které já bych vykvetl, tak to se nedá vůbec srovnat. Je to kancelářský PC, běží v tom jen office a firefox. Žádná videa ani cadové projekty se na tom nezpracovávají. Ale start z disku chvíli trvá a proto mě právě štve, že nejde probudit z RAM.

Deska HP 3047h, čipset ATI 880G

Jestli najdu dost odvahy, tak to zkusím. Nerad bych si systém rezvrtal, když jsem vše nastavil a vyladil tak, aby se s tím dalo normálně pracovat, což je u každého nového systému stále těžší.
Já už dávno neprovozuji PC pro zábavu a ještě déle ne pro předhánění se na benchmarcích. Slouží mi k práci a jak píšu, vedle mnoha jiných instalací, třeba i rok starých, je víc než dostatečný. Konec konců když dokázal plynule hýbat obrázky po monitoru s rozlišením 800x600 i AMD K6 vytočený na divokých 75 Mhz s 8 MB RAM, není logický důvod aby totéž nezvládl i čtyřjádrový procesor na 3,2 Ghz a s 16 GB paměti, v rozlišení jen 2,5x větším. I přes všechny zpomalovače, progresivně a svědomitě zakomponovávané celá léta do sw. Ostatně drtivou většinu času se i tento procesor nudí na 2% výkonu a málokdy na aspoň pár minut přesáhne 70%. Až zvládat nebude, pořídím něco nového. Předpokládám, že limitujícím faktorem se nestane procesor, ale RAM, které tam už víc nedám, nebo nepodpora ze strany sw. Zatím se radši pokusím odstranit tento problém.

v dobach o kterych pises byly o rad/dva mene narocne internetove stranky, to je s dnesnim stavem nesrovnatelne.
byly jednodussi prohlizece, nepotreboval jsi antivir, ve windows bezelo 15 sluzeb, .exe byly ctvrtinove, vsechno furt nelezlo na net.
dnes bys tehdejsi pc jedinym kopem uklidil ze stolu.

O zpomalovačích také píšu a téma tím samozřejmě není vyčerpané. Vývoj hw jde tímtéž směrem, resp, jdou si naproti. Prodeje musí frčet. Internetové aplikace, to je kapitola sama pro sebe, 5 otevřených stránek s textem a 20% obrázků a 2GB paměti obsazené. To rozumem nelze pobrat, před 20 lety to někomu říct, tak si bude klepat na čelo.
Tímto způsobem kdyby šel vývoj automobilových motorů, tak po silnicích budou jezdit monstra s mnohagigawattovými turbínami, 5 let po přihlášení na dopravce už se jen upoceně vláčející do mírného kopečka.

Na počítač s x4 phenomem a 16GB paměti instalovat XP s ubohou podporou vícejádrových procesorů a ještě horší podporou x64, to by tehdy mohlo napadnout jen hýřila. Myslím, že takto silácké výroky jsou zbytečné. V době XP bylo pro drtivou většinu uživatelů naprosto dostatečné PC s nějakým dvoujádrem na 2Ghz a 4 GB paměti. Také mám jedenáctky na starším počítači, dokonce s dvoujádrem a dá se na něm dělat normálně.
A řešit spotřebu mi přijde také úsměvné u této mašinky se zdrojem kdo ví jestli 250W, když dnešní počítače vyžadují přinejmenším 500W zdroj a dva docela uspokojivě vytopí menší kancelář.

Asi to nebude mít souvislost, ale byl problém po instalci ten, že systém padal do BSOD. A to tak rychle, že po první instalaci se doBSODoval do stavu, kdy už to nešlo spustit ani v nouzovém režimu, ani opravit, musel jsem instalovat znova. Problém byl v integrovaném antiviru, konkrétně s funkcí "integrita paměti," nebo "inteligentní řízení aplikací," nebo obě. U té poslední nevím jistě, protože po vypnutí nejde znovu zapnout, jen s novou instalací. Každopádně po vypnutí těchto funkcí je systém naprosto stabilní. Možná si také nerozumí s nějakám ovladačem nebo HW.

To je asi jediné, co jsem ještě nezkoušel. Windows dodaly ovladač tuším z r.2020, já jsem v rámci snah o řešení nainstaloval nejnovější. Můžu zkusit ještě nějaký starší. Spíš to ale vidím na nějaký konflikt s ovladačem čipsetu, jak píše brum.
Jinak není nejmenší problém, systém běží bez škobrtnutí, žádné ztráty ani vady obrazu, žádné pády, žádné chybové hlášky, usíná jak má, reaguje na probuzení klávesnicí - ale neprobere se do funkčního stavu...

Vyřešeno. Pokud by se s tím někdo setkal, problém byl v tom, že nestartoval HDD. Musel jsem zaměnit standardní SATA řadič za řadič od AMD. Poslední verze byla vydaná pro Win10, ale při ruční instalaci ho vzaly i Win11.