Notebook z 90. let - připojení externí paměti
Zdravím, mám notebook z 90. let (Lebook Premio MMX 166), do kterého potřebuji dostat nějaká data. Šlo by to sice po disketách, ale vynaložený čas by byl asi neodpovídající výsledku. Síťovku nemá, takže tenhle nápad selhal. Má to ale PCMCIA, ačkoliv tahle doba mě minula, takže krom toho, že mám trochu ponětí, že byly 3 typy a že to slouží jako plug and play pro periferii, víc nevím.
Co tam můžu všechno dostat a jak je to s ovladači? Ta věc běží na Win95, takže předpokládám, že něco jako USB - PCMCIA nepřipadá v úvahu nebo jo? Popř. SD na PCMCIA.
Asi bych vyhrabal z jednoho foťáku CF kartu - to by se dalo?
Jde samozřejmě i o to, abych tam ty data nejprve dostal, čili kompatibilita musí být jak na tomhle dědovi, tak na normálním stroji dnešních dnů.
Jen pro představu. Jde asi o 200 - 300 MB. Po disketách se mi to fakt nechce. A pro zvědavce, mám to na práci. I dneska se najde odvětví, kde je potřeba RS232 a Dos nebo ty systémy z těch let
ty kramy se v te dobe propojovaly napr laplinkem, krome toho sw to podporoval i tc (tehdy wc).
prevodniky usb2/lan se daji koupit i dnes, ale model podporujici w95 asi nebude sehnatelny.
jednorazovy prenos dat je mozny pres (usb) vypalovacku a cd-rw.
a zapomnel jsem na infraport. bylo to uplne k how.., ale podporoval to tehdy snad kazdy notebuk.
pro win95 existovaly alternativni ovladace, co podporovaly usb2 mass storage device.
ale jednodussi bylo ten kram nahradit w98se.
Teoreticky to ma IDE disk.
Ten jde teoreticky vyndat ven.
Pak ho pripojit k tvemu novemu PC pomoci Konvertoru AUSI01, USB 2.0
https://www.suntech.cz/konvertor-ausi01-usb-2-0-sata-ide-vcetne-napajeciho-zdroje_d65956.html
Dá se ledacos, ale tak jako tak budeš asi muset pořídit dodatečný hardware (PCMCIA USB karta, PCMCIA LAN karta, PCMCIA CD-ROM, atd).
Jako jednu z nejlepších možností vidím IDE adaptér na CompactFlash. Že bys na něj zrovna nahrál i systém a tím drasticky zvýšil výkon notebooku.
https://www.romistore.cz/kabely-redukce/242-redukce-ide-44pin-male-cf-1135.html
PCMCI sitovka by byla asi nejjednodussi.
Všem velký dík. Zaujala mě ta varianta vyndat disk a natáhnout to na něj přímo. Vůbec mě to nenapadlo a asi to bude cesta, protože se mi zrovna nechce dokupovat žádná periferie. Vidím to jako vyřešené
Jestli to je notebook z 90. let, disk bude pravděpodobně IDE (PATA). V novém PC to nebudeš mít kam připojit, takže tě nákup nové periefie nemine. I kdybys měl na desce IDE konektor, budeš potřebovat redukci 2,5" na 3,5".
https://www.suntech.cz/konvertor-ausi01-usb-2-0-sata-ide-vcetne-napajeciho-zdroje_d65956.html
https://www.romistore.cz/kabely-redukce/93-redukce-ide-44pin-25-na-ide-40pin-35-1730.html
Tuhle sadu ale mám, takže to nebude problém a připojím ho přes USB.
Škoda, že nemá síťovku, to by bylo úplně nejlepší a nejjednodusší.
Nevím, jakou máš verzi PCMCIA. Existují i wifi karty.
https://aukro.cz/eusso-ugl2454-01xr-wireless-32bit-pcmcia-cardbus-adapter-wifi-karta-7013641236
Druhý otazník jsou ovladače...
PCMCIA byla plnohodnotná sběrnice, na ní šlo připojit všechno. Existovala i redukce na PCI, která umožňovala použití periferií PCMCIA v normálním PC. Ale to je dávná minulost, někdy kolem roku 2010 tahle sběrnice a všechno kolem ní zmizelo v zapomnění.
Nemyslím si, že síťovka je nějak jednoduchá, v devadesát pětkách se instalovala síť dost blbě (ale poté fungovala spolehlivě), na jednorázovou akci bych to rozhodně nedělal.
Lepší cestou by byl laplink kabel. Na krátkou vzdálenost paralelní, to je celkem 11 drátů. Na delší sériový, na to stačí tři dráty (data tam, data zpět (prostě RX na TX a naopak) a zem). Fungoval s tím i Total Commander nebo M602 a zřejmě i jiné programy. Ale asi to narazí na absenci těchto portů na současných PC.
Taky existují diskety ZIP (120 MB) a disky CD (700 MB případně DVD se 4,5 giga), obojí není pod windows 95 problém. DVD-RAM je asi nejlepší, ale ty nějak začly podporovat až XP a spíš až Visty (v dobách Vist už to bylo zcela zvytečné, to už se používaly flešky), v 95 potřebovaly extra ovladač (přibaoval se k vypalovačkám).
USB fleška by taky mohla být řešením, pokud ten krám má USB. Ovladač flešky v sobě windows 95 měly, ale jen jako zábleskovou pamět s kapacitou 1 nebo 2 megaslabiky. Naštěstí existují ovladače novější, dřív ke fleškám přibalovali i cédéčko s ovladači.
Pokud by šlo jen o RS 232 tak je pohodlnější koupit RS232 kartu do současného počítače, prodávají se karty i se 4 nebo 8 porty. Narozdíl od USB převodníků to funguje bez problémů. Ty USB převodníky jsou tak domu nebo do kanceláře, ale jak se vyskytne rušení, jde komunikace do háje (zažívám občas situace, že se odpojuje i USB klávesnice a myš, USB zřejmě není moc odolné proti rušení). Se starými programy je to horší, obzvlášť když mají na něco šahat (jinak neni problém spouštět je v dosXboxu nejen v současných windowsech, ale klidně na raspberry nebo v linuxu). A instalovat do současných PC W95 nebo dos je skoro nemožné.
Já jsem nad tím uvažoval, ale potřeboval jsem.mobilní stroj. Tahat ven desktop a periferii je velice nepohodlné. To, co jsem potřeboval jsem rozběhal, zbytek tam natáhnu skrze tu redukci IDE - USB. Jedná se o jednorázovou akci, takže mi to nevadí udělat takto.
Jediné s čím bych si ještě dovolil udělat z toho trochu OT, tak se chci zeptat, jestli někdo neznáte nějakou stránku, kde jsou staré ovladače nebo kde se dobře dohledají různé ovladače. Jedná se mi teď o audio ovladač Ess Es1878 plug & play audiodrive. Součástí kabinetů instalátoru není a vše, co jsem zatím postahoval, tak tenhle konkrétní neobsahuje. Je to nepodstatné, když se nenajde, nic se nestane, ale tak když už to kompletuji, tak by bylo fajn to mít vše. Zatím zastává svou práci buzzer na desce.
Ovladače se dají dohledat Googlem. Pokud neexistuje web výrobce.
https://download.cnet.com/183xw95-zip/3000-2110_4-161502.html
Díky, maká. Taknjsem mimoň a nebyl jsem schopen to najít. Je nějaká cesta, jak v tomhle systému zjistit HW ID? Ještě tu visi otazník nad PCI card bridge. Asi také nepodstatná věc, ale musí to makat na 100 %. Nechci aby mě pak něco v terénu vyšachovalo.
Ve Správci zařízení nejsou vidět detaily (PCI VEN/DEV)?
Tak můžeš zkusit freeware Unknown Device Identifier.
https://www.zhangduo.com/udi.html
Nevim, jeatli je to výsada win95, ale opravdu to tam ve správci nevidím. Ten program z odkazu nejde rozjet, ale zkusím najít nějakou starší verzi, jestli bude.
Ona trochu stávkuje ta disketová jednotka. Výhledově stejně budu muset rozjet ten port PCMCIA.
Jak je to s ovladači? Mám nainstalovaný ovladač na PCMCIA a pak podle toho, co tam připojím za zařízení, tak musím ještě ten konkrétní doinstalovat? Např. síťovku nebo CF kartu.
Bojím se kompatibility. Síťovka by byla nejlepší. Připojil bych se na svoje ftp a odtud tam natahal všechno, co je potřeba. O rychlost tak nejde, jako o pohodlí, ať nemusím několikrát připojovat disk.
Musíš doinstalovat ovladač na konkrétní "periférii", pokud už to nejede bez něj (třeba paměť).
win95 jsou zjednodušená (dětská) windows, fůru informací neukazují - správce úloh naprosto k ničemu, zřejmě i správce zařízení.
pohledat po webech se starými aplikacemi historické verze kolem r.2000: hwinfo32, siw, možná pcitree, everest/aida
pro dos byl skvělý nssi, půjde spustit i pod w95.
Teoreticky tahle věc by mohla být kompatibilní? Ethernet karta za cenu, kterou jsem ochoten dát.
https://www.sbazar.cz/Sochur/detail/21717187-modem-pcmcia-micronet-sp160a-v2
Chybí k tomu kablík s konektorem - bez něho ti je karta k ničemu.
No jo, už koukám, že tam není konektor.
Prosím tě k tomu programu UnknownIdentifer. Stáhnul jsem starší verzi 7.0 - v readme je napsané, že win95 podporuje, ale při startu vyskakuje chyba, že chybí soubor OLEAUT32.DLL, ale ve složce System je. Napadlo mě, jestli někde v datech programu není cesta na složku System32, ale tak snad počítali s win95.
Ještě jsem rozjel jeden prográmek a ten něco vyšetřil. Jdu to zkusit zprovoznit a dám vědět, pak bude hotovo a vyřešeno.
Tak další edit. Asi vyřešeno. Podle ID z programu UnknownDevice Beta 1.4, který mi sdělil ID neznámého zařízení PNP0E03, podle čehož jsem našel, že jde o Intel PCI to PCMCIA Bridge a po nainstalování ovladačů je teď ve správci dva krát Cirus Logic PD6832 CardBus Controller, ale bez chyb, takže asi hotovo a já už jenom možná seženu tu síťovku
Na Aukru se síťovky občas objeví, já kupoval před dvěma měsíci (mám v plánu použít k Amize). Doporučuju značku 3COM, ta má dobrou kompatibilitu a podporu výrobce (ovladače).
https://aukro.cz/3com-etherlink-iii-3c589d-tp-7053114487
Ještě se zeptám takhle blbě tady, snad to není proti pravidlům a nedostanu ban nebo tak podobně. Náhodou někdo nemáte nevyužité cokoliv, čím bych tam mohl čas od času poslat data? Ta disketová jednotka také není 100% a 1,44 MB je k smíchu. Znovu musím podotknout, že rozhodně nejsem sběratel a je to pracovní nástroj. Také jsem ho pořídil za 600 a ne za X tisíc, jak si to cení vetešníci na aukru. S tím jsem obepsal inzeráty a jeden člověk se chytil.
Pokus připojit HDD přes redukci neklapnul. Prostě se nerozjede. Druhý disk 2,5" IDE co mám doma z vraku se rozjede. Ten starý má asi tenčí piny nebo nevím. Čaroval jsem s tím hodinu a už mě to přestalo bavit. Co jsem koukal, tak tyhle sady na připojení interních disků jsou tak kolem 850 Kč a na to se můžu vykašlat navíc, když by bylo potřeba vždycky disk vyndat ze slotu a připojovat na stole. Prostě je to nekomfortní. Svét se nezboří můžu tahat dva stroje, když na to přijde a tam, kde je potřeba paměť a normální prostředí, tak dodělám, co bude třeba.
vlastně jsi nenapsal jaké má ten krám porty a s jak vybaveným pc/ntb se spojuje.
existuje laplink i pro paralelní kabel, ale ten zas nepřipojíš do dnešních ntb.
nebo jestli vůbec máš volný usb port (bohužel verze 1.1)
nevím jestli je možné připojit cf kartu na kabel místo cd mechaniky, a kam s ní potom na druhém stroji, to bys musel pohledat.
Má tedy PCMCIA, 1x COM, 1x LPT a Floppy. Tím to končí. Tedy má ještě cosi (viz foto), co nevím co je. Asi dok? Žádná CD mechanika ani USB. Je to Lebook Premium a ma to Pentium MMX 166 MHz. Víc jsem k tomu nenašel.
Spojoval bych ho s dnešním strojem, kde přichází v úvahu jenom USB. Popřípadě, když by šlo o CF kartu, tak na tu mám čtečku, takže ji připojím kamkoliv přes USB.
Případně by to šlo i do vykopávkového desktopu, kde je COM, LPT, Ethernet a USB.
Ještě jsem pogooglil, co je to laplink a mám doma kabel COM-COM samice-samice. To je to co potřebuji? To by tedy šlo, ještě pochopit, jak to rozjedu a mohlo by být vyřešeno definitivně.
Laplink kabel musí být křížený. Takže záleží, jak je ten tvůj zapojený. Sériový přenos podporuje např. dosovský M602.
Lepší (rychlejší) by byl paralelní laplink, pro přenos lze použít třeba Total Commander.
Díky, podívám se na to.
Nebo si kup tohle.
https://aukro.cz/zip-mechanika-iomega-prislusenstvi-7058567024
Svého času to byla bomba!
Byla, ještě ji mám schovanou. Naráží to ale na absenci LPT na nových počítačích.
Používám to s „mezipočítačem“ od CNC který má LPT a i LAN.
Já měl verzi ATAPI (IDE), ale toto rozhraní nové desky už taky nemají. Nicméně existuje i USB varianta ZIP mechaniky. Ale to by se tazateli asi nelíbilo, mít dvě mechaniky (paralel+USB).
Nevím, jak by paralelní ZIP fungovala s LPT převodníkem na USB, to už by chtělo hodně odvahy se o to pokoušet.
da se koupit laplinkovy kabel pro paralelni port (v nejhorsim bazar, ebay), pokud druhy konec povede do stolaku, slo by to.
bez volneho konce ide kabelu po mechanice asi cf karta pada.
pcmcia mohlo leccos resit, kdyby sly prislusne periferie sehnat + ovladace pro predpotopni system.
modernejsi nahradou muze byt historicky kram s pentium mobile a winnt nebo w2000, v nejhorsim win me: uz by mohly mit normalnejsi hw (akorat buut z usb je pro ne prilis moderni)
Zip mechanika. K črmu to bylo dobré - komprimace a tudíž možnost uložit větší objem dat? Pardon, tohle mě fakt těžce minulo, tak se blbě ptám.
Vidím to na ten LPT laplink. 100 MB přes to snad přeteče a jestli to bude trvat třeba 10 hodin je jedno, hlavně když se to udělá samo a já nebudu muset čarovat s disketou.
Fakt je, že z dob, kdy jsem si hrál se systémy a měl na virtualní mašině snad skoro všechno od MS, co kdy vydal, tak si vzpomínám, že Win95 byl těžce za opicemi, ale třeba 98 už mají trochu normálnější charakter. I explorer vypadá vlastně jako dnes s tou levou oblastí kořenů složek. Možná by Win98 tenhle stroj schroupal, ale nechce se mi s tím zabývat. Já tam ty Win95 neinstaloval. Takhle to přišlo, tak to neřeším. Jiný krumpl už kupovat nechci. Sice byl na bazaru nějaký HP NX nebo co, který měl COM, USB i relativně normální HW, ale bál jsem se kompatibility dosovského programu, který potřebuji. Ten LPT snad bude cesta. Seženu kábl a podám referenci.
A díky za všechny možné alternativy. Nevěděl jsem absolutně, co všechno je ve hře.
Není ZIP jako .zip
W98(SE) by to určitě zvládlo a je to výrazně lepší, než W95. Ale pokud nemáš CD-ROM, nemá cenu to řešit.
No tak šlo by to. ISO bych rozbalil do naformátovaného disku a instalaci spustil z něj. Ale nechce se mi. Nemá to pro mě vyšší smysl.
Ještě jedna věc. Ten laplink přes COM funguje přes nějaké gui rozhraní? Tenhle kabelbtu mám, tak ze bych nemusel otálet. Jinak tedy nakonec jsem objednal tu čtečku CF do PCMCIA. Bude to nejlepší, jak jsem postupně zjistil.
Laplink je kabel + SW. Takže záleží, jaký SW použiješ. Byly k tomu "specifické" programy a taky to uměly programy typu Norton Commander.
dosu je snad krome prilis velke ram jedno na cem bezi, nema ovladace konkretniho hw, vsechny starsi cpu a desky jsou ok.
zip mechaniky mely modernejsi magneticky zaznam s vyssi hustotou, ale uz 15-20 let je to hur sehnatelne.
kdybys mel druhy notebukovy disk, ten s w95 bys odlozil bokem a nainstaloval pouzitelnejsi w98se.
(kvuli kompatibilite se dodnes prodavaji ssd 2.5" s ata konektorem, za dlouhe tisice)
To je fakt zbytečné. Tohle stačí.
kablík zapojení: http://www.pavouk.org/hw/par.html , https://www.pr-software.net/zapojeni-paralelniho-laplinku-lpt/
prodejci: https://www.teko.cz/datovy-kabel-paralelni-db25-samec-db25-samec-2-m-laplink-krizeny-sedy-baleno-v-sacku
https://www.opaz.cz/datovy-kabel-paralelni-db25-samec-db25-samec-2-m-laplink-krizeny-sedy-baleno-v-sacku-eanl_KL02011A01-skup104015000.php
našel jsem tu 3kg krám "lifebook e4010" s pcmcia a lpt portem: https://www.fujitsu.com/cn/Images/factsheet_lb_e4010.pdf
https://notebook.cz/clanky/recenze-notebook/2004/Fujitsu-Siemens-Lifebook-E4010-je-ticho-a-nerusi
nevím jestli by na tom běžely win98se/winme, ať člověk nemusí na pokusy shánět a střídat disky.
kdyby to bylo něčím zajímavé, můžu poslat.
Mám koupený ten kabel laplink do LPT. Zkusím to přes ten TC a uvidím + jsem pořídil kartu do PCMCIA na CF za 300 Kč, což mi přišlo ještě v pohodě, takže bych to tak nějak měl.
To Fujitsu vypadá ideálně a má i "normální" konfiguraci, ale bujím se, kompatibility. Udělal jsem si boot CD s Dosem, dodal ovladače na myš a českou klávesnici a dodal program. Jestli by to i na tak celkem novém stroji fungovala komunikace Dos - seriový port. Jinak děkuji za nabídku. Tenhle stařík kdo ví, jak dlouho vydrží.
Pokud to má sériový port, tak DOS ho bude podporovat ...
kompatibilita s dosem se řešit nemusí, snad jen oddíl fat16. dos z win95/98 zvládne i oddíl s fat32.
win95/98 asi nedávají paměti nad 512mb, jeden modul by se kdyžtak vyndal. ale jak je to s jejich kompatibilitou na tak "novém" hw netuším.
v případě zájmu do sz.
Ok. Díky.
Vážení ještě jedna věc. Mám paralel kabel na laplink a na obou strojích Total Commander. Při pokusu se spojit se nestane vůbec nic. Ten port vyžaduje nějaké extra nastavení? Zabývám se s ním žel poprvé v životě, tak nevím, moc co a jak. Něco jsem početl na googlu a pochopil, že mod by měl být ECP, ale to je všechno.
naopak si myslím, že mód má být standard, nebo bidirectional (bude 2x rychlejší).
epp, ecp jsou z novějšího století, laplink s nimi nepočítal.
Tak jsem asi koupil špatně kabel. Je označený jako datový, což je asi špatně, takže vracím a zkusím sehnat přímo ten laplink.
Tak přenos dat vyřešen tou kartou na CF do PCMCIA. Funguje to asi nejlépe.
Díky všem zúčastněným za přínos do vlákna.