Přesun HDD bez systému do nového PC - práva ke složkám
Zdravím.
Budu přesouvat plotnový HDD bez systému do nového PC. V tom původním mám vytvořeno několik uživatelů. Bude to v novém počítači zachováno? Předpokládám, že budu muset po vytvoření nových účtů zadat i cesty ke složkám, ale bude to na hdd nějak oddělené, aby se každý uživatel dostal jenom ke svým datům, nebo to musím nějkým způsobem upravit před přesunem?
Díky
Změna kategorie, původně: Hardware (host)
Změna předmětu, původně: Přesun HDD do nového PC (host)
O jakém operačním systému je řeč?
Jak máš nastavena práva ke složkám?
Teď je tam win 10 v novém budou 11. Práva netuším jak jsou nastavené, ale nic jsem na nich nenastavoval, takže tam bude nějaká základní práva.
Uf, nějak nechápu. Takže v novém PC budeš mít jiný operační systém, asi čistou instalaci? V tom případě v něm musíš znovu vytvořit uživatelské účty, které byly na starém PC. S přesunem datového HDD to nesouvisí.
Případně můžeš pro přesun profilu zkusit program Transwiz.
https://www.forensit.com/downloads.html
Ahoj, moc nevím, jak to přesně myslíš. Chápu to tak, že v novém PC už disk máš i se systémem a chceš jen přidat další disk, takže tam budeš mít dva.
Nové PC bude mít disk se systémem a ze starého tam ještě přidám HDD jen s dokumenty, fotkama, hudbou atd. Tím že je na původním PC vytvořeno několik uživatelů, řeším jestli můžu disk jen přepojit, aby se nám data uživatelů nepomíchali, ale zůstaly odělené ve složkách,tak jak doteď.
Takže na HDD máš vytvořené složky s názvy uživatelů a v každé z nich má dotyčný svá data? Přesunem do nového PC se nic nepomíchá, ten disk zůstane tak ak je.
Ale uživatele (jejich profily) v novém PC (operačním systému) budeš muset znovu vytvořit, jak jsem psal.
Ano, každý má svoje. Jasně s vytvořením nových uživatelských účtů počítám. Díky za trpělivost.
Asi jsem to napsal trochu zmateně. Jde mi o to, aby se data jednotlivých účtů nepomíchali dohromady, při spuštění HDD v novém počítači.
Pokud na tom disku, který tam budeš dávat nemáš systém jak píšeš, tak se nemá co pomíchat. Prostě systémový zůstane systémový (typicky C:\ a ten druhý tam bude jako D:\)
data se sama od sebe nikam nepohybuji.
ale co se zmeni je jejich viditelnost.
prava ze stareho systemu, ve kterem kazdy uzivatel videl pouze do sveho profilu, v nove instalaci neplati - nech si pred a po preneseni disku do nove instalace zobrazit vlastnosti nektereho z uzivatelskych adresaru -> zalozka zabezpeceni.
Nechtěl jsem, aby se mi třeba dokumenty uživatele1 a 2 nějak pomíchali a místo oddělených složek třeba nevznikla jen jedna s dokumety dohromady. Ještě jsem nic takového neřešil, proto se chci ujistit, že nic nepodělám.
Nic se nepomíchá, data na disku zůstanou tak jak jsou. Jenom mí stále není úplně jasné, jak máš řešené data uživatele1 a uživatele2. Aby jeden druhému nemohl třeba něco smazat?
a) rozlišuj mezi "profily uživatelů" a "složkami na disku", nicméně i ty "profily" jsou na původním HDD jen složky.
b) přístupová práva pro nově založené uživatele (v novém OS) budeš muset nově definovat i pro jejich "původní" data (ať už ve složkách profilů či obecných složkách).
Co se týče bodu b) nejsem si jistý, jestli má nastavená skutečná práva systému ke složkám nebo jen vytvořené složky Franta, Pepa, Máňa a v podstatě každý může všude....
jestli to je disk, kde si uzivatele strkali data do svych profilu, to zjisti hned: pravdepodobne do tech adresaru/profilu nebude mit nikdo pristup.
jako spravny admos, zvykly zachazet s pristupovymi pravy, si s tim poradi hned.
jenze zatimco ve stare instalaci mel kazdy uzivatel v pruzkumniku svoji "slozku" dokumenty, "slozku" obrazky atd, po pridani disku do jine instalace uvidi, ze se veskutecnosti jedna jen o fyzicke adresare, zadne virtualni "slozky".
rychly pristup muze resit treba vhodnymi zastupci + nastavenim pristupovych prav, at si useri nelezou do zeli.
Popravdě nemám už tušení, jak jsem to před lety nastavoval. Je to počítač v rodinně a máme na něm každý zvlášť udělaný uživatelský účet. některé složky byly nastavené pro přístup ze všech účtů, některé pro každý zvlášť. Nejde ani tak o nějaké zabezpečení, ale spíš, že když hledáme svoje dokumenty, tak je to podstatně jednodušší, když tam jsou jen moje.
Prostě jako správce si dej přístup k tomu původnímu HDD a změň vlastníka na sebe. Pak jednotlivým "novým" uživatelům přiděl práva/vlastnictví k jejich "původním" profilovým složkám.
Práva tam zůstanou, jen nebudou známí uživatelé. Takže ti známí se dostanou tam, kde má práva everyone nebo tak nějak. Určitě to bude potřeba zkontrolovat a uživatelům povolit přístup k jejich složkám (pokud nemají odněkud zděděné, že do nich může kdokoliv).
Stalo se mi, že když jsem do XP přenesl disk z windows 2000 neměl jsem právo ani na kořenovou složku, musel jsem si nejdřív tohle právo nastavit, abych se na disk mohl podívat (pak už byla práva nějak rozumně, já nemám v počítačích nijak sofistikované nastavení práv proto mě překvapilo, že se práva nastavují i pro kořenovou složku a právě jejich nastavení ve dvoulitrech (disky jsem předtím přehazoval mnohokrát a s chybějícími právy jsem se potkal, ale vždy šlo jen o normální složky)).
Se složkami nakonec problém nebyl, trochu jsem je před vyndáním porovnal a v novém počítači je vidím všechny.
Ale problém je, že se zničehonic zasekne a dlouho trvá než se nějaká složka otevře.
Je to starší plotnový Hdd Baracuda 1TB, pár let sloužil jako systémový, teď už jen na ukládání fotek, dokumentů atd.
je možné, že už je zkrátka za zenitem, nebo je nějaká šance ho zprovoznit?
Přikládám screen z Crystal info
HDD se při nečinnosti vypíná ... a pak chvíli trvá, než "najede" (jde to při troše pozornosti poznat i sluchem). Můžeš to nastavit, aby se nevypínal.
Toho jsem si vědom, ale tohle se děje, když projíždím složky na HDD a při prohlížení fotek se najednou zasekne.
A když se kouknu přes správce úloh na činnost daného disku, tak jede na 100%, to taky není obvyklé.
Protože máš vadni sektory na disku.
Toho jsem si všiml, ale nevím jestli se s tím dá něco dělat, nebo je to už nevratné.
Tím diskem můžeš podložit viklající se stůl. To je asi tak jediná věc, na co se takhle načatej disk dá ještě použít.
ten disk je dávno na vyhození, nemá v pc co dělat.
občas tu někdo píše, že zobrazení je možné přepnout do desítkového formátu. zbytečnost, rozhodně se s tím nepatlám u všech možných stovek pc ke kterým mám přístup. není důvod, protože kritické chyby vadí už v nízkém jednomístném počtu, kde si vystačíš i s desítkovým chápáním čísel. jak to jde do hexa, je to nepoužitelné.
za snesitelné považuju nejnižší jednotky kritických chyb, mezi ně patří právě tvé id 05,c5,c6.
- id05 je významná chyba, se kterou disk ještě možná nějak naloží - že ty data vůbec přečteš, každopádně to brzdí.
- s c5 nebo c6 už je to neodstranitelná konečná. tolerovatelný počet chyb je tak 1-2.
čili jediným mžikem na ten obrázek vidíš, že se jeho obsah bude špatně zachraňovat/zálohovat. něco nebude čitelné a otázka je, jestli jsou v tom místě data která potřebuješ.
ale buď si jistý, že tvůj vysoký počet chyb bude stále brzdit normální práci pc.
závěr: data zachránit, disk vyhodit.
proti seagate nemám nic, ostatně tu zbyli jen 2 výrobci hdd, nevybereš si. ale běžná levná desktop řada barracuda byl vždycky odpad, nikdy bych si to svinstvo nekoupil.
≤1tb hdd je navíc nešťastný formát: na systémový disk je to pomalé, na zálohy nebo siláž různých dat je to malé. kdybych potřeboval ≤1tb, určitě bych šel do ssd - nic mi nebude brzdit windows, je spolehlivější, nehlučný, cena je snesitelná.
Díky moc za komplexní odpověď.
Poskládal jsem si nový počítač a naivně jsem si myslel, že když v něm bude 1tb ssd na systém, tak tam ještě přidám starý disk na data. No, očividně to nebyl dobrý nápad. Koupím něco novějšího a budu doufat, že to ještě stihnu překopírovat.
Vzhledem k ceně bych šel do něčeho takového [urlhttps://www.mironet.cz/wd-blue-2tb-hdd-35-sata-iii-5400-rpm-64mb-cache+dp610241/][/url]
Mám už jeden záložní a zatím spokojenost, tak snad to klapne i podruhé.
Je to CMR, takže dobrá volba.
U fotek se generují náhledy ... dej si tam Zobrazit a Podrobnosti. Nebo povol ukládání náhledů (aby se pokaždé znova negenerovaly). Ale teď koukám, že je možná už disk vadný ...
Takže jak jsem již psal, se složkami nakonec nebyl žádný problém, ale kvůli špatnému stavu disku jsem ho vyměnil za nový. Všem děkuji za rady.
Ještě dodatečný dotaz, nový disk jsem taky nechal zkontrolovat Crystalem, předpokládám, že když je výsledek dobrý a všechny hodnoty v modrém, tak je v pořádku? (Čekal bych nulové hodnoty u chyb, ale asi to jen špatně chápu.)
A co se ti nezdá? Chyby mají ID 05, C5, C6, C7, C8 a jsou nulové.
Já předpokládám, že se v tom jen špatně orientuji. Ale překvapilo mě, že ve sloupci "Současná hodnota" jsou hodnoty 100,200... Ale zase když je u teploty 113, tak mám jen špatné ponětí o tom co znamenají. (Zkusím si o tom něco dohledat.)
Zajímá tě poslední sloupec s hodnotami u ID které jsem psal výše.
A přepni si zobrazení v menu Funkce - Pokročilá nastavení - Hodnoty RAW - 10 [DEC]
Přepnuto, díky teď už to dává větší smysl. A ty hodnoty v prvním a druhém sloupci jsou tedy jen pro profíky, nebo jak z nich něco vyčtu?
hodnoty ostatních sloupců tě netrápí, s různými řadami disků výroci mění jejich vyčíslení, neřeším je. místo toho si i v jiných diagnostických sw oblíbíš jedině živá "raw data".
a jak píšu, u kritických položek může být tolerovatelné nízké jednomístné číslo - a řešit, jestli je 02 desítkové nebo hexa nemá smysl.
Ok, to byla čistě jen zvědavost, co všechno se z toho dá zjistit. Děkuji za vysvětlení.
Znovu si jdu pro radu. Nově vložený disk mi neustále nabízí možnost odpojení, takže ho systém považuje za externí. Jakým způsobem to lze změnit?
intern%C3%AD-jednotky-sata-se-zobrazuj%C3%AD-jako-odebrateln%C3%A9-m%C3%A9dium-1f806a64-8661-95a6-adc7-ce65a976c8dd
Podle tohoto návodu se mi to nepodařilo, objevuje se hláška, že systém nenalezl cestu. (Mohu doplnit přesné znění pokud je to potřeba.)
Předpokládám, že jen něco z toho dělám špatně, tak bych poprosil zkušenější o pomoc.
Windows 11, Bios byl aktualizován cca před 2mi týdny.
Pokud jsou potřeba další informace, rád doplním.
Ano, chtělo by to přesnou hlášku.
Nicméně bych se spíš orientoval podle anglického originálu. Ten automatický překlad to pěkně zmršil:
https://support.microsoft.com/en-us/topic/internal-sata-drives-show-up-as-removeable-media-1f806a64-8661-95a6-adc7-ce65a976c8dd
Tohle se mi zobrazuje, co tam dělám špatně?
Děláš špatně to, že sis ten příkaz nezkopíroval celý. Byť je teda v české verzi špatně, ale to by byl zase jiný problém.
To jsem taky zkoušel.
Máš tam blbé uvozovky. Je potřeba klasické " a ne české “.
Tak ani na anglický to není dobře:
Po změně uvozovek už mi píše, že - Přístup byl odepřen.
Přitom to dělám na účtu s právem admina.
Ale příkazový řádek nemáš spuštěný jako admin.
Win+R
cmd [Ctrl+Shift+Enter]
Povedlo se, moc děkuji.
Přitom to dělám na účtu s právem admina. - pardon, nemůžu si pomoct, to si jednou strčím do podpisu
Tak alespoň k něčemu je moje marné hledání problému dobré.
Díky moc, už je to konečně vyřešené.
Taky zkontrolovat v biosu (Advanced/SATA Configuration) jestli je u příslušného portu nastaveno Hot Plug na Disabled.
Takovou možnost přepnutí jsem u SATA v biosu nenašel. (deska je Gigabyte)
Že jsi ji nenašel, neznamená, že tam není. Gigabyte není deska, ale výrobce...
Ano, proto jsem to napsal takhle. Až bude víc času, ještě to prozkoumám.