Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Přesun HDD bez systému do nového PC - práva ke složkám

Zdravím.
Budu přesouvat plotnový HDD bez systému do nového PC. V tom původním mám vytvořeno několik uživatelů. Bude to v novém počítači zachováno? Předpokládám, že budu muset po vytvoření nových účtů zadat i cesty ke složkám, ale bude to na hdd nějak oddělené, aby se každý uživatel dostal jenom ke svým datům, nebo to musím nějkým způsobem upravit před přesunem?
Díky
Změna kategorie, původně: Hardware (host)
Změna předmětu, původně: Přesun HDD do nového PC (host)

Nové PC bude mít disk se systémem a ze starého tam ještě přidám HDD jen s dokumenty, fotkama, hudbou atd. Tím že je na původním PC vytvořeno několik uživatelů, řeším jestli můžu disk jen přepojit, aby se nám data uživatelů nepomíchali, ale zůstaly odělené ve složkách,tak jak doteď.

Takže na HDD máš vytvořené složky s názvy uživatelů a v každé z nich má dotyčný svá data? Přesunem do nového PC se nic nepomíchá, ten disk zůstane tak ak je.

Ale uživatele (jejich profily) v novém PC (operačním systému) budeš muset znovu vytvořit, jak jsem psal.

data se sama od sebe nikam nepohybuji.
ale co se zmeni je jejich viditelnost.
prava ze stareho systemu, ve kterem kazdy uzivatel videl pouze do sveho profilu, v nove instalaci neplati - nech si pred a po preneseni disku do nove instalace zobrazit vlastnosti nektereho z uzivatelskych adresaru -> zalozka zabezpeceni.

a) rozlišuj mezi "profily uživatelů" a "složkami na disku", nicméně i ty "profily" jsou na původním HDD jen složky.
b) přístupová práva pro nově založené uživatele (v novém OS) budeš muset nově definovat i pro jejich "původní" data (ať už ve složkách profilů či obecných složkách).

jestli to je disk, kde si uzivatele strkali data do svych profilu, to zjisti hned: pravdepodobne do tech adresaru/profilu nebude mit nikdo pristup.

jako spravny admos, zvykly zachazet s pristupovymi pravy, si s tim poradi hned.

jenze zatimco ve stare instalaci mel kazdy uzivatel v pruzkumniku svoji "slozku" dokumenty, "slozku" obrazky atd, po pridani disku do jine instalace uvidi, ze se veskutecnosti jedna jen o fyzicke adresare, zadne virtualni "slozky".

rychly pristup muze resit treba vhodnymi zastupci + nastavenim pristupovych prav, at si useri nelezou do zeli.

Popravdě nemám už tušení, jak jsem to před lety nastavoval. Je to počítač v rodinně a máme na něm každý zvlášť udělaný uživatelský účet. některé složky byly nastavené pro přístup ze všech účtů, některé pro každý zvlášť. Nejde ani tak o nějaké zabezpečení, ale spíš, že když hledáme svoje dokumenty, tak je to podstatně jednodušší, když tam jsou jen moje.

Práva tam zůstanou, jen nebudou známí uživatelé. Takže ti známí se dostanou tam, kde má práva everyone nebo tak nějak. Určitě to bude potřeba zkontrolovat a uživatelům povolit přístup k jejich složkám (pokud nemají odněkud zděděné, že do nich může kdokoliv).
Stalo se mi, že když jsem do XP přenesl disk z windows 2000 neměl jsem právo ani na kořenovou složku, musel jsem si nejdřív tohle právo nastavit, abych se na disk mohl podívat (pak už byla práva nějak rozumně, já nemám v počítačích nijak sofistikované nastavení práv proto mě překvapilo, že se práva nastavují i pro kořenovou složku a právě jejich nastavení ve dvoulitrech (disky jsem předtím přehazoval mnohokrát a s chybějícími právy jsem se potkal, ale vždy šlo jen o normální složky)).

Se složkami nakonec problém nebyl, trochu jsem je před vyndáním porovnal a v novém počítači je vidím všechny.
Ale problém je, že se zničehonic zasekne a dlouho trvá než se nějaká složka otevře.
Je to starší plotnový Hdd Baracuda 1TB, pár let sloužil jako systémový, teď už jen na ukládání fotek, dokumentů atd.
je možné, že už je zkrátka za zenitem, nebo je nějaká šance ho zprovoznit?
Přikládám screen z Crystal info

ten disk je dávno na vyhození, nemá v pc co dělat.

občas tu někdo píše, že zobrazení je možné přepnout do desítkového formátu. zbytečnost, rozhodně se s tím nepatlám u všech možných stovek pc ke kterým mám přístup. není důvod, protože kritické chyby vadí už v nízkém jednomístném počtu, kde si vystačíš i s desítkovým chápáním čísel. jak to jde do hexa, je to nepoužitelné.

za snesitelné považuju nejnižší jednotky kritických chyb, mezi ně patří právě tvé id 05,c5,c6.
- id05 je významná chyba, se kterou disk ještě možná nějak naloží - že ty data vůbec přečteš, každopádně to brzdí.
- s c5 nebo c6 už je to neodstranitelná konečná. tolerovatelný počet chyb je tak 1-2.

čili jediným mžikem na ten obrázek vidíš, že se jeho obsah bude špatně zachraňovat/zálohovat. něco nebude čitelné a otázka je, jestli jsou v tom místě data která potřebuješ.
ale buď si jistý, že tvůj vysoký počet chyb bude stále brzdit normální práci pc.

závěr: data zachránit, disk vyhodit.
proti seagate nemám nic, ostatně tu zbyli jen 2 výrobci hdd, nevybereš si. ale běžná levná desktop řada barracuda byl vždycky odpad, nikdy bych si to svinstvo nekoupil.

≤1tb hdd je navíc nešťastný formát: na systémový disk je to pomalé, na zálohy nebo siláž různých dat je to malé. kdybych potřeboval ≤1tb, určitě bych šel do ssd - nic mi nebude brzdit windows, je spolehlivější, nehlučný, cena je snesitelná.

Díky moc za komplexní odpověď.
Poskládal jsem si nový počítač a naivně jsem si myslel, že když v něm bude 1tb ssd na systém, tak tam ještě přidám starý disk na data. No, očividně to nebyl dobrý nápad. Koupím něco novějšího a budu doufat, že to ještě stihnu překopírovat.
Vzhledem k ceně bych šel do něčeho takového [urlhttps://www.mironet.cz/wd-blue-2tb-hdd-35-sata-iii-5400-rpm-64mb-cache+dp610241/][/url]
Mám už jeden záložní a zatím spokojenost, tak snad to klapne i podruhé.

Takže jak jsem již psal, se složkami nakonec nebyl žádný problém, ale kvůli špatnému stavu disku jsem ho vyměnil za nový. Všem děkuji za rady.
Ještě dodatečný dotaz, nový disk jsem taky nechal zkontrolovat Crystalem, předpokládám, že když je výsledek dobrý a všechny hodnoty v modrém, tak je v pořádku? (Čekal bych nulové hodnoty u chyb, ale asi to jen špatně chápu.)

hodnoty ostatních sloupců tě netrápí, s různými řadami disků výroci mění jejich vyčíslení, neřeším je. místo toho si i v jiných diagnostických sw oblíbíš jedině živá "raw data".
a jak píšu, u kritických položek může být tolerovatelné nízké jednomístné číslo - a řešit, jestli je 02 desítkové nebo hexa nemá smysl.

Znovu si jdu pro radu. Nově vložený disk mi neustále nabízí možnost odpojení, takže ho systém považuje za externí. Jakým způsobem to lze změnit?

intern%C3%AD-jednotky-sata-se-zobrazuj%C3%AD-jako-odebrateln%C3%A9-m%C3%A9dium-1f806a64-8661-95a6-adc7-ce65a976c8dd
Podle tohoto návodu se mi to nepodařilo, objevuje se hláška, že systém nenalezl cestu. (Mohu doplnit přesné znění pokud je to potřeba.)
Předpokládám, že jen něco z toho dělám špatně, tak bych poprosil zkušenější o pomoc.
Windows 11, Bios byl aktualizován cca před 2mi týdny.
Pokud jsou potřeba další informace, rád doplním.