TP-LINK Archer + více USB disků
Zdravím,
mám nový router TP-LINK Archer AX73, který má vstup USB 3.0. Mým záměrem bylo do toho USB portu připojit HUB a do něj 4 externí disky/flashky zároveň. Použil jsem nový hub Axagon se 4 porty USB 3.0. Z Windows 10 se tam připojuji přes Sambu.
Bohužel se mi vždy v administraci routeru a následně i v síti ukážou pouze 2 zařízení bez ohledu na to, v jakých slotech hubu jsou zapojená. Všechna úložiště jsou naformátována na FAT32 nebo NTFS. Zpravidla se načtou ta poslední připojená. Ale v různých kombinacích jsem tam vždy zprovoznil všechna svoje úložiště, jenže vždy maximálně 2 najednou. Ta ostatní nejsou viditelná v síti, i když jsou také zapojená a nikde neběží žádný datový přenos, aby se rozhraní vytížilo.
Má někdo s podobným zapojením zkušenosti? Je to problém hubu nebo spíše omezení routeru?
Děkuji za odpovědi.
Ahoj
Zkušenost ne, ale ten HUB má externí napájení či ne?
Toť asi základní pod otázka, dále...
Hub své napájení nemá. Ale všechny externí disky mají své vlastní napájení, takže mě nenapadlo, že by to nebylo dostatečné.
Tzn disky 3,5, chápu
A co zkusit ho napájet ten HUB pokud umožňuje, ten router se s tím asi pere
Je to pouze malý hub bez jakéhokoli napájecího konektoru. Myslím, že to zřejmě nezvládá, i když nevím proč. Má 4 sloty a tedy 4 zařízení poslají data, aniž by ale vyžadovala napájení.
Rád bych se vyhnul pořizování dražšího hubu, pokud router stejně neumožní tolik připojených zařízení.
A to je to co se musí ověřit s tím množstvím, tím pádem pořešit to napájení aktivním HUBem
Tohle pravděpodobně nikdo asi ještě nezkusil, docela hard
Zkusit
Zkusím si půjčit nějaké jiné huby a otestuji. Pokud by to v nějaké podobě fungovalo, tak je to docela dobrý způsob, jak vyřešit domácí ukládání dat.
Pokud se nikam neposunu, tak dva disky jsou myslím stále dobrý výsledek.
Hlavně to napájení. Způsob je takový.......no není to úplně echt
Dva disky jo ok, ale i tak bych raději měl zapojeno přes napájený. On ten port na routeru není stavěný na tu zátěž dlouhodobě
Aby se jednou nerozloučil
Dobrý point.
Našel jsem video, kde je zkoušeno přesně to samé a očividně to router normálně zvládá. Takže v tuhle chvíli bych to viděl opravdu na neschopný hub.
https://www.youtube.com/watch?v=CytlBaMa7vY
Napájený, teda raději, pokud už...
Zkoušel jsem přímo USB hub TP-LINK se sedmi porty a napájený samostatným 2A zdrojem. Pokud jde o 3,5" rotační disky v USB boxech, tak fungují spolehlivě 3 zároveň. Při připojení čtvrtého už poslední dva nedokážou hlásit stav naplnění a asi ani nejsou použitelné.
Podařilo se mi zjistit, že TP-LINK AX73 podporuje až 4 připojená zařízení, takže je to asi jen o náročnosti. Pravděpodobně by šlo provozovat dva až 3 rotační externí disky a zbytek formou úspornějších SSD řešení.
ono je to IMHO než HW záležitost omezení OS v routeru, respektive jeho klikacího UI. vsadím se, že v jeho dmesg bude vše...
Ten tvoj HUB je napájaný priamo z routeru 5V/0,9A. To stačí na bežné malá ext.HDD. Ty tam však pcháš 3,5" ext.HDD (síce ext. napájané, ale to je pre pohon), ale ostatné ide z HUBu a ten to nezvláda - max. 2 ext. HDD.
Děkuji za postřeh, mám na to také podezření. Koukal jsem, že TP-Link dělá také napájené huby, asi zkusím jeden pořídit a otestuji. Následně se ozvu, jak to dopadlo.
Včera jsem vyzkoušel zapojení 4 flashek a všechny se ukázaly v managementu routeru. Takže rozhraní s tím asi počítá a problém je skutečně v hubu, kde je třeba externí napájení, aby utáhl náročnější disky, jak uvádí kolegové. Zkusím tedy sehnat pořádný hub a uvidí se, co všechno tam půjde připojit.
Cílem tvého nesmyslného snažení je vyrobit něco jako NASku z flash disků?
Ano, cílem je pozapojovat různé paměti a vytvořit si domácí cloud - jednoduše a bez zbytečně drahého NAS řešení.
Aha, tak hodně štěstí. Pobavils.
Alespoň k něčemu byla tedy moje otázka dobrá, že
To "zbytecne drahe" reseni bude narozdil od tohoto bastlu spolehlive fungovat. Takze nevymyslej nesmysly a porid si NAS, dnes je to zalezitosti par tisic korun a mas klid.
A popravde, nebude jeste snazsi pozivat (a zaplatit) komercni cloud a neresit nic okolo?
Nejde len o spolahlivost, ale aj o rychlost.
Vsetky tieto radobynaska z routrov funguju zuafalo pomaly pri zloztejsej adresarovej strukure, alebo ak maju nieco robit.
Ano to taktez, nemluve o moznosti provozu dalsich sluzeb na NAS. Nejake zapojovani disku pres USB do routeru nema cenu resit v dobe kdy lze sehnat bezproblemove a rychle fungujici NAS za rozumne penize.
A nejde jen o spolehlivost a rychlost, ale i bezpečnost.
Dávat data na router a ještě pochybných značek jako TP-link nebo Aušus taky není úplně moudré.
Data jsou na vnitřní síti, jsou chráněna heslem, a nejsou viditelná zvenčí. Naopak na placeném cloudu se k nim dostane kdokoliv, viz minulé kauzy s narušením bezpečnosti cloudových služeb.
.... a ty věříš, že ten TP-blink nemá žádnou díru...
V tomto ohledu se zdá, že to má TP-LINK dobře zvládnuté. Zkoušel jsem jen pro zajímavost kopírovat 1 GB soubor a běželo to rychlostí 100 MB za vteřinu, což v domácích podmínkách považuji za naprosto dostatečné. Vypadá to tedy, že pro zapojení rotačních disků není router rychlostně nijak limitující.
To tam mas, co za kartu, flasku, co zvlada 100MB/s zapis?
Ved to davaj az SSD.
Evidentne si pleties Mb a MB a 100Mb zaplis je naozaj nic moc
HDD jede klidně 200 MB/s ... SD karta 90 MB/s ...
Na papieri mozno.
S NASkami robim bezne, takze tieto cisla siu teoreticke a na mile vzdialene od praxe.
Běžné rotační disky s 2 - 4 TB zvládají rychlosti kolem 100 MB/s, tj. to, co ukazují Windows při přesunu souborů. Samozřejmě se jedná o přesun velkých souborů, zejména videa. U adresáře plného menších fotek budou rychlosti jiné.
Nielen ine, budu diametralne ine.
Navyse pri prenose cez usb dostavaju armka v routroch celkom zabrat, aj ked samozrejme situacia sa z roka na rok zlepsuje, ale akonahle mas na usb bazmeku beznu adresarovu strukturu, co zahrne bezne kopec malych suborov tak ta praca s nimi sa stava otravne dlhou.
Sam som prevadzkoval asi 2-3 roky podobne "nasko" na mojej domacej ac2 od MT, takze viem o com hovorim.
Zo zaciatku sa mi pacilo, ze to bolo male (128GB kluc), fungovalo to a bolo to skoro bez prace (2 kliky v MT), ale neskor mi zacala prekazat prave ta pomalost, ked som potreboval riesit nieco seriozne.
Souhlas. Toto řešení je určené pro domácí provoz - aby členové domácnosti měli kam vysypat data z mobilů, když už jsou plné. Nezáleží tam úplně na top rychlostech, nejsou to profi úlohy.
Tiez neni idealne, ked tam zacnes sypat niekolko GB dat a DIY NAS bastl postaveny okolo nejakeho routera, ci RPi to bude robit tri dni, pretoze to ide 15MB/s.
Normalne NAS je limitovane prenosovou rychlostou HDD, ktore pri kapacitach 4-6TB daju bez problemov 200MB/s.
Hosi vy pouzivate nejake vesmirne disky?
V zivote som nedostal z platnoveho obycajneho disku 200MB/s a uz vobec nie bez problemov.
Pri normalnych zrkadlovych raidoch su aj v idealnych pdomienkach bezne rychlosti 100-120MB/s a ked aj pouzijem Raid 5, ci 6 tak tych 200 nedostanem ani keby som sa rozkrajal.
Btw 120MB/s je hranica beznej 1Gb siete, to len aby sa nezabudlo.
Jak jsem psal vyse, od toho je cloud - fotky se tam sypou samy a nemusis bastlit takovy nesmysl. Ani domaci provoz ten bastl neospravedlnuje, ale zjevne ta data pro tebe a tvoji rodinu nejsou dulezita. A mimochodem, jak tam budou rodini prislusnici ta data nahravat? Zvladne to i dite, nebo budes delat ochoceneho "zalohovace" dat? Uplne pomijim to ze na dlouhodobe ukladani nejsou flashdisky vhodne.
Proste nevymyslej vymyslene a dojdi koupit NAS, ten pouzivej k u kladani dat a nezapomen doresit jejich zalohu.
Děkuji za doporučení. Samozřejmě NAS je okamžité a spolehlivé řešení.
Mě v tuto chvíli zajímá, jaké jsou limity připojení externích úložišť přes USB u nových routerů. Zda to vůbec k něčemu je a jak se s tím dá pracovat. Jinými slovy když si koupím nový router s hromadou funkcní, tak zda ty funkce vůbec k něčemu jsou.
Použiji příměry:
* NAS = normální moderní auto
* USB disk v routeru = velorex
Obojím se dopravíš z místa A do místa B, ale sám si srovnej čas a pohodlí. A zkus velorexem převézt nějaký větší náklad (třeba 60" TV)...
router ma vicejadrovy cpu, ktery se venuje routovani a switchovani, obsluze wifikramu, firewallu a jinym pravidlum, mistnimu dns a dhcp, gui rozhrani, printserveru nebo sambe a diskum s necim jako fat32.
naska ma taky vicejadrovy cpu, ktery se venuje raidu s nejak zabezpecenym souborovym systemem, sambe a dalsim protokolum, gui web serveru, dlna, pripadne dalsim doinstalovanym aplikacim.
neni to uplne totez, diskove uloziste ma u obou ruznou prioritu.
tvuj zpusob je pro mensi naroky funkcni, jen trochu cimrmanovsky.
Velmi pěkně napsáno! Doufám, že toto téma poslouží každému, kdo nad tím už také uvažoval.
Co jsem to zatím zkoušel, tak na občasné přesuny menších objemů dat to dostačuje. Nějaké náročnější zálohování jsem zatím nezkoušel, ale moc si od toho neslibuji.
Mozme si ti konkretne ukazat aj na cislach.
Ten Archer ma 512MB RAM a procak Broadcom BCM6750 1.5Ghz Triple-Core.
Zakladny QNAP TS-230 ma 2GB RAM a Realtek RTD1296 4 jadro na 1.4GHz.
Ak by to nestacilo, tak si to mozme rozmenit este na drobnejsie. Archer je postaveny na Cortex-A7 co je v7 generacia, kdezto QNAP na modernejsom Cortex-A53, co je v8 a ktory je o 30% rychlejsi pri single core testoch.
Navyse A7 je 32b, kdezto A53 uz 64b, co pridava dalsi narast vykonu.
Su to 2 svety, co sa ani nedaju zrovnat.
podle mě to bude omezení routeru, který s více zařízeními nepočítá.
pořiď si nějaké minipc, radši s "tiny" verzí win7-10. všechny disky můžeš normálně sdílet.
Zotac ZBOX-ID18: https://pc.bazos.cz/inzerat/183923914/zotac-zbox-id18-mini-pcwin-10ssd-64gbwi-firam-4gb.php, ovšem je to dost krám.
do jednoho usb3 dáš nejzajímavější disk, ostatní tupé flashky dáš přes usb3 hub.
anebo novější dělo s 4x usb3: https://pc.bazos.cz/inzerat/183280637/zotac-mini.php, skoro trhač asfaltu
nebo si domů pořiď nasku a přestaň prožívat flashky: jako datové úložiště nestojí za nic.
Děkuji za návrhy. Pokud se v současné situaci nikam nedostanu, tak se rád inspiruji.
Jinak míval jsem to takto zapojené ve starším PC s Win 7, ale přišel jsem na to, že na ukládání dat nemá smysl provozovat a udržovat Windows. Musí to jít mnohem jednodušeji - stačí, když úložiště bude vidět v síti. Na to nepotřebuji žádný OS. Použít na to NAS je zase pro domácí potřeby drahé.
samozřejmě jde udělat "naska" z nějakého klonu raspberry, co umí sata. záleží, jak moc jsi kámoš s newindowsími os.
a ještě ušetříš za originální krycí krabičku - zavřeš to do krabice od bot a napíšeš na to "cloud".
potrebujes.
Na to právě OS potřebuješ.
Samozřejmě to můžeš lámat přes nějaké omezené Windows, ale proč, když je k dispozici Linux a Samba?