Nenaskočí systém po přeinstalaci na Ubuntu.
Zdravím a mám prosbu. Nedaří se mi spustit systém po přeinstalaci Ubuntu. Už jsem v minulosti takhle přeinstalovával notebooky asi 20x, vždy to nějak dopadlo, včera jsem přeinstaloval na Ubuntu starší netbook Asus Eee PC, který jsem koupil levně, ale dnes se mi nedaří nahodit Toshibu. Nejspíše jsem něco nedal správně v Biosu.
Normálně jsem v Biosu nejdříve nastavil spuštění z flešky, kde jsem měl instalční Ubuntu, nainstaloval jsem vše normálně, měl jsem notebook restartovat jako vždy, pak vytáhnot spouštění médium a stisknou klávesu.
No a tady se to kouslo.
Insert system disk in drive.
Press any key when ready...
Různě zkouším nastavit System Configurarition - BOOT MODE - UEFI BOOT, UEFI BOOT LEGACY, CSM BOOT a Boot Priority Options, Dal jsem normálně HDD/SSD (je tam ještě ODD, USB ODD, USB Memory, FDD, LAN).
PXE-E61: Media test failure, check cable.
PXE-M0F: Exiting Intel Boot Agent
Tak snad víš v jakém režimu jsi nabootoval flašku. Pokud Legacy, pak volíš bootovací disk, do kterého jsi nainstaloval grubový bootblock. Pokud UEFI, musíš mít na disku UEFI oddíl, který musíš nastavit jako bootovací, a ve kterém je nahraný Grub.
Disk máš jako MBR nebo GPT?
Omlouvám se, ale nevím. Už se nevzpomínám, co na tom Rufusu bylo napsané. Ani nevím, jaký mám disk a co je MBR nebo GPT. Nemám zase tolik znalostí.
co ti brání nabootovat tu flašku znova a podívat se např. přes cfdisk/fdisk/sfdisk, nejjednodušeji např. pomocí sfdisk, tedy např.
pokud je label: dos, pak máš MBR, pokud GPT, jde o GPT.
Bonusová otázka na závěr: před instalací jsi disk kompletně vymazal, nebo jsi jen smahnul oddíly?
Tak můžu nabootovat tu flešku znovu z jiného pc? Protože s tímhle nic neudělám. Pokud ano, tak to můžu udělat, Při instalaci se mě to ptalo, jestli chci smazat disk a nainstalovat Ubuntu, takže jsem chtěl jako vždy tohle, vymazat disk.
vymazání disku ti nezmění jeho label, takže sis možná zavařil tímto.
No a co to pro mě znamená..?
Jak to mám vědět? Tys tvořil Rufuse, tys instaloval, já ti jen dávám nápovědu. Na to, že tučňáka používáš 8 let o něm víš tedy docela málo.
jinak ještě malá rada: pokud instaluješ často, zapomeň na Rufus a běž do Ventoy, tam nebudeš muset čekat na rozbalení a mít na každé distro a verzi separátní flashku. Zároveň umí bootovat jak v legacy, tak UEFI režimu.
Tak já asi 8 let nepoužívám Windows, takže vždycky šlo pouze o přeinstalace. Teď poprvé po té době jsem koupil něco s Windows a pamatuji si, že tenkrát mi někdo radil tady ten Rufus. U přeinstalace Ubuntu jsem nic takového nepotřeboval nikdy.
V podstaťe skoro stejnou situaci jsem řešil na starém PackardBell kde byla Vista.
Nastav v BIOS [UEFI]+ [Secure Boot] Off, HDD/SATA na AHCI.
Ihned pri spusteni toho notebooku vstup do BOOT MENU, jake polozky v nem vidis ?
Jinak jestli nevíš co jsi v BIOS kde a co pomačkal začni vychozim nastavením LOAD DEFAULT a ulozit.
Zkusím....
LOAD DEFAULT a uložení jsem provedl, nastavení skočilo na UEFI Boot (Legacy), HDD/SSD na Boot priority, Secure Boot nikde nevidím,
Co tady vidím Boot Up NumLockSatus ON, USB Legacy Emulation Enabled, USB Power in Off State Disabled, V Security BIOS Password - User . Not Registred, Supervisor to samé, HDD/SSD Password Mode User Only, User - Not Registred, TPM Disabled, Hide TPM No
Vidím Main, Security, Power Management, Advanced, Exit
Tak to zkusím ještě jednou:
nastav v BIOSu čistě UEFI (žádný legacy) a zkus bootovat tu flashku. Pokud bude fungovat, je třeba se kouknout před instalací na label disku, musí být GPT. Pokud ne, je nutno pomocí dd vymazat alespoň prvních pár KiB na HDD a instalovat znova
Fleška bootuje bez problémů, ale co je label disku a kde to zjistím? Co je dd a jak vymažu těch pár KiB? Jdu do práce, takže budu na pc až pozdě večer.
Google nemáme?
https://sk.wikipedia.org/wiki/Dd_(Unix)
https://man7.org/linux/man-pages/man1/dd.1.html
label zistíš pomocou: sudo parted -l
https://linux.die.net/man/8/parted
alebo: sudo fdisk -l
https://man7.org/linux/man-pages/man8/fdisk.8.html
Pod "disklabel", kde msdos je MBR a gpt je GPT.
vždyť jsem ti to explicitně napsal co to je a jak se to zjistí!
co se týká mazání disku, stačí smahnout první megabajt, např. takto (pozor na to kam zapisuješ! tady jsem zvolil /dev/sda, což je první SATA disk):
Jestli můžeš nabootovat z té flešky, "tak se vyprdni na nějaký příkazový řádek".
Otevri spravce disku (Disk-Gnome) nebo GParted a HDD si adekvátně naformátuj přes neho, bude to pro tebe jednoduzsi a prehlednejsi.
(nezpomen ze jestli pri volbe formatu partition v seznamu moznych formatu neuvidis GPT, tak GPT = "GUID Partition Table")
Ale jestli na ten notebook chces nainstalovat Ubuntu z té live USB flesky a v BIOS už máš nastaveno UEFI tak klikni rovnou z plochy na políčko "Install Ubuntu", spustí se pruvodce instalaci kde je dulezité aby jsi u položky volby vyberu a formatu HDD kde mas volby jako "Instalace vedle Windows" etc zvolil "Vse smazat a pouzit cely HDD !!".
Ta instalačka si už ten HDD přeformátuje a nastaví partitions automaticky (dulezité je jen aby v BIOS bylo nastaveno UEFI) aby pouzilo GPT a vytvorilo partition EFI (/boot/efi) pro spravne zavedeni z GRUB.
Jestli jsem alespon spravne pochopil, chces na ten notebook nainstalovat Ubuntu, jestli ano, vykasli se na nejake klepani prikazu pres terminal ve kterych se rychle ztratis, "fdisk -l", nebo "lsblk -f", " blkid" atd vypisuji vsechny partition vcetne instalacky a stejne nebudes vedet co je co, IMHO ztrata casu. Kdyz spustis to Ubuntu z USB a zvolis "instalaci" (po spusteni muzes i zplochy : "Install Ubuntu 24.04 LTS") tak ta instalacka to HDD stejne "automaticky" smaze, preformatuje a provede vse potrebné behem instalace/zavedeni OS.
Přesně tak, všechno se dá oklikat a nechat vyřešit černokněžníka. Jen se přitom člověk nic nenaučí.
Zkoušel jsem to už několikrát. Poprvé jsem dal vymazat disk komplet a a pak už to nešlo od té doby. Pak mi to nabízelo instalace Ubuntu VEDLE Ubuntu, zkuisll jsem a taky nešlo.
Možná jak píšeš ,,(dulezité je jen aby v BIOS bylo nastaveno UEFI) aby pouzilo GPT a vytvorilo partition EFI (/boot/efi) pro spravne zavedení GRUBU."
Já ten notebook teď už nemám u sebe, budu mít zase až od pátku o víkendu, tak já se na to podívám, připravím se, případně bych vyfotil to nastavení v Biosu atd.
Zatím všem děkuji za snahu a rady.
sudo rm -fr /
Deletes all French files from the linux server.
opatrně s takovými "radami" - jsou lidi, kteří to i zkusí. Mám sice dojem, že novější verze rm už mají ochranu proti blbcům, ale asi bych na to nespoléhal.
hlupostou sa clovek uci....