
Ochrana proti zápisu - zrušení - Flash Disk
Zdravím, nějak se mi po týdnu aktivovala u USB flash disku Ochrana proti zápisu a návod pomocí příkazového řádku nepomáhá. V nápovědách se píše o programech, které mohou pomoci, ale nenašel jsem jak se jmenují, abych vyzkoušel. Kvůli ochraně nejde ani Formátovat, ve vlastnostech disku není nic o Pouze pro čtení, ani záložka Zabezpečení. Disk nemá manuální pojistku proti zápisu, tak už jedině zkusit nějaký ten program, co to má umět zrušit. Na disku je ještě 30 GB místa, jen se k tomu místu dostat. Jde o
USB Flash Kingston DataTraveler Exodia 128GB (DTX/128GB)
Použite softvér "MiniTool Partition Wizard", odstráňte všetky oddiely a naformatujte. Ja to takto robím už mnoho rokov - zatiaľ som žiaden USB disk nevyhodil. Mám stále ešte prvú asi spred 20 rokov a stále funguje. Keď niektorá zahlási, že je chránená proti zápisu, tak softvérom "MiniTool Partition Wizard" odstránim túto závadu.
1. Zálohujte si všetky dostupné súbory z USB disku niekam na pevný disk v PC.
2. Spustite softvér "MiniTool Partition Wizard"
3. V pravom okne klik pravým tlačidlom myši na disk USB disk a vybrať DELETE a takto odstrániť všetky oddiely na USB disku, ak tam ešte nejaké sú.
4. V pravom okne klik pravým tlačidlom myši na disk USB a vybrať FORMÁTOVAŤ a vyberte formát aký chcete (NTFS)
5. V ľavom spodnom rohu okna tejto aplikácie kliknite na dlaždicu APPLY
- začne proces odstraňovania všetkých oddielov a proces formátovania
6. Nakopírujte späť všetky staré (zálohované) súbory.
7. Hotovo
Našel jsem demo verzi viz foto, kde u Disk 1 je nabídka všeho možného včetně formátování, ale u Disk 2 - což je ten Flash disk, žádná nabídka není. Pouze se ukazuje, že je zapojený v notebooku. Vše co na disku je, lze přehrávat v notebooku i v TV, jen ten zápis a přesouvání blokuje ta ochrana proti zápisu.
předpokládám, že používáš k vyhledávání seznam, nebo stahuješ nesmyslnou verzi ke které nemáš licenci - to se pak nediv.
free verze je tu: https://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html
to je přesně ten, co jsem našel a stáhnul.
je tam odkaz na free a na "pro". nikdo ti nevidí pod ruky cos stahoval, podle nápisu "demo" to vypadá dost jasně:
(funkčních free partition managerů je víc, na ten p.wizard bývá spoleh)
všechny verze reagují stejně, nijak na tu flashku. Demo, Trial i Free jsem zkusil. U všech tam je u té Flasky Read Only , jen pro čtení, tak asi ani ten program s tím nic nezmůže.
V tom pravom okne v spodnej časti kliknite pravým tlačidlom myši na disk 2 (KINGSTON FAT32) disk a z rozprestrenej ponuky vyberte DELETE a takto odstráňte aj ten "Unlocated 126MB oddiel".
Potom kliknite na APPLY.
u Disk 2 nejde nic pravým tlačítkem myši. Vůbec to nereaguje. U Disk 1 funkční všechny nabídky.
Postup číslo 2:
Spustite príkazový riadok s administrátorskými právami:
1: Kliknite pravým tlačidlom myši na Štart a vyberte Príkazový riadok (správca).
2: Postupne zadajte príkazy – „diskpart“ ENTER a potom príkaz „list volume“. ENTER.
3: Medzi výpisom diskov nájdite ten problémový USB kľúč (príklad volume 6).
4: Zadáme príkaz „select volume 6“. ENTER.
5: Teraz nasleduje finálny príkaz „attributes disk clear readonly“. ENTER.
6. Potom môžete okno s príkazovým riadkom uzavrieť.
Teraz skúste disk odpojiť od PC a potom ho obratom zase vložiť. Ak disk nepôjde naďalej používať, tak už sa bude nutné s ním rozlúčiť a je nutné označiť flash disk za nespoľahlivý a buď reklamovať (pokiaľ je v záruke) alebo ho fyzicky zlikvidovať.
jj, tenhle návod jsem zkoušel jako první pokus a nic. Rozlučka nebude nutná, flashka funguju k tomu co potřebuji, jen s tím, že už nic na ni nepřidám dalšího. Teoreticky jakoby byla už plná, jen se nedá něco smazat a nahradit jiným souborem. V TV přehrává to, co tam už je, tak aspoň že tak.
No nevím k čemu je dobrá flashka, na kterou už nelze nahrávat ani mazat. To si tedy budeš přehrávat nahrané soubory v TV v příštích letech pořád dokola? V té TV jsi zkoušel něco smazat nebo ji zformátovat?
pro upřesnění: tato porucha se běžně stává lidem, kteří nenechávají bezpečně odpojit flasku a vytáhnou ji za chodu. oživení se pak někdy povede, někdy ne.
může za to nezvládnutá funkce velké cache windows + lehkomyslnost uživatelů.
člili úměrně čím větší flashka, tím větší škody.
takže Flashku než vyndám z Notebooku, kliknu na Vysunout? TV má něco podobného na odpojení, nebo tam se prostě vyndá? Přiznávám, že nepoužívám tlačítko Odpojit, přenesou se soubory a Flashku vytáhnu z notebooku.
ano.
ms aby pobavil své uživatele a dovolil jim zničit pár jejich flashek, tu ikonu 25 let schovává, viditelnost se musí zapnout ručně.
Tak Běžný uživatel při přenosu souborů sleduje okýnko s tou lištou, co ukazuje přenos a jakmile dojede na 100% , je hotovo a Flashku vyndá. Pokud i poté Flashka nějak dál nějak pracuje či zpracovává, nemá běžný uživatel šanci o tom vědět. A v TV je dnes tolik funkcí, že běžný uživatel ani neví co vše TV umí, natož tam najít bezpečné odebrání Flashky. Ale TV jen čte, tam k zápisu nedochází, tak by neměl být problém ji vytáhnout, leda, že by se vytáhla, když zrovna přehrává.
Moje televízory za ostatných 20 rokov mali všetky túto možnosť vysunúť (odpojiť) USB zariadenie.
a ještě řekni, že telky tu možnost mají hned na ovladači nebo na první pozici v menu, pobavils.
pokud jsi už před 20 lety měl telku co uměla nahrávat na flashku (ne jen přehrát), tak to jistě v tom menu bylo.
wirdows by to mohly podporovat, kdyby v redmontonu chtěli učit uživatele, k čemu je ta ikona, proto ji od xp schovávají.
největším problémem je totiž velká disková cache ve windows - sice pomáhá číst a zapisovat, ale pak sem v období diplomek chodí jedinci, kteří se jako mladé děti nenaučili odpojovat - a bývá jim do pláče.
právě ve windows je pak "štěstí", jestli si neodpojovač poškodí flashku hned první den, nebo musí čekat i víc než rok, ale určitě se zadaří.
proti linuxu je docela malá. V linuxu je na to použitá klidně celá ramka. A když mám na linuxovém počítači 64 giga ramky, to je teprve keš. V kombinaci s pomalou fleškou a když spěchám na vlak je na průšvih zaděláno. Kolikrát jsem si odnesl prázdné soubory (samé 0x00, přičemž první poškozený měl začátek normální a 0x00 až někde dál) ani nepočítám.
Desítky teď pro změnu schovávají i tu hlášku, že lze zařízení vytáhnout. Ne odjakživa, ale od nějaké aktualizace se neukazuje. V linuxu zase jsou tři možnosti - vypnout, vysunout, odpojit a teď hádejte, která je ta správná (jestli se nepletu, odpojit jen odpojí souborový systém, vypnout uvede flešku do spánku a správně je snad vysunout), takže je to taky taková detektivka. A ta hláška se ukáže jako notifikace na hlavním panelu, ale třeba po půl hodině, a teď nevíte, už tam byla nebo ne? Zase linux ukazuje, který program brání vysunutí flešky, tohle se ve windows nedozvíte (zařízení nelze vysunout, protože existuje aplikace, která jej používá). V tomhle byly dobré Visty, které tu hlášku měly jako modální okno, stejně řešené to mají myslím dvoulitry (ono v těch vistách toho ze dvoulitrů bylo víc).
Diplomky, to jsme ještě nosili na disketách. A naprostá revoluce byly diskety ZIP, na které se vešlo asi 100 megabajtů. V době, kdy to škola pořídila to bylo už dost zastaralé, aspoň se to dalo sehnat levně. Nevím proč tehdy nepořídili DVD, v té době už byly dostupné a DVD-RAM bylo skoro ideální médium na přenos dat (flešky v té době měly 64, 128 a 256 mega, DVD-RAM mělo 4 giga).
Já na na odpojení flešky (stejně jako dřív na diskety a teď obecně libovolného USB) používám umount (a na připojení mount) a když doběhne, tak vím, že to můžu bezpečně vyndat. Takže nemusím nic hádat a přesný stav vím hned (pokud už jsem to odpojil, tak mi to taky řekne).
od win7 to windows maji podobne: cast pameti je rezerva pro spustene aplikace, cely zbytek je diskova cache, kterou vsak win dodnes neumi poradne ovladat.
das rucne odpojit, za chvili vyskoci bublina, presto ledka na externim disku jeste nejakou dobu blika.
cim vetsi/zaplnena flashka, tim je te struktury v cache vice. ackoli jsou flasky mnohem rychlejsi a dokonceni zapisu muze byt hotovo drive, s vetsimi kapacitami a s vetsi cache havarii neubylo.
jako "bonus" windows dodnes neumi spolehlive rozeznat externi disk, prestoze vidi, ze je pres usb. pak na nem smele zalozi kos, body obnoveni, zkousi flashku indexovat - uplne potrhle cinnosti, ktere snad android v telce nedela.
druhym "bonusem" je, ze ani rucni odpojeni neumi donutit vsechny aplikace, aby ihned od flasky daly ruce pryc - objevi se chyba, ze system usb stale drzi. pro korektni odpojeni pak potrebujes killnout pruzkumnik nebo restart.
20 let nepoužívám Vysunout u žádné a tohle je zatím první flashka, kde nastal tento problém. Ale většinu toho co jsem chtěl, na té flashce je a jde z ní vkládat do Notebooku, tak aspoň něco. Záloha souborů je funkční.
V linuxu je to nutnost, windows zapisuje hned a dává to najevo (prostě na ten zápis čeká), linux je na oko hotový okamžitě, ale ve skutečnosti zapisuje ještě třeba půl hodiny (vím že se dá ta mezipaměť nějak zmenšit, aby se to chovalo jako ve windows, ale o to nejde). Kolikrát jsem si takto domů donesl prázdné soubory, než jsem se naučil, že mám počkat na hlášku že lze zařízení odebrat. Pak jsem si pořídil rychlou flešku s ledkou a jednak je zápis dostatečně rychlý, jednak na ledce vidím, že fleška ještě pracuje.
Jinak aby došlo k poškození flešky jejím vysunutím, to snad nehrozí nebo mohlo hrozit u nějakých historických, když ta technologie ještě byla v plenkách. Ale ze setrvačnosti se to stále píše.
Pokud je to týden stará fleška, a nejsou na ní citlivá data, tak bych ji normálně reklamoval.
Já se naužil připojovat a odpojovat zařízení hned na začátku a od té doby to tak dělá a oceňuju velkou cache, protože nemusím čekat na pomalý zápis a můžu pracovat dál. A teprve když od počítače chci odejít, tak dám umount a jakmile doběhne, vím, že můžu zařízení (disketu, flesku, USB disk ...) bezpečně vypojit a odnést :)
Zaloha souboru na flashdisku? To nedelas dobre Jaromire 🤣
nemyslím záloha do daleké budoucnosti, mám to jen do TV , případně kamkoli sebou nebo do auta jako mp3 přehrávač.
To je nesmysl, bezpecne odebrani disku nema zadny vkuv na zivotnost. Ten flash disk oroste umrel - vyreklamovat nebo vyhodit a koupit novy, je to spotrebni zbozi.
nic takoveho nepisu. zase si projektujes svoje predstavy o druhych a pak sem chodis kadrovat.
Co to prosimte blekotas o kadrovani? Popsal jsem vlastni dlouholetou zkusenost. Pri vyjmuti bez odpojeni muze maximalne dojit k neuplnemu zapsani dat nebo poskozeni FS, coz je resitelne. Zde se uz zjevne jedna o hardwarovy problem flashdisku. Vzhledem k cene takoveho flashdisku bych tim dale neztracel cas a objednal novy.
leta se tu chovas jako kadrovak:
kdo pise neco jineho nez jak ty kramy pouzivas ty, je to spatne a kadrujes je minusama.
takze kdyz bude uzivatelum kazdy mesic odchazet spotrebni flashka za nekolik set, misto pochopeni priciny nemaji zmenit navyky a pokazde si koupit novou, ty blekoto.
Mrtvý disk by nefungoval, tenhle stále přehrává vše co na něm je. Pouze na něj už nejde nic přidat, což není žádná katastrofa, ale zamrzí to. Škoda je , že se uzamkl zrovna předtím, když jsem chtěl přeskládat a upravit složky. Koupil jsem to hlavně jako přehrávač do Tv a tuto funkci plně splňuje i nadále. Zde jsem se pokusil najít řešení, zda jde nějak odemknout, abych mohl dál přidávat soubory, nebo přesouvat složky, ale asi nejde. Ale i tak díky všem za rady, naštěstí 99% souborů jsem tam stihl nahrát.
naprosto bezny pripad u flashek - po nekorektnim odpojeni a vetsim poskozeni souboroveho systemu se zamkne (nastavi read only) proti dalsim skodam.
v minulosti jsme zkouseli odstranit oddil a vytvorit znovu a naformatovat pod live linuxem - nekdy to pomohlo, nekdy ne.
k totalni skode jako necitelnosti dochazelo spis u starych kousku.
proc k tomu dochazi tu mas vypsane, co proti tomu do budoucna taky.
jestli ti flashka jen pro cteni za stovky kc pripada funkcni, pouzivej ji bez zmeny navyku dal.
ale jo, teď už budu preventivně klikat na Vysunout. Stála 280 kč a i když už je bez zápisu, za tu cenu super i takhle. Horší by bylo, kdyby se povedla naformátovat a dál by zůstala jen ke čtení. Takhle je aspoň skoro plná a přehratelná.
ještě dotaz na kapacitu Flashky, prodejce uvádí 128 GB, reálně má 115 GB místa. Ten rozdíl 13 GB je v normě? Přijde mi to až moc velký rozdíl.
Rezie souboroveho system a taky zpusob jakym se kapacita pocita. Neres to, stejne s tim nic nenadelas, je to v poradku.
Reálně by měla mít kolem 119 GiB. Těch 115 už je neobvykle málo.
je to prepocet - pro tebe "ztrata" - mezi tisicovymi predponami kilo, mega, giga, tera a mezi usporadanim pametoveho prostoru po bajtech a jejich nasobcich v mocninach 2, cili 1024.
1tb disk ma tak 931gb.
drobne odchylky neres.
tak mě přijde drobná odchylka 5 max 10 GB, ale jelikož je teď bloknutá, je to bezvýznamné. Jen mě zajímalo, zda to není moc těch 13. Píšou max 128, ale o reálné kapacitě nebo o minimální nikde nepíšou.
Zkus už kdysi zde na poradně zmiňovaný DiskGenius. Párkrát mi už pomohl oživit flešku.
Díky za tip, pokud se stane, že nepůjde už ani spustit v TV, zkusím. Teď už to radši nechám být a budu rád, že přehrává aspoň. Nerad bych dopadl ještě hůř při dalším pokusu o opravu.