Poštovní uzel Microsoft Mail vs. WinXP Pro
Používáme v síti pro cca 20 počítačů už celé roky k plné spokojenosti Microsoft Mail. Poštovní uzel je na jednom starším počítači s Win98SE. Všechno bylo v naprostém pořádku. Bohužel počítač dosloužil a je nutné jej nahradit novým, na kterém jsou WinXP Pro.
Ale někde jsem slyšel, že by mohl být problém s počtem síťových připojení. Poštovní uzel Microsoft Mail je vlastně sdílený adresář WGPO000, do kterého jsou všechny počítače trvale připojeny. Nebude s tím při počtu asi 20ti počítačů pod WinXP Pro problém a pokud ano, jak jej řešit?
Díky za rady.
Tyjo, myslel jsem, že to omezení na 10 připojení je jen u verze XP home ale podle MS: cs to je jináč:
A co využít "downgrade" z XP na W98SE a jet postaru?... Ve školství to MS dovoluje bez omezení, jak je to v komerční sféře nevím, ale snad to taky není problém...
Na nových počítačích už Win98 nejdou vůbec nainstalovat, natož používat, tudy cesta nevede.
Co je to "nový počítač"?
Pokud tomu tak je (že to nejde), co ti brání koupit nějaký repas?
Takových spolehlivých a tichých DELLů, nebo IBM-ek P4@1.8 mi tu chodí pod W98SE desítky.
Nebo ten nový PC už máš koupený? Proč tam nejde W98 instalovat? Zkoušels to vůbec?
Asi úplně nevíš o čem je řeč. MS Mail běží od DOSu až po Windows XP. Není žádný důvod tam cpát Windows 98.
V nákupu čehokoliv mi brání firemní předpisy, já musím pracovat s tím, co máme k dispozici a co dostaneme přidělené. Na těch nových PC Win98 nechodí, to vím 100% jistě, pod Win98 neexistuje podpora nových Intel chipsetů.
Co použít linux a adresář tam přesunout? Administrovat uzel se dá z jakéholiv počítače s DOS /Windows, kde je připojen jako disk M: pokud používáš DOSový ADMIN.EXE, pokud osekaný control panel z Windows 98, tak to nemusí být ani namapovaný.
Pod Win XP nejde provozovat file server nad 10 spojení.
Edit: pokud je problém, že je potřeba Win XP, tak je možné ten linux virtualizovat.
Použil bych Linux, ale jsem na úplném začátku - nevím o tom vůbec nic.
Prosím o radu jaký Linux bych měl použít a na co se zaměřit - abych nějak začal hledat řešení a zbytečně moc netápal.
Jediné co na tom PC potřebuji je jeden nasdílený adresář pro Microsoft mail pro cca 20 trvale připojených uživatelů, nic více.
Přijde na to, jestli je to PC používáno jako normální pracovní stanice a zároveň je na něm "server" MS Mail. Pak máš smůlu - leda že by se uživatel přizpůsobil linuxovým aplikacím - nahrážkám, což nepovažuji za pravděpodobné. Jinak ke sdílení v sítích Windows slouží v linuxu server co se jmenuje "Samba", je to součást takřka každé distribuce, takže sáhnout vedle není moc pravděpodobné.
Podle licenční politiky MS na něco takového nemáš nárok, 20 klientských licení můžeš mít až na Windows Server.
Obě řešení jdou zkombinovat, tj. na PC s XP nainstalovat Vmware Server a pod ním virtualizovat osekaný linux se zatížením ~60 MB RAM kde by běžela jen ta Samba a tvářilo by se to jako další počítač v síti; celé to ale IMHO vyžaduje vyšší úroveň znalostí. Běžný uživatel toho PC by nic nepoznal, celé to běží na pozadí.
Nene, není problém vyčlenit celý počítač jen pro tento účel, takže žádné další aplikace, žádná virtualizace, nic takového, jen sdílený prostor s právem zápisu.
Aha tak to situaci zjednodušuje. (Kde je džejár když se propaguje linux? )
Distribucí linuxu existuje velké množství a bohužel se obávám, že nejde říci ausgerechnet která je vhodná a která není. Na fórech se jde sice setkat s machrováním, které distribuce jsou pro server a které nejsou, ale často si linuxoví studenti pletou nasazení v malé firmě a nasazení pro webserver Yahoo. Jinak řečeno: pro nahrazení Windows 98 v téhle roli je vhodný každý linux, který obsahuje Sambu. Samba jde spravovat i klikáním přes webové rozhraní, nazvané SWAT (většinou se neinstaluje automaticky), jiné distribuce obsahují i klikací nástroje na přidávání uživatelů a základní konfiguraci (viděl jsem to v SuSE).
V podstatě jde o toto:
a) nainstalovat nějaký linux a zprovoznit síť
b) zprovoznit Sambu (klikáním, ale obecně to asi bez editace konfiguráku nepůjde, ale nemám moc zkušeností s klikacími nastavovátky...)
c) založit v linuxu uživatele
d) založit v Sambě uživatele
e) zpřístupnit adresář všem místním uživatelům pro zápis
Edit: no a časem můžete z MS Mail zmigrovat třeba na regulérní poštovní server s IMAP, na linuxu to nic nestojí. Bohužel migraci úložiště MS podporuje jen na MS Exchange 5.5, pokud tam je hodně zpráv /veřejných složek /kalendářů. Nevím ale jestli public foldery a kalendáře používáte.
Sdílený adresář WGPO000 může ležet na jakémkoli síťovém disku. Takže pokud máte nějaký server na který vidí všichni uživatelé dejte ho tam. Administrace se dá dělat z jakéhokoli PC s Win.
Já ho mám na starém dobrém NetWare.