DVB-T neni signal
zdravim, mamasi blby dotaz ale zeptam se. Podle mapky pokryti je moje bydliste (Novy Jicin) pokryto digi signalem, kdyz ale se snazim naladit pise to zadny signal (mam tv se zabudovanym dvb-t prijimacem). Nevi nekdo cim to muze byt, nebo jak zmerim uroven signalu?
Potrbujes na to antenu. Podla tvojej polohy moze byt nutna slusna antena a nie len nejaky izbovy kolik. Konektor "spolocnej anteny" v panelaku vacsinou pouzit nejde (ptz "spolocna antena" nie je normalna antena ale zvycajne nejaka hovadina so zosilovacmi len na VHF, alebo uz vobec nefunkcna)
Nenapsals jakou anténu k tomu používáš.
V tvém případě se jedná o dálkový příjem a bude to chtít kanálovou, nebo pásmovou anténu kterou musíš umístit ven a to tak, aby směřovala k vysílači. Při současné síle signálu bude rozhodující i délka koaxiálu kterým spojíš anténu s TV.
Ukazatel síly signálu bývá součástí menu přijímače. U digitálního přijmu není síla signálu rozhodující, ale jeho kvalita, úroveň kvality bývá rovněž jako druhá položka v menu. Máš li možnost pujčit si od někoho patrovou buzenou anténu, to je takové to síto se čtyřmi x, vyzkoušej to ale bývá doplněna o předzesilovač, který musíš dát pryč.
Ked kupi antenu s predzosilovacom (samozrejme predzosilovac na spravne pasmo, napr. na cele UHF) tak nebude kriticka dlzka kabla. Napatie pre predzosilovac treba povolit v menu prijmaca, myslim ze kazdy prijmac to umoznuje (ak nie tak cez medzikus a trafo sa do koaxialu nacpe aj napajacie napatie pre predzosilovac).
Tak jestli byste mi nejakou ukazali ze bych si ji rovnou koupil, nejlepe kdyby stacila nejaka do bytu za okno.
Jedna z osvědčených:
http://www.satelitni-komplety-shop.cz/dvbt-antena- sito-35db-p-38.html
můžeš si i počíst o zkušenostech s ní:
http://www.google.cz/search?client=firefox-a&rls=o rg.mozilla%3Acs%3Aofficial&channel=s&hl=cs&q=%22dv b-t%22+antena+sito&lr=&btnG=Vyhledat+Googlem
A nemáš nějaký tip na pokojovou ? Za tohle to by mě u nás památkáři ukřižovali.
Nemám.
Ale je natolik oblíbená, že už jsem slyšel o tom, že ji lidi mají v místě horšího příjmu i v pokoji.
Mezi skříní a zdí, nebo jinak, nevzpomínám si už. Dá se i otočit o 45 či 90 stupňů, viz níže...
Já ji mám na střeše, ve sníženém přízemí bych jinak nic nechytnul.
Tuto anténu mám jednu ve sklepě - kdybych ji umístil kamkoliv v obýváku, tak by manželka raději byla bez televize, než mít toto monstrum v bytě.
Dědku, mrkni sem - http://www.zbozi.cz/?q=aktivn%C3%AD%20ant%C3%A9na% 20pro%20dvb-t/uhf%20p%C
a já bych doporučoval toho pokojovýho Stronga
http://www.elektrotop.cz/strong-srt-12-dvb-t-pokoj ova-antena-se-zesilovacem/f-1-s-1-dp-90699/
Hele mladej, poslechnou, já vyhledávat umím....
A toho Stronga jsi zkoušel osobně ? Nevypadá špatně a šel by určitě v pokoji schovat. Já mám totiž problém, že ze společné antény chytnu jen některé digitální kanály typu Noe....
no já ne - bydlím kousek od vysílače.
Ale kamarád bydlí bratru 12-15 km od vysílače, a ještě se mu tam v pohledu "mrcasejí" paneláky.
Ale má dalšího kamaráda, který podobný sortiment prodává. A tak měl možnost, postupně natahat domů asi 10 antén, a zkoušet. A ten Strong dopad nejlépe.
Dám na Tebe a jdu do toho Strongu jako do Snickers....
...a dej prosím tě vědět, jak jsi dopadl - já se pro "zichra" ztratím k někomu na chalupu, aby mně tebou najatí zabijáci nenašli.
Je vidět, že vysloveně podceňuješ mnou najímané zabijáky...
Fajn kupuju batyskaf, a mažu bydlet do móóře - a dokud nedostanu zprávu, že je to OK, tak nevyplavu.
A jestli pošleš zprávu falešnou, jenom aby jsi mě ukolíbal v pozornosti, najímám zabijáky já.
Gambáči, můžeš se vynořit, Strong jede jako z praku. Zabijákům jsem udělil řádnou dovolenou.
P.S. Jinak dík za tip, jsem maximálně spokojen.
Paullusi - ještě jsem zapoměl podotknout - i, když to tady mezi řádky zaznělo - opravdu seriozní prodejce, ti jí půjčí, za nějakou zálohu - když spokojenej nebudeš, zálohu vrátí, když spokojenej budeš, tak jenom doplatíš ten zbytek.
Při umisťování antény musíš též přihlédnout k polarizaci signálu: Pokud při vertikální polarizaci signálu natočíš anténu horizontálně, nebudeš mít žádný signál. Pokud nejsi schopen zjistit polarizaci tvého signálu, natoč anténu pod úhlem 45 stupňů a až něco chytíš, zkus při jaké polarizaci je nejsilnější signál.
Pytlíku nejanči - když půjde o "síto" tak je to šuma fuk.
Sice jsem neviděl vyzařovací diagram síta, ale dost pochybuji o pravdivosti tvých slov. Všimni si - prvky jsou ve tvaru horizontálně zploštělého X. Jak by se tam dostala vertikální složka?
Hádat se ale nebudu.
tak tak, taketo anteny treba zvycajne spravne natocit. Su tam aj horizontalne direktory (tie male tycky pred "X"). Sito je len odrazna plocha, ta na veci nic nemeni. Jedno by to bolo IMHO len u nejakych kruhovych prvkov.
Já jsem právě předevčírem ladil digitální vysílání z Brna. Tam jsou dva vysílače - Hády a Barvičova. Pokud vím, tak jeden vysílá vertikálně a druhej horizontálně, takže když jsem doma běhal s anténou, tak až v jednom jediným místě jsem našel signál takovej, abych chytil oba multiplexy (jeden právě vysílá H a druhej V) a anténu jsem musel držet v podivné šikmé poloze. Bohužel anténa je taková podivnost domácí výroby bez jakýchkoliv propočtů, takže taky hledám něco přijatelné velikosti a ceny. Výše uvedené síto se mi na barák montovat nechce, neb je opravdu obludných rozměrů a působilo by to jako pěst na oko. Takže hledám taky něco do velikosti 40x40cm za přijatelnou cenu, s čím by se dal přijímat digisignál.
Prasáku, málo lidí si uvědomuje, že je přímá úměrnost mezi rozměry antény a kvalitou vlastností antény. Buď malá anténa, která za nic nestojí, ať už je sebelíp udělaná, nebo velká anténa, která, je-li dobře udělaná, má velký zisk, šířku pásma či velký přijímací úhel - přičmž lze některou z těchto vlastností vytáhnout na úkor těch zbylých. Rozhodující je ale prostor, který anténa zasáhne, od toho se odvíjí ostatní.
Pro tebe by asi byla nejlepší anténní soustava: jedna anténa horizontální, druhá vertikální, obě na co nejuzší pásmo které by se pomocí slučovače sloučily do jednoho svodu.
Kde se to snažíš o kombinovaný příjem? Jak jsem viděl mapku s předpokládaným dosahem, tak, kupodivu, největší pokrytí by měla mít Barvičova s vertikální polarizací. Dost mě to překvapilo, protože barvička mně připadá dost schovaná a Hády jsou viditelné do vzdálenosti několika desítek km (alespoň východním směrem).
Ta anténa, na kterou se mi to podařilo chytnout, tak to je doslova bastl, kterej kdysi můj otec (za svýho mládí) udělal z hliníkové kulatiny bez jakýcholiv výpočtů, prostě z toho, co zrovna měl po ruce. Je to anténa tvaru H o rozměrech asi 40x40 cm a otec se divil, že jsem na to ten digitál vůbec chytil. Jen bych ji musel zavěsit ke stropu v obýváku, což by vypadalo poměrně hnusně. Ještě zkusím tu anténu vystčit na balkon, jestli to bude lepší.
Signál chytám v Blansku, problém je v tom, že je to prdel mezi kopci a Bůh ví, jakej odraz vlastně chytám. Mám štěstí, že bydlím relativně na kopci a v posledním patře.
A ještě jednou jsem se podíval na to, co se vysílá na Hádech i na Barvičce - oboje vysílá první i druhý multiplex, takže jsem mohl chytnout i pouze jeden vysílač, ale kterej, tak to netuším, jak zjistit.
Síto asi 8 let na střeše - hlášky o změně polarizace, na vysílači, a co včíl - už na lezení po střeše zkrátka nemám.
A tak jsem lovil "chytrý rady", po všech možných čertech, a po známých.
A nejlepší rada byla od kamaráda, který do toho dělá.
Nech to jak to je, a uvidíš sám. A říkám ti rovnou, kdyby to byla Yagina, tak na střechu musíš.
Tak jsem se na to vyflák, a DVB-T šlape ze sílou signálu 95-99%.
Přestaňte se hádat o polarizaci, pravdu máte oba. U antény umístěné ve volném prostoru a homogenním poli způsobí nesprávná polarizace snížení signálu o 20-30dB.
V městské zástavbě není splněna ani jedna z těchto podmínek. Kromě toho v Praze je specifický případ, kdy v jednofrekvenční síti vysílá jak Cukrák v horizontálu, tak Žižkov ve vertikálu. Takže skutečně může nastat případ (a bude asi častý), že je to šuma fuk. Někdy dokonce v takovéto situaci dává lepší výsledky kruhový dipól nežli antena s jasně definovanou polarizací. Howg.
Chcete li pokojovou anténu, najděte si obchod, který vám ji vezme v případě neúspěchu zpět, nebo si ji na vyzkoušení pujčte. V místě moc dobrého signálu vám pojede. Při slabším signálu stačí vystrčit z okna koaxiál a na jeho konci cca 15 cm sundat plast, stínění přetáhnout zpět odříznout dielektrikum (to bílé) a vnitřní vodič narovnat. Nebo se nepárat a na vnitřní vodič přiletovat kousek prutové antény.Památkáři si toho nevšimnou.
Chceš říct, že i v místě slabšího signálu to chytneme na kus drátu?
To, co popisuje Hennesy není kus drátu, alebrž čtrvlnný zářič
Edit:tak jsem se podíval na obrázek, on je to dokonce rukávový dipól!
tady je to barevně - http://img171.imageshack.us/img171/2396/dvbtantena navodlm5.jpg
DĚKUJI, pánové, děkuji, tobě za návod a Gambáčovi za obrázek!
Koupil jsem 12 metrů koaxiálu, na konci 15cm oholil a stínění otočil a digitál na to jede jak z praku, jen je nutné vystčit anténu ven z bytu. A analogovej signál na tom jede jak víno, takovej obraz jsem neměl s žádnou podělanou anténou, např. toto, dal jsem za to tři stovky a už to mi to nesmí znovu do bytu.
Než koupím settopbox, tak mi na to pojede analog a přitom to leží stočený v klubku vedle televize.
Teda skočit na takovou blbost, co máš, milý Prasáku, ve svém odkazu, no, ...
To jsem si před pár lety naivně koupil k TV tuneru do PC. Příjem s tím byl horší a ještě to žralo elektriku. Můžu si akorát tak sypat popel na hlavu.
Neodsuzuj Prasáka, současné pokojové antény mají pouze jiný dizajn, ale efekt stejný. V odborných prodejnách to bez uzardění nabízejí nezkušeným zákazníkům. Rovněž tak antény se zesilovačem. Že by raději nabídli kvalitní koaxial a upozornili na co nejkratší vedení od antény k přijimači je nejen nenapadne, oni to ani netuší.
Přidám ještě jednu radu. Kamarádovi jsem bastlil anténu následovně: Vzal jsem drát z plastové poklice z auta, přesekl jej a otočil okolo hrnce průměr 20 cm. v místě styku jsem drát ohnul do pravého úhlu s mezerou 1 cm. Odštípl v délce cca 1.5 cm a přidělal do symetrizačního členu. Takový ten starší silonový obdélník, kde z jedné strany je pro dvojlinku UHF a z druhé VHF.(Ale může být jakýkoliv.) Tato anténa je výhodná při přijímání signálu z různých směrů.
U dalšího kolegy jsem použil anténu z GPRS modemu, pouze jsem změnil koncovku.
Důležité - nepoužívat hotový koaxiál, nýbrž dělaný. Jednakovo každý centimetr se počítá, druhákovo hotové jsou šmejdy s tenkým drátem a slabým stíněním, špatným dielektrikem, do kterho se při ohybu kabelu zařízne středový drát a tím se přiblíží ke stínění .
Pro puristy - záměrně nepoužívám termity jako: předozadní poměr, impedance, činitel zpětného přijmu, činitel zkrácení.... protože nevím, co znamenají a nemají na výslednou kvalitu obrazu vliv.
Eh... ač sám elektromechanik, tyto věci jsou pro mě španělská vesnice aj s botama. Anténní techniku jsem nikdy důkladně neštudoval.
==
platí pro digitál, naopak pro analog mají vliv takříkajíc zásadní....
Oni maju vplyv aj na digital, az rusenie presiahne urcitu hranicu (potom mame z obrazu peknu "mozaiku" :). Uvedene veci su IMHO dolezite hlavne u zaruseneho prostredia prip. na utlmenie prijmu odrazov apod.
Ked ma antena vstavany predzosilovac (pokojove vacsinou maju) tak by nemalo zalezat na kazdom cm kabelu. Na to tam ten predzosilovac predsa je. Idealne je ked tolko co zosilil predzosik sa potom utlmi na kabli a na konci kabla je potom to co bolo na antene.
Inac suhlas ze kvalita beznych (=lacnych smejd) antennych koaxov je katastrofalna. Ja som si aj na pripojenie spolocnej anteny urobil vlastny kabel (kupeny 10m hruby drahy koax) a vysledok oproti 10m hotoveho smejdantenneho kabla bol jasne viditelny (ptz s oddelovacom zeme a s 10m smejdkabla uz mi polovica kanalov zrnila. S kvalitnym kablom ziaden problem, aj s oddelovacom zeme).
Až se budeme bavit o dálkovém přijmu budeme počítat velikost dipolu v mnohaprvkové anténě v závislosti na přijímané frekvenci, ,velikosti a rozteči eflektoru, totéž platí i o direktorech, o činiteli zkrácení v souvislosti s použitým materiálem a jeho tloušťkou a prostředím. O směrovosti, případně širokopásmovosti. Rovněž si můžeme popovídat o typech - YAGI , kubická, buzená patrová..O koaxiálech, použitém dielektriku, použitém stínění - páskové , pletené, kombinované, dvojité, ochranném plášti jednoduchém, dvojitém, vnitřním, venkovním, odolnosti proti UV záření v závislosti na použitém materiálu. O použití anténích soustav a způsobu jejich propojení a přizpůsobení impedance.
My tu ale dřistáme o anténě neanténě která by nebyla vidět, nic nestála a věř, že pokud nejsi v silném homogením poli na centimetru záleží tak, jako u přirození.
Zesilovač používat jen když není jiná možnost a pokud možno rukou odborníka, hlavně v architektuře domovního rozvodu. Digitál reaguje na zesilovač jinak, než analog.
Howgh.
Tos mu to nandal A mně taky, tolik cizích slov
Nejdřív tady kecá, že tomu nerozumí a pak se takhle prozradí
Ale, to že digitál reaguje na zesilovač jinak než analog už jsem taky zjistil, jenom nevím proč
Jsou antény širokopásmové a kanálové, zesilovače rovněž - správě je spárovat.Zesilovč musí mít lineární charakteristiku. Zesilovač zesiluje i co nechceme.(Proto se dává co nejblíže antény.)Důležitá je i kvalita použitých součástek,zpracování, stínění, impedanční přizpůsobení, počet tranzistorů, náchylnost na přebuzení signálem, stabilitou napájení.......
Zesilovač ano, nejde li to jinak.Hlavně dobrá anténa a její umístění.U dálkového přijmu rozhodují centimetry v posunutí, náklonu. Někdy pomůže síto otočit o 90°.
To jen tak chaoticky co mi napadlo.
No, to je všechno pravda, já si i umím zesilovač postavit a mám možnost změřit na Polyskopu. Kdysi jsem se zabýval dálkovým příjmem TV (známý vysílač Hoher Bogen...). Ale tohle nechápu: antena 12ti prvková Yagi bez zesilovače - signál 36%, kvalita 82%, zapojím nízkošumový kanálový zesilovač 16dB, signál 38%, kvalita 84%, zapojím šmejdskej zesilovač 20dB/5dB šumu a v podstatě totéž. Čekal jsem, že ten kanálový zesilovač mi to zvedne alespoň o 10-15% síly signálu. Čekal jsem že nízkošumák a šumák bude nějaký rozdíl a ono nic. A včil mudruj...
no já si myslím pokud chceš hodně zvednout zisk, tak bys měl mít dvoustupňový zesik. Tranzistor s nízkým šumovým číslem nemá přece větší zesílení, má přednost v nízkém šumu.
Zesiluješ přímo daný kanál zesilovačem na jeden kanál (tedy i anténa je na určitý kanál) ? Asi zbytečná otázka vzhledem k tvé odbornosti, ale zisk zvyšený o 2dB !? To je fakt divné. Přece když mám dejme tomu směrovou anténu na 24 kanál a zesilovač na 24 kanál, tak to musí hodit aspoň 30% navrch. Něco je někde špatně .
ještě jsi mu zapomněl napsat, že když podle výpočtů anténu Yagi zkonstruovali tak to nefungovalo ! Pak posouvali prvky metodou pokus omyl než to trefili včetně úpravy dipólu.