Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký foťák?

Dnes ráno mi psala kamarádka, že fotila lidi co mávali rukama a všechny fotky má rozmazané, že by si chtěla koupit lepší foťák.
Psala mi, že se jí líbí Nikon CoolPix P90 nikon-coolpix-p90 (10 990 Kč) a odpoledne, že ji někdo psal o Sony CyberShot HX1 sony-cybershot-hx1 (14 590 Kč)
Já ani kámarádka se ve foťákách nevyznáme. Co byste doporučili?

Ahoj, děkuji všem za reakci.
Ty pohybující se ruce... to nejsou obyčejná gesta, jaká dělávají lidé při hovoru. To jsou znaky, kterými se dorozumívají nesylšící uživatelé znakového jazyka. Takže tváře a postavy jsem měla ostré a ruce mázlé. nešlo nastavit kratší čas, byly tam nepříznivé světelné podmínky. Mojí kamarádce - s jiným foťákem, se vedlo stejně.

Velice mne zaujaly ty novéí funkce u nové Sony HX1:
"Ve spojení s výkonným obrazovým procesorem BIONZ dokáže snímač Exmor CMOS s mechanickou závěrkou zachytit 10 snímků za sekundu v plném rozlišení. Rychlost sériového snímání, se výborně hodí pro fotografování akčních snímků nebo spontánních událostí jako jsou například večírky.
Snímač Exmor CMOS podporuje dva nové režimy snímání, které snižují množství obrazového šumu při fotografování za zhoršených světelných podmínek. Pokud fotografujete statické objekty, nový režim „Handheld Twilight" („Soumrak z ruky") pořídí šest snímků rychle za sebou a z nich vytvoří jeden optimalizovaný snímek s výrazně sníženou hladinou šumu. U objektu, který se pohybuje, použijete režim „Anti Motion Blur" („Redukce pohybové neostrosti"). Ten kombinací šesti snímků do jednoho vytvoří jediný ostrý obraz bez rozmazání."

To by se mi doopravdy moc hodilo a zajímá mne zejména to, zda někdo má s tímto nějakou osobní zkušenost. Předem díky za odpovědi.

Mázlé ruce odstraníš pouze použitím kratšího expozičního času. Pokud jsou nepříznivé světelné podmínky, pak jsou jen 2 možnosti:
1. blesk
2. nastavit vyšší ISO (nevýhodou je vyšší šum)

Tohle by měl zvládnout jakýkoliv ze jmenovaných foťáků

Anarchist:
Jistě, pomohlo by nasvícení scény, jenže to v některých oficiálních situacích nejde. Například u nás byl přepis mluveného slova v reálném čase, to se promítá na plátno a ještě je tam powerpointová prezentace a kvůli tomu se musela naopak ještě přední světla v místnosti zhasnout, aby na tu projekci bylo dobře vidět.
Příjít tam s lampou, tak mě vyhodí.
Ani se nesmělo chodit dopředu (blíže ke znakujícím řečníkům), protože všechny jejich pohyby byly natáčeny na kamery.
Jsou situace, které ovlivnit nemohu, i když vím, že by to bylo pomohlo.

Co se týče koupě zrcadlovky a pak dokupování objektivů, promne jako pro amatéra je to zbytečné a objektivy stále přikupovat nechci. To bych brzy měla životní úspory uložené v objektivech (jsem invalidní důchodkyně).

Plus ta váha, přesně jak píše pan Fiala i Radek, to u mne platí dvojnásob, chodím o rancouzskch holích a je pro mne obtížné tahat i běžnou zátěž) taška s věcmi při cestování + nejlehčí stativ + obyč foťák bez sady objektivů).

Nehledě na to, že bych ty objektivy ani nevyužila, když jdu fotit jen občas. Šlo mi jen o to, aby foťák zabránil rozmáznutí rychlého pohybu.
Na tom kongresu EUD jsem nemohla přijít blíže k řečníkovi, (natáčelo se vše na kameru a ta musela neustále zabírat znakování řečníka).

posílám zde ukázku. Je vidět ostrost v případě, že by se hovořilo mluvenou řečí, ale situace se dramaticky mění, pokud někdo používá znakový jazyk, ciož v sobě zahrnuje celice rychlé pohyby rukou + změnu mimiky (někdy k tomu i pohyb horní části těla).

[http://img23.imageshack.us/img23/957/tlumocnice.th .jpg]

Pro tyto případy (protože chodím do komunity nesylšících uživatelů znakového jazyka, kteří "hovoří" rukama), tak právě proto potřebuju speciální vlastnosti foťáku - anti-blur a hodně rychlé časy + vysoké ISO atd. Tohle ty dva foťáky (Olympus HX1 a Nikon P90) mají a já se rozhoduju mezi těma dvěma.

Když někdo potřebuje fotit v interiérech velmi krátkými časy pohybující se osoby - jedno jestli sport nebo třeba rozmlouvající neslyšící, tak na to je opravdu vhodná zrcadlovka a ne že ne!

Šidítko s mrňavým čipem(všechny kompakty - ó jak krásně lehké a malé!) se právě pro tohle vůbec nehodí!

Dokonce i autorka dotazu se o tom přesvědčila - tak jí prosím nezviklávejte zpět!

Velice moc všem děkuji za názory, vidím velkou snahu mi pomoci radou, abych měla co nejlepší snímky.
Ale je to těžké při těch požadavcích, co jsem uvedla.
Většina lidí píše o zrcadlovkách, ale zároveň uvádějí i jejich zřejmé nevýhody.
Takže abych to celé shrnula:
Nevýhoda zrcadlovek (pro mne): hodně váží a musejí se dokupovat drahé objektivy. A neumím to s nimi.

Možné řešení:
1. Najít takovou zrcadlovku, která málo váží a není moc drahá.
2. Naučit se s ní zacházet.
3. Najít pro první dobu nějaký "univerzální" objektiv, vhodný na většinu věcí, které chci fotit...

Cituji z webových stránek:
clanek.php

"Nejmenší a nejlehčí digitální zrcadlovka pro začínající a středně pokročilé fotografy s vysokorychlostním snímačem, vestavěným systémem stabilizace obrazu, ultrazvukovým čističem snímače a s funkcí živého náhledu na výklopném a otočném displeji je Olympus E-620.
Olympus E-620 je vybaven 4/3 obrazovým snímačem High-Speed Live MOS s rozlišením 12,3 milionu pixelů, který umožňuje živý náhled na displeji, je vybaven účinným ultrazvukovým protiprachovým filtrem – Supersonic Wave Filter a je součástí systému stabilizace obrazu –Supersonic Wave Drive (typ „Senzor-shift“), který eliminuje chvění fotoaparátu až o 4 EV stupně a nabízí tři provozní režimy stabilizace: vodorovně + svisle, jen svisle a jen vodorovně."

[http://img8.imageshack.us/img8/2609/olympuse6201.t  h.jpg]

Ja Vam muzu napsat muj nazor. Zrcadlovku Olympus bych nebral, pokud zrcadlovku, tak Canon nebo Nikon. Dale podle meho pro Vas neni zadnym resenim lehka zrcadlovka. Nutnost dokoupeni objektivu bude porad platna, at vam bude fotak vazit pul kila nebo pres kilo. Vetsi pocet objektivu je taky nutnost, opravdu nejde fotit zrcadlovkou a mit jeden objektiv. Verte tomu, ze zadnym sirokorozsahovym zoomem si poradne v interieru nezafotite. Budete muset pouzit blesk a pokud budete chtit samostatny blesk, pocitejte opet s cca 6-8t. kc za blesk. Pokud pouzijete vestaveny, tak falesne zrcacovky maji velice podobny vestaveny blesk jako levne zrcadlovky. Tudiz si opet nepomuzete.
Ceny techto levnejsich objektivu se pohybuji mezi 7-10t./kus. Budete muset mit minimalne 2, to je cca 15-20t. za objektivy plus 12-15t. za fotak, ktere budou plastove, budete je muset menit , budete muset tahat vetsi vahu. No cenove budete nekde 25-30t. a budete mit objektivy s horsi svetelnosti, nez kdyz koupite za polovicni cenu nejakou falesnou zrcadlovku a pro Vas je objektiv s dobrou svetelnosti nutnost. Vy potrebujete jednoznacne rychly cas, pro zachyceni tech mavajicih rukou. Nevim jak jste zdatna ve foceni, ale je nutne si uvedomit, ze potrebujete fotit s manualnim nastavenim a toto umoznuji uz i trosku lepsi kompakty. Na mavajici ruce urcite nepotrebujete casy kolem nekolika tisicin, tak rychle s nimi lide urcite nemavaji. Dale verte tomu, ze napriklad 1/1000 je porad 1/1000 at je to na zrcadlovce nebo na kompaktu. Nenapsala jste jak to fotite a exif na te fotce nemate. Pokud jste to fotila na automat, je to jasne, ze je to rozmazle. Nevim co mate za fotak, ale Vam v pohode staci fotak s relativne dobrou optikou, nekolikanasobnym zoomem, manualnim nastavenim, vestavenym bleskem a mate to vyreseno a nemusite s sebou tahat zrcadlovku s nekolika objektivy, ktere kdyz nestihnete predelat, tak Vam navic utece zaber. Musite se naucit fotit na manual a staci vam v pohode maly fotak. Nefotte na automat. Jinak se omlouvam, ze to pisu takto po lopate, ale fakt nevim, jak umite fotit.

Dale zadny univerzalni objektiv neexistuje aby z nej lezla relativne dobra kvalita fotek. Ani objektiv od Canonu 100-400mm(ktery je neporovnatleny s temi plastovymi siditky), ktery stoji skoro 40t. nema nejak vynikajici kvalitu fotek. Tak si predstavte, jak asi foti ty levne, ktere misto skla pouzivaji vetsinou nejake plasty a svetelnost maji vetsinou dost hroznou. Ale tady nejde o to, jak moc kvalitni fotky budete potrebovat (protoze vy asi top kvalitu nevyzadujete), tady jde o to, abyste vubec mohla ve spatnem svetle fotit a na to musite mit objektiv s nizkou svetelnosti. No a dal jsem tim chtel jen rict, ze zoomove objektivy nejsou prilis kvalitni, pokud maji vetsi rozsah anebo nestoji desitky tisic. Pokud se rozhodnete pro zrcadlovku, je to vase volba, ale predem Vam rikam, nikdy nekupujte levne objektivy, pokud nemate dostatek penez, protoze po case zjistite, ze Vam nestaci a budete je prodavat a kupovat lepsi a jen na tom vsem prodelate. Napriklad Canon ma relativne kvalitni sirokorozsahovy objektiv 28-300mm(po prepoctu je to stejne na Canonu 44mm a s tim v mistnosti taky moc fotit nejde), ale ten stoji kolem 70 tisic a vazi skoro 2 kila a to si myslim, ze byste urcite nosit nechtela. Navic
No a na zaver verte tomu, ze i clovek, ktery ma nejakou tu falesnou zrcadlovku a umi s tim fotit, s ni udela kolikrat mnohem lepsi fotky, nez jiny, co ma nejdrazsi techniku. Pokud neumite fotit na manual, tak se to stejne budete muset naucit a je jedno, jestli s pravou nebo falesnou zrcadlovkou, je to v podstate stejne. Navic ty levnejsi fotaky se hodne zlepsily a opravdu to umi velice slusne fotit.
Musite si predem stanovit, co budete fotit a kolik penez do toho vůbec chcete dat. Zrcadlovky jsou opravdu jen pro profiky nebo pro lidi, co focenim ziji, bavi je to a nevadi jim do toho cpat dalsí a dalsí peníze. Pro cloveka, ktery chce fotit zcela bezne veci, je to naprostym nesmyslem a tech duvodu je vic, nez ktere jsem napsal. Znam spoustu lidi, kteri se nechali zlakat zrcadlovkou a pripadali si vic jako profici, kdyz jim na krku visi fotak, co vazi s objektivem nekolik kg, ale ta neprakticnost je po nejake dobe rychle presvedcila, ze je nohem lepsi a pohodlnejsi koupit kvalitnejsi falesnou zrcadlovku a tech svych milacku se rychle zbavovali.

Radku, díky za odpověď. Vaše argumenty jsou rozumné. Ještě jsem nic nekoupila. Takže lezu zpátky na stromy a tentokrát pokoukám po těch navrhovaných:
Nikon Cooplix P90
Sony CyberShot Dsc-HX1
Panasonic Lumix DMC-FZ28
Olympus SP-565 UltraZoom
Panasonic Lumix DMC-LX3
a kamarád mi psal, že prý i Canon SX10.

Pokoukám znovu na porovnání, které sem dal Ancer (děkuji!).

Ono by to chtělo ty foťáky nazkoušet...
Kdyby někdo z Vás byl z prodejny fotoaparátů a umožnil mi vyzkoušení? Udělám si výlet do Prahy a v některé prodejně bych si to vyzkoušela, prý se to zkoušet smí.
Plánuji to tak, že dva vybrané foťáky na stativu (aby se zminimalizoval vliv otřesu) najednou ve stejný okamžik při pohybu rukou v místnosti a pak metodou vylučovací vybrat ten s lepším výsledkem. Nebo je lepší jiná metoda?

Pan Fiala, Miloslav a Kecal, ano, vím, že blesk... Ale když je vzdálenost, kterou nemohu zkrátit přiblížením se k objektu a blesk je tedy neúčinný - přičemž je špatné osvětlení a tedy krátká závěrka nelze... Nezbývá než hledat vlastnosti foťáku, který by si s tím poradil pokud možno nejlépe...

Jo a ten obrázek tlumočnice, co je zde na ukázku, tak to dělal kolega, který seděl dost blízko u tlumočnice a fotil ji Nikonem P90, EXIF 1/15 s, ISO 1600. Tady v ukázce je fotka zmenšená, na originále je vidět i každý její vlásek, akorát pbličej a ruce jsou rozmazané, a to proto, že při znakování je živá mimika a opravdy rychlý pohyb rukou. Nevím, kolik lidí zde má zkušenosti se znakováním. ;-)
I další kolega fotil znakování, jinde v místnosti s lepším světlem, a také má vše ostré, ale ruce rozmazané.
Já jsem sem svoje fotky ze staré Sony V-1 ani nedala, to bylo ještě horší. (Rychlá závěrka ve špatně osvětlené místnosti, když objekt s rychle pohybujícíma se rukama stojí na místě, kam nedosáhne blesk a kde nemůžu přistoupit blíže, to není moc dobrá kombinace.) Někdy se pohyb rukou zpomalí, ale to je dílo náhody, to mi většinou uteče.

Moc by se mi hodil i výklopný displej, protože fotím i z různých výšek a úhlů, přičemž se obtížně shýbám dolů, abych viděla na LCD (jednou jsme při pokusu o dřep i spadla, prostě mám pohybové problémy).

Nyní bych se svěřila ještě s jednou věcí, moc se mi líbí makro a už dlouho jsem si přála naučit se to - láká mne to, to by bylo hezké hobby, u kterého se dá relaxovat. Prý existuje více režimů makro? U těch výše jmenovaných fotoaparátů asi ne?
Doufám, že ten foťák zvládne i toto...

Jsem ochotna jít do 20.000 Kč,, ale samozřejmě, že čím více se podaří ušetřit u max. dobrého foťáku, tím lépe.

Nikonem P90, EXIF 1/15 s, ISO 1600.

A zde je vidět problém - 1/15s je dodně dlouhý čas na expozici, který má za následek rozmazané ruce.
Vzhledem k tomu, že je ISO nastaveno už docela vysoké, tipoval bych to na objektiv, který začíná s clonou na 3,5 a víc.

Takže pokud chceš fotit v horších podmínkách, zaměř se na následující:
kvalitní objektiv (i u kompaktu), u kterého bude clonové číslo začínat co nejměnší hodnotou - např. 2,0, max. 2,8 a co nejnižší horní číslo (to se uplatní při zazoomování)
Bude možnost nastavit vysoké ISO

Jedním z možných kandidátů by mohl být např. i Canon S5 IS

Nikonem P90, EXIF 1/15 s, ISO 1600.

A zde je vidět problém - 1/15s je dodně dlouhý čas na expozici, který má za následek rozmazané ruce.
Vzhledem k tomu, že je ISO nastaveno už docela vysoké, tipoval bych to na objektiv, který začíná s clonou na 3,5 a víc.

Souhlasím.
P90 sice začíná s clonou na 2.8, ale pokud ještě není možné fotit z blízka, tak si objekt přitáhne transfokátorem(zoomem) a na jeho konci se clona zvyšuje.

Je tady hodně protichůdných požadavků.

Kdybys byla ***** (teď si po opici nemohu vzpomenout na to pozitivní slovo pro vlezlá), tak fotíš zblízka Panasonicem Lumix DMC-LX3. Já to tak dělám, strčím kamarádce foťák (jiný - horší) a ona vleze muzikantům až na pódium. Je pravda, že vládne čtyřmi jazyky a je komunikativní, takže se zeptá předem.

Nejlíp z výběru vypadá Panasonic Lumix DMC-FZ28. Když můžeš, zajeď si do prodejny, a pokud nebudeš v reálu fotit se stativem, tak to nezkoušej ani v prodejně. Dej ten foťák do ruky prodavači, ať vyfotí tebe, jak máváš rukama. ;-)

Tak tedy jsem přišla sdělit, že v žádném internetovém obchodě už ten Canon s5 neměli. Bála jsem se vzít něco jen tak z bazaru jedině od prvního majitele přímo... Takže dnes jsem konečně sehnala někoho, kdo to prodává z důvodu zakoupení nové řady. Foťák koupil loni v červenci a je ještě v záruce, chce za to 6000 Kč. Pro moje účely postačí, když se s ním naučím dobře zacházet. Na tu zrcadlovku se vážně necítím, jsem amatér začátečník...
Všem moc děkuji. :-)
Budu si do poradny chodit pro rozumy, když si nebudu vědět při focení s něčím rady.

Možná by stálo zato uvažovat o EVF (falešné) zrcadlovce Fuji Finepix S100FS:
http://www.megapixel.cz/fuji-finepix-s100fs#zaklad ni-parametry

Dobrá světelnost 2.8 - 5.3, 14x zoom, možnost nastavit vysoké ISO, stabilizátor a možnost plně manuálního ovládání - to vše byste využila a ocenila. Navíc nemusíte měnit objektivy a kvalita fotek je opravdu srovnatelná s levnými zrcadlovkami. Myslím, že tento přístroj má (nebo měl?) pan Fiala, tak by se mohl vyjádřit. Já měl starší model S9600 ještě bez stabilizátoru a fotil skvěle i v interiérech za horších světelných podmínek bez blesku. Tento na tom bude díky stabilizátoru ještě podstatně lépe.

Finepix S100FS je opravdu fotak, ktery mam ted. Nenavrhoval jsem jej kvuli velke vaze - 900g
Jinak foti opravdu dobre, ale prece jen je to vaha a velikost zrcadlovky...

A co se tyka diskuze zrcadlovka vs kompakt - mnohem vic zalezi na kvalite fotografa. Podle toho se ridi vysledne fotky. Pokud nekdo fotit umi, udela mnohem lepsi fotky s malym kompaktem nez clovek, ktery si koupi super zrcadlovku, ale o foceni toho moc nevi. Proto se v posledni dobe na nejnizsi rade zrcadlovek objevuje rezim "srdicko" - plne automaticky rezim - prave pro ty normalni lidi - cvakace. A tim se vlastne zrcadlovka degraduje na uroven kompaktu (samozrejme zustavaji nektere vyhody, jako vetsi snimac, vetsi skla na objektivu apod.)

Pro tazatelku bych opravdu volil nejaky EVF (treba ten Canon S5 IS) - je to kompromis mezi malym kompaktem a zrcadlovkou a pritom obsahuje velmi mnoho moznosti, kde se znalejsi clovek muze vyradit.

No teď jsem si přečetla recenzi, že Canon PowerShot S5 IS byl o dost lepší než jsou teď ty 2 nástupní modely SX10 IS a SX1 IS viz http://www.digimanie.cz/art_doc-A75BB95F2F60ECF9C1 25755D00766F07.html
No a ten Canon Powershot S5 IS neměli na skladě nikde, kam jsem zabrousila (možná mi něco uniklo) a kdesi psali, že už se ani nevyrábí. Škoda. Z bazaru se brát bojím.

Někde byla kritika na pár věcí u Panasonic Lumix G1 a Panasonic DMC-FZ28 (u toho posledího prý nesnadné manuální zaostřování nekvalitní EVF hledáček, vyšší šum od ISO 400, kratší optický zoom v základu...).

Takže mi znovu zbyly ty dva favoriti jako na začátku, a to Nikon CoolPix P90 a Sony CyberShot DSC-HX1.
Snad najdu ještě nějaký další srovnatelný k porovnání. Kromě stabilizátoru a rychlosti závěrky 1/4000 i velký displej výklopný či dokonce ještě otočný, což mi vzhledem k fyzickému stavu daleko více vyhovuje.
A naopak tam nemusím mít zvukový záznam (jsem neslyšící, takže je pro mne dokonce nežádoucí mít něco v záznamu, o čem ani nevím a nenmám nad tím kontrolu - snad to jde vypínat...). Už jsme psala, že pro mne není důležité ani video ve foťáku, protože mám krásnou HDD kameru. Potřebuji tedy jen ten bracketing, abych si z několika podobných snímků vybrala ten nejlepší.
Jsem moc náročná?

Dále mám takový laický dotaz. Kdysi dávno jsem měla úplně obyčejný fotoaparát, který měl samozřejmě jen optický hledáček, a v něm jsme mohla vidět, zda a jak je zaostřeno. To bylo báječné. Teď z těch LCD někdy těžko poznám, kdy je obraz ostrý. Při manuálním ostření, zejména u makra, bych ráda přímo viděla výsledek toho ostření. Je na to nějaká metoda?

Někdy potřebuji fotit z podhledu nebo z nadhledu.
Každopádně zdravý člověk má více možností přizpůsobit se než ten, kdo si při focení něčeho ani nemůže dřepnout, není-li nablízku židle.

Anebo když fotím titulky v TV, tak potřebuji vše seřídit přesně, ale foťák musí být na nízkém stativu ve výši TV, na displej pak vůbec nevidím... Z toho důvodu jsme musela fotit kamerou, která ten výklopný a otočný displej má, jenže bych ráda fotila foťákem. ;-)

Jindy se mi stává, že v menší místnosti potřebuji fotit z rohu, kde ale už není místo pro mne, akorát tak pro foťák... a ten pohyblivý displej může pomoci.

Rozhodně to uplatním.

Tady je jiná fotka z jiného foťáku než má Beruška a též mázlé ruce. Tam exif je.

[http://img40.imageshack.us/img40/581/dscn1600l.th. jpg]

ImageDescription -
Make - NIKON
Model - E885
XResolution - 300
YResolution - 300
ResolutionUnit - Inch
Software - E885v1.2
DateTime - 0000:00:00 00:00:00
YCbCrPositioning - Co-Sited
ExifOffset - 344
CustomRendered - Normal process
ExposureMode - Auto
White Balance - Auto
DigitalZoomRatio - 0.00 x
FocalLengthIn35mmFilm - 52 mm
SceneCaptureType - Standard
GainControl - None
Contrast - Normal
Saturation - Normal
Sharpness - Normal
SubjectDistanceRange - Unknown
ExposureTime - 1/11.5 seconds
FNumber - 3.20
ExposureProgram - Normal program
ISOSpeedRatings - 100
ExifVersion - 0220
DateTimeOriginal - 0000:00:00 00:00:00
DateTimeDigitized - 0000:00:00 00:00:00
ComponentsConfiguration - YCbCr
CompressedBitsPerPixel - 4 (bits/pixel)
ExposureBiasValue - 0.00
MaxApertureValue - F 2.83
MeteringMode - Multi-segment
LightSource - Auto
Flash - Flash not fired, compulsory flash mode
FocalLength - 11.10 mm
UserComment -
FlashPixVersion - 0100
ColorSpace - sRGB
ExifImageWidth - 1536
ExifImageHeight - 2048
FileSource - DSC - Digital still camera
SceneType - A directly photographed image

Maker Note (Vendor): -
Data version - 1 (256)
ISO Setting - 0
Color Mode - COLOR
Image Quality - FINE
White Balance - AUTO
Image Sharpening - AUTO
Focus Mode - AF-C
Flash Setting -
Unknown - 8.83
ISO Selection - AUTO
Image Adjustment - AUTO
Auxiliary Lens - OFF
Manual Focus Distance - 0.00/0.00
Digital Zoom - 1.00 x
AF Focus Position - Center
Scene Mode -
Saturation Adjustment - 0
Noise Reduction - OFF
Thumbnail IFD offset - 642

Thumbnail: -
Compression - 6 (JPG)
XResolution - 300
YResolution - 300
ResolutionUnit - Inch
JpegIFOffset - 1692
JpegIFByteCount - 4071

Dalším problémem je clona 3,2... Kombinace clony a času 1/15 (cca) je vražedná. Nezbyde než vyšroubovat ISO vzhůru, čímž vznikne nepoužitelný snímek.
Řešením pro tyto situace je zrcadlovka a blesk, ne nějaký malý, ale velký se směrným číslem 40+. Jinak to je normálně nefotitelné.

Zatím nic nekupuj a zkus s foťákem co máš fotit s bleskem v automatickém režimu rychlý pohyb, místnost, podvečer atd. Je dobré nastudovat si detailnější nastavení blesku a vědět co lze na jakou vzdálenost fotit. Osvit blesku by mohl být třeba jen do pár metrů, ale myslím, že i tvůj fotoaparát to zvládne.
Nejsem žádnej profík, pokud se moc pletu tak mě někdo opraví...

Problém u kompaktů je, že blesk je opravdu jen na pár metrů a pokud zazoomuješ, tak se dosah blesku ještě zmenšuje. Na 10m (nepředpokládám, že se na přednášce dostaneš k přednášejícímu blíž) už blesk moc účinný není. Řešením by byl externí blesk, ale to je zase další zařízení navíc velké jako samotný foťák.
Další nevýhoda blesku - osvětlený střed a tmavé okraje fotky.

nez kompakt, tak radeji zrcadlo. Navic dnes se da sehnat zrcadlovka opravdu za rozumne penize... Pokud rozhoduje vaha a velikost, doporucil bych canon eos 450D v setu s 18-55mm- Dobra cena, a dobre sklo pro univerzalnost.. Cena kolem 15, da se sehnat i levneji, jen chce hledat. Bazarova zalezitost, z overenych bazarovych portalu jako je treba www.paladix.cz se dá sehnat i pod deset uplne v klidu a clove kse opravdu nemusi bat, ze by koupil zajice v pytli...;)

Nedá mi to po téhle citaci:

Jo a ten obrázek tlumočnice, co je zde na ukázku, tak to dělal kolega, který seděl dost blízko u tlumočnice a fotil ji Nikonem P90, EXIF 1/15 s, ISO 1600.

ISO 1600 a čas 1/15s - tyhle světelné podmínky chcete zpracovávat kompaktem?
Se stabilizátorem? Na co jí bude, když ty lidi mávají rukama?

A proč řešíte kvalitu seťáků zrcadlovek? To jako kompakty maj mnohem lepší objektivy? Světelnější? A ne plasťáky?

Maximálně bych připustil jako nejzašší kompromis LX3, tam se možná při ISO1600 dostane na čas 1/60s, a možná že to bude stačit.
Ale ostatní kompakty vůbec nemá cenu brát do ruky, to je přece očividné.

Rozdíl je v tom, že když si koupí kompakt za 14500,- a nebude to stačit, tak ho může dát leda do vitríny.
Ale když si koupí zrcadlo, a zjistí že s ISO3200 jí seťák nestačí na rozumně krátké časy, tak si přikoupí za 3000,- objektiv 50/1,8 http://www.nejnakup.cz/zbozi-cena/canon-ef-50-1-8- ii-43f1b36-2 a tím už vyfotí vše!

Radku, ty že máš MKIII a že ten má problémy fotit ve špatných světelných podmínkách?
Takže to děláš radši s kompaktem? :-[

Podivej se, vubec nemam potrebu tobe ukazovat co mam nebo co nemam. Kdybys aspon trosku fotil, tak bys vedel, ze uz od 20d do 50d vcetne MKIII maji Canony problem s sumem nekdy od ISO 400. ISO 800 je vetsinou uz nepouzitelne pri velkych zvetseninach, pokud je foceno za spatneho svetla. No a tys psal az o ISO 3200. S tak vysokym ISO nemaji vetsi problem az posledni Nikony, ale musis k tomu taky mit kvalitni sklo.

Dal pises

A proč řešíte kvalitu seťáků zrcadlovek? To jako kompakty maj mnohem lepší objektivy? Světelnější? A ne plasťáky?

Ano, objektivy u kompaktu nebo u falesnejch zrcadlovek mivaji lepsi svetelnost nez setaky od zrcadlovek. To ze to nevis, me celkem prekvapuje. Jeste jsem nevidel setak se svetelnost napriklad f/2.8. Pro pouceni si zajdi na google. Jinak ja jsem nepsal o tom, ze maji mnohem lepsi objektivy. Precti si to jeste jednou.

Dal pises dalsi nesmysly

Ale když si koupí zrcadlo, a zjistí že s ISO3200 jí seťák nestačí na rozumně krátké časy, tak si přikoupí za 3000,- objektiv 50/1,8 http://www.nejnakup.cz/zbozi-cena/canon-ef-50-1-8- ii-43f1b36-2 a tím už vyfotí vše!

o tomto objektivu jsem psal uz pred par dny a nevyfoti s tim vse. Muzes mne vysvetlit jak s pevnym ohniskem bude pani s berlema nahanet objekt do hledacku v nejake mistnosti, kde pravdepodobne sedi na zidlich? Co kdyz bude potrebovat bliz nebo naopak dal? Doporucis ji dalsi objektiv? Dalsi plastak?

Tak za prve. Sam pises tohle

Se sluvkem dobre sklo bych v tomto pripade byl hodne opatrny. Staci pohled na test z photozone.de.

a pak obracis timto?

To víš, není to objektiv řady L za xx.000,- Kč...

Tak nejak to nechapu, ale budiz, je to tvuj nazor. Ja ti jen muzu rict tolik, ze rozdil mezi smejdskym plastem a objektivem rady L, je obrovsky. Skoro ve vsech oblastech a to ze tyto objektivy mam te prece nemusi trapit.

To "dobré sklo" jsem psal ve vztahu k 18-55, což je u Canonu opravdu šunt, jak mechanicky tak především opticky, nejen test na mnou odkazovanem serveru v tomto dává za pravdu.
Má další reakce směřovala k onomu 50mm 1:1,8, což také mechanicky není kdovíco, ale opticky je IMHO docela dobrý; neměl jsem ho ale dlouho k dispozici. Na druhou stranu, pevná padesátka je lety tak ověřená konstrukce že je docela těžké na ní něco zkazit.
Ať si má kdo chce co chce, ale psát ve stylu že L je jediná nedostižná kvalita (čímž netvrdím že nejsou kvalitní, jsou) a vše ostatní je nepoužitelný šunt mi přijde poněkud mimo. On ne každý fotí v extrémních podmínkách, ne každý onanuje nad MTF daného objektivu, ne každý dělá výstavní zvětšeniny apod. Také by mě zajímalo, z čeho usuzuješ, že objektiv plastový zvenku = plastový i zevnitř.

Dobre, ale ja se k 50/1.8 vubec nevyjadroval, to z niceho nic prinesl az lk, kdy ho podivuhodne vymenil za 18-55mm. Debata byla jasne o 18-55.

Presne tak, at si ma kdo chce co chce, ale pak nevim, proc te trapi, ze mam L (jinak by ses k tomu asi nevyjadroval timto zpusobem).
Ja nikde nepsal

ale psát ve stylu že L je jediná nedostižná kvalita

a za druhe jsem nikde nepsal

vše ostatní je nepoužitelný šunt

, takze nevim, kdes k tomu prisel. Napsal jsem jen, ze opovrhuju plastakama, protoze to jsou opravdu smejdy, ktere nic nevydrzi a pro me jsou nepouzitelne (to je samozrejme subjektivni a nekdo je muze pouzivat). Maji v porovnani s lepsim L-kem v drtive vetsine pripadu neschopny, nepresny a pomaly AF. Nejsem blazen, abych vyhazoval penize za plast a po roce kupoval dalsi a novej a to jeste nebudu mit takovou kvalitu fotek, jakou chci mit. Dale ja neonanuju nad MTF, vubec me nezajimaji, pro me je dulezite mit kvalitni zpracovani, kvalitni materialy a pokud mozno vlhku a prachu odolnost. Sam jsem nekolikrat berusce psal, ze neni nutne, aby kupovala draha skla, tak nechapu ty reci kolem. Navic jsem ji dokonce doporucoval falesnou zrcadlovku. Ale to jsme jaksi OT a berusce tim nijak nepomuzem.
Za dalsi - vetsina levnych plastovych objektivu je plastova i uvnitr, ale to je jedno a nema smysl se hadat o kravinach a o vecech, ktere me nezajimaji - a to jsou plastaky. Dal pokud sis vsiml, tak jsem berusce navrhoval napriklad Tamron, coz ta prve neni L a za druhe je to plast. Takze nejsem primarne odpurcem vseho, co je z plastu.

At si s nim foti kdo chce co chce, nejde jen o to, ze je to plastove, ale jde o to, ze pro berusku to ma spatnou svetelnost. Za dalsi, pokud ho porovnas s nejakym lepsim sklem, tak z nej leze jen odpad, nic jineho a to ze s nim foti nejaky Sebek, to nezachrani a nezachrani to ani to, ze z nej par fotek muze byt relativne ok. Zadny fotograf, kterymu zalezi na tom, jaky fotky z fotaku lezou nefoti s timto objektivem.

No a k tobe dal. Za prve pises tohle [canon eos 450D v setu s 18-55mm[/quote] a pak davas odkaz na Sebka a objektiv Canon EF 50 / 1.8. Tak bud neumis cist anebo ses blbej nebo oboje. Je to jiny objektiv, vis o tom? Navic o nem jsem ja berusce psal a ano je to taky plastak, ale lezou z nej o neco lepsi fotky nez z toho setaku, o kterem ses prvne zminovla a nabizel ho berusce jako dobre sklo

Dobra cena, a dobre sklo pro univerzalnost

No a k plastaku. Ano opovrhuju plastovymi obkjektivy, protoze nic nevydrzi, maji spatnou kresbu diky plastovym sklum. Jak jsem psal, jezdim fotit do Afriky a tam je prachu tolik, ze bych nedelal nic jine, nez z plastaku vytahoval prach. Za dalsi to oproti zelezu nic nevydrzi a v busi se neda chovat k technice tak, jak tady doma.

A pro Berušku:

Snad najdu ještě nějaký další srovnatelný k porovnání. Kromě stabilizátoru a rychlosti závěrky 1/4000 i velký displej výklopný či dokonce ještě otočný, což mi vzhledem k fyzickému stavu daleko více vyhovuje.

Prosím, zkus si uvědomit(vím že jsi zatím laik), že nezáleží na tom, jestli foťák umí 1/4000s, protože existuje vztah:

množství světla - citlivost čipu(filmu) - clona objektivu - čas expozice

tj. při určitém množství světla a určité nastavené citlivosti čipu(filmu) a určité cloně objektivu vyjde pro správnou expozici nějaký čas závěrky. A pohyb těchto veličin je možný jen v těchto mezích.

Tj. když je množství světla konstantní, tak aby jsi mohla dát poloviční(kratší) čas expozice, třebas místo 1/15s dát 1/30s, tak musíš např. u objektivu změnšit clonu z f2,8 na f1,8 , nebo zvýšit citlivost čipu. Problém je když už citlivost čipu je na maximum, nejmenší clona tvého objektivu je práve f2,8 , pak prostě ten čas expozice zkrátit nemůžeš, nemáš jak. Světla je stejně, clona je nejmenší, čas je tedy daný a konečný.

A upřesnění: 1/4000s závěrku použiješ jen za velmi světelného dne při velmi světlém motivu a nejnižší cloně - v místnosti ani náhodou(i když bys to možná kvůli rychlosti pohybů potřebovala) - prostě se to nedá, tak citlivé čipy prostě ještě nemáme.

Aha! děkuji za cenné rady. Zatím jsem vždy spoléhala jen na automatiku, vidím, že se musím začít učit i manuální nastavení, jak zde pár lidí už zmiňovalo.

Psala jsem už, že jsem včera sehnala přes net ten Canon s5, sice z druhé ruky (v obchodech už nebyl nikde k mání), ale ještě v záruce, kupovaný před necelým rokem a dobře opečovávaný.
Ten má světelnost 2.7, což je o fous lepší než 2.8., že?
A navíc ten výklopný otočný displej, který mi pomůže fotit i při fyzickém handicapu.
Foťák mi pošlou zítra a já se těším jak malé děcko.

Taky gratuluju, je to v rámci své třídy vynikající foťák s velmi světelným objektivem.
Gratuluju taky k tomu, žes koupila použité zboží, poněvadž kupovat novinky v tomhle oboru je bezdůvodně drahé.
Budeš určitě spokojená, naučíš se s ním spoustu věcí o fotografování, a až narazíš na jeho limity, budeš o mnoho zkušenější a nebudeš potřebovat rady jiných.

Jenom malou radu - jestli dobře chápu, není pro tebe kvalita fotek co se šumu týká až tak důležitá. Pokud je to tak, rozhodně udělej pár pokusů s ručním nastavením citlivosti. Možná zjistíš, že kvalita při ISO 800 nebo 1600 ti bude stačit a exposiční doba už bude přijatelná i pro ty hejbající se ruce.

A z toho vztahu se nevykroutí ani superrychlý procesour BIONZ, ani žádné jiné super hyper, do místností prostě potřebuješ něco s velkým čipem, aby posbíral co nejvíce světla (typicky zrcadlovky), a co má velký čip, nemůže být v mrňavé krabičce, a k tomu tu 50/1.8 .

Zkusil jsem menší výpočet. Vycházím z toho, že v interiéru ve dne bez umělého osvětlení je absolutní hodnota světla v EV jednotkách 7, známe clonové číslo, které bude 2.8 a čas bude potřeba dostatečně krátký, počítám 1/125. Jelikož EV7 při cloně 2.8 potřebuje delší čas 1/15 s, bude nutné zvednout citlivost snímače (ISO) na 800. To za předpokladu, že se nepoužije zoom. Pokud by se použil zoom, budou hodnoty ISO ještě vyšší! Bohužel v testech je vidět, že u tohoto Canonu je šum výrazný už od ISO 400, takže na fotkách sice nebudou rozmazané ruce, ale je potřeba počítat s tím, že fotky už budou méně kvalitní.

Vyplývá mi z toho, že tento aparát bude pro dané účely bude tak na hranici použitelnosti. Je však možné, že jsem neodhadl dobře potřebný čas, pokud by stačila 1/60 s, tak se potřebné ISO sníží na 400, kde by už byl výsledek snad přijatelný.

Při umělém osvětlení bude výsledek podobný, uvádí se EV 6-8.

2.7 nebo 2.8 nehraje žádnou roli, stabilizace v tomto případě nepomůže. Chtěl jsem teď editovat svůj předchozí příspěvek - ale napíšu to už sem - zkusil jsem se vyfotit, jak mávám rukama a bohužel při čase 1/125 s bylo vše rozmazané, ale třeba jsem to dělal až příliš rychle, ale bojím se, že dobrých výsledků nedosáhnete - ono by to chtělo čas 1/250 a tudíž ISO 1600.

Miloslave, určitě jste nemával rukama "příliš rychle", lidi obecně mluví i znakují rychle a kromě při znakokvání kromě předloktí se přitom ještě zvlášť hýbou prsty a mění se průběžně tvar ruky tím, že se mění poloha prstů a orientace dlaně!!! Když totiž uděláte stejný pohyb, ale s jinak položenými prsty, tak už se mění lexiklní význam znaku - a to je takto i při změně orientace dlaně a změně orientace špiček prstů. Čili je tam ještě větší pohyblivost, než pouhé mávání rukama.

Já mám spíše obavy, jak kdy poznám, že to chce temn čas 1/250 a že tedy ISO 1600.
Existují na to nějaké tabulky?
Nebo mi to chytrý foťáček sám napoví?
Omlouvám se za primitivní otázky. Co se forografování týče, jsem na úrovni batolete, které umí akorát zmáčkout spoušť na automatiku.

http://pc.poradna.net/q/reply/387244-jaky-fotak?r= 388454

Pokud se chcete do problému správné expozice více "ponořit" doporučuji třeba tento článek http://www.fotografovani.cz/art/fotech_df/rom_aper ture.html

Ve vašem případě (ale nevím přesně jak to půjde na Canonu S5) bych zvolil manuální režim se clonou 2,8 a časem 1/250s a podle signalizované korekce expozice bych nastavil potřebné ISO, tak aby expozice nebyla změněna (EV 0). Ale nevím, jestli a jak Canon S5 v manuálním režimu aktualizuje a zobrazuje odchylku hodnoty EV do plusu nebo minusu.

Nebo zvolte režim P, který hodnoty času a clony vybere sám a pak pomocí otočného ovladače nastavujte kratší časy, bude se automaticky měnit i clona až se zarazí na hodnotě 2.8. Pokud nejkratší čas bude stále dlouhý, zvyšujte ISO. Ale nevím, jestli toto vše je u vašeho přístroje možné.

Myslim, ze nastupca S5 je SX10 (cca 340Euro), ktory bol v recenziach hodnoteny velmi dobre.
Co sa tyka S5 je to nastupca S3, s ktorou fotim ja a fotil som aj s S5 a markantne rozdiely tam nie su.
Sa divim, ze sa tu polku threadu riesil nezmyslny flame zrkadlovky vs kompakty a pritom v tomto pripade slo o jasne chybu cloveka a nie fotoaparatu. Ani fotak za 300k nedokaze odfotit nerozmazany obrazky pri tak kratkej expozicii.
Co sa tyka S5 viditelny sum budes mat uz od ISO400, 800 je uz takmer nepouzitelna. Urctie vsak ocenis pomerne velky vyklopny a otocny displej, napajanie tuskovymi baterkami a slusne videa, na fotak v tejto kvalite az prekvapujuce. Niekomu moze vadit pri toceni videa, ze citlivy stereo mikrofon zaznamenava aj hluk motorceka pri zoomovani.
Myslim, ze keby fotis na manual tak aj so starym fotakom spravis nerozmazanu fotku, ale to by chcelo si najprv nieco o foteni aj precitat a az potom ist cvakat a samozrejme zabudnut na akukolvek automatiku.
Btw teraz som si spominal, ze zaklady fotenia (iso, uzavierka, clona...) sme sa ucili na fyzike na gymnaziu ako sucast uciva o optike...to uz sa dnes asi nevyucuje ze?

Koukala jsem se na rozdíly mezi Canon s3, s5 a sx10 a také jsem nějaké zásadnější neviděla, až na to rozlišení Mpix, o kterém jsem ale kdesi četla, že pro běžné focení není až tak podstatné. A pár věcí, například s5 a sx10 mají sáňky pro blesk, což je asi výhoda (s3 nemá), ale oproti sx10, mají s3 i s5 LDC s polovičním rozlišením LCD, než má sx10.
Lze ale používat i optický hledáček při vypnutém LCD, že?

Co se týče toho hluku, který ten citlivý mikrofon zaznamenává, to mně může být šumafuk, když jsem od malička hluchá. Spíš naopak to budu chtít nějak zablokovat.
Nikdy nezapomenu, jak jsem natáčela na video znakující neslyšící,, pak jsme to pouštěla studentům u nás na univerzitě a oni se začali strašně smát. Já nevěděla proč, až mi studenti řekli, že mikrofon zabíral hovor dětí, které byly mimo obraz, a ty děti prý mluvily strašně sprostě!
jasně, že kdybych to slyšela, tak je okřiknu, ale takto nemámnad okolním zvukem přehled.
Čili bych chtěla mít mikrofon při focení i natáčení vypnutý (lze-li).

Tužkové baterie jsou výhoda? To jsem nevěděla.

P.S.
Co se dnes vyučuje na gymplu, o tom nemám tucha. Co jsme se učili kdysi my, to se mi z hlavy dááávno vykouřilo, maturovala jsem v 1973.

Presne tak rozdiely tam nie su velke aj ked sx10 ma uz tusim novy procesor a inu optiku. Pre laika su to vsak nepodstatne rozdiely.
Opticky hladacik ide pouzivat a ja osbne fotim len cez neho. Navyse si setrim bateriu tym, ze mam lcd vypnuty.
Mic myslim ide vypnut.
To vacsie lcd je sice vyhoda, ze sa na to lepsie pozera, ale na druhej strane to aj viac zerie baterie. Ale osobne to skor povazujem za vyhodu. Fakt, ze lcd sa da sklopit a otocit a tym schovat do tela fotoaparatu zamedzi tomu, aby sa poskriabal, co ocenis najma pri dlhodobejsom pouzivani.
A v com je vyhoda tuzkovych baterii?
- mozes si nosit zo sebou nahradne.
- su lacne
- baterie su kdekolvek dostupne (trafika a pod) a to aj v zahranici. Teraz si predstav situaciu ako si poradis, ked sa ti na tvojom Panasonicu dodzube bateria a ty potrebujes fotit.
- nabijatelne baterie setria peniaze
- v pripade baterii od vyrobcu hrozi porucha (nutny servis) resp vybitie baterie casom a nutnost kupit druhu (dalsie nie male investicie). Pre toto mam rad fotaky na tuzkove baterie a iny by som nechcel.

Tak teď budeme řešit tužkové baterie, ale jestli to, co chtěla tazatelka, jde odfotit, to už jsme zapomněli.
Stačí kouzelná hůlka (teda manuální režim) a vše je vyřešeno.

To flame zrcadlovka kontra kompakt bylo opravdu nesmyslné, poněvadž není pochyb o tom, že kompaktem todle odfotit nejde.

Ale hlavně že je to na tužkovky, které může koupit všude!

Lidi, srovnejte si priority!