Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vypínání PC kvůli úspoře elektřiny

Pracuji v rozpočtové sféře. Na příští rok je krácen rozpočet o 20%, což už ohrožuje funkčnost úřadu, ale to není pro dotaz až tak podstatné.

Podle zákoníku práce je každý den 30 minutové přestávka na oběd. Stravování máme mimo objekt úřadu a vyvstává otázka, zda dojde k poznatelné úspoře elektřiny, když se na dobu opuštění pracoviště vypne počítač. Jedná se o kancelářské počítače, příkon včetně monitoru odhaduji na cca 100W. Jedná se o počítače různého stáří, nejstarší jsou provozované cca 6 let. Prostým propočtem se pro 50 PC jedná za rok o nezanedbatelnou položku ve spotřebované elektřině.

Osobně doma svůj počítač vypínám vždy, když od něj odcházím. Tzn. o víkendu i několikkrát denně. Žádnou újmu žádný z počítačů, které jsem vlastnil, nikdy kvůli tomu neutrpěl.

Vím, že je trend provozu 24/7 a využití uspání resp. hibernace. Problém je v tom, že u většiny PC toto nefunguje zcela korektně. Jde zejména obnovení používaných programů po probuzení, které přestanou po uspání (pokud před tím nejsou ukončeny) komunikovat. A přiznejme si, že ty dámy, které s PC pracují nejsou docela určitě počítačovými guru, ale jen s počítačem pracují. Což ovšem není nic špatného, k tomu počítače mají primárně sloužit. Z tohoto důvodu je pro ně cokoliv, mimo běžnou rutinu, tak nějak mimo realitu.

Zajímal by mě váš názor, zda má smysl počítače vypínat. Prosim o oproštění se od poznámek o zbytečností úřadů a kvalitě uživatelů. Každý máme svoje.

IMHO nemá. A když jim to nařídíte, tak to stejně dělat nebudou....:-)

Vychází mi to jako úspora 1500W denně, což je podle mě houby (asi 10 korun).

Tu spotřebu jen odhadujete, tak si kupte měřič spotřeby /občas v akci za 400kč/ a změřte skutečnou spotřebu vybraných reprezentantů těch pc /od nejstaršího po nejmladší/.
Dá se říct, že těm pc, které mají už na kahánku /a pokazili by se třeba za rok/ to pomůže urychlit konec. Nejvíc namáhaný je disk a zdroj.

S tím zdrojem je to tak, že to jsou vlastně zdroje dva. Pokud vypneme PC jenom sofwarově (a zapínáme tlačítkem na bedně), tak ten pomocný (o kterém mluví kolega Pytlík) je zapnutý naprosto a úplně pořád. Na druhou stranu, tyhle problémy se vyskytovaly před lety a v poslední době už jenom celkem vzácně. Přesto je nejlepší vypínat celý přívod 230V na prodlužce s vypínačem.

Už jsem tady a můžu pokračovat. Jak psal kolega Jirka, tak ve zdroji pod napětím pracuje stále malý měnič - a produkuje nějaké to teplo. Sice pár Wattů, ale produkuje. A protože se netočí ventilátory, zahřívá okolní součástky, hlavně ty svoje. No, a byly (a nejspíš ještě jsou) zdroje, u kterých vytrvalé vyhřívání součástek toho měniče vedlo k poruše (ve vrcholném provedení porucha typu "zničení desky", popř, "požár"), proto bylo dobré tyto zdroje odpojovat od sítě. A protože takhle, od pohledu, těžko poznat který zdroj ano a který ne, tak je lépe přepokládat, že všechny zdroje jsou k této poruše náchylné a prostě všechny v klidu odpojovat.
Mimochodem: elektronika počítače naprosto nerozezná, jestli při zapínání byl zdroj pod napětím půl sekundy, nebo půl roku, pro desku, procesor, disky a ostatní verbež je to naprosto stejné.

jak píše mmt, počítačům to pomůže leda dříve do hrobu.
na dobu přestávky ať vypínají lcd monitory, to je jednotlačítkový úkon a nadřízení mohou mít pocit že se pro úsporu cosi dělá.

pokud bys chtěl experimentovat s šetřicími režimy pc, v biosu musí být zapnuta podpora acpi (běžně je), šetřicí režim s3, správně nainstalovaný pc s driverem chipsetu. "pomůže" sešrotování starých pc se 100W p4 procesory (taky máme v kanclu výhradně tyto).

ještě k běžícím aplikacím: pokud by se dával uspávat pc s rozdělanými síťovými aplikacemi nebo daty otevřenými ze síťových disků (což bych na úřadě čekal), je zaděláno na problémy.