Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno K čemu jsou vícejádrové procesory?

Mám takový dotaz. Proč je dobrý procesor, který má více jáder. Dnes jsou běžné 2 jádrové. Zde ale je ale něco( snad to není kachna) http://technet.idnes.cz/intel-ukazal-procesor-s-48 -jadry-pristi-rok-vsak-nabidne-jen-osm-jader-1ig-/ hardware.asp?c=A091203_143844_hardware_vse K čemu to je dobré? V čem je lepší např. Dvoujádrový procesor 2x1Gb, než jednojádrový 2Gb. Pokud by ten procesor v článku měl jedno jádro 1Gb tak krát 48 je to hrozná síla. Nebo je to jen nějaký marketingový tah?
děkuji za odpověď

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
...ach, zase jeden pekný deň pred nami...:-)
Julo 04.12.2009 08:48
Julo
Završený večerním ne(z)řízeným popíjením piva:beer:
MM_tank 04.12.2009 09:07
MM_tank
Děkuji, hlavně "MM tank" to snad bylo nejvystižnější. Jen pro upřesnění. Bude to mít tedy vliv (ty v… nový
lupkovic 04.12.2009 12:00
lupkovic
Označil jsem tedy vyřešeno. nový
marekdrtic 04.12.2009 12:07
marekdrtic
Když si dáš ctrl-ald-delete spustí se správce zařízení, pak dáš procesy a uvidíš kolik procesů se st… nový
MM_tank 04.12.2009 13:04
MM_tank
multicore procaky sa samozrejme uz davno seriovo vyrabaju - napriklad Sun vyraba 32jadrovy Sparc, Ci… poslední
stano2000 04.12.2009 13:31
stano2000

Děkuji, hlavně "MM tank" to snad bylo nejvystižnější. Jen pro upřesnění. Bude to mít tedy vliv (ty vícejádra) pouze u nových programů, které je podporují (nebo dokonce vyžadují), nebo si to můžu představit tak, že si spustím Excel a zárověň nějaký přehrávač MP3 a automaticky si každé jádro převezme obsluhu jednoho konkrétního programu. V tom konkrétním případě při spuštění až 48 programů, si každý program bude obsluhovat jedno jádro (jinak chápu že spuštět 48 aplikací najednou je asi blbost, to jsem uvedl jen pro názornost). Pokud je to tak, záleží na operačním systému, nebo to tak bude fungovat už i např. na Win XP
Jinak ta frekvence procesoru v Gb byl "překec", ale děkuji za upozornění.
Děkuji všem za upřesnění tématu!

Když si dáš ctrl-ald-delete spustí se správce zařízení, pak dáš procesy a uvidíš kolik procesů se střídá na jádrech. Naprostá většina z nich potřebuje jen minimum procesorového času. Dvoujádro výrazně zrychlí odezvu systému protože ty procesy rozhazuje podle vytížení obou jader mezi dvě jádra. Ideálně na jednom jádru "běží hra"* která jej vytěžuje na 100procent a zbytek drobných procesů se střídá na druhém.

Může se ale stát, že správce úloh "je zblblej" větším počtem jader a "danou hru"* přehodí několikrát na jiné volné jádro, to přepínání samozřejmě stojí nějaký čas a výkon může být nižší než při použití jednojádra.

Mám 4jádrovej core-i7 a se zaplým hyperthreadingem vidím 8jader. Přemýšlím že hyperthreading zkusím vypnout a měřit jak se to projeví na výkonu, možná bude vyšší.

Osobně si myslím, že Windows XP nemá tak vypilovaný správce úloh a s 4 jádrem se tehdy prostě nepočítalo. Na tom teoretickém 48jádru si to nedovedu představit:-)

U vícejádrového procesoru je potřeba si uvědomit, že procesor má sice víc jader ale je to pořád jeden procesor který komunikuje "s venkem" po stejné sběrnici což samozřejmě taky může zdržovat. Ten 48 jádrovej bude asi nějaká speciálka.

* zjednodušeno,správně proces dané hry. Detailněji na http://digitalne.centrum.cz/procesy-vlakna-a-proce ss-monitor/

multicore procaky sa samozrejme uz davno seriovo vyrabaju - napriklad Sun vyraba 32jadrovy Sparc, Cisco zasa 40jadrovy CPU, ktore sa uplatnia napriklad na web, db serveri, ci routri, kde sa da vela requestov rozhodit pomerne jednoducho na viac jadier. pri desktopovych CPU samozrejme su aj 2 jadra celkom dost, 4 jadra az-az. realne v hrach je jednoduchsie naprogramovat engine na plne vyuzite 1 jadro ako skutocne vyuzit 2-4 jadra, tie mozu pomoct, ale je to programatorsky oriesok hru rozbit na 4 rovnocenne podproblemy pre rovnake vytazenie 4och jadier. takze viac jadrove /8-40/ su skutocne vyuzivane v serveroch, routroch, na desktope je pre ne asi priskoro...i ked AMD chysta onedhlo 6-core a Intel 8-core aj na desktopy...

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru