Kodeky
Ahoj, mám zmatek v pojmu kodeky.
1) Např. kodek LAME je používán pro kompresi a dekompresi zvukového formátu MP3. MP3 využívá ztrátové komprese, tak jak je možné ho např. pro přehrávání dekomprimovat?
2) Nebo kodek DivX (komprese a dekomprese formátu MPEG-4). Jak v tomto případě funguje?
Kodek vytvoří formát MPEG-4 (pomocí komprese) a když si ho uživatel chce přehrát, tak ho kodek dekomprimuje?
Díky
Nejsem specialista na kodeky, ale podle mě se pro přehrávání nic nedekomprimuje. Prostě kodek zajistí aby PC věděl co s daným souborem dělat. Kdyby šlo o vytvoření původního formátu souboru, např. z MP3, jsou na to programy, ale ty věci, které se při ztrátové kompresi "ztratily" (ořízly), už tam nebudou.
Ale dekomprimuje, jinak by to nešlo přehrát. I když při přehrávání se obvykle nedekomprimuje kodekem, ale filtrem.
Takže je to tak jak jsem psal? Kodek formát zkomprimuje a když ho chce uživatel přehrát, tak dekomprimuje? To je ta jeho hlavní činnost? (vytvořit formát a poté zpřístupnit)
Neřekl bych hlavní, ale spíš jediná.
Tak díky za radu
Já právě vycházím z tohoto článku http://digitalne.centrum.cz/magicke-slovo-kodek-zn ate-ho/ kde se píše, že se jedná o algoritmus komprese a dekomprese dat do resp. z nějakého formátu...Také pak nerozumím větě "DivX je kodek, který je používán pro kódování a dekódování videa formátu MPEG-4". K čemu tam je tedy ta komprese a dekomprese?
Ta komprese je právě převod do MPEG-4, dekomprese je převod z MPEG-4.
Takže mám nějaký datový tok, ten pomocí DivX kodeku zkomprimuju do MPEG-4 a pro přehrání MPEG-4 zase dekomprimuju na ten datový tok?
Ano, až na to, že při přehrávání se používají filtry a výsledný tok nebude shodný s původním.
Takže si představ nekomprimovaný film - co snímek, to obrázek - to jsi třeba viděl v kině.
Teď si představ, že máme dvě vteřiny filmu (černé pozadí, červený míč letí ze strany na stranu), film má snímkovou frekvenci 30 snímků za vteřinu a jeden snímek (obrázek) má velikost 1 kb. Propočet: 2 vteřiny* 30 = 60, 60* 1 = 60 kb.
Takže velikost nekomprimovaného videa na tomto případě je 60kb na 2veřiny.
----
Zkomprimujeme kodekem:
Kodek detekuje scénu a rozhodne se tuto scénu uzavřít do jednoho GOPu (Group of Pictures), dále se kodek (dle nastavení) rozhodne nezmenšovat obrázky a vytvoří prvně:
klíčový snímek (1kb)- kde je počáteční stav
poslední klíčový snímek (1kb)- kde je koncový stav
a mezitím je výpočet pohybu mičudy (žádný obrázek) - dejme tomu taky 1kb
Velikost komprimovaného videa na tomto případě je 3kb na 2veřiny.
---
Je to pochopitelně jen příklad na pochopení, v komprimaci hraje roli více faktorů.
-------
Dekompresor, nebo také přehrávací filtr umí číst tyto data (že přijde každý xtý snímek zvuk, sestaví B-frames), takže svým způsobem tuto kompresi převádí zpět na nekomprimovaný film (snímek za snímkem) a hází to zobrazovacímu zařízení.
Píšete, že na přehrávání se používají filtry, proč se tedy pro přehrávání filmů stahují kodeky?
Protože většina lidí vlastně neví, co potřebuje, a kodek říkají všemu, co jen trochu souvisí s videem.
Codecpacky obsahují filtry (dekompresory), některé kodeky a dekodéry jsou reprezentované jedním souborem. Obecně se kodek překládá jako kodér a jinde jako kodér dekodér - prostě bordel v názvosloví. Na videofórech je vhodnější psát pro přehrávání dekodér, či filtr, videofiltr, dekompresor (což je taky funkce přehrávání) a u výroby kodér, kodek.
A ještě pro úplné upřesnění. Když se kodek DivX používá pro kompresi a dekompresi formátu MPEG-4, tak ho označujeme při kompresi jako kodek (kodér) a při dekompresi mu říkáme filtr (dekodér)? Ale pořád se jedná o ten jeden kodek DivX?
Ano, pokud je kodér a dekodér reprezentovaný jedním souborem (má obě funkce v sobě), tak je to přesně tak.
Ale je lepší používat správnou terminologii, budeš rozumět chyb. hlášce videoeditoru, rádce na videofóru tě pochopí daleko rychleji....
Díky moc
Ono je to ještě trošku složitější. Např. zrovna instalace DivX obsahuje dvě dekódovací části. Jednu jako součást samotného kodeku (ta se používá zejména ve střižnách) a druhá část je filtr, který se používá při běžném přehrávání.
Uživatel, který nechce video stříhat ani komprimovat, nepotřebuje nic jinýho než právě ten filtr.