
Kodeky
Ahoj, mám zmatek v pojmu kodeky.
1) Např. kodek LAME je používán pro kompresi a dekompresi zvukového formátu MP3. MP3 využívá ztrátové komprese, tak jak je možné ho např. pro přehrávání dekomprimovat?
2) Nebo kodek DivX (komprese a dekomprese formátu MPEG-4). Jak v tomto případě funguje?
Kodek vytvoří formát MPEG-4 (pomocí komprese) a když si ho uživatel chce přehrát, tak ho kodek dekomprimuje?
Díky
Já právě vycházím z tohoto článku http://digitalne.centrum.cz/magicke-slovo-kodek-zn ate-ho/ kde se píše, že se jedná o algoritmus komprese a dekomprese dat do resp. z nějakého formátu...Také pak nerozumím větě "DivX je kodek, který je používán pro kódování a dekódování videa formátu MPEG-4". K čemu tam je tedy ta komprese a dekomprese?
Takže si představ nekomprimovaný film - co snímek, to obrázek - to jsi třeba viděl v kině.
Teď si představ, že máme dvě vteřiny filmu (černé pozadí, červený míč letí ze strany na stranu), film má snímkovou frekvenci 30 snímků za vteřinu a jeden snímek (obrázek) má velikost 1 kb. Propočet: 2 vteřiny* 30 = 60, 60* 1 = 60 kb.
Takže velikost nekomprimovaného videa na tomto případě je 60kb na 2veřiny.
----
Zkomprimujeme kodekem:
Kodek detekuje scénu a rozhodne se tuto scénu uzavřít do jednoho GOPu (Group of Pictures), dále se kodek (dle nastavení) rozhodne nezmenšovat obrázky a vytvoří prvně:
klíčový snímek (1kb)- kde je počáteční stav
poslední klíčový snímek (1kb)- kde je koncový stav
a mezitím je výpočet pohybu mičudy (žádný obrázek) - dejme tomu taky 1kb
Velikost komprimovaného videa na tomto případě je 3kb na 2veřiny.
---
Je to pochopitelně jen příklad na pochopení, v komprimaci hraje roli více faktorů.
-------
Dekompresor, nebo také přehrávací filtr umí číst tyto data (že přijde každý xtý snímek zvuk, sestaví B-frames), takže svým způsobem tuto kompresi převádí zpět na nekomprimovaný film (snímek za snímkem) a hází to zobrazovacímu zařízení.
Píšete, že na přehrávání se používají filtry, proč se tedy pro přehrávání filmů stahují kodeky?
Codecpacky obsahují filtry (dekompresory), některé kodeky a dekodéry jsou reprezentované jedním souborem. Obecně se kodek překládá jako kodér a jinde jako kodér dekodér - prostě bordel v názvosloví. Na videofórech je vhodnější psát pro přehrávání dekodér, či filtr, videofiltr, dekompresor (což je taky funkce přehrávání) a u výroby kodér, kodek.
A ještě pro úplné upřesnění. Když se kodek DivX používá pro kompresi a dekompresi formátu MPEG-4, tak ho označujeme při kompresi jako kodek (kodér) a při dekompresi mu říkáme filtr (dekodér)? Ale pořád se jedná o ten jeden kodek DivX?
Ono je to ještě trošku složitější. Např. zrovna instalace DivX obsahuje dvě dekódovací části. Jednu jako součást samotného kodeku (ta se používá zejména ve střižnách) a druhá část je filtr, který se používá při běžném přehrávání.
Uživatel, který nechce video stříhat ani komprimovat, nepotřebuje nic jinýho než právě ten filtr.