Zašifrovaná data na NTFS
Známý má disk Hitachi, který začal cvakat a je kompletně zbořený disk C:, kde byly Windows. Disk byl rozdělený a potřebuje vytáhnout data z 2. oblasti, která je normálně v jiném počítači čitelná, ale ve Windows měl použito šifrování, takže se nic nezkopíruje. Jak se dají tato data překopírovat a obnovit?
... která je normálně v jiném počítači čitelná...
Tak proč si to nevytáhne tam a někam nezkopíruje?
Protože jsou šifrované a nejdou otevřít, natož zkopírovat. Soubory jsou normálně vidět i s názvy, ale otvírat pochopitelně nejdou.
A ani nepujdou. Takovy je vyznam sifrovani.
Dotycny potrebuje sifrovaci klic z puvodniho systemu, ktery naimportuje na tom druhem pocitaci, pak bude moct cist data ze zasifrovane casti, pokud se tedy bavime o EFS z windows. Pokud klic nema.. tak smula.. Nejsem si prilis jisty tim, jestli by pomohlo prevzeti vlastnictvi, ale bojim se bojim, ze u EFS tohle nezabere. Proste to ber tak, ze bez vyexportovaneho sifrovaciho klice skoncil..
teoreticky si myslím ghostem udělat kopii 1:1 disk to disk -pokud vůbec půjde a pokusit se opravit instalaci windows /klávesa R po souhlasu F8/. jinak
Windows neopraví, disk C: je totálně v háji, datová oblast D: však kompletně zůstala... ((
pak má smůlu.
Sorry, ale za blbost se platí, a kdo bezmyšlenkovitě kliká, toho spravedlivý trest nemine. Základem práce se šifrovanými soubory je v první řadě uložení "master šifrovacího klíče", na bezpečné místo mimo počítač.
Mimochodem, je to psáno i v helpu Windows...
No já to asi chápu, ale ten nešťastník co si to zahesloval, byl rád, že to je vázaný jen na jeho přístupové jméno a heslo. Windows ho na nic neupozornily, taky ty Windows mohly hodit rozumnou hlášku,že když se použije šifrování - je to na vlastní riziko a co má udělat (aspoň při prvním použití). Už jsem mu od začátku radil - ser na to, dej tam FATku, to obnovíme vždycky, a co musíš schovat tak zahesluj ZIPem nebo RARem...
Omyl, na ťahanie dát je lepšie uspôsobené NTFS...
Totální blábol, FATku obnovíš vždy spíš než NTFS, ani nemusíš mít program, struktura FAT je tak jasná a jednoduchá, že to jde i jakýmkoli diskeditorem ručně.
No tak to je blbosť. NTFS vznikol pre systém Windows NT, ktorý mal vyššie nároky na spoľahlivosť a preto obsahuje aj "samoobnovovacie" dáta a nepotrebuje ScnDisk pri surovom vypnutí Windows. FAT 32 vznikol len narýchlo vďaka rýchlemu rastu kapacity diskov. To, že NTFS umožňuje aj šifrovanie, to je jedno. Teraz šifrovanie na mysli nemám. Dáta z NTFS majú vyššiu šancu na obnovu ako FAT!
to se tedy šeredně pleteš. Na obnovu dat je NTFS lepší.
Pri prvnim pouziti sifrovani jej Windows upozorni na to, ze by si mel ulozit klic.
V nastaveni uzivatelu (takovy ten novy dialog) je vytvoreni bezpecnostni diskety.
jj...
Zkusil si z toho C: vytahat data napr. programom getdataback, apod.? Mozno by si vytiahol aj ten sifrovaci kluc...
Tipujem ze ten disk bol >128GB a nemal pod Win zapnute EnableBigLBA, nabuduce si dat na to pozor...
Ako sa to prejavuje? môžeš vysvetliť?
Bohužel, disk C: je totálně zbořený a ani fyzicky na něj nejde přistoupit, disk začne cvakat. To že se dostanu na další oblast je jen díky tomu, že jsem první bootovací oblast dal jako HIDDEN, protože přes to neprošel ani BIOS, a na HIDDEN oblas systém nesahá.
V tom případě se obávám, že jediná možnost je za ta data smeknout. Není-li klíč na disketě a nelze-li jí ani dodatečně vyrobit, je zle. To je ostatně účel toho šifrování. Kdyby se dalo snadno prolomit, bylo by na prd.
Aha tak, to su dva fyzicke disky, som myslel ze jeden disk rozdeleny, tak to ma uz asi smolu, s tym kodovanim ja osobne pomoct neviem.
Este by sa dal ten vadny disk schladit (chladnicka) prip. skusat ho podrzat v roznych sikmych polohach, ci sa na chvilu nechyti, ak ano tak rychlo vykopirovat z neho data
Nebo si může dát do lednice zchladit flašku a zapít tu blbost co udělal.
Tady se skutecne nic poradit neda, snad jen, ze zkusenost tveho znameho se sifrovanim, je urcite cennejsi nez to co zasifroval a k cemu se uz nikdy nedostane.