Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Zašifrovaná data na NTFS

Známý má disk Hitachi, který začal cvakat a je kompletně zbořený disk C:, kde byly Windows. Disk byl rozdělený a potřebuje vytáhnout data z 2. oblasti, která je normálně v jiném počítači čitelná, ale ve Windows měl použito šifrování, takže se nic nezkopíruje. Jak se dají tato data překopírovat a obnovit?

Dotycny potrebuje sifrovaci klic z puvodniho systemu, ktery naimportuje na tom druhem pocitaci, pak bude moct cist data ze zasifrovane casti, pokud se tedy bavime o EFS z windows. Pokud klic nema.. tak smula.. Nejsem si prilis jisty tim, jestli by pomohlo prevzeti vlastnictvi, ale bojim se bojim, ze u EFS tohle nezabere. Proste to ber tak, ze bez vyexportovaneho sifrovaciho klice skoncil..

pak má smůlu.

Sorry, ale za blbost se platí, a kdo bezmyšlenkovitě kliká, toho spravedlivý trest nemine. Základem práce se šifrovanými soubory je v první řadě uložení "master šifrovacího klíče", na bezpečné místo mimo počítač.

Mimochodem, je to psáno i v helpu Windows...

No já to asi chápu, ale ten nešťastník co si to zahesloval, byl rád, že to je vázaný jen na jeho přístupové jméno a heslo. Windows ho na nic neupozornily, taky ty Windows mohly hodit rozumnou hlášku,že když se použije šifrování - je to na vlastní riziko a co má udělat (aspoň při prvním použití). Už jsem mu od začátku radil - ser na to, dej tam FATku, to obnovíme vždycky, a co musíš schovat tak zahesluj ZIPem nebo RARem...

No tak to je blbosť. NTFS vznikol pre systém Windows NT, ktorý mal vyššie nároky na spoľahlivosť a preto obsahuje aj "samoobnovovacie" dáta a nepotrebuje ScnDisk pri surovom vypnutí Windows. FAT 32 vznikol len narýchlo vďaka rýchlemu rastu kapacity diskov. To, že NTFS umožňuje aj šifrovanie, to je jedno. Teraz šifrovanie na mysli nemám. Dáta z NTFS majú vyššiu šancu na obnovu ako FAT!

Bohužel, disk C: je totálně zbořený a ani fyzicky na něj nejde přistoupit, disk začne cvakat. To že se dostanu na další oblast je jen díky tomu, že jsem první bootovací oblast dal jako HIDDEN, protože přes to neprošel ani BIOS, a na HIDDEN oblas systém nesahá.

Aha tak, to su dva fyzicke disky, som myslel ze jeden disk rozdeleny, tak to ma uz asi smolu, s tym kodovanim ja osobne pomoct neviem.
Este by sa dal ten vadny disk schladit (chladnicka) prip. skusat ho podrzat v roznych sikmych polohach, ci sa na chvilu nechyti, ak ano tak rychlo vykopirovat z neho data :-)