Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rychlost jednojádro vs. dvoujádro

Zdravím všechny,
mám na jednom PC jednojádro Pentium 3 GHz a na druhém dvoujádro 1,8 GHz.
Jinak je konfigurace obou počítačů podobná.
To jednojádro se mi zdá mnohem svižnější jak při startu systému, tak i v běhu ostatních aplikací. Proč to tak je? Očekával bych, že rychlejší bude ten systém s dvoujádrem.

nn špatně to chápeš.
frekvence se u více jader nesčítá- je to prostě 1,8 - takže jednojádro je silnější.
teď si vezmeme program, který potřebuje pro plynulý chod min. 2,2 a umí pracovat pouze v jednom vlákně- jednojádro to udejchá, dvoujádro bude funět, protože program využije pouze jedno jádro.

teď si vezmeme program, který potřebuje 1,8 a zároveň se nám spustí antivir, která vytíží procesor taky 1,8- na dualu to pojede bez drhnutí (každý program si zabere jedno jádro) , jednojádro bude už lagovat

a teď si vezmeme program, který umí využít obě jádra zároveň- rychlejší bude na dvoujádru
---

tyhle příklady ber orientačně, sčítat takty nemá smysl, psal jsem to pro pochopení, že na odkazu mají oba tábory svůj díl pravdy. na dvoujádru, pokud nepoužiješ program, který je jednovláknový a má velké nároky bude jízda pohodlnější. pochopitelně je to obecně, konkrétně může mít to jednojádro daleko lepší parametry

OK. A když i start systému je výrazně pomalejší (počet programů spouštěných po startu je stejný) znamená to, že Win XP neumí využít obě jádra?
Je možné nějak zjistit, který program využije více jader a který ne?

no svým způsobem se start systému může jevit jako jednovláknová záležitost: program po startu nenajede dřív, než userinit připraví profil a ten nenajede dřív než winlogon ověří uživatele a ten nenajede dřív než... tam bych řekl, že se vyplatí spíš hrubý výkon

program to má napsaný na svých stránkách, nebo má nastavení, nebo na něj mrkneš třeba v proccess exploreru.
--

a dám možná lepší příklad:

procesor dostane za úkol spočítat početní úlohu

tomu jednojádru to bude trvat 10 vteřin
dvoujádru, pokud to vezmeme na takty a budeme ignorovat naprosto vše ostatní to bute trvat cca. +/- autobus 15 vteřin (počítá jedním vláknem)

a teď dostane procesor úkoly dva, jednojádro to spočítá za 10 + 10 vteřin= 20vteřin
dvoujádru to bude trvat opět 15 vteřin (každý si počítá svou úlohu)

start systému není poplatný ani tak výkonu CPU, jako spíše tomu, jak výkonný je diskový subsystém, tj. samotný HDD (výkon, fragmentace) a řadič (Pentium 3GHz určitě nebude mít stejný čipset jako 1,8GHz dvoujádro - to může být buď nějaké AMD, nebo staré C2D E6300) a v neposlední řadě kolik je osazeno RAM a v jaké konfiguraci.

Obecně pak nelze říct nic, dokud přesně nepopíšeš jak HW, tak SW, který se při startu spouští. Navíc hraje roli i to, jak je dané PC nastaveno a nainstalováno. Samotný systém je pak "jednojádrový" nepoužívá v drtivé většině thready.