Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Monitor se mi z reklamace vrátil poškozený - váš názor?

Zdravím vespolek,
situace je taková:
- mému LCD monitoru zčernala levá půlka obrazovky a objevily se svislé čáry. Nejsem první majitel, ale od monitoru mám fakturu z Alza.cz (sloužící i jako záručák) a monitor je ještě v záruce. Monitor jsem koupil bez originální krabice, kterou původní majitel vyhodil. A ještě podotknu, že pořizovací cena LCD byla 32 tisíc, kdyby šlo o nějaký Benq za dva tisíce, tak bych to asi neřešil...
- monitor jsem tedy zaslal na reklamaci do autorizovaného servisu přesně podle pokynů v reklamačním řádu. Zabalil jsem jej důkladně do kartonové krabice s vycpávkama. Balík si vyzvedl řidič DHL, kterého objednal servis, protože na tento typ se vztahovala služba odvoz a dovoz zdarma v rámci záruky.
- průběh opravy bylo možno sledovat online na webu servisu, vše probíhalo dobře. Závada uznána, objednán náhradní díl, obrazovka vyměněna. Za tři týdny řidič DHL monitor přivezl zpět.
- po zapnutí jsem však zjistil, že uprostřed obrazovky jsou dva tmavší fleky, cca 1cm veliké. Nejvíc jsou vidět na světlém pozadí. Nejedná se o špínu, ale zřejmě otlak, tedy fyzické poškození.
- snažil jsem se teda ty dva fleky vyfotit, i když na fotce to nebylo tak dobře vidět a napsal jsem mail do servisu, jestli se k tomu mohou vyjádřit.
- dnes mi přišla odpověď:

Dobrý den,
jedná se o následek mechanického poškození, konkrétně tlaku na LCD modul.
Monitor byl k Vám doručen dne 27.4.2011, tedy od data doručení jste jej měl 3 dny v užívání. Není tedy možno s jistoto zjistit, zda k poškození došlo v průběhu opravy, nebo až při používání.
Navíc monitor nebyl zaslán v původním, originálním obalu, není tedy možno vyloučit ano poškození v průběhu přepravy. Je mi tedy líto, ale nemůžeme s tím nic udělat.

S pozdravem,

Ing. XXXXX XXXXXXXXXXXX
vedoucí servisu

Co si o tom myslíte?
Na svoji obhajobu bych chtěl ještě uvést následující: závadu jsem nahlásil nejdříve, jak to šlo. Jestli jsem měl monitor v užívání 3 dny nebo 3 hodiny, to přece nehraje roli. Originální obal jsem neměl, ale LCD jsem zabalil kvalitně. Pokud se jim obal nezdál, mohli to zabalit jinak. Chápu, že servisy musí čelit spoustě vyčůránků, kteří si něco poškodí a pak to chtějí po servisu opravit. Ale tohle je tvrzení proti tvrzení, jak dokázat, že chyba není na mé straně?

Jak byste to řešili? Nebo máte nějakou zkušenost? Asi proti nim nic nezmůžu, takže jsem akorát otrávený. :-|

je to ze zdroje, respektive časopisu, který se bije za práva spotřebitelů (doporučuji si pořídit předplatný, cena informací a časopisu má dobrý poměr cena/výkon :-) ):

Z praxe českých internetových obchodů

Pan Karel, nadšený akvarista, objevil v internetovém obchodě sadu designových akvárií, která by se jeho rybičkám určitě velmi zamlouvala. Cena nebyla lidová, ale protože na svém koníčku nehodlal škudlit, neváhal a objednal si ji. Obchodník se s ním obratem spojil a potvrdil, že při přepravě zásilky dopravcem, kterého si při nákupu zvolil, se nemá ani v případě tak choulostivého nákladu čeho obávat. Následující den byl informován o tom, že zásilka byla předána dopravci a že již ve večerních hodinách může očekávat její předání. Bylo mu jemně naznačeno, že by bylo dobré, kdyby si zásilku při předání zkontroloval, a pokud by měla poškozený obal, nechť ji odmítne převzít.

Ve večerních hodinách opravdu dorazil velmi uspěchaný přepravce. Předal zboží v napohled nedotčeném obalu a pak se uctivě, ale o to rychleji rozloučil. Pan Karel, který se již nemohl dočkat, až akvária vyzkouší, se nad tím nějak nepohoršoval, poděkoval a dal se do rozbalování zásilky. Jaké pak bylo jeho překvapení, když zjistil, že jedno z akvárií je naprasklé. Spásu hledal na stránkách e-shopu, pokoušel se dovolat na číslo zákaznické podpory. Kvůli pozdní hodině a následnému pracovnímu vytížení se dovolal až popozítří...

Znuděný mladík na druhém konci linky sdělil, že „je to vaše blbost, páč každej ví, že zásilku si musí hned při předávání zkontrolovat, jinak má smůlu. Je to ostatně i v našich podmínkách. My sme to předávali v pořádku, tak si to když tak vyřiďte s dopravcem.“

Situace rozhodně není tak beznadějná, jak se na první pohled může jevit. Prodejce totiž odpovídá za vady, které má zboží v okamžiku převzetí, přičemž okamžikem převzetí není okamžik jeho předání přepravci, ale okamžik předání zboží zákazníkovi. Prodejce tedy odpovídá i za poškození, které vznikne během přepravy.

S přepravcem zákazník není v žádném smluvním vztahu a prodávající tudíž nemůže zákazníka s řešením problému odkazovat na přepravce.

V podmínkách e-shopu bylo ustanovení, podle kterého si zákazník musí zboží při přebírce zkontrolovat a zjištěné nedostatky nejpozději do 24 hodin namítnout prodejci, jinak ztrácí možnost úspěšně uplatňovat nároky z vad, které věc v okamžiku převzetí měla. Toto ustanovení sice pan Karel odsouhlasil, to však nic nemění na tom, že ustanovení je bez dalšího neplatné.

Občanský zákoník pro namítání vad dává 24 měsíců, z toho v prvních šesti měsících od převzetí můžete využít tuto domněnku: nedostatky, které namítnete v této lhůtě, se považující za nedostatky, které věc má od počátku a za které tedy odpovídá prodejce. Této odpovědnosti se může zprostit jen tehdy, prokáže-li, že v okamžiku převzetí na věci vada nebyla, a to ani třeba ve skryté formě.

Internetový obchodník z našeho příběhu by tedy měl proškolit přepravce, aby zásilku rozbalil z vlastní iniciativy a pak se zákazníkem sepsal prohlášení o absenci zjevných vad, případně i výrobek vyzkoušet. Nemůže tedy toto břemeno přenášet na spotřebitele, neboť ten žádnou povinnost kontroly nemá. Takto omezující podmínky jsou neplatné a pan Karel se může domáhat nároků z odpovědnosti za vady i nadále. Navíc může i odstoupit od smlouvy ve čtrnáctidenní lhůtě, která počíná běžet okamžikem převzetí zásilky.

je to z D-Testu čísla duben/2011 (www.dtest.cz)

Originalni obal nepotrebujes. Na tomto cisle +420224811111 byvala bezplatna poradna pro spotrebitele. Mne nekolikrat dobre poradili. Poraden je vic, ale bacha na ty placeny. Nemas povinnost po prebrani zbozi ho ihned zapinat. Dalsi moznosti je zavolat na prepravce s tim, ze po rozbaleni je monitor poskozen a zadej nahradu. Tam uz ale data budou mozna dulezitejsi. Jsou na to pojisteni a kdyz nenarazis na debila, tak ti to bez problemu udelaji. JInak tusim, ze dukazni bremeno lezi na prodejci, ty jako zakaznik ses vic chranenej, takze by ti meli vyjit vstric, protoze treba u soudu bys to mohl vyhrat. Ja to takto mel, ale mel jsem tehdy trosku jinou situaci a navic jsem pohrozil zverejnenim na netu atd.

Samozrejme servis ta odrbava, pri prevzati vyrobku sa urcite robi preberaci protokol, kde sa zavady vypisu, takisto sa robi vystupny protokol ked sa tovar expeduje, pokial na nom nebola zavada a ty hlasis zavadu je velmi pravdepodobne, ze zavada vznikla pri preprave.
To, ze si nemal originalny obal nehra ziadnu rolu, nakoniec tovar ti zasielal servis a poskodeny dosiel k tebe, nie k mim.
Takze pritlacit na servis nech si to vyhada s prepravcom, pritlacit znamena, poslat staznost na vyssie miesta, v krajnom pripade pomoze dost casto vyzva advokata na zmier, v opacnom pripade podanie na sud.
Riesil som identicky pripad s Asus servisom. Poslal som im tam fikane svoj nb tesne pred koncom zaruky, vymenili mi komplet sasi, klavesku, dvd, nb jak novy proste parada, ziadne problemy. Po vybaleni (cca tyzden co mi som ho mal doma) som si vsimol vlavo dole na displeji flak cierny asi 1cm. Odfotil poslal servisu, ze mi dodrbali lcd, servis napisal, ze mam zaslat nb, zaslal som a do tyzdna som mal aj novucicke lcd.
Problem vznikol pravdepodobne pri zlozeni nb, technik zatlacil prilis na lcd a to popraskalo.
Treba len trvat na svojom a v takomto pripade neustupovat.

Este pridam jednu negativnu skusenosti, z jedneho velkoskladu som raz objednaval cca 20 veci, medzi inymi aj 3xhdd. Hdd boli v plastovych obaloch, v strede krabice vedka seba, Jeden z diskov v neposkodenom obale bol vask puknuty, evidentne spadol niekomu na zem (pravdepodobne skladnikovi) a samozrejme nesiel. Riesil som to ako klasicku reklamaciu, kedze balik nebol poskodeny a vylucil som zavinenie prepravcu riesil som to s obchodnikom, ten ma vyfakoval s tvrdenim, ze ked sa prizna skladnik vratia mi peniaze. Skladnik sa samozrejme nepriznal lebo by mu to strhli z platu.
Cele sa to skoncilo, ze som po 5 rocnej spolupraci ukoncil s takymto skladom dalsie obchody a dodnes tam nenakupujem, ked s niekym par rokov robim a mam s nim obrat cez milion a nie je schopny mi vyreklamovat jeden drbnuty disk, tak nemam co dalej s nimi riesit. Nakolko sa jednalo o malu sumu a nestalo mi to za tie nervy vykaslal som sa na to. V sumare skodny bol samozrejme ten sklad, pretoze odhadom prisiel na marzach o desattisice za tie roky, co je jeho problem.

závadu jsem nahlásil nejdříve, jak to šlo. Jestli jsem měl monitor v užívání 3 dny nebo 3 hodiny, to přece nehraje roli.

ako si to predstavujes? praveze to rolu hra a hodne vysoku. Ako mi garantujes, ze za tri dni ten monitor niekto nezhodil, nekopol do neho alebo nieco podobne? Sanca na poskodenie je 100x vyssia ako keby si ho mal doma 3 hodiny. Bezne sa to vsade tak riesi, neviem, comu sa cudujes.

Mal si ho vyskusat so dotycnym kurierom a pri zisteni poskodenia spisat s nim papaiere o poskodenom tovare - a mas to vybavene, vinu hodis na kuriersku spolocnost, ktora ti musi vyriesit novy kus. Takto mas smolu.

Ako mi garantujes, ze za tri dni ten monitor niekto nezhodil, nekopol do neho alebo nieco podobne?

Jak to mám garantovat? Monitor bych mohl stejně tak dobře poškodit za 3 minuty jako za 3 dny. Nechtěl jsem tady rozepisovat všechny detaily, tak speciálně pro tebe: když monitor přišel (středa), byl jsem v práci (odpolední směna). Balík převzala moje matka. Kurýr ani předem nezavolal, aby si domluvil termín doručení. Druhý den (čtvrtek) nešla v celé ulici elektrika - můžeš si to ověřit u ČEZu. Takže jsem monitor taky nemohl vyzkoušet. V pátek jsme měli návštěvu, takže jsem na důkladné odzkoušení taky neměl čas. Jen jsem ho zapnul a všimnul si fleků. O víkendu jsem to nafotil a v neděli večer poslal mail do servisu. Tedy v nejkratší možné době, jak jsem byl schopen!

Mal si ho vyskusat so dotycnym kurierom

Vysvětlení jsem uvedl výše - kurýra jsem ani neviděl. I kdybych byl doma, to jsem jako měl kurýra pozvat do bytu, nabídnout mu kávičku a monitor před ním rozbalovat a zkoušet?

I když jsi ze mě udělal debila (většího než jsem), přesto děkuju za názor.

Zásielky zvyknú byť poistené. Aspoň u nás vo firme využívame kuriérsku spoločnosť takmer denne a všetky zásielky sú poistené - v cene prepravy (až do výšky 2400 Eur).
Tiež sa nám stalo, že od dodávateľa tovaru - oprava v záručnej dobe sa tovar poškodil pri preprave. Zavolali sme kuriérskej spoločnosti, spísali zápis - škodu nahradili !
Je ale na Tebe, aby si sa dohodol so servisom a prepravnou spoločnosťou o vine, kto zapríčinil poškodenie. Dokázať sa to dá ťažko, ale tvrdenie 2 strán proti prepravnej spoločnosti už nejakú váhu má. Ak prepravu dojednal servis - mal by to s kuriérom riešiť on !

Co ti branilo monitor vyskusat este v ten den ked si prisiel z prace? Hoci aj o 23.00 alebo kedy chodis domov, to je fuk, skratka v co najkratsom case. Vtedy by si si to hned vsimol a nasledujuci den si mohol riesit s kurierskou sluzbou alebo servisom poskodeny monitor. Ale nie az po troch dnoch, lebo hento, lebo tamto...

I kdybych byl doma, to jsem jako měl kurýra pozvat do bytu, nabídnout mu kávičku a monitor před ním rozbalovat a zkoušet?

ano, presne tak. kavicka je extrem, ale ako si sam pisal, ide o monitor za 30 tisic. Su to tvoje peniaze a ako si ich vazis je tvoja vec. Ale potom nerev.

Mojim zamerom nebolo spravit z teba blbca, poukazal som len na to, ako to v takychto pripadoch chodi a co si mal spravit. Teraz uz budes darmo revat.

Shiro tovar sa s kurierom skusa (prezera obsah balika) len ked je krabica viditelne poskodena, inak kurier nie je vobec povinny cakat na nejake tvoje otestovanie a prezretie balika.
Poziadat ho samozrejme mozes, ale ver tomu, ze nadseny nebude.

nebude, ale vzdy sa da dohodnut.

nesmysl, jak uz tu zminili jini, snazi s s tebou vyjebat, napis znacku monitoru a jmeno servisu, at si ostatni dame pozor! (je samozrejme na tobe, kam az chces - mas cas a naladu - zajit, stiznost vyrobci, advokat, pokus o mimosoudni dohodu, soud)

Edit: mozna trochu problem, ze nejsi puvodni majitel, ale kdyz mas doklady, Alza by nepomohla?, na me to servis zkousel tez - vratili mi monitor Fujitsu-Siemens ve stejnem stavu jako jsem ho tam daval - dva vadne body na monitoru s zarukou bez vadnych bodu, tak jsem se obratil na Alzu, kde jsem ho kupoval a do tydne jsem mel doma novy monitor.

Doplnim...raz sa so mnou pokusal vydrbat servis Minolty...poslali ma do pecka s tlaciarnou, ze vraj som ju predal firemnemu zakaznikovi a tak ma len rok zaruku hoci ja som mal na dodaku 2 rocnu zaruku. Hodil som to velkoskladu nech si to s nimi vybavia a do 2 tyzdnov bola tlaciaren u mna opravena. V konecnom dosledku to bol posledny klinec do rozhodnutia prestat bsolutne ponukat Minolty zakaznikom.

POKRAČOVÁNÍ......

Napsal jsem do servisu mail, že nesouhlasím s uvedenými důvody a abych nesel veškerou zodpovědnost já. Zdůvodnil jsem jednotlivé příčiny a že si myslím, že jsem neudělal žádnou chybu, kvůli které by otlaky na LCD vznikly.

Čekal jsem dva týdny, žádná odpověď.

Tak jsem jim znovu napsal, jestli mě jako chtějí ignorovat a je to pro ně vyřízené, a že se tedy budu muset obrátit jinam.

Obratem přišla odpověď s omluvou, že se k nim mail nedostal, že možná spadl do spamu. A ať monitor pošlu zpět, že LCD modul vymění.

Takže jsem monitor "dárkově" zabalil a včera poslal kurýrem do servisu.

To be continued...

Tak dnes jsem dostal zajímavý mail:

Dobrý den pane XXXXXX,

musím Vás informovat o tom, že jste s největší pravděpodobností měl pravdu a vada na LCD modulu vznikla ještě před tím, než se dostal k Vám.
Důvod proč to tak je je ten, že i další LCD modul, který jsme nasadili do Vašeho monitoru má podobnou vadu. Tedy šedé fleky, které vznikly jako následek tlaku na LCD modulu.
S tímto jsme se skutečně ještě nesetkali a proto jsem nepředpokládal, že to tak může být. Tímto se Vám tedy omluvám za celou situaci a věřím, že nebude mít vliv na hodnocení kvality našich služeb.
Zároveň Vás ale musím informovat o tom, že vzhledem k vadnosti doručeného dílu jsme museli objednat nový tím pádem se oprava ještě trochu pozdrží. Předpoklad dokončení opravy je přibližně uprostřed příštího týdne. Děkuji za pochopení.

S pozdravem,

Ing. XXXXX XXXXXXXXX

pokud někdo od nich zadal na net dotaz s popisem problému,aby zjistil jsou li další...lehce ho to sem navedlo a jelikož sem za ty roky vede plno odkazu,tak si třeba řekli,že takovou reklamu nechtějí..jsou to sice spekulace,ale...
podstatný je,že se něco děje...

Nie som si isty ale mam taky pocit ze dokazne bremeno maju oni, takze ty nemusis nic dokazovat. Ale je to nejak pokrutene napr. ze ak to mas nejaky dlhsi cas tak mozu povedat ze zavada nebola predtym ale vznikla pouzivanim alebo co ja viem co. Teoreticky sa moze sa stat ze na to vybodnu a nebudes moct robit nic, len sa sudit co sa nemusi oplatit. Vyrobcovia su hrozne vychcani, v nemecku je to este horsie do telky davaju reportaze s ludmi ktori napr. notebook reklamovali (priamo cez vyrobcu nie cez predajcu) asi 6krat vrateny bol ze opraveny a vobec opraveny nebol. Kudia boli skoro vkuse bez notebooku vyrobca im neposkytol nahradny kus nic, a nakoniec sa na nich uplne vyflakol ze nasli na notebooku jemne trhlinky a ze teda urcite uzivatelovi spadol na zem a cau. Su to uplne svine, a cim sikmookejsie tym horsie. A samozrejme bol medzi tymi firmami aj acer :) A tusim toshiba, samy vykvet :)
Slusny vyrobca a predajca by taketo veci robit nemal, a hlavne treba sa obracat na predajcu a nie na vyrobcu ptz vyrobcovia su najvychcanejsi :)
P.S. a zlaty klinec na koniec tej reportaze bol ten ze u jedneho z tych nestastnikov po tej reklamacii ktoru vobec neuznali kvoli trhlinam zacal notebook fungovat bez blbnutia :-D (asi s tym postak poriadne prastil o zem a napravil sa v tom chaldic alebo co :)

Dobrý den,

další doručený náhradní díl je opět vadný a to se stejnou vadou. Chci se s Vámi domluvit, zda budete požadovat odstoupení od kupní smlouvy (vrácení peněz), nebo zda budete ochotný ješte počkat, zda další doručený díl už bude v pořádku. Pokud zakázka není dokončena do 25ti dní, tak Samsung automaticky vrací peníze, vzhledem k charakteru Vašeho monitoru ale předpokládám, že Vám jde spíše o to, mít funkční monitor. Pokud to tak je, tak to předám na Samsung at zbytečně neřeší vrácení peněz. Ale samozřejmě záleží jen na Vás, jak se rozhodnete.

S pozdravem,

Ing. XXXXX XXXXXXXXXXXX

Trpělivost došla, zažádal jsem o odstoupení od smlouvy a vrácení peněz.