

Prepäťová ochrana pre LED televízor
Objednali sme LED televízor cez Internet a volali mi, že výrobca ho odporúča používať s prepäťovou ochranou. Ponúkli mi nejakú drahšiu (cca 40 € akciová cena) s kondenzátormi (nie som si istý, či to nie je už niečo na spôsob veľmi jednoduchej UPS). Vraj panely v televízoroch sa môžu prepätím poškodiť a vznikajú na obrazovke potom nejaké "mapy". Nakoniec to dopadlo tak, že som ich ponuku odmietol a ochranu si kúpime zvlášť.
To asi v skratke. To, že prepäťová ochrana má význam mi je jasné a rozhodli sme sa, že ju kúpime. Ale v telefóne ma presviedčali, že najvhodnejšia je táto drahšia, pretože lacné kusy nemusia zabezpečiť dostatočnú ochranu. V istom zmysle je to pravda. Ale mám otázku, či to má skutočne význam kupovať tú drahšiu, keď lacnejšia ochráni tiež a pri búrke to je aj tak lepšie odstaviť.
Aké sú vaše skúsenosti s "mapami" a prepäťovými ochranami? Aký význam vidíte v tej drahšej? No a ešte by ma zaujímalo, ako je to s výlukou záruky pri prepätí pri používaní prepäťovej ochrany lacnejšieho typu (samozrejme ochrana napájacieho kábla aj anténneho)?
ja si zas myslim ze prepetova ochrana do zastrcky vyznam nema. Ochrany musia byt uz v rozvodoch domu.
P.S: to s tym panelom a nejakymi "mapami" je uplny nezmysel.
P.S.2. a ani si neviem predstavit ze by prepatie v 230V sieti odpalilo impulzny zdroj. To by muselo prejst cez vsetky (aj indukcne) filtre zdroja a nabit velmi velky vyhladzovaci kond, a to by musela byt ina energia. Nejaka sranda v zastrcke by v takom pripade nic nezmenila.
Ten tvůj názor je, MM.., zcela chybný a překvapuje mě u člověka tvých odborných kvalit.
Samozřejmě, že ochrana musí být v rozvodech domu, zrovna tak, jako musí být ochrana kdesi na sloupu vn - a zrovna tak, jako by měla být ochrana u spotřebiče. Každý stupeň ochrany si totiž všímá svého a přes každý stupeň (nutně) něco proleze, což má za úkol zachytit následující ochrana. Z oblibou citovaný úder blesku zachytí hrubá ochrana na vedení vn, nicméně, byť ochrání před velkou částí energie blesku, reaguje poměrně pomalu. Jistá energie (s rychlejším náběhem) pokračuje dál, tam ji zachytí další stupeň ... atd. No, a ochrana u zásuvek zachycuje drobné místní špičky (třeba od ledničky), které sice přímo nezničí (a na které ochrana v rozvodech nereaguje), ale hlodají a hlodají, až jednou ...
jak moze spicka znicit impulzny zdroj? Su tam na vstupe indukcnosti (lebo PFC) a VELKY kondenzator. T.j. samotny pulzny zdroj je sam o sebe LC filter :) A ked nevydrzi pulz od chladnicky tak patri IMHO na smetisko uz hned po vyrobeni :)
P.S. mne je to fuk ked niekto chce nech si kupi aj 10 ochran.
Naozaj sa mylis, na vyske som mal z elektriky sice 2x3, takze moje znalosti su len priemerne, ale prax mi potvrdila zmysel prepatoviek.
Priklad: Firma, kde som dodal novy monitor, do mesiaca reklamacia, nesiel. Potom nova tlaciaren, do pol roka vymena za novy kus, takisto odisiel zdroj a dalsia tlaciaren. Po kompletnom nasadeni prepatoviek ziadna reklamacia (uz je to cca 3 roky).
Mozno si povies nahoda, ale toto nie je jediny propad z mojej praxe. A to nehovorim o pozitivnych skusenostiach co som pocul.
Tam mali potom ale nejaky dost vazny problem s vedeniami. Tie vyrobky asi tiez moc kvalitne neboli (mali vobec PFC co je dnes povinnost?). Ale ok cinski majstri dnes daju na trh cokolvek, takze to, co cinan usetril, si budeme teraz strkat do zasuvky jak magori? :D
P.S. kto sa boji nech si to kupi, mne je to fuk.
Takych prikladov ti vysypem 10. Vsetci mali problem s vedenim? A co u otca na byte? 4x po sebe vypli a zapli elektriku a video zostalo ticho Vedenie je urcite ok. Po nasadeni prepatoviek uz nikdy nic neodislo po podobnych elektromanevroch a to ich bolo pozehnane.
ked myslis tak si davaj prepetovky. Ja si dovolim tvrdit ze to co odide je totalny srot a nezasluzi si existovat :)
Ale, no tak, MM.., nebuď tak tvrdohlavý. Nemůžeš všechno svádět na čínské šunty a tvrdit, na podporu své teorie, že je to jenom tím šuntem a kdyby tam byl kvalitní výrobek značky (teď doplň své oblíbené a preferované značky), tak by nedošlo ... a tak dále.
Prostě malé přepěťové šoky hlodají a hlodají. A projevují se statisticky, časem díky tomu něco odejde a něco vydrží. S tím nic nenaděláš.
Krom toho - přepěťová ochrana u zásuvky, ta když nepomůže, tak rozhodně neublíží. Proč tedy ten tvůj rozhodný odsudek, nepřipouštějící debatu?
tlmivku nic nenahloda, tlmivka je zakruteny drat. A za tlmivkou ziaden impulz neni (ak tam je kond). Cena tlmivky 5halierov. Preto mam taky nazor na vyrobky ktore skapu. Nezavisi to od znacky.
Ano prepetovka rozhodne neublizi. Ale 40euro len preto ze predavac trepe blbosti o nejakych mapach, to je zas nejaka novodoba taktika na zvysovanie obratu? 40eur vyvaklit kvoli tomu ze vyrobca crepu usetril 5halierov? Proste ma to sere ze su na trhu 90% sracky. Neries :)
P.S. a prepetova ochrana (MOV) v zariadeni (ak by bol paranoid a setril na tlmivke) by stala vyrobcu az neuveritelnych 0,46 eura, a to je uz maloobchodna cena (vyrobca by to mal za polovicu) :D
" A za tlmivkou ziaden impulz neni (ak tam je kond)."
Dost neodborný názor. Zapomínáš na jednu ze základních pouček obvodové techniky: "Každý malý pikofarad má své malé nanohenry", což v důsledku značí, že i přes tu tlemivku se něco protluče...
Cez tlmivku sa nic nepretluce. Tlmivka zmierni napatovy pulz v zavislosti na indukcnosti, a ked ju to napatie neprerazi (staci mat zavity pol mm od seba a mas napr.20kV istotu) tak suciastky za nou nemaju ziaden stres (samozrejme v zavislosti na indukcnosti a dlzke trvania pulzu, tie kupenske ochrany ale stejne maju tieto vlastnosti smiesne, napr. max.20us trvanie a min.8us nabeh apod, pri 8us nabehu ti tlmivka zatlmi vsetko a dioda sa bude po 0,1us flakat uz davno zopla)
(nasiel som vcera tusim aj nejaku fotku ked som hladal googlom slova surge suppressor disassembled :)
P.S. myslis ze v tej ochrannej predlzke je nieco viac ako tlmivka a kond a MOV (v cene max par eur)? Neni. Podaktore cinske dokonca nemaju v sebe nic len trochu zatoceny kabel
Podívej, MM.., ty tvrdíš, že se přes tlumivku nic neprotluče. Já bych to tak sebejistě netvrdil. Kdysi dávno (za hlubokého socialismu) jsem se zabýval odrušením spínaného zdroje a měl jsem k dispozici spektrální analyzátor. I učinil jsem sobě zdroj obdélníkového napětí s co nejstrmějšími hranami, co jsem byl schopen vytvořit a dělal spektrální analýzu po průchodu přes různé filtry. A můžu ti říct, že cokoliv, co je určeno pro 50 Hz nezadrží kmitočty řádu MHz. Ona totiž taková parazitní kapacita je sviňa. Howgh.
a jaka energia sa ti cez tu parazitnu kapacitu dostala, jeden pikojoul? :) Bavime sa o destrukcii suciastky. Cez parazitne kapacity fakt suciastky destruovat nejde. Howgh :)
Však nemluvíme o okamžitém zničení, ale postupném nahlodávání. Ale protože vím, že nikdy nepřipustíš, že ses mýlil, tak od další debaty ustupuji. Nějak poslední dobou nemám náladu se hádat.
Jak vypadají přepěťové ochrany, tak to rozhodně tuším. Aspoň ty z portfolia fy DEHN+SÖHNE a ve všech třech stupních...
Znovu připomínám, že jde o impulsní charakter!
Ale my sa tu nebavime o tych 3 stupnoch ale o stvrtom. Ze musia byt 3 stupne v rozvodoch som uz pisal hned v prvej reakcii (a ze bez nich je vsetko v prdeli je snad jasne).
Mali sme drahú prepäťovú ochranu a Led Tv jednu búrku aj tak neprežil, zatiaľ sme ho nedali do opravy, nevieme čo sa mohlo stať. Pozerám, že príspevok je už starý, tak neviem ???
Mohlo se naindukovat vyšší napětí na anténě. Pokud máte pojištění domácnosti, hlaste to jako pojistnou událost.
U vás už letos byly bouřky?