Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Unikátní otisk PC - implementace sledovacího SW na webu proti podvodníkům

Dodáváme službu klientům na fakturu s odloženou splatností (jsme překladatelská agentura). V uplynulém roce jsme se opakovaně stali obětí podvodu.
Každodenní praxe je taková, že klient si objedná, my ověříme údaje objednatele v živnostenském nebo obchodním rejstříku a pokud vše souhlasí - službu dodáme (v našem sektoru naprosto obvyklá praxe).
Stalo se ovšem, že:
1) při vyplňování online objednávky se objednatel připojil ze svého notebooku někde v restauraci přes veřejnou WiFi (policie jej tak nemůže vystopovat podle IP adresy)
2) fakturační údaje použil existujícího živnostníka či firmy
3) pouze e-mail použil vlastní a sice Gmail, který nepředává IP adresy v hlavičce zprávy.
Hotový překlad jsme dodali e-mailem a po 14 dnech nedostali zaplaceno.
Případy dopadly tak, že jsme na odeslanou upomínku dostali odpověď, že domnělý odběratel si nic neobjednával. Dluh jsme tedy nevymáhali.
V jednom případě jsme podali už žalobu o zaplacení, protože domnělý dlužník nereagoval na naše upomínky, ale u soudu pak objednávku popřel.

Porovnával jsem IP adresy ze všech případů, kdy jsme obdrželi falešnou objednávku. Pro marketingové účely používáme na webu měřič návštěvnosti, který např. odchytává klíčová slova a odkazy, ze kterých na náš web zákazníci chodí. Toto sledování má pro nás zásadní význam z hlediska SEO.

Přitom jsem si všiml jedné věci, o které jsem dosud nevěděl. Ve všech případech se shodovala položka "User agent". Jde o tři řádky nesrozumitelného kódu, kterému jsem dosud nepřikládal žádnou pozornost a netušil, k čemu je dobrý. Po krátkém googlení jsem dohledal, že se jedná o unikátní otisk každého počítače.

Podvodník tedy, podle mé hypotézy, používá stále stejný notebook, ale při vyplňování objednávky se připojuje z veřejných WiFi, aby skryl svou domácí IP.

Šel jsem ve statistice měřiče návštěvnosti do historie, až jsem došel k úplně prvnímu přístupu dotyčného notebooku (předpokládám, že jde o notebook, neboť rozlišení monitoru je 1024x600). A bingo! Vyskočila na mne domácí IP adresa a na náš web přišel přes vyhledávač Seznam.cz! Náš web si tehdy prohlížel 6 minut a následně jej navštěvoval již jen z veřejných IP. Domácí IP je od WiFi spotu jednoho z poskytovatelů na Jižním Městě v Praze - dle mapy na jejich webu jsem dokonce našel, že mají anténu přímo na paneláku, kde dotyčný podvodník bydlí. Po dalším pátrání a vyhledávání na internetu jsem totiž zjistil i identitu dotyčného. Tato identifikace samozřejmě stojí na vodě, na policii by mi to asi nezbaštili.

Po dlouhém úvodu se dostávám k otázkám:
1. znáte konkrétní sledovací SW, který bych implementoval na web a pomáhal by mi ve filtrování podobných podvodníků?
2. lze unikátní otisk PC (user agent) použít jako pomocný důkaz a předložit policii, vč. postupu, jakým jsem k dotyčnému došel a ztotožnil anonymního podvodníka s reálnou identitou žijící osoby? Např. podal na policii trestní oznámení, policie by daný notebook zajistila a prověřila, zda se shoduje unikátním otiskem, který zachytil náš měřič návštěvnosti?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Děkuji, ale uvědomte si, že jde o podvodníka, nejedná se o neplatiče. Jde o podvodníka, sociotechnik…
ceve 28.02.2012 12:01
ceve
Nechapem co riesis. Ja podnikam 10 rokov a kazdu chvilku ma chce niekto obtiahnut o peniaze. To, co…
fleg 28.02.2012 12:29
fleg
fleg: Toto je sice fórum o počítačích, snad nebude vadit, že odbočím, ale - jak doznal fleg - patřím… nový
ceve 28.02.2012 19:00
ceve
Pokial sa prevod realizuje medzi roznymi bankami posiela sa ako dokaz o zaplateni print screen obraz… nový
fleg 29.02.2012 12:10
fleg
A pokud tomu tedy rozumíte, můžete mi rozklíčovat jednotlivé položky user-agent: Mozilla/4.0 (compa…
ceve 28.02.2012 15:38
ceve
Ještě k user agentovi. V addonu pro Firefox User Agent Switcher lze nastavit prakticky cokoliv. nový
L-Core 28.02.2012 16:31
L-Core
Toto vie Safari, IE s doplnkom developer toolbar a mnohe ine alternativne browsery, takze ten agent… nový
audax 28.02.2012 16:43
audax
Maximalne skus prez toho user agenta blokuj ty, co to maj stejný. Zase ale muzes ztratit zakaznika(y… nový
1188 02.03.2012 18:16
1188
Až to nějak vyřešíš, navrhuju smazání tohoto tématu. Daný záškodník může projizdet poradnu :) poslední
1188 02.03.2012 18:19
1188

Děkuji, ale uvědomte si, že jde o podvodníka, nejedná se o neplatiče. Jde o podvodníka, sociotechnika, jehož cílem je vás oklamat a už předem ví, že nebude za zakázku platit (a pojistí se všemi preventivními opatřeními, aby nebyl ztotožněn).
Neplatič je člověk, který chce zaplatit, ale nemá čím (druhotná platební neschopnost), příp. někdy v budoucnu zaplatí (třeba po zásahu exekutora :-)

1) Kráťa: Telefon firmy - jaká je záruka, že jde o firemní číslo, natož číslo nějakého živnostníka?
2) touchwood: ne každý klient chce přistoupit na zálohu či platbu předem (aneb "nechce kupovat zajíce v pytli") a u překladatelských agentur panuje velká konkurence, zákazník může jít o dům dál, kde mu odloženou splatnost umožní.
3) touchwood: ad ověření identity - ne každý má bankovní účet (řada klientů z řad "obyčejných nefiremních" nám chodí do banky vkládat platby na pokladně)
4) Jan Fiala: firemní emaily - ne každý je má, i středně velké firmy používají emaily na Seznam.cz, Gmail, Atlas.cz ....

Příslušný user-agent je tento:

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0;
Windows NT 5.1; Trident/4.0;
GTB7.2; .NET CLR 2.0.50727; .NET
CLR 3.0.04506.648; .NET CLR
3.5.21022; .NET CLR 3.0.4506.2152;
.NET CLR 3.5.30729)

Když jej porovnám s ostatními, je unikátní a ztotožňuje se jen s několika přístupy.

Znovu opakuji, že zde mám co do činění se zkušeným sociotechnikem, který všechna tato opatření (ověření identity telefonem, emailem) zná. A není pro něj problém si za 100 Kč pořádit výpis z živnostenského rejstříku. A dotyčný podvodník se vydává zejména za živnostníky - existující osoby. Abych si se zárukou ověřil, že živnostník opravdu objednal, musel bych posílat doporučený dopis na adresu jeho místa podnikání, s dotazem, zda skutečně objednávka pochází od něho, aby ji písemně potvrdil (s úředně ověřeným podpisem).

Asi chápete, že něco takového je naprosto nemyslitelné a administrativně náročné (nemluvě o tom, že klienti na překlady spěchají, potřebují je mít hotové často do druhého dne). Toto všechno podvodník ví, a využívá této naší slabiny.

Nechapem co riesis. Ja podnikam 10 rokov a kazdu chvilku ma chce niekto obtiahnut o peniaze. To, co robi dotycny nie je nic unikatne. Co je user-agent si uz snad pochopil, takze o co ide?
Chces rychly preklad? Ok tak rychlo zaplat. Nemozes? Dovidenia. Je to tak jednoduche.
Evidentne patris este medzi tych zaciatocnikov, co trpia poruchou vyhoviet kazdemu za kazdu cenu. Potom sa nediv, ze podvodnici to vyuzivaju.

fleg: Toto je sice fórum o počítačích, snad nebude vadit, že odbočím, ale - jak doznal fleg - patřím "k začátečníkům". Jak byste tedy ověřovali identitu klienta, pro případnou pozdější žalobu o zaplacení. A podle čeho se rozhodovat, že zákazník je "podivný" a nejspíš s ním budou problémy?

Já tohle totiž z elektronické objednávky (máme pro objednávky na webu standardizovaný formulář) nepoznám. Nepoznám to ani z e-mailové komunikace a světe div se, ani z telefonního hovoru.

Rád si vyslechnu vaše rady.

Připomínám, že většina klientů s překladem spěchá (jedná se o překlady faktur, emailů, dopisů, nabídek, brožur, jídelních lístků, projektových dokumentací) a protože dodáváme překlady obratem - i kdybychom přešli zcela na systém "zaplať předem", nelze čekat na bankovní převod (trvá 1-2 dny), protože jsme s překladem rychlejší, než banka připíše peníze :-)

Pokial sa prevod realizuje medzi roznymi bankami posiela sa ako dokaz o zaplateni print screen obrazovky z internete bankingu, kde je vidiet, ze peniaze boli prevedene.
Samozrejme sikovny grafik, taketo nieco vyrobi za 30min, ale na 99% podvodnikov to staci.
Inak tuto prax maju aj velke firmy, okrem Esetu, ktory caka az na prichod penazi me doteraz, kdekolvek stacilo zaslat printscreen a faktura bola povazovana za uhradenu.

A pokud tomu tedy rozumíte, můžete mi rozklíčovat jednotlivé položky user-agent:

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0;
Windows NT 5.1; Trident/4.0;
GTB7.2; .NET CLR 2.0.50727; .NET
CLR 3.0.04506.648; .NET CLR
3.5.21022; .NET CLR 3.0.4506.2152;
.NET CLR 3.5.30729)

Prohlížeč je MSIE 7.0, operační systém Win XP.
Co znamená ostatní a zejména ta čísla?

Jedná se o stále stejného člověka, jehož obětí jsme už asi rok.
Můj příspěvek č. 2 jen relativizoval vaše (dobře míněné) rady. Pokud je útočník chytrý, bude se vydávat za existujícího živnostníka Petra Slepičku, s emailem fanky_bunky@gmail.com a mobilem 608123456789, tak nemám jinou možnost prokazatelného ověření objednávky, než poslat písemně na adresu místa podnikání žádost o potvrzení objednávky.
Přece nebudu klienty žádat, aby mi poslali naskenovanou občanku, jak vyžaduje např. PayPal :-) Na to nikdo nepřistoupí.

Toto vie Safari, IE s doplnkom developer toolbar a mnohe ine alternativne browsery, takze ten agent prezradi vsetko, ale v skutocnosti nic, takze pokial dotycny neziska nejaky digitalny hash konkretneho pc, tak nema v rukach nic, cim by mohol svojpomocne identifikovat nejakeho konkretneho cloveka s konkretnym pocitacom, notebookom etc.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru