
Místo "cda wav" na hudebním CD
Neví někdo jak upravit systém Windows XP abych viděl na hudebním CD soubory ve formátu "wav" a ne "cda"?
Ve Windows 98 se přepsal "Cdfs.vxd" soubor upraveným a byl přímý přístup na adresář hudebního CD.
cda do wav je potrebne skonvertovat.
Ne, dotaz je snad jasný, chci přístup do adresáře hudebního CD!
no nechapem zmysel.
čo na tom nechápeš ? cda je len štandardizované premenovanie wav súborov na cda na cd audio diskoch,pôvodne to malo slúžiť ako ochrana pred vytváraním nelegálnych kopii cdčiek/síce z dnešného pohladu velmi primitívna ochrana,ale aj tak mnohé programy aj dnes odmietajú pracovať so súbormi s cda koncovkou,vedia pracovať len so súbormi s korektne pomenovanými audio súbormi/,súbory s príponou cda na rozdiel od wav vykazujú obvykle nezmyselnú dlžku súborov,obvykle ukazujú rovnakú dlžku pre všetky súbory ap....pre win9x existoval modifikovaný systémový ovládač pre cd/dvd mechaniky,ktorý umožnil priamo vidieť audio súbory vo svojom skutočnom wav " formáte" a umožňoval tak priamu prácu so zvukovými súbormi uloženými na disku bez nutnosti ich grabnúť do počítača pomocou nejakej ďalšej utility,pri grabovaní nedochádza k žiadnej konverzii z cda na wav,len k premenovaniu späť na wav....
aj tak nechapem...za ten cas co to tu napisal a cakal na odpoved by som to mal uz 10 krat grabnute vo wav.
Teď s tím zrovna nepotřebuji pracovat, mám to v plánu jindy.
ano, takze miesto normalneho grabutia vymyslas somariny typu "modifikovany syst. ovladac". Naco robit daco jednoducho, ked sa to da zlozito, ze?
No, třeba proto, že takhle hned vidím velikosti jednotlivých WAV souborů (a taky mám pocit, že prosté kopírování je rychlejší než tzv. grabování)...
To je opět nesmysl - viz můj příspěvek. Grabuješ tak jako tak, pouze jednou to grabování obstarává driver a jednou samostatný program. Jinak data z CD-Audio nedostaneš
Nejdřív si to vyzkoušej, pak se budem bavit dál.
Samozřejmě, že jsem tento ovladač také kdysi vyzkoušel. Ohledně grabování a vypalování CD jsem toho cca v letech 1998-2002 vyzkoušel fakt hodně, pokusničil jsem v tom oboru denně, takže opravdu vím, o čem mluvím.
ovšem pouze na win9x
na win řady nt ten ovladač nefunguje.
Samozřejmě, to je jasný.
Ufff, audaxi, to jsou bludy
Standard CD-Audio (tzv. Red Book) byl publikován v roce 1980 - tedy 5 let před vznikem standardu CD-ROM pro uložení binárních dat (Yellow Book).
CD-Audio se skládá ze sektorů o délce 2 352 bytů, do jedné sekundy se vejde 75 sektorů. Má pouze základní logickou strukturu - rozdělení disku na 3 části (Lead-In, stopy s daty a Lead-Out) a rozdělení na jednotlivé stopy (tracks). Zpravidla 1 stopa = 1 písnička.
Sekce Lead-In na začátku disku obsahuje tabulku s rozmístěním stop, u každé stopy je přitom uveden její začátek (v minutách, sekundách a sektorech). Podle této tabulky hledá přehrávač jednotlivé písničky. Je povoleno max. 99 stop a každá stopa musí mít minimálně 4 sekundy. Každou stopu lze dále rozdělit pomocí tzv. indexů. Většinou obsahuje dva indexy: "0" (ticho před písní - zpravidla 2s) a "1" (samotný začátek skladby).
Pak následuje hlavní sekce se stopami a nakonec sekce Lead-Out, oznamující přehrávači konec CD (prázdný sektor).
Z výše uvedeného je patrné, že CD-Audio vůbec neobsahuje nějaké soubory (ve smyslu existence filesystemu) a v době vzniku CD-Audio se o možnosti kopírování ani nesnilo (samozřejmě s výjimkou přepisu CD -> magnetofonová kazeta) - CD-R standard vznikl v roce 1988 (Orange Book).
"Soubory" .CDA, které vidíš po zobrazení Audio-CD v PC, jsou pouze hlavičky jednotlivých stop (tedy údaj, kde daná stopa fyzicky začíná) - a ty jsou samozřejmě všechny stejně dlouhé. Vůbec neobsahují žádná data, ty jsou fyzicky úplně jinde!
Ano, takový ovladač existoval - a při kopírování souboru z CD na disk vlastně sám prováděl grabování. Tedy ne, že nebylo nutné grabovat, ale ten ovladač přímo graboval. Při grabování nedochází k žádné konverzi, data na CD-Audio jsou uložena ve stejném formátu, jako ve .WAV souboru, pouze nejsou ve struktuře, kterou by šlo označit za soubor (je to vlastně jen "proud" dat).
Kvalita grabování se řešila hlavně v začátcích existence počítačových CD-mechanik, protože zpočátku mechaniky nepodporovaly funkci "Accurate Stream" (laicky řečeno - nedokázaly se 2x zaměřit na přesně stejné místo na disku, tedy při přerušení čtení nedokázaly navázat na přesně stejném místě, kde skončily). Samozřejmě bylo jedno, jestli jsi pro grabování použil specializovaný program nebo onen zmíněný driver - problém byl v mechanice, ne v programu! Minimálně 10-12 let už všechny mechaniky tuto funkci mají, takže se kvalita grabování dnes neřeší.
Je to popis jednoduchého souborového systému, který je nenáročný na výpočetní výkon. CD-A jsou prostě data, tj. shluk log. "1" a log "0"...
Jen tak mimochodem, nenáročnost dokazovaly CD-ROM mechaniky, které měly HW možnost přehrávat CD-A bez systému (patřičná tlačítka) a někteří nadšenci je tehdy předělávali jako CD přehrávače do aut.
"Grabování" je pseudoodborný výraz pro obejití systému a přímou komunikaci s HW, kvůli nepodpory onoho souborového systému Microsoftem a v těch letech, co uvádíte, to byl také tak trochu kšeft. Lze se domnívat, odkud "vanuly větry"...
"Proud dat" je vlastně na čemkoliv - páska je nejblíže, HDD je jen "rozverně" rozhozeno po médiu, atd...
Co si pamatuji, tak do W98 se to dalo udělat upravenou knihovnou.
Jinak v "Dobyvateli" jsou soubory normálně vidět a jdou kopírovat na jiné médium...